Ako správne navrhnúť tykanie?

maja87110
23. okt 2021

Ako správne navrhnúť tykanie, mladšia žena (35)staršiemu mužovi (50)?

hailey1
23. okt 2021

@maja87110 nijako. Tykanie navrhuje starsi.

thoughtfulweirdo
23. okt 2021

Mňa by zaujímalo, ako to je, keď nevieme, kto je starší 😂 dve ženy, žiaden nadriadeno-podriadený vzťah, podľa výzoru cca rovesníčky, ale kto vie 😅 je to vlastne jedno, nie je to extra dôležité, ani si spolu nepotrebujeme tykať, ale nezaujímalo by ma, ako by to správne podľa etiky malo byť.

zdena1990
23. okt 2021

Ja by som navrhla aby mne týkal a ja by som vykala.... A uvidíš čo ti povie ...

buberova
23. okt 2021

Keby to bolo tak že som s tým človek dlho nebola tak by som povedala že nie som si istá či sme si potykali/tykáme a väčšinou keď ten človek nie je blb tak povie aby ste si začali tykať...

maja87110
autor
23. okt 2021

Tak on ma osloví menom a vyka mi. Je to môj kolega a nie nadriadení.

danielllka
23. okt 2021

@hailey1 to nie je pravda. Tykanie navrhuje:
• vyššie postavený nižšie postavenému
• starší mladšiemu
• dáma pánovi
• spoločensky významnejšia osoba......

maja87110
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
danielllka
23. okt 2021

@maja87110 ja by som sa opýtala *Môžme si prosím týkať? "

marcellka32
23. okt 2021

@maja87110 keď už tak nie tykajte ma, ale tykajte mi

tatiana321123
23. okt 2021

@danielllka presne tak 🙂 a ešte keď dáma navrhne tykanie je neslušné zo strany pána odmietnuť. Pričom opačne to neplatí 😉

veronika_pb
23. okt 2021

@danielllka v takomto poradi sa to urcuje? lebo co napr. ked je 30r pan nadriadenym 60r dame? navrhuje tykanie on z postavenia nadriadeneho aj napriek tomu, ze je to dama a este starsia? alebo ona ako dama navrhuje napriek tomu, ze je to jej nadriadeny?

h2
23. okt 2021

@veronika_pb 30 ročný chlap je spoločensky menej významná osoba, než 60 ročná žena. Bez ohľadu na jeho postavenie.
@thoughtfulweirdo Ja som takto navrhla tykanie viacerým mamičkám synových spolužiakov, aj som to odôvodnila tým, že som určite staršia, preto to navrhujem ja. Takže som im ešte aj polichotila. 😁

veronika_pb
23. okt 2021

@h2 prave preto sa pytam, ci to poradie, ktore uviedla @danielllka je smerodatne alebo su to len nahodne vymenovane pravidla .. pretoze ak je dolezitejsie to, kto je sef ako to, kto je akeho pohlavia, tak 30r sef je viac ako 60r zamestnankyna .. ak je dolezitejsi spolocensky vyznam, tak potom navrhuje dama
situacia kedy by obycajna 60r upratovacka navrhla tykanie 40r uznavanemu riaditelovi banky, ktory si tyka aj so zamestnancami a on chudak nemoze odmietnut by mohla byt zaujimava 😅

h2
23. okt 2021

@veronika_pb Myslím, že to nie je tak striktne dané. Čiže, záleží od okolností. Ak je vekový rozdiel napríklad veľký, má to asi väčší vplyv, než tie ostatné faktory. (Príklad: 25 ročná žena môže navrhnúť tykanie 30 ročnému chlapovi, lebo je žena, hoci je mladšia. Lebo rozdiel nie je veľký. Ale napríklad 50-60-tnikovi by asi tykanie nemala navrhovať.)
Ja osobne strašne nerada navrhujem tykanie mužom. Nechápem, kto vymyslel, že to má urobiť žena. Mne príde logickejšie, aby to navrhol chlap. A žena sa rozhodne, či to prijme, alebo odmietne. (Je to nelogické aj z toho dôvodu, že chlap by nemal odmietnuť, ak o to požiada žena. On tak vlastne nemá na výber, ak si s ňou z nejakých dôvodov nechce tykať.)

veronika_pb
23. okt 2021

@h2 ak aj existuje nejaky striktny navod a poradie dolezitosti tych pravidiel, tak ich nikto nepozna 😅presne tak .. sak nech sa opyta a ja poviem ci ano ci nie .. vybavene 😅ja som mlada zaba pred 30 takze odo mna sa asi este ocakava ze budem kazdemu vykat a kto si chce tykat, nech navrhne .. mne pride vykanie neprijemne napr. s manikerkou, kadernickou ked su vacsinou v mojom veku 😀

zuzanka.zuzu
23. okt 2021

mna moj byvaly sef - aktivny velvyslanec a karierny diplomat spucoval ze zena sa NIKDY nesmie dostat do situacie kedy by mohla byt odmietnuta - cize tykanie navrhuje muz 😀 to ze to navrhuje zena je strasne rozsireny nezmysel a aj mi vysvetloval ako k tomu prislo 🙂 dlhy zaujimavy pribeh (nechce sa mi pisat)

h2
23. okt 2021

@zuzanka.zuzu Chvála Bohu! 👍
(Teda, nie chvála Bohu, že sa Ti to nechce písať. 😄 Ale že to tak je. Teda, že to má navrhovať muž.)

evica17
23. okt 2021

@thoughtfulweirdo mamina ma taku susedu, vyzera cca rovnako staro, ale deti ma od mojej maminy mladsie o cca 5 rokov. A tak jej mamina navrhla tykanie, lebo si myslela ze je mladsia. No taaak ju zdzubala, ze ona je od nej starsia a co si to dovoluje.

nenne27
23. okt 2021

@hailey1 ale ona je predsa zena, urcite ona navrhuje tykanie

danielllka
23. okt 2021

@veronika_pb nadriadený navrhuje tykanie vždy, aj keď je podriadená žena od neho staršia..

alessia443
23. okt 2021

@zuzanka.zuzu Ano, presne tuto vedomost mam aj ja, ze tykanie navrhuje muz a zena sa rozhodne, ci tento navrh prijme, alebo nie👍

danielllka
23. okt 2021

@zuzanka.zuzu nezmysel to nie je, resp. tak to stojí v etikete- už či s tým ľudia súhlasia, je vec druhá - áno, má to aj negatívum 🙂

nika185
30. okt 2022

tykanie navrhuje žena mužovi,ale ak je muž nadriadený tak on, potom navrhuje tykanie ten starší, ale rovnakého pohlavia a na jednej úrovni, ked je žena mladá hoc vyšla len zo školy a stane sa napriklad nadriadenou, tykanie navrhuje ona aj ked je podriadený starší od nej aj o 30 rokov