Ako slušne požiadať návštevu, aby si po príchode umyli ruky?

mam1na
23. okt 2017

Zrejme som divná, ale odkedy mám dieťa, som na to veľmi háklivá. Príde návšteva, vyzuje sa, privítame sa, normálka. No problém nastáva vtedy, keď namiesto toho, aby šli do kúpelne, umyť si ruky, prechádzajú do obývačky, alebo rovno berú na ruky synčeka. Ja už len myslím na to, koľko kľučiek pochytali, koľko baktérií majú na rukách. Ono sa to tiahne už od narodenia malého. Jednoducho mi to vadí. Keď som bola ešte pod vplyvom hormónov po pôrode, nadrzovku som povedala, aby si najprv umyli ruky, až potom chytali malého. To bolo ešte v pohode, aj keď som videla, že sa to niekedy niekomu nepáčilo, bolo mi to akosi jedno, chránila som malého ako medvedica, no časom, ako synček rastie (bude mať 2 roky o 3 mesiace), mi len povedia, aby som nepreháňala. Teraz, keď začína opäť také chrípkové obdobie, to mám zase na mysli. Rodina v pohode, ale proste vždy sa nájde niekto, kto nemá také návyky. Už aj synček vie, že si po príchode z vonku umývame rúčky.
A ešte jedna poznámka, ja som bola tiež tak naučená, aby som si umývala ruky: keď prídem z vonku, pred jedlom a pod.
Máte to podobne? Ako to povedať, aby som to neprehnala? Ja už fakt neviem...
Vďaka za podnety.

nyusika
23. okt 2017

majú pravdu.
preháňas.

miku1
23. okt 2017

@mam1na súhlasím s @nyusika. Stručné a jasné 🙂

mam1na
autor
23. okt 2017

@nyusika @miku1 Možno mám len syndróm pána Monka. 🙂

nikolweiss
23. okt 2017

Vôbec to nepreháňaš. Primitívne názory typu "voľakedy sme jedli z jedného hrnca a všetci sme tu,aké dezinfekcie.." nepočúvaj. Veľa druhov baktérií,plesní a podobne účinne zabíjajú bežne dostupné antibakteriálne mydlá na ruky a dezinfekčný gél. Nevidím nič prehnané na tom,že chceš zabrániť úplne zbytočnému nakazeniu. Teraz je v Ba okrem iného rozšírená aj žltačka,takže na tomto určite trvaj. Mne sa všetci čudujú,prečo používam sanitol,savo,dettol a podbné antibakteriálne prostriedky,("samá chémia,volakedy to nebolo a tu sme,nevadí,že máme helikobaktera,parazity,prekonanú žltačku,mononukleózu,atď,ale sme tu 😀 )Neboli sme 6 rokov chorí,to hovorí asi za všetko,tieto staré "babské rady nepočúvam neznašam humusáctvo ,chrániť sa treba 😇

neznamaznama
23. okt 2017

@mam1na Buď budeš drzá aj naďalej a naženieš ich do kúpeľne, alebo sa zmieriš s tým, že tvoj syn si buduje imunitu. Chápem to pri maličkých deťoch ale syn je už veľký chlapec a neochrániš ho pred všetkým do konca života. Len si sama vytváraš stres.

nyusika
23. okt 2017

@mam1na
ja ho mám tiež, ver mi.
dezifnekciu nosím v kabelke, vozim v aute, posteľnú bielizeň menim najmenej raz týždenne a mnoho iných "uchyliek" mám...ale nevyžaduje od iných, aby sa tak správali.
samozrejme, pokiaľ ide o chytanie bábätiek - to bez diskusie predtým umyt ruky.
ale pri väčších deťoch to netreba zas preháňať.
nwhak si tu imunitu myši a vybudovať.

bruneta880
23. okt 2017

@nikolweiss len rada - kľudne môžeš používať ocot...
Okrem tých rúk samozrejme.

nikolweiss
23. okt 2017

@bruneta880. Používam. Aj jablčný,aj namiesto ústnej vody občas. Inak teraz som sa zamyslela a asi aj ja mám úchylku na čistotu 😲

mam1na
autor
23. okt 2017

@nikolweiss Napríklad vonku malého nechám, nech sa pohrá s hlinou, blatom, tu capne, tam capne, a keď uznám za vhodné, obtriem mu rúčky vlhčenou servítkou, ak mu dávam niečo do ruky zjesť, resp. použijem vodu z fľaše. Jasné, boli sme už aj chorí, bežné virózy, ale tie schytal od návštevy - ja to nepochopím, ak je niekto chorý, a napriek tomu ide tam, kde je malé dieťa.

bruneta880
23. okt 2017

@nikolweiss podľa mňa každá normálna žena, chce mať doma čisto.
Problém je, že pre každú je čisto niečo iné...
😝

nikolweiss
23. okt 2017

@mam1na. Veru ,ja nemám rada ani keď do práce chodia ľudia chorí. Je to neohľaduplné. Ja som malú tak odmalička naučila a hygienu zvláda na jednotku. Zatiaľ 😀

katarinamarkova
23. okt 2017

@mam1na mám otázku:
keď si vonku v meste s malým, po každej jednej klučke si umývaš, či dezinfikuješ ruky? po každom jednom nákupnom košíku, bankomate, obchode, úrade, doprave.....
- nikdy prosím nerob na úrade, pošte, banke, v obchode, nikde kde prejde dennodenne tvojími rukami stovka ľudí, čo si pred tým ako ti podá peniaze, doklady tie ruky umývala ktovie kedy....okrem tých čo asi dnes, tak tých pofidernych čo možno min. mesiac 🙂 ešte len tu by si chytala záchvaty paniky.

pri miminku s oslabenou imunitou je prirodzené žiadať všetkých rad radom - hop-šup umyte si ruky.
Pri dvoj ročnom zdravom dieťati, je to trošku dosť úchylka. Ale každý máme nejaké 🙂

normálne im povedz:
,, prosím vás, viem, že to je moja úchylka, ale umyte si prosím ruky skôr ako pôjdete dnu, ďakujem moc 🙂 ,,
každá jedna normálna slušná návšteva pochopí bez slova. ostatných si nevšímaj. plus ale zapracuj na tejto svojej úchylke 🙂 take it easy 🙂

mam1na
autor
23. okt 2017

@neznamaznama Väčšina ľudí, ktorí k nám prídu, si automaticky ruky umyjú, najmä, ak cestovali v dopravných prostriedkoch, idú z nákupného centra a pod. Ja len, že keď sa dá chorobám predchádzať, tak prečo si neumyť ruky. Najviac baktérií si do tela pozveme práve cez ruky. Ja viem, už nie je maličký. Aj dnes, prišla jedna známa a hovorí, že koľko chorých bolo u lekára - išla si len pre recept, ale ruky si neumyla. Nič som jej nepovedala, ale mala som z toho stres.

bruneta880
23. okt 2017

@mam1na toto ani ja nechápem.
Jasné že dieťa raz tak či tak ochorie, ale to neznamená, že teraz na neho musí kýchať celý okres.

nyusika
23. okt 2017

@mam1na toto je už diagnóza, pardon.

katarinamarkova
23. okt 2017

@mam1na a prečo si jej nič nepovedala?

bruneta880
23. okt 2017

Kýchať malo mať"" 😝

mam1na
autor
23. okt 2017

@katarinamarkova Pracovala som s ľuďmi, podávala si s nimi ruky, aj s peniazmi som prichádzala dennodenne do styku, práve z peňazí sa mi na rukách vyhadzovali také červené mapy, preto som si aj musela častejšie umývať ruky, nemám rada spotené ruky, (vlastné) ten pocit, že ich nemám čisté, preto si ich aj častejšie umývam, nebývam chorá, nikdy som nemala chrípku, roky som neužívala ATB, sem-tam nejaká tá viróza.

adalea
23. okt 2017

Ja si nemyslím, že je to divné. Aj v škôlke sa deti učia, že po príchode
z vonku, po WC, pred jedlom si treba umyť ruky teplou vodou a mydlom. Spieva sa to aj v rôznych detských pesničkách (spievankovo, Jaroš..) Len škoda, že veľa dospelých si ani po záchode ruky neumyjú...a ešte sa čudujú tým, ktorí tak robia...humus

katarinamarkova
23. okt 2017

@mam1na aj vtedy si si po každom jednom zákazníkovi umývala ruky? alebo si od neho žiadala, nech si ruky najprv umyje?
tie mapy boli z kovových, že?
vidíš, roky si nebola chorá. A prečo potom teraz všetko tak extrémne chceš meniť?

mam1na
autor
23. okt 2017

@katarinamarkova Prišla sa vyrozprávať, poradiť, nejako mi prišlo také... Mne ide hlavne o to, keď chytajú malého, hladia ho po tvári. Možno je to aj tým, že mám doktorku, ktorá mi o týchto veciach dosť hovorila, niekedy som sa o túto problematiku zaujímala, pozerala dokumenty... No Monk. 🙂

0silvia0
23. okt 2017

@mam1na moja babka mala aj má fóbiu z bacilov. Hnusí sa jej zjesť niečo od niekoho, kto si predtým neumyl ruky a predstavuje si, koľko kľučiek pochytal ten dotyčný, ktorý s holými paprčami jej ponúka chlebík, či si náhodou neutrel sopeľ pred tým, ako jej podáva ruku. Keď prišla domov z MHD, z obchodu, z kostola, všetkých nás terorizovala tým, že musíme v prvom rade bežať do kúpeľne poriadne si vyumývať ruky. ALE PORIADNE!!! Až potom sme sa mohli dotknúť bežných vecí v jej byte.
Normálne ma s tým nainfikovala a tiež som mala náznaky tohoto úzkostného správania, ale teraz keď sú deti už dávno veľké to už neriešim, ale isté veci sa mi hnusia. Keď som mala malé deti tiež ma iritovali návštevy, ktoré si ruky neumyli a prišli so soplom k nám na návštevu. No ďakujem pekne za takéto budovanie imunity, dospelák si dá paralen, kvapky do nosa a pekne si lažká do postielky a lieči sa a malé dieťa nemôže dýchať, je mrzuté, nespí celú noc, nervózne a odserie si to matka, ktorá už nevie ako by mu uľavila. Samozrejme že dieťa chytí nejaký bacil, tomuto sa nedá vyhnúť, ale nechápem, prečo by ten bacil mal nejaký nezodpovedný dospelák priniesť priamo domov ako neželaný darček, ktorý dávno zabudol že mal kedysi aj malé deti... Ako dobrovoľne prídem do rodiny s malými deťmi a prinesiem milé bacilíky na ktoré sa určite všetci tešia? Toto je akože normálne? Asi ja nie som normálna, lebo mne sa toto ako normálne správanie nezdá... Keď je chorý rodič, súrodenec, ok, s tým sa nedá nič robiť, keď spolu bývame, ale aby chodila chorá návšteva do rodiny s malými deťmi, no sorry....

mam1na
autor
23. okt 2017

@adalea Je veľa takých, čo si neumývajú ruky po toalete, ale to už je iný level. Správne si ma pochopila.

silverrko
23. okt 2017

@mam1na Pre pana jana neries je super ze ucis hygiene svoje dieta uvedomujes si ze o chvilu nastupi do skolky? Tam ho tiez pohladia aj na neho kychnu mozno

silverrko
23. okt 2017

@mam1na Neviem povedz na rovinu ak mas ten pocit ze niekto z tv.zn.nevie co je hygiena?

euka210
23. okt 2017

aj podla mna prehanas, ale mozno by sa to dalo fintou, ze dieta ucis umyvat si po prichode dnu ruky, ci mozu aj oni, aby videlo ze to robia vsetci ludia...alebo nieco podobne vymysliet, odvolat sa na dieta. Na detske uchylky sa inak pozera ako na tie dospelacke 🙂

janinah
23. okt 2017

v tomto vôbec nepreháňaš,umyvať si ruky je úplny základ a vďaka tomu sa dá vyhnúť mnohým chorobám na čele so žltačkou....a ako im to povedať?no,sú Slováci,tak po slovensky....zobujú sa,povieš nechsapáči,cíťte sa tu ako doma,tu je kúpelňa na umytie rúk a malý na vás už čaká v obývačke...
ja si bežne na návšteve idem umyť ruky,tak hádam ma nemajú za blázna...

mam1na
autor
23. okt 2017

@katarinamarkova Ale niee, to nie, ale v práci sme to mali viacerí, že sme si častejšie umývali ruky. Ono si to telo samo pýtalo, po podávaní rúk, ostanú ruky akoby lepkavejšie, a to nám vadilo, nebola som sama, čo si často umývala ruky. Veď, ako by sa cítil ten dotyčný, keby som mu podala ruku, a ostalo by mu nepríjemne, že ju mám takú... Pracovala som aj v zahraničí, a tam som to tiež videla, že si ľudia často umývali ruky. Nikdy predtým som nikoho nežiadala, aby si umyl ruky, neriešila som to, keď som cítila potrebu, tak som si ruky umyla a iných neriešila. To je iba od vtedy, čo mám dieťa. A jemnú poznámku hodím, iba keď je chrípkové obdobie. A keď bol malý ešte miminom.

silverrko
23. okt 2017

@janinah Ja teda neviem ak je slusna ma aj slusne zname ci rodinu...skor by som sa bala potom v neskorsom veku ako skolka. Urcite sa umyvaju no ona mysli ze nie.

matilda1990
23. okt 2017

Podla mňa si úplne normálna, my doma si po príchode zvonku všetci umývame ruky automaticky, dieťa zatiaľ nemáme a nepripadá mi to čudné. Ved predsa nebudem jesť a chytať si doma veci spinavymi rukami. Človek si ani neuvedomí otvorí si nejaké chipsy a bude jesť spinavymi rukami. Trvaj si na svojom nech sa pekne všetci umyju