Ako si vybaviť zmenu trvalého pobytu po svadbe?

mucinka5512
28. dec 2019

Dobrý deň. Viete mi niekto poradiť,ako to je keď sa idem vydávať a meniť trvalý pobyt? Musím si 2x meniť občiansky preukaz? Alebo stači raz. A čo treba najakôr spraviť pobyt alebo priezvysko. Dakujem

alojzova
28. dec 2019

@mucinka5512 to je jedno zmenu spravia aj aj v jeden den

laila22
28. dec 2019

@mucinka5512 ved sa vydaj, presťahuj a zmeň občiansky..

janula3000
28. dec 2019

@mucinka5512 na op ti zmenia oboje naraz len musíš mat na príslušnom úrade nahlásený trvalý pobyt predtým ako žiadas o nový op. Info o zmene trvalého pobytu najdes na nete stačí vygooglit.

dzejsik
28. dec 2019

@mucinka5512 pôjdeš so sobášnym listom a súhlasom majiteľa bytu, že si tam môžeš dať trvalý pobyt na ohlasovňu pobytu v danom meste/obci, oni ti dajú taký papier o tom a s tým aj so sobášnym listom pôjdeš požiadať o nový občiansky. ;) A na tú ohlasovňu som tuším šla ešte pred svadbou dva dni, tam im je jedno, ten papier ti dajú a s tým potom meniť občianku naraz so sobášnym.

lenka2710
28. dec 2019

@mucinka5512 ja som menila na dvakrát, najprv priezvisko, potom adresu, ale my sme sa sťahovali do svojho až rok po svadbe, takže preto
Ale pokiaľ sa ideš sťahovať hneď po svadbe, tak na príslušnom úrade sa nahlasis a OP ti zmenia naraz aj s priezviskom aj adresu

qetka
28. dec 2019

@mucinka5512 my sme si isli na miestny urad po sobasny list a rovno s nim do dalsich dveri na zmenu TP. Ked sme toto mali, tak uz len na policiu odfotit a dostala som novy OP s novym menom aj adresou 🙂

h2
28. dec 2019

Všetko je tak, ako Ti baby písali, až na to, že ten papier o zmene trvalého pobytu sa už nedáva. Pôjdeš to len nahlásiť, oni to zaevidujú, ale Tebe papier nedajú, nie je to treba. Len tú zmenu trvalého pobytu treba nahlásiť aspoň týždeň predtým, než ideš vybavovať OP.

gumkac19
28. dec 2019

@mucinka5512 tento mesiac som to riesila
pojdes prv nahlasit zmenu trvaleho pobytu na miestny urad/obec
ked nie je nehnutelnost vasa - potrebujes suhlas majtela
z tamadial to automaticky posielaju na policiu + do miesta predosleho trvaleho pobytu (aby ta tam odhlasilo mesto/obec)
hned z jednych dveri som isla na policiu - vybavit si novy OP a vodicak.. tam sa ma len opytali, ci adresa sedi - dokopy mi to trvalo cca hodinku (zmena pobytu + vybava novych dokladov)

h2
28. dec 2019

@gumkac19 Ahoj, a to si vybavovala v jeden deň? Lebo ja viem tak, že trv. pobyt sa musí vybavovať asi týždeň v predstihu pred vybavovaním nového OP, aby Ťa stihli odhlásiť z bývalého trvalého pobytu.

fokuska
28. dec 2019

@h2 Ja som to riesila v roku 2017 presne ako pise @gumkac19 - rovno z miestneho uradu som isla na policiu.

h2
28. dec 2019

@fokuska A mala si ešte od nich papier? Môj známy to riešil asi 2 mesiace dozadu a povedali mu, že asi tak o týždeň môže ísť vybaviť OP, lebo vraj to trvá, kým pošlú do miesta bývalého trvalého pobytu, že ho odhlasujú. Papier nedostal. Ja som sa sťahovala už dávno, asi 11 rokov dozadu, vtedy sa dával papier, ale už neviem, či som mohla ísť vybavovať hneď aj nový OP. Žeby iný kraj, iný mrav? 🤔

fokuska
28. dec 2019

@h2 Nemala. Prisla som na miestny urad, ze si sem chcem prehlasit TP. Ukazala som suhlas majitela, kedze som nebola vlastnik nehnutelnosti. Pani to za par sekund zapisala, povedala, ze to uz "plati" a ze mozem ist rovno ja policiu. Ze oni elektronicky poslali aj odhlasku na povodny TP, ale ze to je uz iva administrativna zalezitost, ze novy TP je uz platny.

Na policii som dala sobasny list kvoli priezvisku, pozreli do systemu ci plati TP (uz bol samozrejme v systeme ten novy) a to bolo vsetko.

h2
28. dec 2019

@fokuska Tak to je sila, tiež sa mi to nezdalo, že ho nechali čakať ešte týždeň, lebo jemu už končila platnosť OP, neskoro sa spamätal. Tak to si asi tá pracovníčka vymyslela. 🤦

fokuska
28. dec 2019

@h2 Myslela som, ze to vsade tak funguje :D ja som to riesila v Kosiciach a sama som bola prijemne prekvapena ake to bolo rychle a bez cakania a papierovaciek.