Ako sa zbaviť buriny?

15. aug 2022

Ahojte,mám záhradu 10 árov,rozdelené chodníčkom na dve polky.Na jednu stranu som sadila zeleninu,druhá strana rástla burina a žihľava.Lenze cez leto som sa tak nestarala,bolo teplo plus chodili sme s deťmi na výlety.A narástla mi burina v celej záhrade.Teraz pomaličky začínam okopavat ,no pokiaľ dôjdem do polky už na začiatku zas začne rásť pupence a buriny.Pridam foto.Chcela by som na jeseň okopat celú záhradu a prejsť traktorom,no neviem či zvládnem celú sama okopat resp orylovat.Je toho veľa.Poradte čo by sa dalo robiť aby tam nerástla tak agresívne rýchlo tá burina.Manzel to aj košík aj postrekoval no aj tak narástla.Uz sme bezradný čo s tým.Chceme na jednu stranu sadiť,na druhú stranu zasadiť trávnik a ovocné stromy.No neviem kedy alebo či sa nám to vôbec podarí zrealizovať.

att123
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
stellarstar
15. aug 2022

S manželom všetko pekne povyťahovať, okopať a pravidelne sa o ňu starať

rude_baby
15. aug 2022

Tiež som na jar vyčistila široký pas pri plote (vystriekane, vytrhane, okopane) a v lete škaredo zarástol. Tak som počkala na výdatný dážď a potom som to 3 dni vytrhavala... 🤦‍♀️Ešte v septembri to prebehnem tornadicou a uvidíme co bude

autor
15. aug 2022

Ja viem že to vyzerá strašne.Byvame tu druhý rok,druhý rok s tým snažím sa robiť,no burina je rýchlejšia ako ja.Nestiham pri deťoch každy deň robiť v záhrade.A keď sa nájde čas buď pršalo alebo bolo moc teplo 35 plus to nebudem aby som dostala úpal.

att123
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
15. aug 2022

@att123 Minulý rok bieda,tento rok som mala hrášok,cibuľu,zemiaky,mrkvu,no chcela by som o rok ešte viac sadiť,len najprv zbaviť sa buriny.Susedia vedľa im nerastie vôbec burina,nám okopem polku za týždeň a hneď začne rásť zase od začiatku,ani sa nedostanem na konec.Najviac pupence a žihľava.Deti nebaví záhrada,majú 3 a 5 ani nemôžem pri nich každý deň ísť do záhrady.
@stellarstar Keby bolo čas pravidelne sa o to starať.
@rude_baby Čo je to tornadica?

amanta5
15. aug 2022

Tú časť, kde nesadíte, treba pravidelne kosiť, aby sa semená rastlín nešírili vetrom. Aj toto dosť pomôže na začiatok.
Viem, že niekto zvykne dávať tkaninu na pole kde sadí a až tak sadiť...resp. to dávajú do medziriadkov. Alebo keď dáte trávnik na časť kde nesadíte a budete ho pravidlene kosiť, tak tú pokosenú trávu dávať ako nástelku okolo plodín. T zamedzí dobre burine a aj udržiava vlhkosť. A samozrejme treba aj pleviť občas 🙂

amanta5
15. aug 2022

A susedia majú v záhrade plochu, ktorú nesadia a ani nekosia? Lebo to je podľa mňa najväčší problém u vás.
A žihľava je veľmi nepríjemná v tom ako sa dokáže rýchlo šíriť...

viestta
15. aug 2022

Ak tam chcete ovocné stromy, stačí pravidelne kosiť. Trávnik tam zbytočne zakladať, lepšie a jednoduchšie je udržiavať lúku, ktorá kvitne a láka opelovacov.
V žení nových záhonoch len vytrhavat, nechať ju ležať v mezdziriadkoch, nech drží vlahu a tieni ďalším co by tam chceli nárast. Kúp si Holandsku motyku, s tou sa veľmi dobre likviduje burina v mezdziriadkoch, len to treba pravidelne prekopať. No a pod paradajky, papriky mulcovat pokosenu trávu, pod tekvice nastlať kartóny. O 90% menej buriny aj roboty.

autor
15. aug 2022

@amanta5 Tu ľavú stranu kde rastie žihľava manžel pravidelne košík,no aj to rástlo strašne rýchlo.Aj to striekal s niečím,no nepomohlo.Hento máš pravdu podľa mňa aj vietor odfukal semena z burin a aj preto nám ich toľko veľa rastie.
@viestta Tu motyku mám aj som používala no ono to bere len malú burinku,na väčšie čo majú väčšie a hrubšie korene to nevytlaci von.Tak musím okopavat.

viestta
15. aug 2022

Neviem, ja som tak do začiatku prázdnin rezala buriny holandskou motyku, potom už nebol čas. Keď polejem, na druhý deň vytaham tie najväčšie a zvyšok neriešim. Vojnu s burinou nikto nevyhral, tak sa s tým moc netrápim. Po tom co som mesiace pitvala jazdy korienok pyru hľadám iné cesty ako sa buriny zbaviť. Ú mňa je najpoužívanejšia "motyka" kartón a dobre zvoleny osevny plan. Tekvice na kartóne som pestovala par rokov kvôli pyru a kozonohu, teraz už pod nich dávam kartón zo zvyku. Paradajky som už pár rokov neokopavala, o tie sa stará pokosena tráva. A ten zvyšok nejak vybojujem

reenie
15. aug 2022

Burinu treba vyhladovať a nesmie sa vysemeniť..vyhladovať znamemá, že dookola trhať a tým sa oslabí. Teraz nahodiť rukavice a všetko opatrne vytrhať, aby nevypadali semená, a odviezť z pozemku. Za pár hodín to máte. A potom, keď začne vyrastať, zobrať motyku a okopať.a vždy okopať aby nenahodila semená. Vytrvalé, ako pupenec vybrať rýpadlom celý koreň. Ak zaoriete burinu, máš ju tam znovu. Tak orať vytrhaný pozemok.Takto máš do 3 až 5 rokoch po burine na tú časť, kde budete mať trávnik nie zeleninu, kvôli lepidlám, by som dala vrstvu kartónu, zem dýcha a pod ním nerastie burina. Nechala by som to do jari, alebo kým nebudete sadiť trávu..ale sú rôzne možnosti, ekologické..dať tam konáre, pokosenú trávu..hrubo namulčovať štiepokou..nedovoliť burine rásť..

rude_baby
15. aug 2022

To je taky ručný kultivátor z top shopu pre dôchodcov 😆ale robí sa mi s tým lepšie a rýchlejšie ako s motykou...

petricka22
15. aug 2022

No, mozem ti povedat, ze susedia tiez asi nemaju radost z tej vasej buriny, lebo sa to ozaj vysemenuje aj k nim. O zahradku sa starat neviem, ale travnik sme vzdy udrziavali pravidelnym postrekom s roundup-om. Caste kosenie, pravidelne hnojenie a zavlaha. Jedine, co som musela rucne riadne do hlbky vybrat, bolo kuracie proso, na to nezabralo nic…

viestta
15. aug 2022

@rude_baby ty s tým vieš robiť? My sme dostali a za mňa je to blbosť. Aspoň v našej kamenitej pôde to ani nezapichnem bez toho aby som kameň trafila.

autor
15. aug 2022

@petricka22 Susedia natiahli tu zelenú plachtu na pletivo,áno aj k nim tie semená odfukal vietor.My keď sme kúpili dom, záhrada už bola plná burín.Nenapadlo ma že také ťažké to bude zbaviť sa toho.

viestta
15. aug 2022

Pozri sa, ber to tak, že ani Rím nepostavíli z večera do rána. Ten prales koste ako najčastejšie môžete. To ostatne postupne. Roky zanedbaný pozemok neodburini ani chémia. Aj tu treba vedieť použiť. Kedy, aku a koľkokrát za sebou. S chémiu máš odburinene tak za jednu sezónu. Jeden postrek nestačí ani omylom, obzvlášť ak sú tam také lahodecky ako pyr, kozonoh a pupenec.

petricka22
15. aug 2022

No, zahrada je drina 🙂 ozaj to potrebuje pravidelnu starostlivost. Mne ta vasa pride, ako mesiac nepokosena 😀

elizabet173
15. aug 2022

jeden rok, alebo minimálne jar budete musieť záhrade venovať oveľa viac času, vytrhať aj s koreňmi, ešte kým je malá. Snažte sa či najviac urobiť ešte na jeseň, počas zimy si oddýchnete a na jar posaď čo najmenej, aby si mohla čas strávený v záhrade venovať odburineniu. Vytrhať, prekopať, zasiať trávu a častým kosením sa to podarí. Budeš mať jeden rok menej zeleniny, ale potom už pokoj. Ja by som aj kamarátov na brigádu zavolala, večer urobila grilovačku. Už si tu písala a myslím, že ti tam radili to istí, čo tu.

syslik81
15. aug 2022

kup si kozu ..

zuzudrnda
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
oslo1
15. aug 2022

Odporucam tohto chlapika:

https://www.youtube.com/watch?v=616gSjYOJ_U

Mame od neho aj dve knihy.

Ja mam malu zahradku.

Ty uz si sa Tu raz pytala, nie?

Ja by som to cele pokosila, urobila vyvysene zahony. Nemusis hned z dosiek robit, hodis karting, hnoj a compost a ides.
Ja som cast zahrady robila do dig system.
Mame Tu velmi rozsirene slimaky, takze od buduceho roka si robim uz iba sadenice plus budem vysadzat do dazdovycg rin a potom to iba presadim.
Ako anglani hovoria: you have to work smart not hard.

rude_baby
15. aug 2022

@viestta hej, úplne super to je. Svokra s tým nevie robiť, lebo je lavacka. A ten malý tornadica je na prd, s tým sa nedá, ale veľký je u mňa a u maminy topka 👌rýchlo a pekne s tým porobím

bubuzu
15. aug 2022

Proste, je to nová záhrada, je tam v pôde veľa semienok. Časom sa to bude zlepšovať, treba kosiť, trhať burinu pred vysemenením. A myslieť aj na to, že ak dáte do kompostu burinu, ktorá už má semienka, tak si ich potom znova s kompostom rozhádžete naspäť do pôdy. U nás to vyzerá podobne, ale mňa to zatiaľ moc netrápi.

cyrio
15. aug 2022

Ja som riešil tak . že som to zákril plochu z čiernou fóliou tak na dva týždne ,nechát ďalšie dva týždne na svetle zase zopakovať, ono to nemá svetlo tá rastlina výhynie

andrejka1974
15. aug 2022

Jaj buriny sa nezbavia ja mám záhradu na dome kde chodím len počas víkendov a to dosť narobena takže burine sa darí krásne tento rok plochu zmenšime mala som to asi 17x 5 metrov a dáme tam trávnik a ovocné stromy a bolo dosť sucho tento rok ani zavlaha nepomáhalo takže cibuľa a reďkovka bola slabé bolo dosť hrachu,paradajok,paprík a zemiakov a hlavne mi nezmrzli marhule

roja01
15. aug 2022

Po silnom dazdi alebo po dobrom poliati prebehnite plochu a rucne vytrhnite iba hrubu burinu s vysokou, tvrdou stonkou. Az to trocha vyschne hned zvysok pokoste. Tam, kde chcete zahony na zeleninu urobte mulc. Dobre poliat pokosenu zem, polozit kartony (bez etikiet a izolepy), na ne hnoj a slamu, na vrch kompost (ak nie je hnoj) a zem . Cim vyssi mulc tym lepsi vysledok. Ak vam nieco chyba, nevadi, len vrstvy toho co mate k dispozicii musia byt vyssie. Tam, kde chcete travu je najlepsie rozlozit najlepsie ciernu foliu alebo stare koberce a podobne. Ponechte to tam 14 dni az mesiac, zatazte kamenmi. Jemne buriny vyhynu a trvacnejsie oslabia. Po odstraneni folie pozbierajte obschle a zhnite casti burin a potom dobre polejte, aby sa dal zvysok burin lahko vytrhat. Hned na kazdy kus pody, ktory sa vam podarilo vycistit vysejte semena travy. Posekanu burinu nepouzivajte na mulc, ma velke mnozstvo semien. Az ked budete kosit travnik kazdy 2.tyzden, mozete s pokosenou travou zakryvat napr.podu pod paradajkami.

loliki
15. aug 2022

Zožeňte na to chlapov z dediny, čo vám za fľašku alebo za peniaz pokosia a na jeseň porýľujú. Pro deťoch to ty nestíhaš, muž po robote nestihne. Tam sa musí postaviť ráno o 5-ej a robiť, kým sa to nevyčistí. Prípadne tú kozu.

brembo
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
16. aug 2022

@loliki Máš pravdu,nestíhame to teraz vôbec.Len ani nikoho nepozname kto by dosol na brigádu pomôcť s tým