Ako sa správa kastrovaný pes?

23. jan 2023

Mám trapnu otazku🫣 prosim vas, ked dam kastrovat psa, už nebude "skakať" po nohach, vankusoch atd, však?... ako sa zmenilo spravanie psikov, ked ste dali kastrovat? A kedy najskor ste dávali? Vopred dakujem

martinka13
23. jan 2023

Správanie sa zmenilo asi po 4 mesiacoch od kastracie. On síce neskakal po nikom a ničom, ale utekal za fenami. Je všeobecne kľudnejší. Mal cca 2 roky, keď sme ho dali kastrovat.

autor
23. jan 2023

@martinka13 super, takze sa jeho spravanie zmenilo len k dobremu, ano?

luccija
23. jan 2023

Môže sa mu zmeniť srst

mima1991
23. jan 2023

Ahoj, neskúšala si mu kúpiť plyšáka nejakého väčšieho? Náš psík nikdy neskakal po nás ani po vankúšoch, mal svojho plyšáka a keď mal tu potrebu poskakal po ňom

mon2523
23. jan 2023

Nasi dali kastrovat, je totalne kludny. Neskace, nebeha za sukami, velakrat im aj usiel, takze z tohto pohladu ok. Pokial nemienis rozmnozovat, tak fajn napad rozhodne.

autor
23. jan 2023

@luccija to by mi nejak nevadilo, skor nejake agresivne spravanie,alebo som pocula, ze priberu velmi alebo niektorym psom vraj moze uplne prepnut, ze su potom strasne pojaseni,tak ma zaujimaju osobne skusenosti. Najdolezitejsie momentalne pre mna je to sexualne spravanie voci inym zvieratam, ludom, predmetom....takze toto by malo uplne zmiznut, vsak?

julinka65
23. jan 2023

tak celkovo ohladne tychto zalezitosti by sa to malo upokojit. ale samozrejme, kazdy psik je iny. ale podla mna by sa to zlepsit malo. vsak to byva tiez jeden z dovod, preco davaju ludia psiky na kastraciu.

1mina
23. jan 2023

my mame kastrovane psy vzdy, lebo bravame z utulku a tam je to aj podmienka (myslim aj u rodicov kym som byvala aj my s muzom co mame), u rodicov som si nevsimla ziadnu extra zmenu, ale je pravda ze zas ani neutekali z domu at. a fenku co mame my s muzom teraz, jedine co som si vsimla ze ma taku jemnucku stenaciu srst akoby. Zjasena uz tam neni ako bola stena, ale to sa zas da prikladat do dospievanu psa :D

motylik273
23. jan 2023

Aj ja som nad tym premyslala, ma sice svoje hracky vankusik, ale robi to pred detmi co mi vadi potom deti maju kopec otazok a vobec to nie je ok..

colsami
23. jan 2023

To co si pocula su vsetko "povedacky", psik sa moze trochu skludnit, ale to len kvoli tomu ze hormonalna stranka je "odstranena" takze mu v tomto smere nebude prepinat, sucky, pachy, vztahy, vztahy ku psom atd... Ak ma ale zlozvyky v spravani, mozu pretrvavat aj po kastracii (ak zlozvyky s nakryvanim veci atd), hoci je vysoka sanca ze pes prestane. Nie na druhy den po operacii, ale po par tyzdnoch ten ucinok zacne byt badatelny.
Pes ani suka nepriberaju "kvoli kastracii", ta za to nemoze, pes zje iba tolko kolko mu majitel da. Prekrmene zvierata su bez ohladu na kastraciu, zial. Takze drzat sa davkovania, pes nebude priberat zo vzduchu.
Bat sa zmeny povahy ako takej (ze z neho zrazu bude iny pes) sa bat netreba, nie je doteraz znama nijaka hodnotna vedecka studia ktora by to potvrdzovala. Su to len take domnienky ludi 🙂
Kazdopadne kastracia psa je vyborna z hladiska prevencie - 80% vsetkych psov nad 5 rokov uz ma problem s prostatou, konkretne BHP a aj horsie zmeny. Nehovoriac o zmene na semennikoch. Kastraciou vsetkemu pekne predidete. Navyse je rozdiel kastrovat mlade zviera, a stare zviera, uz vo vyssom riziku.

martinka13
23. jan 2023

Áno. Absolútne neľutujem.

pumi21
23. jan 2023

Mal by sa skľudniť, ale teda nie zakaždým je to tak. My sme fenku dávali a doma je kľudná, ale vonku dokáže byť divočák, ale tak niekedy je to aj o tom temperamente.

mimikarol
24. jan 2023

My sme dali chemicku kastráciu lebo utekal za fenou. Prestal utekať. Inak bol vždy kľudný, žiadna agresia ani vyskakovanie. Za čas pomohlo, prestal utekať. Ak by znovu začal tak dame vykastrovat normálne. Chemická je len na cca 6 mesiacov

ramona006
14. dec 2023

Ahojte ja som dala kastrovat nášho psíka a teda ľutujem . Má už 11 rokov ale pred kastráciu by mu nikto nepovedal že má 11 rokov . Ani veterinár neveril myslel že je to 2 ročný psík. Miloval vychádzky bol aktívny no všetko sa zmenilo . Len leží nechce vôbec chodiť von absolútne nemá záujem , nevie zadržať moč s tým mal problém aj pred ale po kastrácii je to oveľa oveľa horšie . V minulosti mal problém s nožičkami vôbec na zadné nechodil dal sa nejak dokopy a opäť chodil no na ľavú slabšie ale teda bolo to ok . Po kastrácii sa aj to zhoršilo . Už som 100 krát oľutovala že som ho dala kastrovat ale tak to je môj prípad . Chcela som predísť tomu aby mal nejaký problém prostata a tak už vyššie spomínané a teraz si vyčítam že som mu viac uškodila ako pomohla .

luccija
15. dec 2023

@ramona006 tiež mi bolo odporúčané psa kastrovat má problém s prostatou a nič iné mi nezostáva.Najviac sa bojím zmeny srsti videla som psíkov po kastráci a do roka mali úplne inú srsť, kučeravu...nemá tvoj psík niečo s chrbticou platničky, kĺby...možno aj preto sa nechce namáhať a chodit

colsami
15. dec 2023

@ramona006 to co popisujes su skor zmeny suvisiace so starobou (navyse udavas ze pes mal obdobne problemy aj predtym), nevidim v tom nic co suvisi s kastraciou
Teraz sa to zhorsilo nie preto ze pes nema semenniky, ale preto ze zmeny vzdy progreduju cim je pes starsi.

autor
15. dec 2023

My ho už teda mame par dní po kastrácii, zatiaľ sa správa uplne normalne ako aj predtym akurat sexualne spravanie je prec😁