Ako sa skamarátiť s prevodovkou?

23. aug 2023

Dievcata a chlapci. Vodicak uz sice mam dlho,ale zopar rokov som nejazdila,lebo nebolo treba. Lenze teraz ma okolnosti donutili jazdit zas. Nemam problem v premavke s dodrziavanim pravidiel, parkujem tiez dost slusne,jedine,co ma strasne pocas jazdy vytaca,je to radenie rychlosti🙈 Ja neviem,kedy sa naucim to radit tak,aby som nerevala ako tur niekedy😂, alebo este lepsie,v naruzivosti hodim 4 miesto 2,kedze ta citlivost paky je velmi jemna. Najradsej by som ju vytrhla a vyhodila von oknom😂 Viem,ze riesenim je automat, ale mame starsie auto ,ale stale plne funkcne, bezporuchove, rodinne vyhovujuce. Skoda by ho bola dat prec. A zas 2 auta zivit nemozeme. Tak je skor otazka, ci a za aky dlhy cas ste sa naucili jazdit tak,ze riadiacu paku uz beriete ako samozrejmost,nie ako nepriatela😂

citron25
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
doriiis
23. aug 2023

Keď dávaš 2 jku chyt páku sprava,zatlac mierne doľava a dole,3 a 4 sú v strede dlane hore a dole,5 stlac páku doprava a dole....prechytavaj si tu páku.

mb2021
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lilope
23. aug 2023

Za ako dlho si to človek osvojí, to je naozaj rôzne. Treba jazdiť čo najviac, len tak sa to zautomatizuje. A z tej 1ky do 4ky si nerob nič, akurát sa mi to minule stalo a to problém s radením inak nemám. Nedôsledne som páku zaradila a skočila tam kam nemala. Poučenie do budúcna, dôsledne radiť, stáva sa aj skúseným šoférom.

doriiis
23. aug 2023

Pardon...5 tka je hore samozrejme.Pri písaní som už mysľou bola na 6- tke

autor
23. aug 2023

@citron25 Joj to radsej nie,to by sme rychlo boli z 1 na 6-tke😂

autor
23. aug 2023

@doriiis Ja viem,ako su tie rychlosti umiestnene,len napr,ked davam prednost a potom sa rozbieham v zakrute,tak je to na mna strasne rychlo z 1,na 2,3...Proste drzim volant, aby som nepresla do protismeru a v tej rychlosti sa mi stane,ze sa mi smykne ta paka ako nechcem. Asi som moc v krci😄Akoze nestava sa to kazdu zakrutu,ale pocas jednej jazdy sa mi to tak 1-2x stane a nervy mam na to,ze to neviem prejst bez chyby. Chodim do prace/z prace,cez mesto,vela aut a tak je to psychicky narocne.

katarinka89
23. aug 2023

@citron25 😂

tenerifka
23. aug 2023

napisem ti, co si urcite nechcela pocut, niekto sa s ñou neskamarati nikdy-moj pripad. Po vodicaku som niekolko rokov nesoferovala a potom som si kupila svoj prvy automat, a teraz mam 4 roky novy Outlander, tiez automat. Aj vsetci v rodine maju automaty, a to su mnohi, co soferuju cez 30 a viac rokov

autor
23. aug 2023

@lilope Mne sa paci ako jazdi muz,tak plynule,tichucko,aj sedi vedla mna,radi mi. Tiez mi hovori,ze ved to je lahke,to sa naucis. No hej,pre mna momentalne asi tak ako pre neho varenie😂. No hadam si zvyknem,lebo to je pre mna momentalne vacsi stres ako ta premavka😁

autor
23. aug 2023

@tenerifka No dam tomu este cas a mozno budem nutena ist aj touto cestou. Ja som na automate este sice nejazdila, ale ked idem v MHD pozorujem tisko sofera a zavidim mu,ako lahko mu to ide😁 Zas si ale hovorim,ze co budem robit,ak budem musiet ist na firemnom aute a bude s prevodovkou 🤔

tanyan
23. aug 2023

Nemáš problém so spojkou, nemáš problém s pravidlami...
Ten cit pre rýchlostnú páku získaš iba tréningom. Polohovanie si môžeš trénovať aj bez jazdy v zaparkovanom nenaštartovanom aute so stlačenou spojkou, aby si to dostala do ruky.

lilope
23. aug 2023

@autorka určite to zvládneš a raz ti to pôjde tak tichúčko ako mužovi. Jasné, to čo človek ovláda považuje za ľahké a nechápe ako to, že to ostatní neovládajú. Aj ty raz nebudeš chápať prečo ti to zo začiatku nešlo keď je to predsa také jednoduché 😉

tenerifka
23. aug 2023

no ak musis jazdit na firemnom, tak len prax a das to....

bubinko1506
23. aug 2023

Mne pomohlo len prejst na automat. Neznasam radenie rychlosti, neskutocne nervy a stres som z toho mala, tak mi muz kupil automat - akurat teda 5m dlhu kravu😅. Ale uz to ide. V praci mame sluzobne auta s automatom😉

peter0123
23. aug 2023

@mb2021 napadlo ma ako ma po pohrebe tety poprosila mama aby som zobrala farára späť faru. Vodičák som malé pár mesiacov , cesta do 5km. Auto bolo malé, on veľmi vysoký štíhly. Sadol si do auta tak trochu krížom, kolená pri pálke, keď som chcela zaradiť 5ku omylom som ho chytila za koleno, tak sa ľakol že som si myslela že vyskočí na polceste

matilda1990
24. aug 2023

Trvá rok kým si zautomatizujes všetky úkony spojené so šoférovaním. Dôležité je, že sa nebojís. Jazdí čo najviac. Pri podradovani ja osobne nechávam vždy radiacu páku vrátiť na pol sekundy do pôvodnej polohy a potom si až zaradím požadovaný stupeň. Napríklad do trojky len jemne potlacim nahor a do 5 viem že musím aj doprava hore. Ďalej doprava nepôjde ako do 5. Chápeš? 😊Ešte sa mi nestalo aby som dala namiesto 2-4 a podobne.

fiafia
24. aug 2023

Práve pre toto som si kúpila automat. Úplne mi odpadol stres z radenia.

danica2711
24. aug 2023

neskúsený šofér väčšinou bojuje s celým autom, nielen s radiacou pákou. To chce len jazdiť a jazdiť, časom budeš radiť úplne automaticky

dassena
24. aug 2023

Nic ineho ti nepomoze len jazdit co najviac. Len tak prides na cele to radenie a postupne to uz pojde samo hladko. Takze pusti si v aute oblubenu hudbu a sup ho na cesty

najslonik
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lucpro1
24. aug 2023

kondicne jazdy by mozno fakt neboli na skodu, ale ak chces a nemas s nicim inym v premavke problem, tak si myslim, ze ak budes viacej jazdit, tak sa to nejak podda aj samo. cele jazdenie je podla mna len o zvyku

simonkaa27
24. aug 2023

treba pocuvat motor, daj si tichsie radio a budes pocut, kedy ti uz motor ide do otacok a potrebujes preradit, alebo sa proste pozeraj na otacky a podla toho. ked preradujes, tak si najskor vrat paku do neutralu a z necho zaraduj rychlost, nie rovno z rychlosti do rychlosti, pojde ti to jednoduchsie.

dupinka
24. aug 2023

A nie je to skôr preto, že držíš volant oboma rukami a potom nevieš ako preložiť ruky? Zároveň počúvaj auto, riaď sa otáčkami. A to preskakovanie z 2 na 4, to je len o zvyku, treba na začiatku sa sústrediť, postupne to pôjde automaticky. Vyradiť do neutrálu a odtiaľ si radiť rýchlosť, to neodporúčam práve pre menej skúsených, tam treba naozaj vedieť odhadnúť podľa otáčok, "kde som".

ariannazara
24. aug 2023

Kúp si automat 😅

sissik
24. aug 2023

ked si v zakrute, nemas co radit. Vsetko si mas pripravit pred zakrutou. V zakrute riesis len volant. Sadni si do auta a trenuj preradovanie "nasucho", bez zapnuteho motora. Aby sa ti to dostalo do ruky. Nemusis s pakou kyvat a trepat. Ked radis z jednej rychlosti do inej, vzdy cez neutral. Ako vytlacis spojku a trochu pohnes paku smerom k neutralu, tak tam skoci sama. Nenechas ju tam dlho a posunies ju spravnym smerom. Chce to len trening

heni79
24. aug 2023

@sissik To je aká hlúposť? Napr. vychádzam u nás z areálu na obojsmernú cestu, odbočujem vľavo. Pohnem sa z brány na jednotke, no ešte v otáčaní sa radím dvojku, už som rovno, pridávam plyn a som na trojke. Rovnako väčšina križovatiek. A je jedno, či idem rovno, alebo mením smer. Však nepôjdem celý čas na jednotke. @autorka práve toto preradenie rýchlostí nestíha.

heni79
24. aug 2023

@autorka A presne viem, o čom píšeš. Kedysi som z toho mala tiež paniku. Síce to bolo ešte v autoškole, ale pocit si pamätám. Naozaj to chce iba tréning. Skús si to chodiť trénovať vždy, keď môžeš. Spočiatku v menšej premávke. Aby si mala menší stres. Postupne sa do toho dostaneš.

euka210
24. aug 2023

Chce to par mesiacov, kedze ja som s tym mala tiez problem...ja som mala nakreslene ako su rychlosti a papierik pri akej rychlosti preradujem 🤷‍♀️🤦‍♀️ ...ja som si nepamatala aku mam zaradenu a musela pozriet na paku...hrozne spomienky na tieto zaciatky...par mesiacov s mojim trpezlivym manzelom, cvik a islo to. ...ked das paku do neutralu, tak sa sama hodi na stred...das len hore 3,dole 4, vlavo dole 2...

euka210
24. aug 2023

@heni79 ano...z 1 ides hned na 2 este v krizovatke...toto som v zaciatkoch nestihala...vsetko chce prax.