Ako sa rozšoférovať?

2. jún 2024

Ahojte, baby ako ste sa rozsoferovali, ak ste dlho nesoferovali? Vodicak som si urobila tusim ked som mala 20r, potom nesoferovala az do cca 35ky. Kazdopadne uz tri roky okolo toho obchodim, bojim sa soferovat a neviem tento strach odstranit. Co vam pomohlo? Soferovat budem musiet aktivne, uz teraz citim, ze bez auta je to v BA narocnejsie. Som na RD, mame s muzom len jedno auto, cize ja ked musim soferujem len mimo spicky a po overenych trasach…

madeincssr
2. jún 2024

No ved ked soferujes (zatial v bezpecnych casoch a miestach), tak skor ci neskor sa to podda, robis to dobre, len si ver a vyhladavaj kazdu prilezitost soferovat ty (je dobre ze zatial s muzom, ak je na teba dobry). V NE mozes skusit ist sama niekam na nakup, za rodinou, kamoskou, na vylet... Aby si nebola pod psychickym tlakom, tak zatial bez deti.

pribinak
2. jún 2024

Dohodni si kondične jazdy a prejdi s inštruktorom tie trasy ktoré najviac potrebuješ. Treba jazdiť a jazdiť aby si získala skúsenosti a prax

Inak v BA je hustá sieť MHD a dostaneš sa uolne všade

13uzivatelka11
2. jún 2024

Ja si inak práveže myslím, že práve v Bratislave je to bez auta najmenej náročné z ostatných miest.. 😀 ale samozrejme, keď máte auto, tak vedieť šoférovať sa vždy zíde..

thoughtfulweirdo
2. jún 2024

Proste jazdiť. Ja som pred pár týždňami začala po 8 ročnej pauze a pokiaľ vieš auto ovládať a poznáš dopravné predpisy, tak jediný kľúč je naozaj pravidelne jazdiť. Najskôr krátke nefrekventované trasy a postupne pridávať náročnosť. Mne extrémne pomohlo chodiť jazdiť sama neskoro večer po meste. Bez premávky som si vyskúšala obávané úseky a zároveň si zvykala byť v aute sama.

prasiatko30
2. jún 2024

Soferovat?

michaelkanr
2. jún 2024

Nuz len jazdit a jazdit. Ja som chodila prve mesiace stale s muzom, ten ma opravoval a po jazde vacsinou daval ortiel-kolko chyb som spravila😀 aj sme sa povadili kvoli tomu, lebo sklamanie, ked si clovek mysli, ze siel dobre a vlastne nesiel, je velke😀
A potom som zacala chodit sama, najprv na kratke trasy a najma tie, ktore som poznala. Vedela som, ze potrebujem nieco vybavit, tak som tam, ak bol cas, isla dopredu s muzom, na druhy den sama. A v hlave som si premietla trasu, krizovatky, vsetky potencialne nebezpecne situacie a velmi dolezitu vec-parkovanie. Casto som parkovala dost daleko od ciela, lebo som vedela, ze tam zaparkujem, ze tam bude miesto.
Taketo jazdy mi vzdy dodali sebavedomie a pustala som sa viac sama.
Teraz sa uz nad tym pousmejem, ale ozaj to bol proces a mala som nervy, stresy. Teraz jazdim sama a nemam problem.
Inak mne pomohlo aj vedomie, ze soferuje ozaj kazdy blbec, ze na to netreba nejaku extra inteligenciu, musim to zvladnut aj ja.

anketkarka
2. jún 2024

Ja som tiež začínala po večeroch sama. Prejsť si trasy, križovatky v slabej premávke. Chodila som sa učiť aj parkovať k prevádzkam, kde som potrebovala v budúcnosti parkovať v plnej prevádzke.

sissy27
2. jún 2024

Zaplat si na zaciatok kondicne jazdy v autoskole a potom uz len jazdit.

madeincssr
2. jún 2024

Ano, a parkovat odporucam hned si navyknut zacuvanim. Vyhnes sa niekedy problemom pri vychadzani, ked okolo ludia poparkuju vsakovako nakrivo, pozdlzne v ulicke a pod.

basulaak
2. jún 2024

Par mesiacov ta bude pot zalievat a potom to uz budes brat ako brnkacku.

autor
2. jún 2024

@michaelkanr toto si aj ja hovorim 😀 ze ked to zvladnu jednoduchsi ludia musim aj ja 😀 v BA mam respekt pred radim sa do pruhov a obchvatmi, ale mas pravdu ze ked si tu trasu vopred prejdem “v hlave” tak sa lepsie pripravim. Parkovanie to je osobita kapitola, okrem samotneho zaparkovania este clovek musi mysliet nad parkovacou politikou a kupovat listky 🤬

autor
2. jún 2024

@madeincssr ano, snazim sa, aby som vzdy vychadzala predkom miesta. Lebo vycuvanie moze byt o hubu

xckaretxxx
2. jún 2024

Ja mam ten istý problém, plus mam pocit, že neovládam auto. Otazka znie, ako sa naučiť ovládať auto? Prosím nesmejte sa mi.

aellea
2. jún 2024

ja to iste.. soferovala som len parkrat, potom 11r vobec, odkedy mam deti a mam strach sadnut za volant, jazdim na bicykli, obcas bus, a muz robi taxikara... ale s 3 detmi sa bez auta v BA asi velmi neda, neviem, ako to prekonat ten blok, hlavne neslo mi parkovanie vobec, bojim sa, ze otrieskam vsetky auta okolo

madeincssr
2. jún 2024

@aellea parkovanie sa dobre nacvicuje cez vikend, ked su pri odlahlych obchodoch/firmach (kdesi na okraji mesta) prazdne parkoviska a ty si nacvicis nacuvanie pekne rovnomerne medzi ciary. A ked je vela miesta, tak tam natrenujes aj cuvanie na vacsiu vzdialenost.

iwesska
2. jún 2024

Mne pomohlo jazdit na zaciatku v menej frekventovanych casoch - po 18-tej kazdy den,trasy,kde je malo ludi,uz ked som si bola ista,nacvicila som si cez vikend cestu do prace, vzdy som chodila len s muzom,kt.bol moje 3.👁. Az po mesiaci jazdy s nim,ked som si bola ista,ze to zvladnem,som zacala uplne sama. Som z BA,takze som zacala z ostra. A samozrejme jazdim kazdy den. Tiez som zacinala po 20r.

iwesska
2. jún 2024

@madeincssr Mne sa naopak do prazdnych boxov cuvalo zle. Potebovala som vidiet v spataku to auto,ktore obchadzam.
@aellea Neotrieskas,je to len cvik,posuvas sa po cm a pozeras do spataku. Pozdlzne parkovanie je horsie,to neviem dat na 1-2.supu. Ale ked nemas inu moznost a nemas kde to auto nechat,aj take si donutena naucit sa

gabika0825
2. jún 2024

Najväčšia blbosť je si urobiť vodicak a potom nešoférovať. Veď keď si už urobim vodicak tak ho robím s vedomím že po úspešnom absolvovaní hneď sadám za volant a šoférujem. Potom to dopadá presne takto. Xy rokov nešoférovať a potom zrazu chceš začať. Keď máš z toho stresy ani do auta nesadaj, to je vidno potom na cestách ako niektorí vodiči zmatkuju a nevedia ani kam idu

autor
2. jún 2024

@xckaretxxx mas tento problem na viaceryvh autach? Ak nie, ze si skusala len jedno, tak mize byt problem v aute. Ak na vsetkych, tak mas tazku nohu/ruku, tolko moja skusenost 😀

autor
2. jún 2024

@aellea uplne ti rozumiem s tym parkovanim 🤯

mia2906
2. jún 2024

Ahoj, ja som tu nedavno zakladala tiež tému 😁 po spraveni vodičáku som odsoferovala príležitostne tak pár stoviek km (akoby som vzdy začínala odznova..nikdy som nešla sama ).... potom už nikdy nič, prešli roky rokúce... Pred cca týždňom sme kúpili (kvôli mne) automat, aj vy máte automat? Za pár dní som už najazdila cez 150 km, lebo sa strašne nútim, že proste musím šoférovať ja (no posledný týždeň som v taktom strese že mi tyka oko, boli má žalúdok...🤣, dala som si sokovu terapiu proste )...teraz je ten čas a nesmiem zasa skončiť len na začiatkoch ako vždy. Všetko jazdím len s mužom, zatiaľ diaľnice vôbec, dnes som sa odhodlala aj na Bratislavu a neznámu trasu, bolo veľa chyb, ale som čoraz viac pri jazdení kľudná, teda hlavne cesty čo som už poznala ... A mám na aute Zko....Ak jazdis už sama tak to si dobra, chce to len čas.... A Kde v BA bývaš? 😁

mia2906
2. jún 2024

A samozrejme parkovanie mi vôbec nejde. Muž sa už chytá za hlavu. Že toto musím trénovať najviac. Ale jazdenie s tým automatom to je úplne iný level ako manuál čo sme mali. Známe cesty ma s tým autom začínajú baviť.

merlin796
2. jún 2024

No ja som mala tieš strach zo šoférovania ale, keď som bola nútená ísť sama. Napríklad na potohvosť alebo papiere nejaké vybavit alebo proste hoci čo, čo surilo tak som musela. A nakoniec po pár dňoch som zistila ,že ja šoférujem už bez problému, a bez strachu ,dodržiavam značky a zatiaľ klop klop klop ide mi to super.A hlavne strach už pri šoférovani nemám . Proste mňa donútili okolností ,čo som si musela sama vybaviť hlavne na pohotovost a zrazu som so si uvedomila, že terás to beriem ako cesta po dedine 😆😉

autor
3. jún 2024

@merlin796 wau ☺️ v BA? Lebo ja prave toto riesim v hlave, ze v BA ist autom na hociktoru pohotovost/nemocnicu je ako za trest - kvoli parkovaniu

autor
3. jún 2024

@mia2906 ja som si uz na prevodovku zvykla, skor v BA tie pruhy a radenie do nich. Parkovanie tiez sa bojim ze vsetko obucham navokol, preto jazdim mimo spicky ked viem zaparkovat “obdalec”.

merlin796
3. jún 2024

Nie nie stred Slovenska 😉

kohy
3. jún 2024

Mňa donútil šoférovať bombový utok na školy a jedna ranná búrka. Do roboty som prišla komplet mokra. Zatiaľ idem len po školu, tam nechám auto a zvyšok cesty autobus. Naspäť autobus a potom auto. Priateľ má auto tiež tak je to ok keby niečo. Ja som bola tak nahnevana, že som ani nerozmýšľala či do niekoho narazím 😄 A ako povedala Simona First, veď ani ostatní ľudia nechcú na ceste zomrieť tak si tiež dávajú pozor 😉

autor
3. jún 2024

@kohy 😀😀😀😀 musela som sa zasmiat na tom Simoninom vyroku. Na druhej strane, mam strach z toho, ze stretnem na ceste agresivneho sofera/soferku a urobi mi tam scenu a ja sa necham vyviezt z rovnovahy

kohy
3. jún 2024

Aj v potravinách stretneš blbca, ktorý nevie čo so sebou. Občas dôchodkyňu, ktorá do teba vráža vozíkom 😄 vždy sa držím toho, že idem tak, aby som išla v ramci mojich zručností, samozrejme neobmedzujem premávku. Ak je prikazana rýchlosť 70, idem 70, kto chce, nech ma predbehne 😉