Ako sa konkrétne správne pomenúvajú tieto geometrické útvary?

3. mar 2023

Viete mi prosím napísať, ako sa konkrétne správne pomenúvajú tieto geometrické útvary (tvary?)
Potrebujem to napísať správne. Kocku valec zvládnem. Ale čo ten kvader a obdĺžnik? Ako ich pomenujem? Dlhy, krátky, hrubý, tenký? Obdĺžnik? Potrebujem, aby bolo z textu jasne o čo ide.
Ďakujem

autor
3. mar 2023

Ak dám pokyn ,,vezmi obdĺžnik, či kváder, tak ktorý z tých dvoch?

autor
3. mar 2023

Teda zeleny obdĺžnik a oranžový, ona sú kvádre?

gejb
3. mar 2023

Obdĺžnik je 2D utvar (plochý) , teda ten tam nie je.

vulka
3. mar 2023

Žiaden obdĺžnik tam nemáš. Sú to všetko štvorboké hranoly. Ten s tým oblúkovým výsekom neviem.

vulka
3. mar 2023

A takto ako máš tie útvary položené, tak ten valec je vysoký a nízky.

lucka_ke
3. mar 2023

kľudne ich pomenuj podľa farby - vezmi zelený kváder, červený valec... ten zložitejší tvar si nazvi napr. most ak je to pre deti

autor
3. mar 2023

@lucka_ke ďakujem. A ako nazvem ten hrubý káder a užší? Tie čo sú rovnako dlhé? - zelený a oranžový. V prípade že budú rovnakej farby? Pretože aj taka nastane situácia

autor
3. mar 2023

@vulka ďakujem

lucka_ke
3. mar 2023

pre akú vekovú skupinu to robíš?

autor
3. mar 2023

5-6r

autor
3. mar 2023

Tak teda kváder , či hranol?

autor
3. mar 2023

@lucka_ke ak môžem byť konkrétnejšia, deti majú postaviť stavbu podľa mojich slovných konštrukcií. A teda nechcem tie útvary zle pomenovať

autor
3. mar 2023

* inštrukcií

belllinka
3. mar 2023

no 5-6 ročné deti budú určite vedieť, čo je to kváder a hranol. 🙄 Hlavne, keď to ani ty nevieš pomenovať. 😂

lucka_ke
3. mar 2023

kváder je druh hranola... ale ak ide o malé deti tak asi nebudú vedieť čo je hranol
ja by som napísala kocka, kváder, valec, "most" a do pokynov to dala čisto podľa farieb, nedala by som dva rôzne kvádre rovnakej farby

autor
3. mar 2023

@belllinka chápem tvoju iróniu, ale ver mi, že tiež by som to najradšej nazvala len modrá a žltá kocka.... bohužiaľ na fakultách väčšinou sedia len teoretici

lucka_ke
3. mar 2023

tak do práce to pomenuj správne odbornou terminológiou a zdôvodni, prečo v zadaní 5-6ročným deťom bude použité niečo jednoduchšie

abbey1
3. mar 2023

Učivo základnej školy 4.-6. ročník. Tak nie div, že to na fakultách od študentov vyžadujú. Bolo by smutné, aby učiteľka v škôlke deti zavádzala obdĺžnikom.
Pre rôzne vekové kategórie treba prispôsobiť, ale netreba ich učiť nesprávne pomenovanie.

lazzo
3. mar 2023

Ja by som to obišiel - bol by to modrý stavebný dielik, červený stavebný dielik, prípadne dielik č. 1, dielik č. 2... Deti v škôlke budú skôr poznať čísla ako názvy priestorových útvarov. 😉

nikaeli
3. mar 2023

@lazzo deti v MŠ sa učia rozlíšiť, priradiť, vybrať, aj pomenovať geometrické tvary - plošné, aj priestorové 😉

autorka - najprv by som deti oboznámila s pojmami - čiže vezmem červený valec a poviem "toto je červený valec", neskôr si overím, či si to deti zapamätali - Evička vyber červený valec, vezmem do ruky červený valec a opýtam sa, čo mám v ruke. Až potom by som zadala pokyn k stavbe podľa inštrukcií. Možno by bolo fajn vybrať "kocky", ktoré vieš stopercentne pomenovať 😉

aurelia2000
3. mar 2023

Tak ako píše @lucka_ke je to správne.

matabb73
3. mar 2023

Správne je valec, kváder, kocka. Most nemá geometrické pomenovanie.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lazzo
3. mar 2023

@elizabet173 Tak táto informácia mi unikla. 🙂

aalt
3. mar 2023

Mame podobne a my sme to volali: kvader, kocka, velky vlacek, maly valcek, mostik, dlha palicka, kratka palicka ...

nekonecna_katastrofa
3. mar 2023

Kváder s podstavou štvorca je ten tučnejší oranžový, ostatné dva tenšie sú kvádre s podstavou obdĺžnika.

andreatytler
3. mar 2023

Su tam 2 valce, 4 hranoly a jeden "most"
Z tych 4 hranolov je jeden kocka a ostatne 3 su kvadre.
1 je pravidelny kvader, ktory ma zakladnu kocku a dva su nepravidelne kvadre ktore maju zakladnu obdlznik.
Tak ako su teraz polozene, tak zeleny je kratsi nepravidelny kvader a cerveny je dlhsi nepravidelny kvader. Ja by som tie dva nepravidelne kvadre postavila na vysku, tak ako je oranzovy kvader aby dobre ukazal medzi nimi rozdiel v zakladni.
Ak ich postavis na tu tenku hranu, tak budu Vyzsi a Nizsi.

letfenixa
3. mar 2023

@andreatytler prosím ťa, toto nie. Základňa kocka neexistuje! Ani pravidelný a nepravidelny kvader!
@autorka červený je kvader, zelený je kvader, oranzovy je pravidelný 4-boky hranol, bezove je kocka. Potom tam máš dva valce a most je nejaké teleso.

andreatytler
3. mar 2023

@letfenixa Dakujem za opravu... ano miesto kocky mala byt zakladna: stvorec.