Ako sa býva na Orave?

kikusahoj
19. aug 2024

Ahojte, chcem sa spytat tych, ktori byvate na Orave. Ako sa vam tam byva..kde by ste konkretne na Orave byvat nechceli a preco... Rozmyslam dlhsie nad tym prestahovat sa tam, asi som vyhoreta alebo co 😀Deti nemam, co sa tyka prace-nepreberam co budem alebo nebudem robit. 🙂 dakujem za vase odpovede a pekny den zelam

egonsk
19. aug 2024

@kikusahoj no je tam podstatne chladnejsie ako na Juhu. Naberes aj svaly pri odpratavani snehu predpokladam, ale inak ak si tam najdes silneho junaka, je to tam vcelku malebne.

zuzanockamt
19. aug 2024

@kikusahoj Orava je najkrajší kraj na SR, bývanie super. Ale ja teda preferujem Dolnú Oravu. V Hornej a Bielej Orave by som išla len do miest.

tanalyn
19. aug 2024

To je asi vec názoru toto. My tam máme napríklad rodinu, ale žiť by som tam asi nevedela. Každopádne, všetko je o zvyku, však? 🙂

tibor79
19. aug 2024

@kikusahoj nebývam tam. Ale kebyže som slobodna a bezdetná je to jedna z možností voľby. Orava, Liptov. Muža žiaľ teraz neviem presvedčiť. Nie je to pre každého. Otázka voľby, životných preferencií....
Každý vie ako je nastavený. A čoho sa dokáže vzdať a čo prijať. Prajem správne rozhodnutie.

777januska777
19. aug 2024

Ono veľmi záleží asi odkiaľ si a aj aký si človek. Vo všeobecnosti je podľa mňa ťažšie sa presťahovať do obce, keďže vždy je v obci taka vlastná komunita. Ale zas ak ako človek zapadneš povahou medzi danú komunitu bude to pre teba veľmi fajn. Myslím si, ze na toto ludia vždy zabúdajú, ze takéto sťahovanie do obcí (akýchkoľvek) prináša určite obmedzenia. Človek sa musí snažiť prispôsobiť a naučiť sa ako daná komunita funguje. V mestách na Orave je to viac anonymne. Ano sú menšie sídliska, kde ľudia žijú tiež tak komunitne, ale stále je to väčšia anonymita. Ja pochádzam z hornej Oravy, ale žijem na dolnej Orave. Horná Orava je láska na cely život, ale mentalitou a životom mi je dnes už bližšie dolná orava.

majuskano
19. aug 2024

Ja bývam v Námestove , od narodenia... sú tú hory, aj priehrada... no, mne už, ako matke, tu chýba menej príležitosti pre deti, nemáme nemocnicu, teraz už ani detskú pohotovosť, málo voľných pracovných miest, skoro žiadne a poriadne nákupné centrum. Ale tak neviem porovnať s inými mestami, je tu krásne, keďže tu bývam od narodenia, s mnohými z mesta sa poznáme...ale tak chýba viac tých možností...

veklipo
19. aug 2024

Pochazdam z Oravy. Je krásna na dovolenku, ale na zivot to nie je.
1. Dlhá zima.
2. Krátke leto
3. Uzavretý svet
4. Všade musíš cestovať autom
5. Malo možnosti kultúry, krúžkov pre deti
6. Malo pracovných príležitosti
Atd

Ak si fanúšik krásnej prírody, chladu a ticha, potom je to pre Teba.

babulkomale
19. aug 2024

@777januska777 ako by si charakterizovala mentalitu Hornej a Dolnej Oravy? V com je rozdiel?

777januska777
19. aug 2024

@babulkomale no to je podľa mňa taka otázka, kde to môže byť dosť individuálne a zalezi od konkretneho človeka ci rodiny. Ale keď vychádzam čisto z mojich skúseností. Na hornej Orave je to viac také extrovertne, hlučné, hrdé a zdá sa mi, že často na hornej Orave ľudia riešia niekedy aj zbytočnosti a berú to ako veľký problém. Na dolnej Orave mi to príde čosi viac tolerantnejšie a ľudia menej dramatizujú problémy. Ale zas horná orava je viac živá a dokážu si viac užívať, na dolnej Orave je to také viac suchšie. Ono dolná orava je bližšie mentalitou väčším mestám na Slovensku a horná orava mi príde viac bližšie mentalitou k vychodniarom. Ako vravím je to dosť individuálne, lebo orava je už teraz dosť otvorená, ale toto je čisto moje pozorovanie, kedže celá moja rodina a mnozstvo kamaratov je z hornej Oravy (rôzne dediny) a zas manzelova rodina a veľa kamarátov z dolnej.

kikusahoj
autor
19. aug 2024

@egonsk dakujem. Ja hlavne kvoli tomu chladu rozmyslam nad Oravou. Mam moznost ist k sestre do BA,ale momentalne ma to tam nelaka. Junaka momentalne nehladam,ale clovek nikdy nevie. 😉

tibor79
19. aug 2024

@veklipo vidíš a to sú napr.pre mňa samé plusy. V podstate v dobrom závidím. Je toto vysoko individuálne, človek od človeka iné. Podľa pohľadu na život, preferencií, nastavenia, očakávaní. Čo 100 ľuďom nemusí vyhovovať, pre jedného môže byť raj.

tibor79
19. aug 2024

@kikusahoj ono asi nie je dobré pýtať sa tu na MK. Rob podľa toho ako cítiš. Ja keď som "išla" podľa väčšiny, vždy som zle dopadla. Každý má nejaký vnútorný hlas....

veklipo
19. aug 2024

@egonsk ty už si po menštruácii, manželských vzťahoch, onkologických ochoreniach odbornik aj na Oravu? Však stále tvrdíš, ze pracuješ s faktami, nie domnienkami.
Bože, chlape, chod si von zabehať.

veklipo
19. aug 2024

@tibor79 určite.
Orava je krásna ale aj krutá. A nemyslím tým len prírodu.

tibor79
19. aug 2024

@veklipo áno. Preto je to o tom, čo človek dokáže zniesť a čo nie. Čo je pre jedného raj, pre iného môže byť pravý opak. Každý sme iný a nedá sa rozhodovať podľa ostatných. Každý pozná sám seba a svoje preferencie.

papaya308
19. aug 2024

Bývalá som tam vyše roka a nie, už by som nechcela😀 bývam 5min autom od veľkého mesta a ako vyššie spomenuté,ponuky práce,dochádza nie, vyžitie pre deti atď by ma nebavilo. Na dovolenku ale ideal

kiki68
19. aug 2024

Ked ine je 2 tyzdne dovca a ine je tam zit. To mas ako nejaky Tal tu v Korutansku, krasne na dovcu, Ale ked nadrbe meter snehu za den, tak prve co musis mat je soferak na traktor ( alebo dobre vztahy so susedmi), pripadne vediet ako davat retaze na auto. Plus ta mentalita maleho mesta/ dediny k tomu. Ale mozes sa v tom aj najst a budes tam stastna. To zalezi akych ludi mas okolo a tak celkovo

egonsk
19. aug 2024

@veklipo mas nieco aj k teme, alebo ti trebalo len ulavit? Co z toho co som napisal podla teba nesedi?

zuzanockamt
19. aug 2024

@kiki68 Nikdy sme traktor ani nič iné nepotrebovali na odhadzovanie snehu. Zase nie je to také, ako to vykresľuješ. Z ktorej časti Oravy pochádzaš?

tibor79
19. aug 2024

@kikusahoj môj brat žije striedavo Londýn - Porto, ale jeho sen je oblasť pod Tatrami. Má byt aj na zap.SK,ale rozmýšľa definitivne ist Orava, Kysuce, Liptov..... Niekde tam. Chce pokoj od ľudí, v nejakej horskej slovenskej obci. Ale nie je materialista, stačí mu málo.. v podstate len príroda. Takže je to o očakávaniach.

kiki68
19. aug 2024

@zuzanockamt mne to hovorili spoluziaci z vysky, Ja zijem v Kärnten, u nas je to zial v zime realita. V zime je tu snehu. Ale tie Fotos mali rovnake odtial. Boli z dedin na severe Oravy. Mozno dnes uz tam tolko snehu nie je, predsalen za cca 15 rokov sa pocasie vyrazne zmenilo

zuzanockamt
19. aug 2024

@kiki68 Ja som tam 42 rokov a nikdy sme traktor nepotrebovali 🙂 Takže je zvláštne o tom hovoriť/písať, keď realitu nepoznáš.

tibor79
19. aug 2024

Ja úplne, úprimne závidím všetkým, čo bývajú od TN na východ 🍀. Čím viac samota, tým lepšie . Snažím sa muža nasmerovať.... Zatiaľ bezúspešne. ☹️. Na záp. SK trpím.

zuzanockamt
19. aug 2024

@tibor79 To isté aj ja. Keď cestujem na západ, už za Trenčínom ma chytá úzkosť. Bratislavu neznášam, zomrela by som tam. Čím som staršia, tým menej ľudí a všelijakých blbostí okolo seba potrebujem.

tibor79
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tibor79
19. aug 2024

@zuzanockamt presne. Ja som povedala, že hádam ani na dovolenku nemôžem chodiť. Lebo keď prídem domov tak sa musím spamätávať. More, hory AT a pod. Najhoršie ak prídem z podtatier,Tatier. K tomu ma proste niečo viaže 🍀. Tieto slovenské kúty sú môjmu srdcu proste najbližšie ❤️

777januska777
19. aug 2024

@kiki68 tak áno občas sa v zime stalo a stále stane, že je kalamita a ze máš problém sa dostať cez nejaký úsek do prace či školy, ale zas to nie je stále. Je to pár krát v zime. Zima už nebýva taka silná ako kedysi.

laurita285
19. aug 2024

Som z Oravy a odporúčam každému nepriateľovi sa tam nasťahovať. Jedna z najhorších destinácií v SR určite 😂

vladi4444
19. aug 2024

Ono asi záleží, čo očakávaš od bývania. Ja som sa narodila v Dolnom Kubíne, bývalá som v Bratislave, v Senci a v Pezinku, a aj tak sme sa vrátili naspäť, kde vychovávame naše deti. Je tu všetko, čo potrebujeme. S prácou problémy nemáme. Príroda, vyžitie, obchody..ja som spokojná. Martin, ružomberok do polhodky autom, keď nahodou. A tie zimy fakt nie sú také hrozné.
Je rozdiel bývať v Kubíne a v Malatinej, pripadne vyššie , Rabča a pod.

777januska777
19. aug 2024

@laurita285 prečo? Čisto pre informáciu by ma zaujímal tvoj pohľad.