Ako riešiť vrátenie tovaru?

24. okt 2023

Dobrý deň, tí čo máte skúsenosti..mne blízka osoba si objednala cez pochybnú stránku a následne telefón bylinné kvapky v dobrej vôli ako darček. Vo faktúre chýba IČO, DIČ, telefónne číslo, nejaký web alebo adresa slovenskej pobočky. Je tam uvedený iba dodávateľ z Hong Kong. Na faktúre je tiež napísané, že podľa zákona máme nárok na odstúpenie od zmluvy a vrátenie tovaru do 14 dní.
Ukázala mi to, pozrela som sa na tie kvapky bližšie aj cez internet, nie sú ani v registrovaných liečivách. Neboli lacné, chce ich vrátiť.
Volali sme im, ale stále opakovali, že im to nemôžeme vrátiť lebo podľa zákona sa nemôžu vracať lieky a potraviny a domácky vyrobené liečivá. Je to pravda? Nič také som v zákone nenašla..
Nechceli mi poskytnúť adresu, lebo že aj keď im to pošlem musia to vyhodiť. Neotvárali sme to, ale tá pani si šla stále svoje.. čo robiť? Ako to riešiť? Centrum právnej pomoci mi poradili, že to môžeme skúsiť cez políciu, keď máme odfotené všetky doklady.
Reálne už niekto niečo podobné riešil a vyriešil? Boli mu vrátené peniaze? Keď máme zákon o ochrane spotrebiteľa...
Ďakujem

deedol
24. okt 2023

toto som nasla narychlo
Kedy spotrebiteľ nemá právo na odstúpenie od zmluvy do 14 dní?
Právo spotrebiteľa na odstúpenie od zmluvy do 14 dní bez udania dôvodu nie je neobmedzené. Zákon stanovuje určité výnimky, pri ktorých spotrebiteľovi toto právo neprináleží.

V praxi ide najmä o prípady, kedy si spotrebiteľ objedná tovar zhotovený na zákazku, tovar podliehajúci rýchlej skaze (napr. niektoré druhy potravín), periodickú tlač alebo knihu dodávanú v ochrannom obale (po jeho rozbalení bolo možné knihu prečítať), elektronický obsah a pod.

Prečítajte si celý článok na: https://www.podnikajte.sk/zakonne-povinnosti-po... © Podnikajte.sk

viem, ze su tam vynimky, napr. vyskusany strojcek na bradu sa nedal vratit - logicky, lebo nech robis cokolvek, nevycistis ho tak, aby tam nezostal ani jediny mikroskopicky chlp.

autor
24. okt 2023

@deedol áno to som čítala a nie je to nič z toho, čo mi vymenovala..dokonca sme to ani neotvárali, čiže aj ten vrchnák je rovnako uzavretý ako k nám prišiel

rooskoliv
24. okt 2023

DOdavatel je Hong kong, cize pochybujem, ze sa na to vztahuju nejake SK zakony, takze v SK zakonoch hladas zbytocne

deedol
24. okt 2023

tipujem, ze to budu nejaki "smejdi", takze sa budu branit vrateniu zubami nechtami. problem je, ze ako ich donutit. mozes sa im vyhrozit SOIkou a aj realne podat podnet. prinajhorsom vam zo SOI odpisu, ze naozaj nemate narok, a prinajlepsom si preklepnu tu firmu.

zo zakona:
(6) Spotrebiteľ nemôže odstúpiť od zmluvy, predmetom ktorej je

a) poskytnutie služby, ak sa jej poskytovanie začalo s výslovným súhlasom spotrebiteľa a spotrebiteľ vyhlásil, že bol riadne poučený o tom, že vyjadrením tohto súhlasu stráca právo na odstúpenie od zmluvy po úplnom poskytnutí služby, a ak došlo k úplnému poskytnutiu služby,

b) predaj tovaru alebo poskytnutie služby, ktorých cena závisí od pohybu cien na finančnom trhu, ktorý predávajúci nemôže ovplyvniť a ku ktorému môže dôjsť počas plynutia lehoty na odstúpenie od zmluvy,

c) predaj tovaru zhotoveného podľa osobitných požiadaviek spotrebiteľa, tovaru vyrobeného na mieru alebo tovaru určeného osobitne pre jedného spotrebiteľa,

d) predaj tovaru, ktorý podlieha rýchlemu zníženiu akosti alebo skaze, *** mozno tymto by argumentovali? ***

e) predaj tovaru uzavretého v ochrannom obale, ktorý nie je vhodné vrátiť z dôvodu ochrany zdravia alebo z hygienických dôvodov a ktorého ochranný obal bol po dodaní porušený,

f) predaj tovaru, ktorý môže byť vzhľadom na svoju povahu po dodaní neoddeliteľne zmiešaný s iným tovarom,

g) predaj alkoholických nápojov, ktorých cena bola dohodnutá v čase uzavretia zmluvy, pričom ich dodanie je možné uskutočniť najskôr po 30 dňoch a ich cena závisí od pohybu cien na trhu, ktoré predávajúci nemôže ovplyvniť,

h) vykonanie naliehavých opráv alebo údržby, o ktoré spotrebiteľ výslovne požiadal predávajúceho; to neplatí pre zmluvy o službách a zmluvy, ktorých predmetom je predaj iného tovaru ako náhradných dielov potrebných na vykonanie opravy alebo údržby, ak boli uzavreté počas návštevy predávajúceho u spotrebiteľa a spotrebiteľ si tieto služby alebo tovary vopred neobjednal,

i) predaj zvukových záznamov, obrazových záznamov, zvukovoobrazových záznamov alebo počítačového softvéru predávaných v ochrannom obale, ak spotrebiteľ tento obal rozbalil,

j) predaj periodickej tlače s výnimkou predaja na základe dohody o predplatnom a predaj kníh nedodávaných v ochrannom obale,

k) poskytnutie ubytovacích služieb na iný účel ako na účel bývania, preprava tovaru, nájom automobilov, poskytnutie stravovacích služieb alebo poskytnutie služieb súvisiacich s činnosťami v rámci voľného času a podľa ktorej sa predávajúci zaväzuje poskytnúť tieto služby v dohodnutom čase alebo v dohodnutej lehote,

l) poskytovanie elektronického obsahu inak ako na hmotnom nosiči, ak sa jeho poskytovanie začalo s výslovným súhlasom spotrebiteľa a spotrebiteľ vyhlásil, že bol riadne poučený o tom, že vyjadrením tohto súhlasu stráca právo na odstúpenie od zmluvy.

deedol
24. okt 2023

@rooskoliv podla mna zavisi od toho, kde bola uzavreta kupno-predajna zmluva, nie len od sidla dodavatela.

rooskoliv
24. okt 2023

@deedol
suhlas... na internete, cize cely svet. To ze bola stranka v slovencine nic neznamena. Takze je velka pravdepodobnost, ze priamo u dodavatela, alebo u nejakeho spostredkovatela, ktory to ma osetrene v podmienkach, kde jasne vyhlasuje, ze funguje iba ako spostredkovatel a vsetky zavazky prebera dodavatel, cize sme zase v HOng Kongu....

autor
24. okt 2023

Ďakujem, tak sa to trochu pohlo..posielali to z jednej spoločnosti, tak som tam volala a je to akoby skladová spoločnosť, zastrešuje viacej iných..ale povedali mi, že im to mám poslať a oni to potom posunú ďalej a vyplatia všetko z faktúry.

@deedol čisto logicky, platilo by niečo z toho aj v prípade, že dali do faktúry, že podľa zákona to môžem vrátiť? Alebo to dávajú na každú faktúru bez ohľadu na produkty?

autor
24. okt 2023

@rooskoliv v telefóne sa predstavili ako slovenská pobočka 🤷

deedol
24. okt 2023

to neviem, ale urcite by som sa tym velmi ohanala 🙂