Ako riešiť urážky od Slovákov v Nórsku?

lenka3007
21. aug 2010

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, resp. ziskať nejaku radu ohladom občiansko právneho konania. Momentálne sme v norsku a byvaju tu s nami dvaja slováci, ktorí za týžden odchádzaju na slovensko. Pred týždnom v sobotu v noci prišli opylí, rozkopávali nám dvere, ukradli mi topánky z pred dverí, vulgárne nadávali mna, manželovi a najhoršie, že aj mojmu synovi, ktorý sa od vtedy boji spať sám.Vyhrážli sa nám, že nás dobijú.Manžel to chcel riešiť trochu inak, ale nedovolim mu, robiť si problemy.Včera sa to opakovalo znovu.. Dokonca som našla na facebooku, ako urážaju moju osobu, tak som si to "vystrihla" z obrazovky. Moja otázka teda znie, či by som pochodila, keby na nich podám trestne oznámenie na slovensku. Svedkovia sú, ale tý sú z Litvy, takže s nimi nemožem rátať, akurát je tu ešte jeden slovák, ale ten je s nimi kamarát, takže ten by svečiť nešiel... Myslíte, že aspon na postrašenie by to stačilo? Ďakujem za každú odpoveď.

elise
21. aug 2010

lenka určite je potrebné to podať v norsku na slovensku nič nebudú riešiť bohužial☹ norska polícia by mala postupovať v tomto prípade lebo sa to deje na uzemi norska aj ked su to slováci.chodte v norsku na policiu a držím palce aby ste boli v poriadku. 😉

lenka3007
autor
22. aug 2010

máte pravdu, fakt sme mali mali volať policajtov hned, len zas keby ich tu zavreli (lebo som pocul, že tu sa s nikim nebabru a už vobec nie s cudzincami) tak neviem čo by bolo, ked by sa vrátili... viete, keby som tu nemala maleho, kaslem sa na nich, ja sa len bojim o neho..

womenne
22. aug 2010

Lenka oni byvaj s vami v byte?či vo vedlajšom?Ak by sa to opakovalo určite volajte policiu,na Slovensku by vam nijako nepomohli,predsa sa to deje v zahraniči.

evkacka
22. aug 2010

@lenka3007 verím ti, že máš v hlave začarovaný kruh...ked nezasiahneš, bude sa to opakovať a ked zasiahneš, obávaš sa aké to bude mať následky a myslím, že tvoj strach je oprávnený, kedže musíš ochrániť aj malého mimíška...a nerozmýšlala si nad tým zmeniť bydlisko? ja viem, je to asi to najťažšie riešenie, ale možno by vam sťahovanie prospelo a hlavne by ste boli v bezpečí, skús sa porozprávať s manželom, aké máte možnosti, ja by som asi pokukala po okolí. Držím palce.

lenka3007
autor
22. aug 2010

@evkacka no asi si to vstihla uplne presne, ale oni o týždeň už odchádzaju na slovensko, tak nechcem vymýšlať s druhym byvanim, teraz sme u kamaráta, tan nam nechl kluč, išiel na dovolenku, tak zatial som kludná, ale aj taketo utekanie ma nebaví... nejak to ten týždeň prežijeme.dúfam

lenka3007
autor
22. aug 2010

@womenne to je velky dom , ano maju soju izbu, len kuchyna je spoločná, aj to tam vyzerá jak v hirošime, ale ja nemienim po nich upratovať...

evkacka
22. aug 2010

@lenka3007 a potom už budú preč navždy??? 😨 či idu len na dovolenku? ak sa opäť vrátia,a robili by bordel, zavolajte v tom momente plíciu, myslím, že by dostali napomenutie, alebo pokutu, ale možno by to stálo za to, že by videli, že už ich máte plné brejle 😎 😎 😎 a že sa s nimi nebudete handrkovať 😅
možno by naozaj pomohlo, aby videli, že už nie ste vďačným terčom ich alko vypúčaní ramien 😉 😉 😉
proste ukážete kdo je šef 😵
Držím palce, verím, že žiť v takejto obave, čo zas bude večer nie je nič príjemné 😖 držte sa a nezabúdaj že ty si šef 😀

lenka3007
autor
22. aug 2010

@evkacka navždy, oni tu boli len na sezonne práce, aj my ideme ale až 15 na slovensko, tak o prveho ked zmiznu budem oslavovať každy den a dufam, že ich už v živote neuvidim... Ked som nemala ešte maleho, taketo "hovadinky" kaslala, zasmiala som sa chrapúnom do ksichtu a žila dalej, len teraz ten obranny mechanizmus... Drahy to chcel riešiť trochen radikalnejšie, ale viete ako to je, nakoniec by skončil ako on ten blbec s vyhostenim, alebo ešte horšie s basov, tak musim krotiť aj jeho... ale som rada, že ste mi poradili, dodalo mi to silu... Dakujem 😉 😀

evkacka
22. aug 2010

@lenka3007 takže bude ruka hore 😀 😀 😀 tak veru si odtrp tých pár dní, manžela spacifikuj a budete mať klud 😵 😵 😵 no veru, deťúrence nám obrátia život na ruby a aj priority, tak verím že tých pár dní bude bez strachu a potom už len klííídeček 🙂 aj ked ma najviac zaráža na tejto situácii, že to robí slovák slovákovi a v cudzej krajine, kde by mal byť každý slovák kamoš 😠 držte sa

jabadaba
22. aug 2010

Lenka, mala si jednoznacne volat norsku policiu. Vytrznosti sa udiali na ich uzemi, je jedno, ze vytrznici su cudzinci. Aspon by ich mozno vyhostili plus zakaz vstupu na ich uzemie. Na Slovensku je podavat trestne oznamenie zbytocne, k nemu by si mozno potrebovala zaznam z norskej policie o zasahu. Ak ho nemas, bude to tvoje tvrdenie proti ich. Inak, neda mi, to co je za povl, ze sa tak spravaju? Peknu ostudu nam tam robia len co je pravda. Myslim si, ze by norska policia chlapcov natriasla do gati poriadne, kedze u nich je to s alkoholom dost prisne. Teraz uz nic neporiesis, leda ak sa to bude opakovat, volat tamojsiu policiu! Bez zbytocneho otalania. A ak sa bojis nejakych dopadov, potom toto nasledne riesit u nas na policii - ak sa teda vratitie aj vy a budete sa obavat co ti chrapuni mozu na oplatku skusat na Slovensku. Potom ano, mozes podat trestne oznamenie pre vyhrazky ci pripadne ohrozovanie. Plus, ved zavolaj si na nasu ambasadu v Oslo,uvidis co Ti oni poradia - konzularne oddelenie by toto mohlo riesit. .

lenka3007
autor
22. aug 2010

Baby Ďakujem, fakt ste mi pomohli a povzbudili ste ma... ešte jeden vikend s nimi a potom som sa rozhodla, že si to tu užijeme, kym nam to počasie dovoli..

lenka3007
autor
22. aug 2010

@jabadaba no teraz predchvilou sme išli do nasej izby a pred dverami vlasy, čo sa strihali, zadrbané dvere... tak som volala na velvyslanectvo v osle a tam mi povedal chlapik, že musim mat nejaky dokaz, že to boli oni a že aj ked budu robiť chujoviny tak policajti len spisu nejaku zapisnicu... Nevedel mi velmi poradiť, ale povedal aby som zavolala zajtra ked tam bude konzul, tak uvidime...

jabadaba
23. aug 2010

@lenka3007 leni tak drzim palce nech to poriesite. A konzulovi volaj, kazda rada dobra. A ak si uz volala tak daj vediet. 😉

sigsauer
26. aug 2010

jednoznačne na konzulát v nórsku a oni by to mali potom riešiť ako právnu pomoc pre našich občanov v cudzine. Ako dôkaz by som ti poradila odfotografovať tie dvere čo zadrbali, alebo podobné, pokús sa ak budeš mať príležitosť nahrať hluk a krik čo robia, tie nadávky a pod. Budeš mať aspoň niečo v rukách. Bohužiaľ aj vmnohých ďaľších krajinách je to ako u nás - kým s niečo nestane, tak sa to nerieši. Ale ako som napísala, mali by to riešiť formou právnej pomoci v styku s cudzinou.