Ako prekonať strach z neurobenia vodičského a zo šoférovania?

otulik
2. sep 2012

ahojte potrebovala by som si spravit vodicak ale mam strach velky ze ho nespravim a aj zo soferovania ☹ poradte ako to prekonat?

sisaha
2. sep 2012

@otulik bud ho chces a prekazky prekonas, alebo sa budeš zožierať strachom, nevyskúšaš a mať nebudeš... Nič iné ako vyskúšať to a pravidelne jazdiť ti na strach nepomôže... Značky a križovatky sa dá naučiť a samotné jazdenie je iba o cviku.. 😉

otulik
autor
2. sep 2012

@sisaha ja som strachoput ☹ ale dik🙂

carodejnica
2. sep 2012

@otulik Strach som prekonala jedine šoférovaním... na šoférovaní mi vadilo na začiatku to, že som musela riešiť napríklad pri takom odbočovaní naraz veľa vecí a rozmýšľať na nimi - pribrzdiť, potom stlačiť spojku, zaradiť rýchlosť, vyhodiť blinker, pozerať do spätného, pozerať pred seba.... ak človek veľa jazdí 90% tých vecí robí automaticky, bez toho aby nad tým premýšľal, takže stačí už len dávať pozor.. 😵

otulik
autor
2. sep 2012

@carodejnica no ved toho sa bojim ze vela veci treba riesit naraz.-)

sisaha
2. sep 2012

@otulik ale skusat si to môžes na parkovisku vecer pred nejakym hypermarketom. Rozbeh, zaradenie rychlosti, spojka, brzda, zaradenie rychlosti, plyn..len stalym cvikom ziskas zrucnosti... Uplne najhorsie je bat sa... Ked uz vodicak ziskas, tak je dolezite jazdit pravidelne, aby si nevysla z cviku.., najlepsie po veceroch, ked nie je taka premavka a zo zaciatku trasu, ktoru budes najviac pouzivat...Neskôr, ked ziskas istotu, trasy rozšíriš... 😉

otulik
autor
2. sep 2012

@sisaha dakujem ti velmi pekne mozno to skusim 🙂

natal12
2. sep 2012

Ahoj niesi sama čo sa boji :( ja si tiež chcem urobit a strááášne sa bojím :( :( :(

sisaha
2. sep 2012

@otulik
@natal12 baby, ale to je prvotny strach..ja som sa tiez bala...Mne by sa krvi nikto krvi nedorezal, ked som sedela na skuske.., ale zvladla som to.. A takisto to zvladnete aj vy...A ked nie na prvykrat, tak na druhy....ved o nic nejde a ostatne je o cviku 😉

mummy01
2. sep 2012

@otulik tak ja som si robila pred rokom...dlho som to odkladala az raz mi mm zavolal ze zajtra mam prvu hodinu 😀 no skoro som sa po... Bola som jedina co skusky spravila na plny pocet bodov ale stale sa bojim jazdit.Dnes mi mm oznamil ze zajtra soferujem cast cesty na dovolenku a ja mam uz teraz z toho zaludocne problemy 😕 ale zasa mozem vyzdvihovat dceru zo skolky a ist si sama nakupit,inak by som bola stale zavisla na mm...
Proste musis sa odhodlat 😉

estrella5
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sisaha
2. sep 2012

ako pikoška - -moja 60 rocna matka si robi vodičak a este k tomu nie na SK, ale v zahranici v cudzom jazyku,bez skusenosti na cestach, kde ide vedla seba aj 5 aut... 😀. Ma sice auto s automatom a nie pakou, ale obdivujem ju...Tak ked to ide jej, tak to date tiez, nie? 😉

alenka600
2. sep 2012

@otulik Ja mam vodicak uz hrozne dlho, 14 rokov, ale soferujem len 1 rok, lebo som sa pekelne bala. Prekonala som to
- trenovanim na parkovisku
- jazdenim po polnych cestach po dedinkach. A tu istu trasu milion krat, ziskas tak istotu a ta je velmi dolezita, potom si uz trufnes na podobne situacie aj na ceste, ktora je nova
- na uvod som si kupila male stare auto - vedela som, ze ked ho oskriem, nic sa nestane a skoda ziadna
- a velmi m pomohlo aj to, ked manzel isiel v aute predo mnou a ja dom mohla sledovat co robi - teraz spomalil, teraz si takto vosiel do zakruty, teraz toto tamto....dokonca sme si kupili aj take detske vysielacky a daval mi instruktaz - teraz zaradujem trojku, teraz odbocime a preto spomalim, o 200m pojdeme na parkovisko - akoze je to smiesne, ale dodoava to odvahu a istotu!!!!
Ked musim dnes ist niekam, kde si nie som ista ake to bude - nastudujem si tu cestu cez google street view (alebo ak nejake cesty este nie su nasnimane, staci aj google maps satelite), mne to strasne pomaha, lebo nemam orientacny zmysel a tak sa na cestu pripravim vopred.

sisaha
2. sep 2012

@alenka600 moj priatel ucil svojho brata soferovat na svojom aute, ked ten zrazu v panike hovori...: "ten predo mnou brzdi, čo mam robiť"? 😀

ematko29
2. sep 2012

no pred takym tyždnom som si prvykrát pomyslela,že si urobím vodičák.bolo to koli detom ktoré mali horúčku a vonku bolo horúco,no ale nie otom som chcela písať.donedávna som si myslela,že ja auto nepotrebujem,manžel ma odviezol priviezol ale nie vždy to vychadza tak ako to potrebujem.nie hned ale chystám sa aj ja.mám vyhodu ,že manžel ma zaučí.aked som sa ho pytala aké to bolo sním ,aj on sa hrozne bál ale prekonal sa 😀

cerez
2. sep 2012

@otulik Ja mám vodičák a keď som bola bezdetná, nemala som zábrany jazdiť. Potom prišli deti a vo mne sa to zlomilo, nejak som si uvedomila akú zodpovednosť zrazu mám. Ale je pravda, že v poslednej dobe si uvedomujem ako ma to obmedzuje a hlavne v nečase by sa mi zišlo sadnúť do auta a dopraviť sa tam kam potrebujem. Rovnako by sa potešil aj môj manžel, ktorý by sa rád odviezol ako prísediaci vedľa šoféra. Ďakujem ináč alenke600, ktorá mi svojim príspevkom dodala odvahu.

andrejka1974
2. sep 2012

ahoj ja som si robila vodicak ked som bola donutena a to ked mal moj treti syn rok , prvy rok som jazdila len s manzelom strach bol , druhy rok som uz jazdila sama aj s detmi a teraz uz naozaj nemam problem a jazdim skoro denne a neboj sa vsetko sa da zvladnut 🙂 🙂 🙂 🙂 mam vodicak 10 rokov

kvojtanikova
2. sep 2012

@otulik ja som tiez mala strach, velmi mi pomohlo ze sme kupili auto s automatickou prevodovkou, mozem povedat ze je to super, je pravda ze viac "zerie", pri mojej jazde cca 9-10l/100km, ale stoji mi to za to, za tu samostatnost. Najprv som trenovala na parkovisku, vedlajsich cestach, potom postupne do obchodu a naspat, do skolky a naspat, az som sa naucila. Nejazdim dlhe trasy a ak mam ist niekde vopred si pozriem mapu, ako tu uz pisali baby, ale da sa to.
@alenka600 velmi sa mi paci ten pristup tvojho muza, ja by som tiez take nieco potrebovala ale ten moj proste iba sedi vedla mna a "chod sama, nebudem ti radit, ked urobis chybu sama sa z toho vymotaj..."

zuzulienka1973
2. sep 2012

@otulik Ja som bola taky isty strachoprd ako ty.Ale ozaj je vsetko o cviku.Treba stale jazdit a jazdit a este raz jazdit.Najskor s niekym skusenejsim co ti poradi ale nech to nie je nervak.Nacvic si najskor len take jednoduhsie trasy potom viac a viac zlozitejsie a stale jazdi po nich.Potom to uz pride same.a nebudes potrebovat ani spolusediaceho radcu.Potom sa vyberies uz aj sama po hociakych cestach.Ja som tak raz zaspala do roboty tri krat za sebou.No a vtedy som bola nutena aby sef nenadaval sadnut do auta a ist.Sla som z Topolcian do Nitry sama.A dosla som bez nehody.Fu.Ale vyzeralo to asi takto v Topolcanoch nadych v Nitre vydych.Sefovy som to potom vsetko rozpovedala a hovorim mu ze do obeda sa budem rozdychavat nech mi dovtedy prepaci a nedava mi tazku robotu.Ten sa mi este doteraz rehoce.

mima4
2. sep 2012

@otulik
urobila som vodicak na druhy krat..mala som strach.
a ako prekonat strach zo soferovania? Veeeeeeela soferovat, nepripustit manzela ku soferovaniu... casom sa to zmeni, ver mi...potrebujes sa otukat.

lila69
2. sep 2012

@otulik ja som si robila soferak pre 10 rokmi ale bohuzial som sa dalej v soferovani nezdokonalovala, takze moje skusenosti a zrucnosti v tejto oblasti su uuuuplne nulove. Mna moj priatel odvezie kam potrebujem, je ochotny, to nemozem povedat, ale vela krat by mi bodlo keby som sama mohla zajst kam potrebujem, lebo vzdy sa mu neda. Teraz sme si zbudovali druhe auto - auto pre mna a je to automat. Ako tu jedna kocka pisala je to super vec, proste 2 pedale - plyn, brzda a hotovo. Pochvalim sa ze dnes som mala svoju asi 5tu jazdu 🙂 a celkom v pohode. Ten automat je velka vyhoda, nemusi clovek riesit spojku, radiacu paku a vsetko ostatne.... Jednoducho sa naucit jazdit musim, mame 2 rocne dieta, za rok pojde do skolky, kam ho bude treba vozit, byvame "na samote u lesa" takze aj rozky si musim ist kupit autom. Bojim sa chodit sama, predsa len nemam odhad, parkovat neviem vobec ☹ , zatial chodim po takych bocnych cestach, do mesta sa velmi nehrniem. Ale co uz, nejako treba zacat a chcem vas baby vsetky povzbudit. CHodte do toho, soferujte, ked si spravite autoskolu jazdite cim najviac. Auto je nielen potrebna vec - skolka, lekar, nakupy... ale je fajn vyrazit aj s kamoskou na kavicku bez toho aby ste strazili autobusy alebo vas musel niekto vyvazat.
Je mi jasne, ze kym sa odvazim sama jazdit, este to potrva, ale musim sa donutit a prekonat strach. Drzim palce vsetkym soferkam 🙂

otulik
autor
2. sep 2012

@mummy01
@mima4
@kvojtanikova
@andrejka1974
@ematko29
@alenka600 dakujem baby no uvidim ci sa nato dam 🙂

otulik
autor
2. sep 2012

@lila69 ahoj vsetky tu maju vodicak co mi odpisuju to len ja sa bojim ale urcite sa odhodlam raz🙂dakujem ti za povzbudive slova 🙂 tiez mam deti muz ma odvezia kam chcem ale niekdy tiez nemoze a bodlo by mi tiez vyrazit niekam sama do mesta alebo s kamoskami dufam ze naberiem uz odvahu 🙂

lucia375
2. sep 2012

Ja som chodila do autoškoly takto pred rokom. Spravila som to na prvý krát ale nešoférujem vôbec, tiež sa bojím, pár krát som jazdila ked pri mne sedel muž ale ani to nebolo nič moc. Tiež by som chcela prekonať ten strach, hádam sa mi to podarí, lebo v súčasnosti by som si netrúfla ísť sama autom nikam. 😒

lila69
2. sep 2012

MOje nervy baby, ale sak si uvedomme ze predsa nikto od nas nemoze cakat - ani my same, ze po par hodinach v autoskole budeme jazdit ako Schumacher 🙂 otulik ty sa odhodlaj, by si sa divila ake polena chodia do autoskoly ale proste prekonaju strach a idu ! Treba len jazdit, jazdit a jazdit ! Ked chce byt clovek v niecom dobry, treba stale cvicit a to plati aj o soferovani. Ja napr. jazdim len s mojim ocom, alebo bratom, lebo ked som este kedysi daaavno skusala s priatelom, ten si predstavoval, ze budem jazdit hned 90kou... a ja som bola rada ze sa vobec udrzim vo svojom pruhu 😒 takze si treba vybrat aj dobreho a trpezliveho instruktora, ktory nebude hucat ale vsetko v pokoji vysvetli, ked treba pomoze a nebude vas zbytocne znervoznovat.

lila69
2. sep 2012

A este ma napadlo napr. co sa parkovania tyka - kamosky to riesili tak ked zacinali soferovat a nedalo sa im zaparkovat, ze vystupili z auta a poprosili nejakeho doveryhodneho sofera co bol blizko nech im auto zaparkuje 🙂 No a co, ved aj to je riesenie. Raz som osobne zazila ako jedna holka nevedela vyparkovat svoje BMW z podzemnej garaze, na jednej strane bola stena, na druhej stlp, pred nou auta, za nou auta a ked si nevedela rady, prisla k nasmu autu a poprosila mojho priatela - pre nu cudzieho cloveka aby jej vyparkoval 🙂 A v pohode, hlavne je vzdy si vediet poradit 😀 !!!!

1ingrida1
3. sep 2012

ahoj,ja mam vodicak od januara,na poslednych jazdach som si bola vsetkym 100percentne ista, instruktor ma braval na 3hodinove jazdy kade tade.vsetko bolo ok,ked som dostala vodicak,taks om sa tesila,a potom to prislo... obycajny maly kopec ktorym sa vychadza z parkoviska... ani za svet som to nevedela vyjst,asi som aj palila spojku,lebo sa z auta dymylo,smrdelo to,a stale som klesala miesto toho aby som isla hore..odvtedy nejazdim...mne z toho bolo az do placu, ze na jazdach z instruktorom som si jazdila 130 na dialnici,a teraz nevjem ani vysjt z parkoviska :/

cory
26. nov 2012

ahojte kocky, tak mna dnes, teda podla hodin ako pozeram, uz vcera 🙂 manzel prihlasil do autoskoly. Teraz uz styri hodiny myslim len na to ako to cele dopadne...vodicak by som chcela a basnim o nom uz asi piaty rok, tak vzdy pred Vianocami, ale drzi ma to maximalne 5 dni a potom mam s tym pokoj do dalsich Vianoc 🙂 Ale dnes, teda vcera 🙂 to prislo. Manzel vravi ze este je len stvrty den a zajtra, teda piaty den mam zapis 🙂 No ja tu davam smailikov ale poviem vam, velmi do smiechu mi nieje. Neviete mi poradit nejakeho dobreho , fakt dobreho instruktora v Grendeli? Totiz je tam moznost vyberu a pocula som ze to ako sa ziak nauci soferovat vo velkej miere zavisi aj od instruktora-aby bol ochotny vysvetlit viackrat ked nieco nechapes, aby bol trpezlivy a tak...tak ak ste o nejakom dobrom poculi alebo mate osobne skusenosti, dajte mi prosim typ, velmi vam dakujem a drzte mi vsetky palce 😲 Kludne piste aj do IP

jennys
30. nov 2012

Ahojte, ja som si našla túto diskusiu náhodne, ja mám problém s vodičákom. Už som absolvovala kurz, na prvej skúške som spravila testy na plný počet, cvičisko som nespravila. Doplatila som si dve jazdy a išla na ďalšiu skúšku, cvičisko som spravila ale jazdu nie, od začiatku som bola v strese, zabudla som sa pripútať a už šla jedna chyba za druhou. Musím napísať, že ja neviem jazdiť, dlho som sa odhodlávala na ten vodičák, teraz aj ľutujem, mohla som byť bez stresu. Na Mikuláša ma čaká posledná skúška, dnes som mala jazdu, katastrofa, samá chyba, ja jednoducho nestíham, keď idem rýchlo nestíham preraďovať, keď idem pomaly brzdím premávku. Celkovo sa bojím toho šoférovania, ale zo začiatku sa mi to aj páčilo, dalo sa ale potom po akej desiatej jazde sa to nejako pobabralo. Ja sa neviem pri tom uvoľniť, ak spravím jednu chybu hneď spanikárim a robím ďalšie ani ich robiť nechcem, som nepozorná... najradšej by som na tú skúšku ani nešla, nemá to v mojom prípade asi zmysel. Na každej jazde mám stiahnutý žalúdok, v kuse som v strese čo zasa zle spravím. Neviem to akosi prekonať alebo prestať na to myslieť. Ja proste na šoférovanie nie som. A tá hanba keď nespravím ten vodičák, to bude najhoršie pre mňa.

bonaquaba
14. feb 2013

@jennys no uz mas aj po skuskach,spravila si ich a jazdis,ja som sa teraz na to dala,ale som asi taka istaako ty,jednoduchoo na soferovanie nie som,zatial som bola len na trenazeri,a instruktor ma super motioval,ze ja budem tazky oriesok a potom este krical,ze zle preradujem,tak si vraim,ze tam uz ani nejdem,lebo to je len trenazer a co bude,ked sadnemdo auta, myslela som si,ze ten strach prekonam,ale obec, tak napis ako si na tom,dik

jennys
14. feb 2013

@bonaquaba no áno, spravila som na tretí pokus, bola to moja najlepšia jazda doteraz, ale bolo to vďaka tomu že som si dala nejaké jazdy navyše a vďaka inštruktovorovi som sa nejako dopracovala k tomu vodičáku. Dosť mi pomohol, síce do mňa dosť hučal ale škoda že som ho nemala skôr. No ale bola som rozhodnutá, že ak neurobím, tak už ma na vodičák nikto veru nedostane, užila som si kvôli tomu nervov a aj tri kilá som schudla. No a na Mikuláša sme mali skúšky, odvtedy som nejazdila. Nemám odvahu v takomto počasí a najskôr musím s mužom, len hádam dovtedy to nezabudnem, že sa budem učiť odznova. Ale plánujem najskôr len na takých poľných cestách, hádam sa do toho dostanem. Ale ten strach tam vždy je hlavne keď vidím tých šoférov ako jazdia, bojím sa že si nevšimnem a nabúram do niekoho alebo niekto do mňa. No ale inštruktori si so mnou veru užili, keď mali so mnou jazdu, tak som ich veru ľutovala.