Ako postupovať, keď chcem napísať a vydať knihu?

11. jún 2023

Prosim vas,mate niektora skusenost ako funguje proces,ked chcem napisat a vydat knihu ent to end?Ako to funguje s oslovenim vydavatelstiev,co ako im treba poslat atd.Dakujem za rady skusenych 😊

zuzinabila
11. jún 2023

Ja som oslovila mailom jedno vybrane vydavatelstvo a povedala na aku temu a preco chcem napisat.Napad sa pacil hned v tom prvom vyd.,dalsie som uz preto neoslovila.Mala som im dodat osnovu knihy s popisom jednotlivych kapitol.Po tom ako to schvalili,mi poslali licencnu zmluvu(honorar,autorske prava sme dohodli pred podpisom zmluvy).po podpisani zmluvy som mala dodat do stanoveneho termínu text vo worde,ten presiel potom jazykovou korekturou a nasledne bola kniha vydana.
Cely proces od zaciatku do konca trval pomerne krátko-niekolko mesiacov, keďže sa chceli zmestit do edicie ktora koncila a na novu by sa muselo cakat,nechcelo sa ani mne to natahovat.

lelelienka
11. jún 2023

Kniha je uz napisana? Cital ju aj niekto iny ako ty? Presla aspon zakladnou gramatickou korekturou? Ak ano, potom ju jednoducho posli do vydavatelstva a cakaj. Mesiac, dva, tri, pol roka…alebo vobec necakaj odpoved. Ja ponuknem inu skusenost - bez vydavatelstva 😉

Nie som “skusena”, ale nejaku stipku skusenosti mam - vydala som si na vlastne naklady detske knizky. Najprv som uvazovala, ze by som isla cez vydavatelstvo, ale odradilo ma, ze spolu s knihou predavas aj prava, teda ze autorstvo ti samozrejme sice nikto neuprie, ale s textom ako takym nebudes moct nakladat podla seba. No a v podstate zarobok nebol mojim cielom, pretoze povedzme si realne, tych par eur ktore by si v nasich podmienkach dostala, za to ozaj nestoji. Len naozaj ti najpredavanejsi autori nieco zarobia, inak minimum, cize ak to robis z tohto dovodu, ani sa do toho nepustaj.

Poslala som knihu asi 4 detskym vydavatelstvam (treba si vopred zistit zameranie, neposielaj romanticky roman niekomu, kto vydava fantasy) a ozvali sa mi dve - jedno ze poslu na posudenie kompetentnym osobam a druhe, ze kniha je velmi pekna len momentalne sa nehodi do edicneho planu. Ostatni ani bu ani mu. To nech ta vobec neodradi, to je bezna prax.

No takze potom som si povedala, ze idem na to inac. Vyhoda vydavatelstva je, ze sa o nic dalej nestaras a ked ti knihu prijmu, neriesis ani pripadnu financnu stratu. Pripadnu odmenu ti odvedu rovno zdanenu a tym sa to povazuje za vybavene, takze neriesis ani ziadne dane, odvody nic. Ale ak sa nedohodnes, alebo z akychkolvek inych dovodov nechces vydavatelstvo, mozes si ju vydat aj na vlastne naklady. To som spravila ja 🙂

Treba si velmi dobre zvazit, preco vlastne chces knihu vydat. U mna to bola chut robit nou radost detom, cize nie predaj, a tak som napokon volila vlastne vydanie. Spravila som si vsetko komplet vratane ilustracii sama, nasla tlaciaren. Su to urcite vydavky, s rastucim nakladom samozrejme v prepocte na kus nizsia cena. A pri romane bez obrazkov a ciernobielej tlaci v podstate velmi dobre ceny, ja som mala plnofarebnu tlac na speci tvrdsi papier, cize to aj nieco stalo. Narobis sa s tym, ale na druhej strane mas plnu kontrolu nad vsetkymi krokmi, co mne uplne vyhovovalo.

Aj v takomto pripade mozes knihu predavat, su rozne fundraisingove portaly cez ktore sa to velmi dobre da, lebo ziskas peniaze vopred od ludi, ktori si knihu “predkupia” cize vies vopred aj pripadny zaujem. Len sa musis nasledne postarat aj o vsetky danovo-odvodove nalezitosti sama (podla situacie ak vzniknu, to uz je na dlhsiu debatu s odbornikom). Ako vravim, ja knihu nepredavam, cize toto neriesim.

Tak nech uz si vyberies akykolvek sposob a nech je tvoja motivacia akakolvek, drzim palce. U mna to bolo spravne rozhodnutie a presne splnilo moje predstavy, co som od vydania knizky chcela 😉

autor
11. jún 2023

@zuzinabila Srdecne gratulujem 😊

karolinakr
11. jún 2023

@zuzinabila dobre si zarobila?

autor
11. jún 2023

@karolinakr Dost netaktna otazka.Off topic

zuzinabila
11. jún 2023

@karolinakr ja som spokojna.mala som pevnu odmenu,teda bez ohladu na pocet predanych vytlackov.zmluva sa da nastavit rozne.

karolinakr
11. jún 2023
mamickatt
11. jún 2023

@zuzinabila aká je to kniha? O čom si písala?

zuzinabila
11. jún 2023

@mamickatt vies co ,nebudem sa tu menovat menom a priezviskom ,kedze vsetci sme tu viac menej anonymne🙂iba poviem,ze je z odboru psychologie pre siroku verejnost(teda z pohladu odbornika pre ludi).bezne dostupna aj na Martinuse,Panta Rei a pod .