Ako odstrániť pach z bytu?

lia09
25. mar 2012

ahojte,pred 3rokmi sme si prerobili kompletne nas bytik,cize mame vsetko nove.Ale stale mame taky zly pach v byte,hoci vetram aj ked je minus.Je to taky zatuchnuty pach.Balkon nemame,vesiam vnutri.Ani pradlo mi nevonia,a uteraky priam pachnu po prvom pouzity.Mame aj male plesne v spalni,tak sme skusili od ceresitu pohlcovac vlhkosti ale vobec to nepomohlo.Som z toho uz zufala,uz by som konence rada mala krasny vonavy byt 😒

katrinka8
25. mar 2012

Ahoj, no obavam sa, ze kym neodstranite tie plesne, zapach nezmizne ☹ Su obdobia, ked to bude menej citit, ale odstranit sa to neda, navyse, plesne su dost skodlive pre zdravie, tak by som sa skusila zamerat na to, aby som sa ich zbavila. Bohuzial, v tomto Ti ale moc neporadim - poznam od rodicov, v dome maju prilis vlhkost, ceresit ciastocne pomaha, ale nie uplne, a plesne sa trochu tvoria. Pomohlo zateplenie, vtedy sa to o hodne zlepsilo, ale na niektorych miestach plesne stale su ☹ Rodicia ale pri rekonstrukcii nezoskrabali omietky, ani nevytrhali podlahy - len vymalovali nanovo a podlahy (drevene) boli zachovale, tak na ne len polozili plavacky. Preto asi tie plesne, ale to je ich domienka, nevedia to na isto.
A este to pradlo - to moze byt tiez trochu problem, ked vesias dnu, zvysuje sa tym vlhkost. No ale asi nemas inu moznost, kedze nemas balkon ☹ Niekedy este trochu pomaha nemat nabytok celkom pri stene, ale par centimetrov dalej, aby mohli steny s "dychat".

dada1212
26. mar 2012

@lia09 kým sa nezbavíš plesní, nezbavíš sa ani prachu. treba zistiť prečo je nadmerná vlhkosť, neviem na akom poschodí bývate, ak pod strechou môže to byť zo zlej strechy, ak na prízemí tak podzemná voda, ak niekde inde, tak bude problém v niečom inom, ale to takto na dialku ťažko zistiť

dada1212
26. mar 2012

nie prachu ale pachu

erikasadek
26. mar 2012

@lia09 jedina moznost je kup si odstranovac elelktricky vlhkosti. 😉 tie gelove nestoja z anic a zbytocne stoja peniaze, potrebujes elketricky je to investicia okolo 300 az 500 € ale oplati sa;. 😉

ichbinich
26. mar 2012

@lia09:
Kde vsade mate plesen? Kolko jej je? Ako vetras? Ked sklopenim okna, tak na to zabudni, tak si tu plesen "chovas", najma v zime. Vetrat musis narazovo. Plesen musis odstranit a odstranit aj dovod plesne, inak sa ti bude vracat.
My sme mali plesen v pracovni. Lebo nasi "mili" susedia stale vyklapali okno na chodbe na vetranie, a to aj v najvacsej zime. Nasa pracovna je zdola ponad bicyklaren, teda pod nami nie je teply byt. A jedna stena je na chodbu, na ktorej furt vetrali. Tym padom bola pracovna najchladnejsia miestnost v byte, kde sa zbierala vlhoba a robila sa plesen.

Riesenie:
Podla toho, aka velka plocha je napadnuta plesnou, sa to da spravit doma, ked je plocha prilis velka, musia nastupit profici. My sme to riesili este sami, aj ked to uz bolo asi pre profikov. My sme pracovnu prerabali, takze sme ju uplne vypradznili.
Kupili sme protiplesnovy prostriedok v sprayi (Genius Pro z baumaxu) plus masku na tvar a ochranne okuliare. Spray sme nasprejovali podla navodu, dobre postriekat, nechat posobit. My sme myslim striekali na dva krat. Pozor, je to drazdive. Potom manzel odstranil plesen aj s farbou mechanicky. Prasilo to nesmierne, preto mal masku na tvari aj okuliare. Potom sme to este raz nastriekali. Kupili sme specialnu protiplesnovu farbu resp. pridavok do farby. Museli sme aj tak vymalovat. Do bielej zakladnej farby sme pridali tento prostriedok a vymalovali dva krat na bielo. Potom do farebnej farby sme ho uz myslim nedali.
Manzel namontoval vetranie, ktore fuka na tie miesta, kde sme tu plesen mali. Teda aby tam bol pohyb vzduchu. Nad radiatorom nasava teply vzduch a fuka ho tam, kde bola plesen. Rurky su tie biele ploche rury, co sa davaju na odsavace/digestory. Vetranie je nastavane casovym spinacom na x minut kazdu hodinu alebo tak. Zvysili sme teplotu na radiatore, teda ked sa kuri v zime, pracovna nie je najchladnejsie miesto v byte, teplotu mame nastavenu na 22°C. Stale kontrolujeme, ci niekto zase nevyklopil okna a zatvarame ich. Piseme pravidlene spravcovi budovy, a potom chodia listy pre vsetkych od spravcu, aby ludia nevetrali vyklapanim na chodbe. Tento manever sme robili pred 3,5 rokmi a plesen sa nastastie nevratila. Urcite je to zvysenou teplotou a tym vetranim s ventilatorom.

Riesenie pre teba: Zisti si, kde a preco tu plesen mas. Prinajhorsom mas niekde chladny kut, a tam sa zbiera vlhkost. Podla moznosti to treba izolovat. Ako pisu ini, skrine a nabytky nedat na doraz k stene. Pripadne instalovat ventilator, ktory robi pohyb vzduchu a tym to miesto vysusuje. Nemusi bezat cely den, staci casovy spinac na niekolkokrat par minut za den.
Podla moznosti nesusit pradlo vnutri alebo ho redukovat: kupit si susicku. Z plesni mozete vazne ochoriet, to ta susicka urcite stoji za to (existuju aj pracko-susicky, ja mam taku). Ked sa inak neda, pradlo vzdy zmykat na maximalnych otackach, minimale 1000. Cim je pradlo vlhkejsie, o to dlhsie sa susi a odovzdava tu vlkost do vzduchu. Vetrat narazovo, nie vyklapanim okna, najma v chladnom obdobi. Tie odvlhcovace neriesia povod, iba symptomy. Ty ale musis odstranit povod.
Vsetko dobre!

ivuska6
26. mar 2012

treba si kupit pripravok na plesne mi tiez vzdy cez zimu mame trosku a kupujem ceresit stop plesni v drogerii a je docela malo smrdlavy a striekat ich ked len kusok sa objavi po nastriekani vetraj miestnost a nadmernu vlhkost mas s toho pradla ked to susis dnuka a to ze ty vetras na sklop tak to nieje pravda ze stoho sa spravia plesne plesne sa robia v kutoch a tam v tych miestach kde sa najviac zraza vlhkost a mi to tiez mame lebo susim v zime dnuka pradlo v lete to nemam a ked aj clovek vetra cez zimu tak zase nie tolko aby si von stale pustala teplo

lia09
autor
26. mar 2012

@katrinka8 my sme pri prerabke menili uplne vsetko,aj podlahy aj stierku.Nabytok je tiez dalej,neni uplne nalepeny na stene
@dada1212 byvame na prvom,ale pod nami je prazdny byt,z jednej strany je tiez prazdny a z druhej byva neaka babka,cize urcite extra nekuri
@ichbinich takze ta plesen je len v spalni.Ale neni to este take hrozne,lebo to neni uplne cierne ako som videla u inych.Su to take male skvrnky,jemne sive.A nenachadzaju sa za nabytkom,ale paradoxne tam,kde neni nic.Je to na tej stene,ako je okno,v rohu.Ale je pravda,ze spalna je najchladnejsia miestnost.V zime tam cez den nekurim velmi.Na toto sme uz prisli.Takze tento rok uz som kurila aj tam.A vetranie,v zime som otvarala okno dokoran na cca 10minut aj dvakrat denne.Kedze spalna susedi s prazdnym bytom,problem je aj tam.Je tam zima,este aj zospodu.Pradlo vesam v obyvacke a tam plesen vobec nie je.Bohuzial neviem vesat vonku,kedze nemame balkon 😒 .Co mi je luto.Inak tu plesen zvykneme nastriekat ceresitom,co aj pomoze ale bohuzial len na kratko.Plesen sa vzdy vrati v zime.Takze ako pises,ze treba odstranit aj dovod plesni,asi nebude mozne kvoli tomu prazdnemu bytu zospodu aj z boku.Jedine ze by som ich odkupila 😀

ichbinich
26. mar 2012

@lia09:
No tak to mas naozaj blbe s tymi pradznymi/nekurenymi bytmi. Ked je tej plesne relativne malo, staci to striekanie. Mozete este skusit ju dokladne odstranit a potom pouzit tu farbu proti plesniam, ako sme to spravili my. Vetras predpisovo, tam netreba nic menit 😀
Este relativne lacne a jednoduche riesenie by bol ventilator nasmerovany na to miesto a casovy spinac, ako som uz pisala.
My mame zase taky blby kut pri okne v spalni, ale tam sa uz rozpadla ta stavebna pena, ktoru davali pri osadzani okna, a preto je tam v principe diera. Manzel to zasadroval, ale problem je "hlbsie" v murive, kde sa nedostaneme. Tak mam po zime vzdy skaredy kut na okne (medzi parapetom a oknom).
V pracovni sme mali tu plesen aj hore na stene kusok pod plafonom, kde tiez nic nie je a teply vzduch stupa hore, tiez sme nechapali...
Ze v obyvycke, kde pradlo susis, nemas plesen, to je aj u mna. Ale vlhoba "ide" tam, kde je najchladnejsie, u mna do pracovne, u teba do spalne... V obyvacke je podla vsetkeho najteplejsie a najviac pohybu vzduchu (uz len chodenim sa hybe vzduch viac ako v splani, kde sa ide akurat tak spat).
No, a ked vyhras v loterii, mozes si kupit aj tie susedne byty a spojit ich, budes mat viacurovnovy byt 😀 😉 Ale to musis vyhrat dost, aby ti ostalo este na upratovacku 😀

lia09
autor
26. mar 2012

@ichbinich zeby som zajtra skusila neake lotto 😀 😀 😀 ?No to okolo okien ako pises som videla u krstnej.Oni maju rodinny dom.No hrozne to mala,uz priam cierne 😖 .Takze nastastie tam este nie sme.A ten ventilator myslis ten klasicky tociaci sa?

ichbinich
27. mar 2012

@lia09:
Ano, v principe staci obycajny 10-eurovy ventilator. Aby si ho mala ako dobre postavit, aby fukal tam, kde ma. My to mame s tymi umelohmotnymi trubkami popri stene a po plafone, lebo sme tu plesen mali na viacerych miestach. Dokonca by tebe mozno stacil aj ventilator z pocitaca, tie su este mensie a mozno by sa dal este lepsie nastavit. Casovy spinac maju aj napr. v Baumaxe, to nemusi byt digitalny drahy, staci aj lacny analogovy. Proste aby si to nemusela pustat vzdy rucne. Teda ak sa da ten ventilator postavit tak, ze nebude zavadzat.

Inak co sa tyka tych uterakov a pradla, hlavne na uteraky je susicka fakt super. Bez avivaze a su jemnulinke a dobre saju. A minimalne by si tou susickou redukovala mnozstvo pradla, ktore treba susit vnutri. Neda sa v nej susit vsetko, ale minimalne na tie velke kusy, ako uteraky, je to super. Ja mam veliky balkon, nepouzivam ju pravidelne, z casu na cas si tam dam zjemnit uteraky. Aj ked to zerie elektrinu, ak ti to znizi riziko plesni, tak to za to stoji.

A skus rovno Euro miliony, to budes mat urcite aj na upratovacku 😉 😀 Alebo dokonca na novy byt bez plesni...

mandarinka1983
Odpoveď bola odstránená
Zobraz