Ako má podľa vás vyzerať viedenská káva?

andrejka1606
28. máj 2021

Baby, možno aj také čo máte baristický kurz. Dnes sa mi stala vec, že so svokrou sme si objednali v kaviarni viedensku kavu. Doniesli nám kavu klasickeho turka, na vrchu šlahačka a v nej samozrejme zrnká kávy.. akože ja nemám žiadny baristicky kurz ani nič, ale robila som v kaviarni a tam sa robila teda viedenska kava tak ako espresso a na vrch šlahačka... a nedalo mi to a išla som za pani čo nam kavu doniesla... som sa jej pekne opytala, ze ci takto robia viedensku kavu..povedala mi, že takto ju robia odjakživa a že ona robila na lodi a že aj tam sa takto viedenska kava robila...tak ja len chcem vediet, ci ja som mimo, alebo pani si nechcela priznať chybu.. je to úplná banalita, ale chcem som vedieť niekoho názor. 😀

iriska13
28. máj 2021

...dcerka (čašníčka v kaviarni) ti odkazuje, že zo zalievanej vobec....hlavne kvôli tím zrniečkam...takže z pressa....

aduskatt
28. máj 2021

@iriska13 v Čechách sa robí zo zalievanej, aj keď osobne si predstavím radšej presso, ale zjavne existuje aj zalievaná

andrejka1606
autor
28. máj 2021

@aduskatt Fiha, no vidíš to, tak predsa len mala aj teta v kaviarni pravdu.. no ale tá šlahačka je tam na dve veci keď ti maju zrniečka v ústach chrúmať.. 😃

simca06022011
28. máj 2021

Ano, toto som parkrat tiez zazila, a teda moj chlap bol na to alergicky, u nich sa uz desatrocia zalievana kava nepije :D Presne takto som ju dostala. Neznasam to :D Ked sa mi to stalo prvy krat este som to fajne pomiesala a to bola "lahodka" :D Ja som sa na to vtedy pytala, ci je to v pohode a moja mama sa smiala, ze veru je.. casnicku robila tiez este za komunizmu :DD Tu slahacku treba zjest, nemiesat a kavu scucnut ako turka :D inak pol dna clovek vytahuje zrnka zo zubov

@iriska13 casnicky v kaviarni to robia z pressa ale odjakziva bola viedenska z turka :D teraz v 99% kaviarni zalievanu kavu ani nepodavaju vobec, vsade je presso.

andrejka1606
autor
28. máj 2021

@simca06022011 No pozri ako som ju dostala, tie zrniečka na vrchu.. tak aspoň mala počkať kým sa káva usadí, či? :D

iriska13
28. máj 2021

@andrejka1606 😵 tak prešla by ma chuť asi...takto by to nemalo rozhodne vypadať....

nikolk0
28. máj 2021

Pracovala som ako baristka v kaviarni a teda takto sa viedenská káva nerobí.. Viedenská káva sa robí z dvojitého espressa do ktorého sa prilieva ešte horúca voda cca 30ml (záleží aj od veľkosti pohára) a navrch samozrejme šľahačka 🙂 .. ešte taká zaujímavosť , presso neexistuje , to je vlastne len slangový výraz pre espresso lungo 🙂

lasona
28. máj 2021

@andrejka1606 predpokladám že aj šľahačka bola zo spreja a nie klasická smotana...to neznasam

natalienka12
28. máj 2021

@andrejka1606 dufam ze nebola draha, lebo vobec nevyzera vabne 😤

aduskatt
28. máj 2021

@lasona bola, to vidno na prvý pohľad

77daniela77
28. máj 2021

@andrejka1606 Zasluzili by si po paprciach,takto to odflaknut🤔

andrejka1606
autor
28. máj 2021

@77daniela77 pani by si ani nepriznala chybu. Akože bola vysmiata milá ale úplne na nej bolo vidieť ako jej vadí, že jej taká mladá vypráva do prípravy kávy..a keď začala s tým ako robila na lodi, stačilo mi, vedela som, že to nemá zmysel riešiť. Ale dopriala by som jej tam niekoho kto ju za takúto kávu zdrbe aby sa spamätala trošku. Veď to keď si dá do googlu musí hneď vedieť, že sa to takto nerobí

pimpulka
28. máj 2021

@andrejka1606 moj ty boh, toto je na SR? este keby v CR tak sa necudujem.....

yvfkfk
28. máj 2021

To kde si bola na kave preboha? V nejakej dedinskej krcme alebo kde... inak si to neviem vysvetlit😂

yvfkfk
28. máj 2021

Kludne napis meno podniku nech vedia ludia kam neist 😉

andrejka1606
autor
28. máj 2021

@yvfkfk Práveže sme tam boli aj deň pred tym, dala som si espresso .. bolo super, boli sme tam prvý krát úplne som išla nadšená odtial..a reku dnes pozvem svokru na dobrú kavu a malý, že sa zahrá no a takúto super kávu sme dostali.. pani vedúca s ňou ešte aj spokojná bola...to kaviareň s detským ihriskom vo vnútri. Veď pozrite na fb - Tajko - detské ihrisko a kaviareň :D

ukulela
28. máj 2021

@andrejka1606 no, zrejme v restike nemali presso stroj, lebo si naozaj neviem predstavit, preco inak by davali turka a nan slahacku (este nesku - ok, nemaju stroj, ale turka???? mozno tak v 1984. :( Tosu tieto lokalne zlepsovaky/zjednodusaky - lebo myslim, ze malokde vo svete mletu kavu zaleju tak, ako u nas ... nasa "turecka kava" je asi taka turecka, ako francuzske zemiaky su francuzske ....

nafka0483
28. máj 2021

@andrejka1606 Ja teda poznam viedensku kavu robenu z espressa alebo "mokka" ale urcite prefiltrovanu. Ma sa praveze pit tak, ze horucu kavu pijes cez studenu slahacku.
Aj vsetky nemecke clanky co som nasla hovoria o refiltrovanej kave.

simca06022011
28. máj 2021

No zbytocne tu budete barististicke vedomosti oprasovat, je generacia co robi viedensku kavu presne takto :D
@ukulela nie len v 1984, mne presne v 2006 v Bojniciach v riadnej restike, a potom sa mi to stalo uz iba v takych "bufetoch" kempovych.. ale v tych bojniciach to bolo prekvapko pre mna a na skusku sme si to aj v ZOO objednali a presne tak isto ju urobili :D Ja som uz roky bola naucena na riadnu kavu, moj chlap sa rehotal, ze v SR je normalka tato zalievana kava, ze to nikde inde nezazil, a top boli pre neho babky, co si to robia do "horcicakov" a az po okraj zaliat vodou... Moja babka sa urazila ked dostala espresso riadne odo mna a nepretekalo cez okraje a spytala som sa jej ci doliat vodu... no to bola urazka najvacsia, ze co som jej do dala do pohara :D proste zvyk je zvyk a nijak inak to nie je dobre :D

77daniela77
28. máj 2021

@andrejka1606 Asi sa bude treba dopredu opytat uz pre istotu vsade ci ju robia z espressa🤔

simca06022011
28. máj 2021

@andrejka1606 no daj kde to je, pojdeme si objednat a zdrbeme ju :DDD

77daniela77
28. máj 2021

@andrejka1606 Asi jej bolo treba povedat ze na lodi sa mozno nefiltruje,ale na susi sme uz roky zvyknuti na espresso🤡

ukulela
28. máj 2021

@simca06022011 hej, hej - kava v duritke a bocnice 🙂

natalienka12
28. máj 2021

Asi takto 😂😂😂😂

andrejka1606
autor
28. máj 2021

@77daniela77 no to som mohla povedať, škoda, že mi také nenapadlo😂

ukulela
28. máj 2021

@natalienka12 tak jasne, je generacia, ktora skratka ziadne ristretko, ci espresso lungo pit nebude 🙂 ja vsak napr neznesiem zrnka, ale raz za cas taketo retro na nejakej navsteve dam a zaspominam na casy, ked sme prave takuto varievali u starkej navstevam 🙂 btw, u nas v krcme tiez len zalievana, alebo "tri v jednom" 🙂🙂🙂

amelie2017
28. máj 2021

Moj muz je Spaniel a doteraz ma zazitok, ako sme si dali v Namestove na stanici kavu- zalievanu, smetovu 😀😀 on to vtedy videl prvykrat, ze ti v kave plavaju zrniecka.

bettie
28. máj 2021

@andrejka1606 Viedenská káva
Viedenskú kávu asi pozná každý. Keď si ju objednáte v reštauráciách a krčmách nevalnej povesti, obdržíte väčšinou poriadneho turka zaliateho kopcom šľahačky v spreji. Správne by sa ale malo jednať o predĺžené espresso (ak ste dávali pozor, viete že máme na mysli Lungo) s vrchovatou lyžicou pravej šľahačky.

vroni
28. máj 2021

By ma zaujímalo, na akej lodi by mohla robiť tu hnusnu zbrndu, čo sa na Slovensku nazýva turkom. Vyliali by jej ju na hlavu. Ci so slahackou ci bez nej. A nie, viedenská káva sa nikdy, nikdy, nikdy nerobí zo zalievanej kávy. Len nekulturne hovada sú schopné takej zvratenosti. A tiež si nikdy nepýtajte viedensku kávu vo Viedni. Nič také miestni nepoznajú (skôr "nepoznajú") 😁