Ako komunikovať s cudzími?

11. apr 2020

Príjemné prežitie veľkonočných sviatkov prajem 😊
Trápi ma jedna vec a tou je komunikácia s cudzími ľuďmi. Je to pre mňa veľmi ťažké. Niežeby som nevedela komunikovať, skôr neviem byť sama sebou, stále sa kontrolujem čo poviem, aby som len nepovedala nejakú somarinu.
Doma s blízkymi som úplne iná, v rodine mám povesť tej zábavnej, vždy dokážem zabaviť a rozveseliť.
S cudzími to tak nie je a ja neviem prečo. Práve naopak, som úplný opak toho čo doma. Nikdy ma nič nenapadne, žiadnu tému neviem sama rozviesť, neviem sa zapojiť do rozhovoru, vôbec nič ma nenapadne. A vtipného už vôbec nie, pritom doma žartujem vkuse. A nemyslím hlúpe vtipy a tliachanie o ničom.
Možno mám akýsi blok, nechcem byť tá čo sedí v kúte, tá čo nič nepovie. Zase nie som úplne ticho, ale nie som "v pohode" a ťažko nadväzujem nové priateľstvá.
Dá sa to nejak natrénovať? Doma má vždy napadnú kadejaké hlášky, vtipné odpovede, trefné odpovede, ale s cudzími nie. Pred cudzími som ako také teľa, čo sa nevie brániť. Ak by ma aj niekto urazil, neviem ho odpinkať, doma má ale napadnú desiatky fráz čo som mohla povedať. A nejde len o odpinkanie, ale o to, aby som bola fajn, vtipná a nie len tichá nuda.

znikol97
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jarnajar
11. apr 2020

Len vekom a praxom. Neviem koľko máš rokov, mne to trvalo cca do 26-7, pomohli mi aj dlhšie pobyty v zahraničí úplne sama. Nevravím, že dnes som levica salónov, stále sa cítim najlepšie s blízkymi, ale je to oveľa lepšie a hlavne mi je obvykle dosť jedno, či ma niekto považuje za zabávačku alebo upätú puťku. Zistila som, že dosť tých "trefných" a sebavedomých extrovertov vlastne ani nemá zmysel pre humor alebo sú tak sebestrední, že si ani nevšimnú, že niekto je len plachý, ale veľmi fajn. Ber to ako svoju výhodu, že poznáš aj túto stránku existencie 🙂

pieksamaki
11. apr 2020

Mne pomaha byt sama sebou....cim som starsia...tym mi to je aj jedno co si o mne kto mysli...

autor
11. apr 2020

@pieksamaki To aj mne, ale aj tak pre svoj lepší pocit by som bola rada sama sebou pred cudzími, ale to sa nedá keď sa stále kontrolujem a bojím sa vyjsť z ulity.

ivangeline
11. apr 2020

Mne to príde uplne normálne. Tak ako, keď s cudzími nie som v teplákoch a vyťahanom tričku...som to ja ale moje formálnejšie, serióznejšie ja...

zuzanka.zuzu
11. apr 2020

tipujem, že máš do 18 rokov 🙂 to je v pohode, vekom sa to zmení. budú 2 veci: 1) budeš väčšia "papula" (nikdy to nebude ako si doma predstavuješ keď sa rozprávaš sama so sebou 😀 ) a 2) cudzí ti budú viac fpi*i - aj keď sa ti to teraz nezdá, počkaj na cca 40+ - čo kedysi bol hroooznýýý trapas, teraz ani riešiť nebudeš akurát si treskneš po hlave, čo si za kozu 😀

pieksamaki
11. apr 2020

Zavisi to aj od veku a od skusenosti...od povahy.....casom sa to zmeni ..ak si teraz nespokojna.....proste niekedy neni o com s cudzimi....najst spolocnu temu je tiez umenie🙂

katkati
11. apr 2020

@jarnajar Presne. My, keď sa v práci cca 30 ľudí stretneme stále tí istí na nejakej oslave, tak ty najukecanejsi sú väčšinou najtrapnejsi. Trepu dve na tri, akože vtipkujú, niekedy trápne narážky a ani si to neuvedomujú , len za každú cenu byť zaujímavý. A na druhej strane máme kolegu, ktorý sa celý čas vobec nezapaja, len pocuva, ale keď náhodou niečo povie, tak je to trefné, milé, vtipné a všetkych nás dokáže rozveseliť. Pri ostatných si väčšinou ani nepamätám, o čom rozprávali.

merkelica
12. apr 2020

ja mam tiez problem viest s cudzimi ludmi konverzaciu.. lebo proste, neni o com, nic o nich neviem a o pocasi sa mi naozaj nechce rozpravat :D

83lenka83
12. apr 2020

Ja mám to isté a vekom sa to neupravilo , doteraz keď je niekto ku mne sprostý tak sa neviem branit a ide mi do plaču pri tom vôbec plačko nie som , ked mam telefonovať s cudzím človekom tak sa zakoktavam, pripadam si ako idiot.