Ako fungujú parkovacie miesta vyhradené pre rodiny s deťmi?

6. apr 2023

Vyhýbam sa chodeniu po obchodoch pred sviatkami, ale dnes som musela ísť súrne kúpiť dcére lieky kým ju vyzdvihnem a jediná lekáreň nablízku bola v supermarkete. Snažila som sa zaparkovať, ale tam bol jednoducho blázninec, všetko plné ľudia tam behali s vozíkmi pod kolesá, nervózni trúbili po sebe no chaos. Odstavila som sa vrámci možností na kraj a čakala kým niekto odíde, až som videla ísť jedného pána k autu tak som čakala poblíž kým si naloží nákup a odíde a strčilo sa mi tam na drzovku iné auto ktoré ešte len prišlo. Uvoľnilo sa však miesto pre rodiny s deťmi, snažím sa ho neblokovať ani keď mám dcéru so sebou ale dnes som nemala na výber tak som tam zaparkovala. Bola som preč maximálne 10-15 minút, trvalo by to 2 keby tam nebolo toľko ľudí a pri aute som mala už mestského policajta. Povedal mi že na mňa mali oznam že som tam zaparkovala bez dieťaťa. Že vraj keby je to na ňom, tak mi nedá pokutu ale majú to na kamere a je tam prítomný oznamovateľ tak ma musia riešiť. Dostala som pokutu 20€ čo som teda zaplatila na mieste. Najkrajšie bolo že ma nabonzoval ten dôchodca ktorý mi obsadil miesto a celý čas sedel v aute, nešiel ani do obchodu a nahlásil ma a čakal kým prídem a budú ma riešiť a dobre sa bavil keď to sledoval cez okno, viem že mi to ten policajt nemal povedať ale teda ukázal mi jeho auto keď povedal že oznamovateľ je prítomný. Vlastne som sa chcela len postažovať akí sú ľudia škodoradostní a zákerní ale teda chcem sa aj spýtať že či s týmto máte niekto skúsenosti že ako je to s týmito parkovacími miestami a či sa môžu za to dávať pokuty a v akej výške a či ste ju niekto už dostali. Ach nabudúce radšej hodinu budem čakať na normálne miesto, takto 30€ v lekárni +20€ parkovacia prirážka..

nwnw
6. apr 2023

Ty kokso to je take slovenské nahlásiť niekoho za blbosť 🤦

kkatka22
6. apr 2023

Bola tam značka? Alebo tabuľa? Ak to nebolo riadne označené nemá to žiaden právny význam

basulaak
6. apr 2023

Nj, co uz, bola si v zlom case na zlom mieste. Kiezby vsetci soferi co parkuju na tychto miestach nepravom dostali pokutu, hlavne muzi v rokoch alebo lenive dochodkyne co bezne vidam, ja na sirokom hebede s dietatom a kocikom si zanadavam teda dost. 😅 Proste mala si fest “stastie”. Na druhej strane, budes mat ponaucenie. Ja s mojou povahou by som sla milo zaklopkat ujovi na okienko a pozdravit ho, ked uz je taky hrdina a sa vyskiera z dialky. Ale ak si nemala vyhodeny blinker alebo si bola prilis pomala a stala moc daleko, tak to chapem, ze sa ti tam supol. Ak nie, no chrapun, co ti poviem.

ukulela
6. apr 2023

Menil sa nejako zakon? Lebo ten riesi len ztp miesta. Ja som vedela tak, ze rodiny s detmi su len na dobrej voli. Nikdy som to nevidela policiu riesit.

autor
6. apr 2023

@ukulela tiež neviem, preto sa aj pýtam. Ako bezdetná som tam nikdy neparkovala a odkedy máme dcéru tak tam parkujem minimálne, lebo väčšinou nie je ani voľné.

zuzanka.zuzu
6. apr 2023

v tescu v lamači pokutovali partiu mladých čo po 21h zaparkovali na rodinných (cca apríl 2021 v čase hlbokej korony)... v hliadke v tom čase bol 1 policajt štátny + 1 vojak. viem to na milión percent, lebo my sme boli vedľajšie miesto a kým policajt pokutoval, tak vojak kontroloval či v našej autosedačke sedí dieťa. ale vážne, pozrel cez okienko lebo mu nestačilo, že je tam vajíčko a okolo visí milión hračiek na potiahnutie a manžel práve skladá podvozok z kočíka do auta 😀 moc rozumu nepobrali, ale príkazy plnia skvele 😉

lilope
7. apr 2023

Podľa tohto článku sa môže uložiť pokuta len ak je na danom parkovacom mieste zvislá dopravná značka, tak ako uvádza kkatka22. Namaľovaný piktogram na zemi nestačí. Prečítaj si.
https://www.peniaze.sk/ekonomika/6200-parkovani...

enya00
7. apr 2023

@zuzanka.zuzu mozno pozeral,ci je dieta priputane…

nikolka1986
7. apr 2023

Nemala si tam dieťa, tak čo riešiš, ja tiež nahlasujem pravidelne zdravých parkujúcich na invalidoch. Miesta sú vyhradené jasne, nabudúce si dáš pozor, kde zaparkuješ.

dnld
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nikolka1986
7. apr 2023

@dnld Komplexy má ten, ktorý si dokazuje niečo parkovaním na invalidoch, zrejme si jeden z nich.

simona20201309
7. apr 2023

@nwnw nie, také slovenské je porušovať pravidlá, zákony a parkovať ideálne priamo v obchode. Radšej blokujem vyhradené miesto, ako sa prejsť pár metrov navyše. Toto je také slovenské....

andreatytler
7. apr 2023

Oficialne a podla zakona neviem ako funguju tieto miesta, ale moralne su podla mna urcene pre niekoho kto ma zo sebou male dieta ci uz vo vajicku, alebo v kociku, alebo na peso aby sa nemuseli presuvat cez cele parkovisko. Nie je spravne tam parkovat ak dieta nemas a zasluzis si pokutu, co si aj priznavas, takze vsetko OK. Ak by boli taki promptni policajti aj tu kde zijem, tiez by som nahlasovala jedna radost.

nikolka1986
7. apr 2023

V poslednej dobe, aj tu na MK si všímam, že niekto urobí chybu a snaží sa ju tu falošne ospravedlniť - ženy ktoré sú rovnako lenivé prejsť pár metrov, ťa tu budú povzbudzovať a presne pre takéto zúfalé prípady musia byť zavedené zákony a opatrenia pre každý "p.d". Lebo slušnosť už nie je samozrejmosť, chybu hľadaj v sebe.

dnld
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nikolka1986
7. apr 2023

@dnld Uff.... tak ti prajem čo najviac nahlasovateľov, lebo zatiaľ čo ty parkuješ ako gróf bez decka niekde kde nemáš, matka s dvoma - tromi musí prechádzať cez celé parkovisko, čo je pre deti extra nebezpečné - z tohto dôvodu si tieto miesta tak blízko vchodu, viac ti k tomu nemám čo povedať. Ak niekto raz ohrozí tvoje dieťa, tak pochopíš, možno.

andreatytler
7. apr 2023

@dnld Alebo pochopis ked budes ZTP a nejaky zdravy magor ti obsadi vozickarske miesto. Dufam ze sa budes drzat svojho presvedcenia a nenahlasis ho.

nikolka1986
7. apr 2023

@andreatytler To on nikdy nepochopí, je to jednoduchší chlap a empatia je pre neho neznámy pojem.

dnld
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dnld
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
beata_k
7. apr 2023

Parkovala si bez dietata. Neviem na co sa stazujes. Ver, ze niekde tam kruzila matka, co mala dieta v aute a nemohla parkovat. Mozno jej dieta bolo unavene a uz chcelo spat.

veronikaszabova
7. apr 2023

Teraz budem za zlu, ale tak ti treba. Sama mas dieta, tak uznaj, ze tie parkovacie miesta potrebuju rodicia s detmi. Miesta su sirsie, nemusis sa bat, ze otlcies druhe auto, ked vyberas dieta z autosedacky.
Nabuduce pekne pockaj, kym sa nieco uvolni. A nie sa tu rozculovat, ze si musela platit.

cyberk
7. apr 2023

Tak ja som pohorsena, mas tu drzost sa stazovat za tvoju blbost 🙈 takych ludi ako ty neznasam, kazdy sa ponahla, ignoruju znacenia, trochu empatie a rozumu by neuskodilo 🙈

lyci
7. apr 2023

u nas pred tescom je 1 parkovacie miesto pre rodinu, skoro stale obsadene a teda auto a dietatom som tam videla mozno raz v zivote. mne sa s malym ujde volne mozno raz za mesiac. policajna stanica je asi 150m odtial cez cestu. vedla su dve invalidne miesta, tam si ludia tak nedovolia, ale sem tam sa niekto najde. a mna uz nebavi nechat po sebe furt hucat, ked sa na niekoho ozvem. napr. vcera pred lekarnou, ked typek nechal auto v ulicke medzi zaparkovanymi autami. 30m odtial je vzdy prazdne parkovisko. tak na mna bliakal, ked som sa ozvala ci tak sa parkuje a siel dalej do lekarne. aj ked mna neblokoval, iba ostatne 4 auta na oboch stranach. a minule ma skoro roztrhalo. tiez som stala na krajnom fleku a s malym som bola na urade daco vybavit a ked som sa vratila, za zadkom auto v strede ulicky. 10min som tam stepovala a ta krava sa este rozculovala a hucala, co sa rozculujem. raz sa mi stalo, auto som mala tyzden, kym som bola v obchode, dverami na velkom pickupe mi buchol moje dvere, sedelo to presne, nic tam nebolo predtym. cakala som ho 2 hodiny, kym dojde k autu nech mi podpise pzp. vrieskal a nadaval mi do P.. 5min a na drzovku odisiel. mam to na mobile. odisiel. volala som policajtov. na kamere parkoviska zavadzal stlp. ukazal som mobil ako mi nadava a vyhrozuje. spisali, nadiktovala spz, ze mu zavolaju hned nech pride podla spz. hadajte co. nikdy sa nic nestalo. neviem ci mi prisiel vobec daky papier s vyrozumenim. ja uz na takych ludi nemam sily a popravde mi je jedno ci si tam 15min stala bez dietata

adka3321
7. apr 2023

ja som vcera tiez na chvilku potrebovala behnut do tesca, jedno dieta vo vajicku, druhe 3 a pol rocne... samozrejme som parkovala na druhom konci parkoviska, pretoze vsetky tieto miesta pre rodiny boli obsadene (pochybujem, ze vsetci co tam parkovali mali dieta so sebou 🤦🤦🤦). kebyze nemam kocik so sebou a mam vliect tazke vajco v rukach, tak by som si aj ponadavala.

cubo2
7. apr 2023

Také typicky slovenské, porušíš nejaké pravidlo a ako najhoršieho vykresľuješ oznamovatela priestupku. Bola si zobrať lieky a nie 10kg mlieka, tak si si mohla zaparkovať na vzdialenej strane parkoviska a spraviť pár krokov.

simsalabim
7. apr 2023

@nikolka1986 ako vies, ze ten "zdravy parkujuci" nie je ivalid? Moja kamaratka je operacii oboch bedrovych klbov - ma ich teraz titanove. Nic na nej na prvy pohlad nie je vidno. Ale je ZTP s narokom na parkovanie "na invalidoch".

sono2
7. apr 2023

Ja by mu asi fakeraka ukázala neviem.
Je mi to ľúto!

veronikaszabova
7. apr 2023

@sono2 akoze zaco? Ze ona si veselo zaparkovala tam, kde nemala? A vedome?

h2
7. apr 2023

K pokute a tvojmu priestupku sa vyjadrovať nejdem, urobila si chybu. Ale ako je možné, že niekoľko minút čakáš na voľné miesto (predpokladám, že si stála pri ňom a mala zapnutú smerovku), že ti ho niekto zaberie?! To by som riešila vtedy a tam.