Ako funguje spojka a kedy ju treba používať?

kvietok019
16. okt 2020

Ahojte milé žienky,
prosím Vás mohli by ste mi vysvetliť ako vlastne funguje spojka a kedy ju treba používať? Nie som vôbec technický typ a inštruktor mi stále nadáva hlavne kvôli spojke, že ju držím príliš dlho a zbytočne. Môj najväčší problém je, že sa neviem sústrediť na viac úkonov naraz, ako je napríklad odbočovanie. Mohli by ste mi prosím vás nejako bližšie ozrejmiť aj postup pri odbočovaní? Taktiež mi robia problém križovatky/kruhové objazdy. Keď prichádzam do ich blízkosti, neviem ako mám spomaliť, aby som neohrozila ďalšie autá. Či mám používať spojku, alebo si len pribrzdiť. Ja viem, že vám zrejme prídu tieto moje otázky hlúpe, ale nejde mi to a inštruktor mi príde večne znudený a myslí si, že sadnem do auta a budem všetko automaticky vedieť.

renatik91
16. okt 2020

@kvietok019 Teória je jedna vec, prax druhá, takže cez text je často nemožné prax pochopiť, najmä v otázke riadenia vozidla. Objednajte si dodatočné jazdy, prípadne zmeňte autoškolu.
Pri manuáli je potrebné so spojkou pracovať takmer celý čas. Tiež je možné sa prihlásiť na autoškolu s automatom, no keď nepoznáte ani len princípy prednosti pri kruhovom objazde či križovatke, nemá to zmysel. 😉

saskia_98
16. okt 2020

Ja na tvojom mieste ked chces jazdit, spravim vodicak len na automat. S manualom aj tak nikdy nebudes jazdit, kedze tam musiš radit rychlosti stale a v tom mas chaos. A co sa tyka toho ze nevies co a ako na krizovatke a kruhaci, no bud sa do toho dostanes alebo na to nemas. Ale myslim si, ze velmi by ti pomohlo keby si mala rovno automat. Tam len brzdis a pridavas plyn a skor sa do toho dostanes. Moja kmotra sa tak vytrapila na manuali (nechapem jak spravila vodicak ked nechape principu spojky) ale podstatne je, ze dnes uz ma automat a na nom jej to celkom ide ale aj tak nechce jazdit. 🤷🏻‍♀

pribinak
17. okt 2020

Prepáč, ale keď nechápeš používaniu spojky, tak kašli na auto a jazdi na bicykli

Lebo takú jednoduchú vec pochopili aj cigani z osady. Čo je ťažké na tom stlačiť pedál keď chcem zaradiť nižšie alebo vyššie obrátky? Proste stupeň na pedál a preradim?

Čo sa týka kruhového objazdu, normálne sa posad k nakreslenumu či odfotenemu kruhacu a nech ti inštruktor ešte raz poriadne vysvetli ako vchádzať a vychádzať z kruhacu

0silvia0
17. okt 2020

@pribinak pochopila som z napisaneho, ze nevie ako pouzivat pri vjazde a pribrzdovani spojku, nie ze nevie pravidla vchadzania a vychadzania z kruhacu.

0silvia0
17. okt 2020

@kvietok019 ono su to vsetko zalezitosti cviku a citu. Jasne, ze kazdemu na zaciatku robilo problem robit viac ukonov naraz. Spojku pouzivas pri preradovani rychlosti, pri odbocovani, vchadzani do kruhacu pribrzdim brzdou, ked vidim/citim, ze treba preradit/podradit rychlost, pouzijem spojku, preradim rychlost a idem dalej

guiseppinka
17. okt 2020

Spojku treba pouzivat pri preradovani, rozbehnuti a na to, aby ti nezdochlo auto... Stlacis spojku preradis a POMALY pustas dohora. V kazdom aute spojka zabera inak, takze to treba len zistit kedy ako a zistis to tak, ze ked ju budes pomalicky pustat, tak zrazu ti to auto zacne akoby cukat... Vtedy je spojka v zabere.

Odbocovanie - zapnes smerovku, dojdes na hranicu krizovatky, zastavis, obzries sa, stlacis spojku, zaradis 1, rozbehnes sa odbocis doprava. Ak dolava, tak pustis auta oproti tebe... Ak potrebujes odbocit iba doprava bez toho aby si musela zastavit, tak len znizis rychlost, podradis do 2 a plynulo odbocis...

Kruhace to iste ako krizovatky - na svk a aj inde su kruhace hlavne cesty a vchadzajuce auto ide z vedlajsej... Takze plati ako vyssie - dojdes na hranicu kruhaca, zastavis, pustis auta, spojka + 1, rozbehnes sa, vojdes do kruhaca, prejdes po pozadovany vyjazd, das smerovku a odides, tu uz ale zastavovat nezastavuj, ale len otoc volantom... Ides pomaly, na nejakej 2, takze to das bez zastavenia...

A ako chces spomalit pred krizovatkou? No normalne, stlacis brzdu o dost skor pred krizovatkou a zacnes pomaly plynulo spomalovat. Postupne ti budu klesat otacky, takze budes pracovat so spojkou a postupne podradovat, az sa dostanes na 2 a so stlacenou spojkou budes stat. Zaradis 1 a mozes vyrazit... Co sa tyka brzdenia a spojky, tak ak mas vysoke otacky, tak ti spojku netreba. Akonahle klesnu otacky na cca 1000, tak uz cuka auto a zdochyna a tam spojku treba...

A este jedna vec, najskor si prejdi v testoch krizovatky, nauc sa pravidla cestnej premavky a na precvicenie je uplne najsuper, ked si vezmes nejaku mapu, nakreslis cesty na papier, mas doma detsky koberec s cestou, vezmes anglicaky a budes to cvicit prakticky s muzom... Aby si dostala pravidla cestnej premavky do hlavy a vedela sa rychlo rozhodovat... A co sa tyka samotneho soferovania a prace so spojkou, to chce len prax... A ci budes potom mat manual alebo automat je uz jedno...

pribinak
17. okt 2020

@0silvia0 veď nech jej nskresli kruhac, celé nech jej to vysvetli a nech ten kruhac ide jazdiť aj 20x. Proste vysvetlit opäť teóriu a ísť to v praxy odjazdiť.
Chce to len cvik, nič viac

bavlnka92
17. okt 2020

spojka ti slúži na radenie rýchlostí. keď spomalíš iba s brzdou so zaradenou rýchlosťou, auto ti na nízkych otáčkach zdochne. tak isto keď ideš rýchlejšie a máš zaradenú len 2ku auto ti bude hučať a treba preradiť na vyšší stupeň.
Príklad: Ideš odbočiť. (vrátane použitia smerovky)
keď spomaľuješ treba úplne stlačiť spojku a z rozbehnutej trojky (napr50km) presunúť riadiacu páku na 2ku (cca25km). to robíš ešte na rovnej ceste. spojku a plyn pomaly púšťaš "aby sa ti nohy v strede dráhy pedálu stretli" (ak to nebude plynulo auto poskočí) takto pomaly vojdeš do 1polovice odbočenia a potom keď vychádzať zo zákruty pridáš plyn. Znovu úplne stlačíš spojku, preradíš na 3stupeň a plynule pustíš spojku a plyn udržuješ. ja si dávam smerovku už počas spomaľovania aby tí za mnou pochopili že mám v úmysle odbočiť a preto brzdím.

ibrunova
17. okt 2020

@kvietok019 koľko jázd máš za sebou?

0silvia0
17. okt 2020

@pribinak ved ja viem... len jej chyba cvik a cit pre spojku. Cele je to o pouzivani spojky ak som spravne pochopila.

pribinak
17. okt 2020

@0silvia0 možno má za sebou len 2-3 jazdy a potrebuje viac času. Ale mala by zmeniť inštruktora. Očividne si spolu “nesadli”

0silvia0
17. okt 2020

@pribinak tiez sa mi zda, ze je s jazdami na zaciatku.

pribinak
17. okt 2020

@0silvia0 podľa toho že si nie je istá ako pracovať so spojkou tak určite na začiatku

777januska777
17. okt 2020
https://www.youtube.com/watch?v=devo3kdSPQY

pozri si toto video. Je po anglický, ale je tam pekne ukázané ako spojka funguje. Skúsim to zjednodušene povedať: z motora sa prenáša krútiaci moment, ktorý riadi prevodovku, spojka je medzi tým a slúži na to, aby odpojila prevodovku od motora a aby si mohla preradiť stupeň v prevodovke. Lebo keď stlačíš spojku tak prevodovku odpojiš a krútiaci moment ide do "prázdna" medzi zotrvacnikom a kotucom a pri častom držaní a dlhom držaní sa spojka rýchlejšie a viac opotrebuva. Potom je ešte dobre na niektorých úsekoch zaradiť aj neutrál, aby si nemusela držať spojku. Ja to robím keď idem napríklad z kopca do križovatky, tam by som musela držať spojku, ale radšej si zaradím neutrál. Odporúčam ti pozrieť tieto videá o tom ako auto funguje a garantujem ti, že budeš vedieť čo máš potom robiť. Auto nie je zložitý systém, len ho treba pochopiť.

777januska777
17. okt 2020

Ešte som chcela: je dobre zaradiť neutrál, keď stojíš na križovatke (najčastejšia chyba). Ono celkovo musíš si nájsť svoj systém a nájsť taký zlatý stred, lebo pri niečom opotrebuvaš brzdy, pri niečom spojku atď.

kvietok019
autor
17. okt 2020

@ibrunova Nedávno som začala, takže iba dve jazdy zatiaľ. Preto sa radšej pýtam na takéto "hlúposti" hneď od začiatku.

kvietok019
autor
17. okt 2020

@0silvia0 Presne tak 🙂 Celý môj problém je spojka, jazda na ceste, sústredenie sa na viac vecí naraz. Testy zvládam zatiaľ v pohode a kužeľky sa tiež dajú.

kvietok019
autor
17. okt 2020

@pribinak Presne tak, ako som hore uviedla, inštruktor je večne znudený a vidno, že ho jeho práca nebaví.

pribinak
17. okt 2020

@kvietok019 tak si ho výmen, prečo s ním jazdis? Veď toto je platená sluzba, tvoje peniaze

ibrunova
17. okt 2020

@kvietok019 tak to máš presne také pocity, ako kedysi ja 😂😂 to sú úplne mormálne pocity, že ti spojka a všetko nedáva zmysel, to sa spraví. A križovatky ani nemôžeš vedieť teraz, to budete na teórii všetko preberať, prípadne si stiahni apku a precvičuj si. My sme mali viac inštruktorov, ja som ich striedala, keď sa dalo, každý sa zameral niečo iné. Neboj sa, nestresuj, to dáš 🍀

halabolka
17. okt 2020

mam vodicak 2 roky, jazdim denno-denne povacsinou v meste a spojku doteraz neviem pouzivat 🤷🏻‍♀️ aj ked som zazracne spravila vodicak na prvykrat, jazdim na automate. A radenie rychlosti bez hanby nechavam na tie mudrejsie a sikovnejsie 😄

0silvia0
17. okt 2020

@halabolka 👍

misa11111
17. okt 2020

Sprav si na automat a máš pokoj, je to pohodlnejšie