Ako dlho trvá kým si potkan zvykne na majiteľa?

terezia1998
14. máj 2023

Ahojte som začiatočník v chove potkanov 🙂 preto by som potrebovala poradiť kukala som samozrejme nejaké články aj videa ale nikde som sa nedozvedela ako dlho trvá kým sa potkan nejako ochoci a zvykne si na majiteľa dnes som si vo zverimexe kúpila malého potkana samičku aj doma podľa videí som zistila že minimálne vo dvoch lebo by sa trápila pán vo zverimexi nič nepovedal absolútne len dal nejaké krmivo ktorého sa ani nedotkla tak som jej dala oriešky a kuracie mäso budem rada za každú skúsenosť,radi aj triky 🙂

anjelicek26
14. máj 2023

@terezia1998 ano potrebujes dvoch,idealne troch.. oni Su socialne zvierata a jedno umrie smutkom.. doslova... Miluju smotanovy Jogurt,orechy, semiacka, pokrajanu zelenina na drobno, varene zemiaky, prakticky vsetko.. Po varenej kukurici sa idu utlct... Nase aj Po cucoriedkach a pomarancoch.. podla mna Neexistuje vec,co by potkan nezral 😏Vzdy maju podstielku plus seno a zachodik....

ildiko36
14. máj 2023

@terezia1998 ja by som v živote potkana nekúpila, som rada že to nemám na dvore..Ale ťa obdivujem že si sa rozhodla to chovať..Ja mam zajačika

marca12
14. máj 2023

@terezia1998 Kamoska mala jedneho potkana a dozil sa pekneho veku a nevyzeral byt smutny. Ale tak to uvidis na nom. Ona s nim bola skoro stale,mozno prero mu nechybal partak.

zelenakobyla123
15. máj 2023

@terezia1998 držím ti palce, potkany sú skvelé a neskutočne inteligentné zvieratká☺️
@ildiko36 100 ľudí, 100 chutí.☺️ Ja si osobne zasa neviem predstaviť mať králika. Akože sú strašne zlaté, ale prídu mi také nudné😄

terezia1998
autor
15. máj 2023

@anjelicek26 ahoj to som nevedela dala som jej len domček dnes jej idem kúpiť poriadny dom a som rada jej toho toľko chuti budem sa snažiť jej dnes priniesť ochocenu kamarátku ako dlho vám trvalo než si na vás zvykla mesiac ?

terezia1998
autor
15. máj 2023

@ildiko36 je to hlodavec ako každý iný 🙂 potkani poľní mi naháňajú hrôzu ale toto stvorenie nie

anjelicek26
15. máj 2023

@terezia1998 bola to otazka par dni, oni sa pytali na ruky velmi rychlo... prve dni jasne nove vone, zvuky, domcek, ale potom bola zvedavost... mojim stale menime domceky, striedame teda, casto im dam aj papierovu krabicu od topanok, to ich strasne bavi rozoberat... ona si u vas rychlo zvykne, nie je lepsie zviera ako potkan, co sa tyka pristupu k cloveku, uceniu trikov a inteligencie...

katarinaba
15. máj 2023

@terezia1998 kupila si zviera vo zverimexe, chce to cas a hlavne vela casu sa mu venovat. Nevies z akych podmienok prisiel, podla mna bol skor urceny ako potrava nez domace zieratko. Skoda, ze si sa neopytala pred tym ako si ho kupila, urcite by ti tu poradili, aby si si nasla chovatela, ktory drobcov od malicka uci na ruky, dotyky, zaobchadzanie. Krmene vhodnou stravou.
Teraz len sa hrat, hrat a hrat.

terezia1998
autor
15. máj 2023

@anjelicek26 viete čo akože som dosť smutná lebo keď k nej dám ruku ide preč alebo kusne do prsta dávala som jej dnes s ruky surové kuracie a zobrala si čo mna potesilo ale nechce u mma byt má strach a už si veľmi rýchlo zvykla na klietku a domček mám dnes v pláne kúpiť jej kamosku chcela som o stanice ale tam by som sa nečakala 2 mesiace a to ju nechcem nechať tak dlho samu no a môj priateľ robí kominara bol u jednej pani ktorá ich chova doma myslite že je dobre si potkana kúpiť od niekoho kdo ixh chova doma ?

terezia1998
autor
15. máj 2023

@katarinaba áno máš pravdu moja fidorka je strašne plachá nechce na ruky neviem čo Jej porobili pán tiež mohol povedať že musia minimálne po dvoch :/ do stanice som dnes pisala ale budú mat mladé až za 2 mesiace nechcem ju nechať tak dlho samu :/ poznám ešte jednu pani ktorá ich chova možno zoberiem od nej len nechcem mladá chcem k nej nejakú starsiu samičku aby ju naučila neviem či je to ale dobre k nej starsiu alebo musia byt vekovo rovnaké :/ na ruky nechce ísť veľmi sa boji stále chce byt v klietke najradšej je skovana

terezia1998
autor
15. máj 2023

@marca12 tak akože ja ju mám stále vedľa seba pracujem s domu aj po pri práci si ju dávam na ruky snažím sa aby nebola sama ale boji sa stále a chce byt len v klietke skovana v domecku inak keď si ju dám aj na ruky tak mna okaka neviem či zo strachu :/ snažím sa ju hladkať ale to sa snaží skovat neviem čo jej kdo porobil

anjelicek26
15. máj 2023

Len ako tip - z ruky nikdy nekrmim... lebo hladne vedia potom chnapnut po prste (a ani nechcu), proste chcu zrat... vzdy davam do misky... a surove mäso sme nedavali nikdy, to ani neviem, ci mozu takto. Mas ju doma velmi kratko, este jej daj cas... co najcastejsie vyberat von, nech pochopi, ze nie si "nepriatel" a vzdy ju das zasa nazad... chce to len cas...

katarinaba
15. máj 2023

@terezia1998 ja budem kruta (z tvojho pohladu, z mojho je to uplne normalne), ale byt tebou, tak tuto dam ozaj na skrm. A pockam si tie dva mesiace na mladata, kupim si dve rovnako stare a vymojkane. Toto je obycajny laboratorny potkan, urcite je z prostredia, kde su potkany chovane ako potrava.
Chovatelia maju dumbo potkanikov, tie su aj milsie, krajsie. A hlavne krotke, zvyknute na manipulaciu.

elmivelmi
15. máj 2023

@terezia1998 surove maso by som nedavala,cosi ta moze niekedy kusnut,nie?My ske mali potkany v mastali a viem ze jednej babke raz vyskocil nejaky na krk a zacaj ju hryzt.Ja by som toto nerobila.

terezia1998
autor
15. máj 2023

@anjelicek26 aha ďakujem krásne 🙂 ja som jej dala varené a to jej tak nechutila skúšala som surové ale nikde som nečitala či sa môže alebo nie tak Jej to radšej dávať nebudem

terezia1998
autor
15. máj 2023

@katarinaba ja ju nechcem dávať preč mám ju ešte krátko práve druhý deň chcem jej dať čas kúpim jej kamosku a snáď pochopí :( nevedela som že si to mám kúpiť zo stanice a chcem jej dať šancu

terezia1998
autor
15. máj 2023

@elmivelmi hej máš pravdu už jej nedám surové meso aj keď jej veľmi chutilo ale radšej iu nie lebo mna ešte zožerie 🤣

katarinaba
15. máj 2023

@terezia1998 no prave, ze ju mas kratko, citove puto nulove. Je dost mozne, ze bude kusat. Potom co urobis? Kym jej prinesies kamosku, bude neskoro.

moonlight1210
15. máj 2023

Mame pieskomilov (povodne z chovu ako potrava pre hady), je to podobne. Nase su strasne zvedave. Akonahle je okolo nich pohyb, vybehnu na mostik a pozeraju po nas, co robime, co sa deje.

Kupili sme velku klietku s poschodim, nech maju miesto na behanie. K tomu vela preliezaciek, mostiky, rebriky.

Ked im cistime klietku, tak maju kupene priesvitne gulicky, kam ich dame a behaju v nich po dome za ten cas. Ale aj tak sa mi drzia hlavne pri nohach. To iste robi aj skrecok. Obcas odbehne v gulicke niekam (potom tam zaspi a ja ho musim hladat, kam zaliezol, zvycajne spi pod kreslom), ale vacsinou beha okolo mna a najradsej by sa vratil do klietky. Vzdy sa do nej snazi dostat, ked je polozena na zemi, kym mu vysavam stojan.

Deti ich spociatku vyberali z klietky len v rukavici, lebo ked kusnu, clovek sa zvycajne mykne od bolesti a zvieratko sa zlakne. Moze aj spadnut. Takze potom je nedovercive aj dalsi raz. A pripravene skor kusnut.
Ked si zvyknu lozit po tebe, a na to, ze im vyberanim neublizujes a vzdy ich vratis "domov", tak uz sa daju vybrat aj holou rukou.

Zvyknem im aj prilozit ruku na klietku (onuchavaju ma), jemne im prstom pohladkat labky, ked lozia po pletive, poprihovarat sa im potichu (vyzeraju, ze nacuvaju a skrecok je na hluk aj citlivy), ale v klietke im inak davame pokoj, aby mali pocit, ze tam su v bezpeci.

anjelicek26
15. máj 2023

My sme prve tiez mali z obchodu a potom dalsie tie, ktore sa u nas narodili... to je samozrejme sto a jeden, ked od narodenia este hluche slepe to moje decka samozrejme navlacovali na rukach... oni to inak proste nepoznaju potom...ale aj tie z obchodu si zvykli, ano par dni to trvalo, ale normalne maznave, nekusal ani jeden jediny, mimo teda tych (na prstoch jednej ruky spocitanych) incidentov, ked im dcera ci syn pchala nieco cez klietku zrat, co proste dobre vedia, ze robit nemaju... ani jeden nekusal naschval, takze mi prijde fakt zbytocne si mysliet, ze bude kusat nadalej...nebude... nebude mat totiz ani dovod a ani strach po case.

terezia1998
autor
15. máj 2023

@anjelicek26 mne akože to kúpanie nevadí neboli to je ešte mala a chápem ju že sa boji len jej chcem dať šancu nie ju dať preč lebo je zo zverimexu chcem jej ešte dnes kúpiť ochocenu kamosku 🙂 snáď sa to podarí nechcem aby bola sama ale druhého potkana už zo zverimexu nechcem lebo to neviem ako by slm zvládla ochocit 😁

terezia1998
autor
15. máj 2023

@katarinaba tak kamosku Jej chcem priniesť ešte dnes len nie zo zverimexu je ešte mala môže mat tak pól roka mozno aj menej :/ chápem ju že sa boji mám ju druhý deň aj keď kusne tak to neboli 🙂 a dám jej šancu vidím že je smutná má strach ale urobím všetko pre to aby bola happy je mi jej ľúto nechcem sa jej zbaviť

katarinaba
15. máj 2023

@terezia1998 pozri, ja chovam potkany. Sice ako potravu pre hady, ale jedno ti poviem: potkan, ktory hryzie, hryzt neprestane. Moje potkany nie su krotke, ja ich nemojkam (nechcem si vybudovat citove puto, kedze nimi krmim), ale este sa mi nestalo, aby ma kusli preto, ze sa boja. A ked niekto dava zrat potkanovi cez klietku - to nie je pohryznutie, to len potkan netrafil. Ked potkan kusne pri pokuse zobrat ho do ruky, tak hryzt neprestane. Ani cela rodina mu v tom nezabrani. Ale rob ako chces, budes mat dvoch potkanov - s jednym bude super, druhy bude v klietke cely zivot. Ak si ochotna to takto pretrpiet, tak kludne chod do toho.

katarinaba
15. máj 2023

@terezia1998 a este k tej bolesti, teraz to neboli, ale pockaj ked podrastie, ked sa naozaj zahryzie - potom uvidis. Mam svoje skusenosti.

terezia1998
autor
15. máj 2023

@katarinaba prečítala som si o tom veľa článkov keď si zoberiem potkana ktorý je ochoceni tento by sa od neho mal naučiť preto píšem že tomu chcem dať čas 🙂 keď uvidím že si nesadli a fidorka si na mma nezvykne bude žiť oddelene ale preč ju nedam už keď som si ju kúpila budem sa o ňu starať či mna bude alebo nebude mat rada len pevne dúfam že ochoceni parťák ju presvedčí

elmivelmi
15. máj 2023

@katarinaba ale ty ich nemas ako domacich maznacikov ale ako potravu pre hady,myslim si ze tam je rozdiel dost velky,tam je puto asi ine.Ja by som dala z ruky jest pptkanovi ale nie surove maso,varene a ine pokrmy.

katarinaba
15. máj 2023

@elmivelmi to je jedno. Ja to beriem triezvo. Ved si pozri - potkan, ktory nebol zvyknuty na ludsky dotyk. Hryzie. Ona sa pokusi mu dat kamosku. Otazka je, ci sa spriatelia. Ked ano - ktora si od ktorej co vezme? Zmeni ta "dobra" tu "zlu" na svoj obraz? Alebo to bude naopak? V lepsom pripade vsetko dobre dopadne a budu vsetky tri stastne.
Ale, co ak sa ta "zla" neprisposobi, bude kusat, nesadne si s kamoskou. Ako autorka pise, ostane sama v klietke. To znamena, ze bude dozivotne sama, bez dotyku, bez lasky. Druha samica bude mat podstatne iny zivot, v lepsom pripade dostane dobru kamosku, v horsom ostane tiez sama, ale bude chovana, nunkana. Aky zivot bude mat ta "zla" samica? No na dve veci ...
Prave teraz, ked este nie je ziadne citove puto by sa majitelka mala zachovat ferovo k potkanovi a aj k sebe. Ta samica, ci sa to niekomu paci alebo nie, bola urcena na skrm. Nie na maznacika. A tvarit sa ako samaritan, len aby som vyzerala, ze som jej zachranila zivot, ale v podstate som jej cely zivot len pototo - tak toto je pre mna ubohe.
Ja mam potkany od narodenia, po dospelost a dobre viem, ze ked raz potkan hryzie, iny nebude, nech robim cokolvek. Skusala som to, zial nie, nejde to. Preto sa na to vsetko pozeram triezvo. Tiez som mala potkany ako maznacikov. Dozili ku kludnej smrti. No hryzave zviera - nech je to akykolvek hlodavec - bud skonci nakoniec ako potrava tak ci tak, alebo prezije velmi smutny zivot.

terezia1998
autor
16. máj 2023

@katarinaba ahoj tak ty píšem že som jej včera kúpila dve dumbo kamošky hneď si zvykli v klietke sa spolu hrali a fidorka je šťastná to kusanie nieje bolestivé len upozorňujúce vôbec to neboli…chovateľka povedala že to chce čas 🙂 večer na zvuk som ich naučila prísť za mnou pre kuracie už im dávam len varené 🙂 povedala že to normálne že sú plaché keď ich mám takú krátku dobu plus nové porstredie 🙂 aj tie ostatne dve kusu upozornujuco ale skôr sa im páčia moje dlhé nechty 🤣 budem sa im viac venovať ale domček sa im páči a sú hlavne happy hraju sa a fidorka konečne nieje sama

terezia1998
autor
16. máj 2023

@katarinaba prepáč prídeš mi ako super baba ale o tých potkanoch nič nevieš 🙂 to neber v zlom ale nemáš k nim žiadne puto berieš to ako žrádlo pre hada…ako som včera večer prišla domov s 3 potkanmi tak som si dokonca všimla že fidorka je s nich najmilšia tie dve sú úplne plaché 🤣 nemôžeš predsa očakávať od nového zvieratká že si k tebe nájde puto za deň tak ako ja nemôžeš čakať že mna budú milovať za dva dni chce to čas,,,potkani sú veľmi socialne zvieratká sú zvyknuté jeden na druhého samičky s novými kamoškami majú menší problém ako samci ak by sa aj stalo že si fidorka s nimi nebude rozumieť neznamenalo by to že by som jej nedáva lásku aj keby mna do krvy kusala tak by odstavená nebola pride mi že je pre ňu stále lepši život u niekto kdo sa o ňu stará ako byt v aquarku vo zverimexi a čakať kým ju niekdo hodí hnusnému hadovi :/ myslím si že má teraz omnoho lepši život a nakoniec si sadla zo všetkými tak dúfam že to bude už len lepši

katarinaba
16. máj 2023

@terezia1998 jasne, mas uplnu pravdu