Aké máte skúsenosti s darovaním veci do domova, útulku či starobinca?

4. dec 2022

Ahojte, aké máte skúsenosti s darovaním veci do detského domova, útulku alebo starobinca ? Myslíte, že keď im tam niečo dáme potešia sa? Určite by som sa dopredu oboznámila čo by sa im hodilo, čo by chceli. Ale celkovo zužitkuju to? Asi je veľa ľudí, ktorí tam darujú veci, kam by bolo také najoptimalnejsie niečo dať? A ďalšia vec, nezoberú to tam ľudia ktorí tam pracujú ak tým čo to potrebujú sa to ako nedostane ? Máte skusenost

birika
4. dec 2022

podla toho, co chcete darovat - treba sa dohodnut s personalom...davala som oblecenie po dcerkach do detskeho mestecka v Zlatovciach + hry, knizky pre deti...postielku s vybavou pre babatko sme darovali do krizoveho centra pre mamicky s detmi

autor
4. dec 2022

@onedaynick kolkolasky podporujeme už od začiatku 🙂

autor
4. dec 2022

No ja sa najviac bojím toho, že napr. Nakúpime nejaké školské potreby do domova a čo sa tým ženám páči to si vezmú pre svoje deti. Viem, že takto funguje kopec škôl čo sa týka kuchyne. Kuchárky si berú domov potraviny a deťom ostane minimum.

janagem
4. dec 2022

My pravidelne do útulkov - deky, staršie uteráky, plysaky. Psíky a mačičky sa vždy tomto potešia. potom pravdaže papanie ale to po dohode s útulkom, lebo tie také v telke nie sú bohviečo. Do detského domova sme dali hračky a tiež boli spokojní.

onedaynick
4. dec 2022

tak potom?

viestta
4. dec 2022

Detske veci, hracky, riady a podobne radsej do krizoveho centra pre zeny ako do DD. Do DD by mali po spravnosti brat len veci, od ktorych mas listok z cistiarne.
Utulky pre bezdomovcov skor uvitaju ponozky, ciapky, rukavice, spodne pradlo, uteraky. Vrchneho oblecenia maju vzdy dost, chyba bielizen. Zpberu aj postelne pradlo ak je este v poriadku. Take uz "velmi po zenite" radsej do utulku pre psiv, tak ho vyuziju.

autor
4. dec 2022

@onedaynick tak potom chceme darovať aj inde napríklad a chcem vedieť či sa to dostane do rúk tomu komu má?

janagem
4. dec 2022

Inak niektoré mestá majú aj na ulici tie skrinky na kabáty a bundy. Viem, že PO isto.

autor
4. dec 2022

@viestta a do krízového centra sa viem tiež dovolať, myslím tak, že viem zistiť čo potrebujú ženy, ktoré sú tam ?

deti95060810
4. dec 2022

dávam roky veci do charity... komu to dajú ma nezaujíma....

seahorse27
4. dec 2022

Pracujem v CDR (detsky domov) a za nase zariadenie mozem povedat, ze si z darovanych veci domov nic neberieme. Preco aj? Nie sme socialne pripady, dostavame plat. Skor sama sponzorujem mojho zamestnavatela, do prace som uz doniesla edukacne pomocky, didakticke aj klasicke hracky, nabytok….ani neviem vycislit za tie roky, za kolko penazi 🙈 Naposledy cca v hodnote 400€. Mohla som to aj predat napriklad…Takze teraz som sa trochu urazila. Ano, vsetci len cakame, kedy niekto nieco donesie, aby sme mali vybavene darceky pre celu rodinu 🙈

liz_lemon
4. dec 2022

my sme davali do detskeho domova, vzdy ked sme tam len tak isli bez ohlasenia, tak vsetko chceli, ale ked sme napr. pisali riaditelovi, ze ci nieco nechcu, vzdy bola odpoved, ze nic netreba, takze mam pocit, ze si to brali ti zamestnanci, raz myslim, aj nieco hovorili, ze zoberu topanky rodine, osobne mi je to jedno, ked sa raz niecoho chcem zbavit, tak mi je jedno, kde to skonci

autor
4. dec 2022

@seahorse27 ospravedlňujem sa nemyslela som to ako urážku, len niektorí ľudia nie sú ako vy. Pred pár mesiacmi sme do školy darovali ovocie, známy pracuje v jednej distribučnej firme a odmietli im jednu objednávku, no ostalo veľa ovocia tak sme to dali do školy a poobede vidím pred školou 3-4 učiteľky ako to všetko pchaju do kufra auta v bedniach. A ich odpoveď bola, že dostali anonymný sponzorsky dar a keď som sa opýtala či nemal byť pre deti mi povedali čo sa do toho starám, keď na tej škole deti nemám.

viestta
4. dec 2022

ano, kazde ma kontaktne udaje na webe

autor
4. dec 2022

@viestta ďakujem 🙂

hradnapani
4. dec 2022

ja by som sa nebala toho, ze si to budu pracovnici brat domov - ved kde by to vsetko davali? ;) Ak si to rozobrali vtedy v skole, tak mozno aj preto, ze skoly maju prisne hygienicke pravidla a ak dostanu nieco anonymne, hlavne co sa tyka jedla, nemali by to detom davat - od vsetkeho by mali mat k dispozicii papiere o povode. (neviem ako to bolo tu, ale nie je to take jednoduche). A ak to zobrali a mohli dat detom, tak nech sa hanbia a nech ich tlaci svedomie, ale s tym nic nenarobis. Ja som davala do domovov dochodcov (tam sa vzdy zidu postelne pradla, plachty, pyzama, tricka atd) a do charity a len dufam, ze sa to dostane do spravnych ruk. A hlavne si nemyslim, ze pracovnici su odkazani na pouzite veci.

liz_lemon
4. dec 2022

kontaktovala by som vedenie danej skoly, aby sa k tomu vyjadrili, a informovala by som aj zriadovatela

seahorse27
4. dec 2022

Mrzi ma, ze mate taku skusenost. U nas si skupiny hospodaria same, takze vychosi vzdy privitaju, ked mozu na niecom usetrit - obuv, bundy, ovocie, skolske pomocky…a potom si mozu nasetrit napr. na vylet s deckami. Mnohi vnimaju svoju pracu skoro ako svoju druhu rodinu a naozaj castokrat prinesu aj z domu ingrediencie do nejakeho jedla, aby ho trochu vylepsili, lebo stravna jednotka na den a dieta je dost biedna…Vacsinou pocas roka ludia nosia plysakov a naozaj velmi obnosene a nemoderne oblecenie, co uz nikto nevyuzije. My to pretriedime a co uzname za vhodne, tak posunieme dalej na charitu a niekedy aj vyhodime (ked je to uz ozaj poskodene). Pred Vianocami je sponzorov viac a aj vecne dary su schopnejsie…

pribinak
4. dec 2022

Kamoska robí v CDR - nový názov pre detské domovy. Neustále po nás známych zbiera nejaké veci, hračky, knižky, oblečenie, športové veci, ….

Vieš koľkokrát platila zo svojho odchádzajúcim deckám všeličo čo potrebovali? Alebo im zaplatila nocľaháreň?

Fakt si myslíš že zi ľudia čo tam pracujú potrebuju zbierat domov obnosené veci, alebo obhrate hračky?
Že potrebuju rabovať?

Fakt trápne. Keď sa takto pozeráš na zamestnancov tak radšej nič nedávaj. Nájdi si vo svojom okoli nejakú rodinu a dávaj tej.

Zaujímavé že s akciu kolkolasky nemáš problém. Veď tam tiež zamestnanci môžu vyberať kozmetiku, kávu či coko, alebo čokoľvek čo tam bude
Týmto sa ospravedlňujem zamestnancom domovov seniorov, myslela som to len obrazne na prirovnanie, vážim si Vašu ťažkú prácu

gemmadimare
4. dec 2022

@pribinak vobec to nie je trapne. Darovala som kopy satstva a topanok( niektore uplne nove) u nas vo Viedni do Humany a podnikave Slovenky , ktore tam pracuju MOJE VECI predavali v Rakuskych skupinach a na Willhabene🤷‍♀️
Odvtedy vobec neriesim. Ja to chcem darovat a ked nejaky lakomec na Tom nieco vytazi, to uz nie je moj problem.

skeblicka77
4. dec 2022

Tiež pracujem v cdr, síce ako pnr, ale vždy keď dostanú takéto veci, tak vhodné veľkosti oblečenia, či hračky prinesú aj pre "naše " deti. To čo sa neminie na skupinách alebo pre deti v profirodinach, tak posúvajú pre terénnu ambulanciu a oni rozdajú,kde treba.

ivanaks
4. dec 2022

Ak máte dôkazy, že kuchárky okrádajú deti, choďte s nimi na políciu. Ak dôkazy nemáte a ide len o Vaše domienky, neznevažujte nimi druhých. Nie, nie som kuchárka. A to isté platí aj na Vaše predpoklady, ako sociálne pracovníčky rozkrádajú dary pre svojich klientov. Ak chcete pomôcť, pomôžte, ak nechcete, nešpiňte druhých...

pribinak
4. dec 2022

@gemmadimare zato že to robí niekto, neznamená že to robí každý.

Skvele to napísala
@ivanaks

oli18
4. dec 2022

Ja som chcela dať do charity paplóny, aj obliečky. Nepotrebujú, majú dosť. Detto oblečenie. V zbernom dvore mi povedali, že ku nim chodí vyhadzovať oblečenie charita. Oblečenia je všade prebytok, skoro vôbec ho nie je možné niekde umiestniť. Ostáva nám jediné, menej nakupovať. Ak by som mala rodiča v DD, určite by som sa mu o oblečenie postarala.

andrejka1974
4. dec 2022

Bežné mávajú na webovej stránke čo potrebuju a dá sa im kľudne ozvať čo by potrebovali útulky bežné berú deky posteľné plachty uteráky a Dss posteľné prádlo plachty a ja dávam po dcére oblečenie do DSS tam si to podelia a oni zase mne dávajú

melanta
5. dec 2022

Áno, vieš sa dovolať aj do krízového centra. My sme tak už viac krát kupovali do krízového centra práčku, tv, školské tašky a potreby, oblečenie.