Aké bolo vaše detstvo?

26. máj 2024

Aké bolo vaše detstvo? Na čo máte pekné spomienky, čo by ste si zopakovali, čo vám chýba z detstva? V čom je podľa vás detstvo našich detí lepšie ako naše?

pe_mi
26. máj 2024

Ahoj,spomínam si naň pekne, v rámci zážitkov.
Celé prázdniny u babky ,dedka.to dnes máloktoré naše deti zažijú
Neboli rodičia takí opatrní ,ako dnes.mam pocit, že sme toho omnoho viac mohli,dnes sa rodičia viac strachuju
Mohli sme sa viac zašpinit a mohli sme byť celé dni od rána do večera na ihrisku.co by som dnes nedovolila 😅v dobrom spomínam na školske výlety na konci každého ročníka.vyrastala som na dedine,kde každý každého poznal
Všetci susedia sme si pomáhali.od 3.rocnika som sa starala o susedovho chlapca,od narodenia.dnes keď si to predstavím,že by som dala svoje dieťa 9rocnej?nepredstavitelne.fakt od maleho mala som ho mala na starosti, prázdniny ,víkendy,každý deň po škole.kao taká moja živá bábika 😅
Veľa sme pracovali spoločne s rodičmi okolo domu,potom u babky dedka, potom u susedov a dokola 😅 pekne detstvo to bolo

simca789
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zuju2
26. máj 2024

Moje detstvo bolo fajn. Veľa sme sa hrávali vonku s kamarátmi, do večera. Neboli také nástrahy ako dnes rodičia neboli na nás takí úzkostliví. Cez letné prázdniny sme nechodili na žiadne dovolenky, Max na kupaliská. Veľa času sme trávili u starých rodičov. Veľa sme pomáhali pri domácich prácach a okolo.domu. Na detstvo spomínam super nič nám nechýbalo.

zuzudrnda
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
26. máj 2024

@simca789 to mi je veľmi ľúto. Chces o tom viac napísať? 😔

luciaruz
26. máj 2024

Moje bolo hrozne, otec bil roky rokúce mamu do otrasu mozgu. S bratom nás dávali cvokári dohromady. Hnevam sa aj na nu ze to dopustila hoci mala na vyber kam ísť. Co narobim 🤷🏻‍♀️ som veľmi silny clovek, mam to maximalne v hlave vysporiadané👍🏼

maranta_leuconeura
26. máj 2024

Chyba mi ta bezstarostnost, ze som mala zabezpecene jedlo, byvanie, stacilo chodit do skoly a potom volny program.

Nechyba mi to ,,pockaj az vyrasties, co si budes kupovat, pockaj ako ty budes byvat, pockaj co ty budes robit". Myslim, ze sa mam lepsie ako moji rodicia kedysi a ked som vyrastla a pracujem, tak o to viac si doprajem to co som kedysi nemala. Ano, aj zbytocnosti, ano, aj v obchode si kupim na co mma chut nie len co sa musi. Aj byt sme si spravili pekny (nie ako rodicia a svokrovci ze bolo to dobre 40 rokov, je to stale dobre), co su pre nasich rodicov vyhodene peniaze.

Myslim, ze dnesne deti su na tom lepsie z pohladu pristupu rodicov k vychove. Rodicia su uvedomelejsi a viacero z nich sa aj vzdelava, nevychovavaju stylom ,,ja som tiez dostal bitku a dobre bolo a nemam traumu". Vdaka za to. Tiez ro chcem robit inak ako generacia nasich rodicov, uvidime, aka bude realita. Tie vzorce su hlboko vzite.

lucia13022023
26. máj 2024

Ja som mala úžasné detstvo. Zopakovala by som si tie dni kedy sme sa hrali v jamach, špinu sme mali všade, liezli po stromoch. Kedy sme sa išli len na obedovať domov. Všetky zážitky s mojimi rodičmi, starými rodičmi. Už len keď toto píšem sa usmievam a mam slzy v očiach ze to už nikdy nezazijem. Chýba mi ta bezstarostnost. Ale zas, baví ma aj tento rýchli život plný starosti... A neviem co je lepšie na detstve terajších deti. Možno viac možností? Je viac miest kam sa dá ísť, dá sa možno ľahšie cestovať ako kedysi.

autor
26. máj 2024

@luciaruz a nemáš nejakú traumu? Napríklad deti alkoholikov a podobných rodičov môžu trpieť úzkosťami, nízkym sebavedomím, poruchami príjmu potravy, depresiou, sociálnou fóbiou, samovražednými myšlienkami, nízkou sociálnou zdatnosťou a ďalšími poruchami. Určite si silný človek, ale niekedy to práve tak je, že tou silou sa prekrýva trauma.

caroline_
26. máj 2024

Každý človek má traumy, po takomto zážitku duplom... Len niekedy je to veľmi schované, ale nemám z toho komentára pocit ze je všetko ok

caroline_
26. máj 2024

Moje detstvo... Co sa týka rodičov a potom základnej školy druhý stupeň - katastrofa, nikdy som nemala starých rodičov za to som mala úžasnú krsnu a jej rodicov, ju som brala ako druhú mamu a jej rodičov ako starých rodičov, víkendy, prázdniny u nich na dedine na dome-to bolo krásne, na to veľmi rada spomínam

ivangeline
26. máj 2024

Tiež nič moc. Čas sama? To bol najkrajší čas.

lauriik
26. máj 2024

Mne sa pacilo ako sme behali cele dni po vonku s kamaratmi, liezli po stromoch, hrali schovavacku, nahanacku, futbal, hokej. To bolo super. Ale doma to nebolo uplne ok. Dneska ma dava dokopy psychologicka 🤷🏼‍♀️

judar
26. máj 2024

Take ze nebol rozmach internetu, ziadny fb, instagram, ziadne sexuchtive decka majuce sa za kvazy dospele a podobne sice pc boli s win 95 ci 98 ale to najuzasnejsie bolo vydrzat hodiny v skole spravit si v nej aj ulohy, ist domov, najest sa a letiet letom svetom s deckami z ulice na bicykloch vsade mozne aj do chotara opalovat sa na vonave zabalene baliky slamy

sandrasstini
26. máj 2024

Krasne. Vela sme cestovali s rodicmi, vela som sa hrala vonku s kamosmi, ked sme boli starsie klabosili sme na lavicke alebo na skolskom dvore, klasika ked sa zaznu lampy mam byt doma. Cez vikendy cely den vonku, mobil som mala ani neviem v akom veku, samozrejme ziadny internet takze ma nezaujimal, max sme sa prezvanali a hrali hadika. Milovala som prazdniny u maminej sestry, aj ked bola prisna, bola ako moja druha mamina. Cele leto s ujom na bicykloch a sup na kupalisko, hravali sme tenis a po kupku sme chodili ja na kofolu on na pivo a senkvicke tycinky, s tetou na nakupy, potom sme varili. S dcerami bratrancov vylety chaty. Ah keby viem ake vzacne boli tie carovne momenty. Hned by som si to zopakovala, ani som si neuvedomovala ake krasne casy to boli. Aspon ze mam spomienky.
Podla mna najvacsie sice aj plus ale to skor pre dospelych co odtial tahaju informacie, ale velke minus pre deti je internet a teda najma hry a socialne siete, tie za mna najvacsie zlo. Ked idem okolo skolaku vsetky decka ticho na lavicke a do mobilov to iste na dovolenkach si to vsimam, v mhdcke. No vsade mobil v ruke a pozeraju don. Ako keby okolity svet nemal co ponuknut. Je to skoda

mane01
26. máj 2024

Ako, bolo fajn, sice sme nemali peniaze a tak, ale to clovek viac vnimal az ako teenager. Nechyba mi nic, hlavne nie to, ze o mojom zivote rozhodoval niekto iny a ja som musela len drzat hubu a krok. Byt dospela je uuuzasneee!!!

deti95060810
26. máj 2024

krásne... rada spomínam na dovolenky - na Domaši, alebo Zemp. Šírave...
pre niekoho slabé, ale nám sa páčilo...
a na rodinu kde sme často chodili... baba, dedo, otcovi súrodenci, veľa sesterníc, bratrancov...
krásne chvíle.

subartic
26. máj 2024

Moje detstvo bolo veľmi pekné . Mala som mamu, otca, dvoch súrodencov a bývali sme v trojizbovom veľkom byte v centre mesta . čas som trávila na ulici s kamarátmi , hrali sme sa s bábikami , skákali na švihadle, alebo hrali guličky a cečka. Rodičov som mala veľmi dobrých , láskavých ale aj prísnych , mali sme povinnosti ale aj čas na zábavu . Raz dvakrát do mesiaca sme trávili celý víkend u babky a krstnej mamy na dedine , kde som mala množstvo sesterníc a bratrancov z obidvoch strán , piekli sme zemiaky v pahrebe, hrali sa na indiánov , zaháňali večer husi , zatvárali sliepky atď. S babkou sme chodili na dovolenky do Kováčovej , s našimi na Tatier a Podhájskej. Bola som štastná ako dieťa. Nemali sme internet , tablet ani mobil a predsa sme boli ako deti spokojné. Na výber sme mali v obchode zopár keksov , jeden druh jogurtu a jedno kefírové mlieko , syr Lunex, nanuk marhuľový , ledňáček , polárkovú tortu , zmrzlina bola jahodová citronová , kakaová a vanilková a úplne nám to stačilo . Keď si spomeniem na svoju babku ktorá už nežije , mi normálne vyhŕkli slzy.

vvvvb
26. máj 2024

Tiež hrozné detstvo. Doma týranie, v škole šikana, plus ďalšie hrozné veci.
Ale nejako som to prežila a pomaly sa z toho uzdravujem. Začínam veriť, že v živote môže byť pre mňa aj niečo dobrého, nielen samý boj.
Ale mám aj pekné spomienky - ako som sa tešila na seriály Jack Holborn, Teta, Čo dokáže rieka, Skippy stepná kengura... A každý piatok do knižnice a potom som čítala dlho do noci 😀 Do ďalšej stredy som mala prečítané všetky knihy a nevedela som sa dočkať kedy bude piatok podvečer.

zuzulka558
26. máj 2024

Krásne spomienky, kamaráti z ulice domov podľa lampy 😅 na výstrajal sme sa bol sme veľká banda sopliakov 😅😅nie som z bohatej rodiny naši stavali dom dlho ale mam oveľa viac veselých a krásnych spomienok ako deti v dedine co mali všetko ale rodicia nemali čas na nich 🥰 naši dokázali ušetriť aj z mála aby sme boli na vyletoch a spolu miesto toho aby sme mali kúpené hovadiny tak učím aj naše deti aj keď netriem chudobu

andrejka1974
26. máj 2024

Ja som mala nádherne detstvo užívali sme si to kamaráti vonku až do večera nádherne zážitky z detských táborov dovolenku som trávila s rodičmi v trenčianskych Tepliciach na chalupe a zároveň krásne prázdniny na dedine medzi zvieratkami moje deti mali tiež krásne detstvo s kamarátmi vonku so staršími rodičmi krásne výlety vlacikom na kúpaliskách občas sme boli aj s deťmi pri mori a teraz s najmladšími babami si užívame na domčeku na dedine víkendy výletmi po Slovensku proste aj ja aj naše deti mali a majú krásne detstvo

marianarem
26. máj 2024

Aj ja najradsej spominam na lietanie po vonku. A vidim, ze sa to tu dost opakuje. Moj maly ma 4.5r a dost ma prepadava smutok z toho, ze to zrejme nezazije. Ja si nemyslim, ze je to dnes nejake ovela nebezpecnejsie ako kedysi, ale nejako sa v ludoch vzilo, ze je a minimalne tu v BA uz partie deti velmi nevidiet. Neviem, cim to malemu nahradit.
Este sa medzi moje pekne spomienky radi, ked ma rodicia nieco ucili. Hocico - pesnicky, varit, strikovat, otec robil fyzikalne a chemicke pokusy. Alebo ked pre nas nieco vlastnorucne vyrobili, vsetky tie veci si pamatam - oblecenie, hracky, obrazky a podobne. Tieto veci nastastie synovi zabezpecit viem.

luciaruz
27. máj 2024

Absolútne nič. Odborná pomoc pomohla. Som maximalne vyrovnany clovek.

11bodka11
27. máj 2024

Uzasne. Mam super rodicov aj starkych, ktori byvaju hned vedla nasich. Cele leto vonku s deckami sme behali, az do vecera. Mam vela sesternic a bratrancov. Chodili sme na prazdniny k starkej jednej aj druhej. Chodili sme vlakom na kupalisko. Vratila by som to vsetko spat. Vtedy mi bolo najlepsie. Teraz to uz vsetko ide dole vodou.

mnamko
30. máj 2024

Narodila som sa v roku 1970,detstvo úžasné, stále máme načo spomínať,obcas ideme s babami na kávičku a spominame.