Aká je záručná doba pri predaji ojazdeného auta?

23. mar 2022

Ahojte potrebujem poradiť. Kúpili sme na inzerát auto nechcem hovoriť co to je za značku atď. Ale nestalo malo peňazí. Predajca nám povedal ze mu nič není. Spísali sme teda zmluvu zaplatili, pripísali. Na aute som odjazdila 2 mesiace a začalo blbosť keď nám automechanik zistil, že tam bol nepravidelne meneni olej a zrejme je tým pádom poškodený aj motor. Začal sa triasť. Je možné požadovať finančnú náhradu pretože nám bolo povedané ze treba vymeniť celý motor. Predajca nám to zatajil.
Aká je vlastne záručná doba pri predaji ojazdeného auta?
Prosím komentujte k otázke neriešite prečo kupujeme auto z 2 ruky. Dakujem

klarissa25
23. mar 2022

Záručná doba pri takejto kúpe určite nie je..

irusa
23. mar 2022

podľa § 596 a 597 Občianskeho zákonníka, ak vec má vady, o ktorých predávajúci vie, je povinný kupujúceho pri dojednávaní kúpnej zmluvy na ne upozorniť. Ak dodatočne vyjde najavo vada, na ktorú predávajúci kupujúceho neupozornil, má kupujúci právo na primeranú zľavu z dojednanej ceny zodpovedajúcu povahe a rozsahu vady; ak ide o vadu, ktorá robí vec neupotrebiteľnou, má tiež právo od zmluvy odstúpiť. Právo odstúpiť od zmluvy má kupujúci aj vtedy, ak ho predávajúci ubezpečil, že vec má určité vlastnosti, najmä vlastnosti vymienené kupujúcim, alebo že nemá žiadne vady, a toto ubezpečenie sa ukáže nepravdivým. Predávajúci zodpovedá za existenciu skrytých vád bez ohľadu na to, či o nich vie alebo nie, resp. či tieto sa stanu známe až po predaji za predpokladu, že existovali už v čase predaja. Jedná sa o tzv. objektívnu zodpovednosť, ktorej sa predávajúci nemôže zbaviť. Vzhľadom na to, že nemáte záujem vozidlo vrátiť a teda od kúpnej zmluvy odstúpiť, máte právo na primeranú zľavu z kúpnej ceny a to v rozsahu, ktorá závisí od povahy technickej vady.

martul
23. mar 2022

No treba pozrieť čo je v zmluve, obyčajne tam býva napísané, že kupujúci sa oboznámil s technickým stavom a predávajúci svojim podpisom prehlasuje že nezatajil žiadne vady a keď je to podpísané,....

hiro
23. mar 2022

To sa mi zda somarina ze "nepravidelne" meneny olej. Ja som menim olej raz za XY rokov (aj viac ako 4-5 rokov) ked si spomeniem a jazdil som aj mesiac +- bez oleja a motoru nic nie je... - klepal buchal a po vymene (skorej doplneni :D ) oleja znovu ide dobre.

anjelicek26
23. mar 2022

Nepravidelne meneny olej ma kazde druhe auto, bohuial vela ludi je v tomto nezodpovednych a vada ako taka sa to neberie... skor by som skusila ineho mechanika, ako toho, co chce dat prec cely motor.

autor
23. mar 2022

Automechanik je náš známi opravuje nám už dlhé roky auta a je to jediný človek ktorému verím a svojmu remeslu sa rozumie. Auto začalo triasť nevládze ísť do kopcov ma ťažký rozbeh atď. Dolial olej vyčistil spravil všetko a behom pol mesiaca zmizol všetok olej a o tom nám predajca nepovedal. Volala som s nim a odmieta že by nám niečo zatajil ale bolo nám jasné povedané ze to auto ten problém musí mať už dlhodobo pretože olej nezmizne len tak z ničoho. Chcela som vrátiť peniaze a auto aby si vzal späť ale odmietol vraj on nám nikdy záruku Nedal. Takže mám auto do ktorého každý týždeň musím dolievat olej. V zmluve nič není písané o záruke alebo vrátení

anjelicek26
23. mar 2022

Len aby rodinny znamy nebol fuser a opravoval vam auta roky (preco sa vam kazli roky? Ked niekde tecie olej, tak to predsa vies najst kde... ale tak ked mu doverujes...

autor
23. mar 2022

@hiro tak potom ľutujem toho co po vás kúpi auto. Olej sa aspoň podľa mňa má vymieňať pravidelne a nie podľa toho kedy si spomeniem.

tropkica
23. mar 2022

Zaruka nie je , to leda ak by ste kupovali niekde v bazari, kde nieco take ponukaju, Vsetko vsak zalezi od toho ako mate spisanu zmluvu a ci su tam uvedene aj skryte vady

cairka
23. mar 2022

V prvom príspevku píšeš, že si jazdila 2 mesiace, keď začal problém a v odpovediach, že mechanik doplnil olej a ten zmizol za pol mesiaca. Tak potom asi nebude chyba od kúpy, či?

hiro
23. mar 2022

@autor to auto sa nebude predavat 🙂 Spolahlive, ziadne problemy, jedine vacsie naklady su na pneumatiky ked sa zoderu a to uz ma vela rokov.

tanyan
23. mar 2022

Len pre lepšie pochopenie z mojej strany...
Auto si kúpila, 2 mesiace jazdila, po 2 mesiacoch sa začalo auto triasť a klesol výkon a následne mechanik dolial olej a povedal, že motor treba vymeniť?
Alebo urobil mechanik hneď po kúpe doliatie oleja a vyčistenie a odvtedy sa stále stráca olej a postupne sa auto začalo kaziť počas tvojho používania?
Je možné, že od kúpy si 2 mesiace jazdila s nedostatočným množstvom oleja? V tom prípade môže byť aktuálny stav vozidla aj dôsledkom tvojej nedostatočnej starostlivosti a používania, čo nie je v zodpovednosti predávajúceho...
Zaujímavé by bolo vedieť či je to automat alebo manuál, ktorý rok výroby, aký stav km...
A dôležité je aj či bol dolievaný rovnaký olej - kombinácia niektorých značiek (aj pri deklarovaných rovnakých vlastnostiach) dokáže urobiť šarapatu.

zuzubb007
23. mar 2022

Keby sa dáva záruka na použité autá to by sa nemuseli ani predávať, raz pred kúpou dám pozrieť technický stav mechanikovi dám si to pozrieť odborníkovi, a keď odpalim motor po mesiaci nebudem trápna s reklamáciami, ľudia sú neskutočný si myslia, že použité a nabudúce ti odíde remeň, vstreky, prevodovka atď normálna vec s čím treba rátať, ináč si treba kúpiť auto u autorizovaného predajcu, keď jazdilo dva mesiace normálne pravdepodobne si odpálila motor ty, o auto sa treba starať vymieňať, dolievat ...

gabika8855
23. mar 2022

A co si si nebrala toho znameho mechanika k obhliadke a kupe nech sa pozrie na auto...ja ked som kupovala jazdene auto tak som brala so sebou cloveka na kazdu prehliadku ktory sa rozumie do aut a ver tomu ze nasiel chyby na autach a nebol to mechanik cize mechanik by videl chyby pripadne mal hodit na diagnostiku auto

seblicek
23. mar 2022

Heh ako bolo by to super, ak by aj v takých to prípadoch fungovali takto záruky, no bohužiaľ, záruku nemáš žiadnu. Je to proste mačka vo vreci, no nezdá sami, že by kľakol celý motor len tak, kvôli oleju

autor
23. mar 2022

Samozrejme ze keď sme ho kúpili dala som ho skontrolovať. Prezrel auto na par detailov auto vyzeralo byť v poriadku vymenil v ňom olej podľa toho vraj aký ten pan dával síce už vtedy sa mu nezdalo že by to bolo tak zaparkované ale povedal ze odsleduje to no a po dvoch mesiacoch to auto začalo triasť nevládala do kopca a tak. Tak ho xnoca otvoril a zistil ze tam zmizol skoro všetok olej. Nevie prísť na to kde je chyba kde mizne lebo motor zateceny nie je. Akoby sa ten olej vyparil.
On mi opravuje tak auta ze už investície nemám žiadne som s nim spokojná. On povedal, že to môže byť čokoľvek ale podľa farby oleja zjavne tam nebol pravidelne meniny olej

Je to fabia II. 1.2 2012 najazdených mala keď som ju kupovala 125 567km

autor
23. mar 2022

Zakarbonovane

anna_2
23. mar 2022

zadrela si ho (alebo aspon pridrela). Olej sa dostaval cez olejove kruzky do priestoru valca, nasledne cez vyfuk von (ako dym). Bolo to treba castejsie po kupe sledovat, nie po 2 rokoch. Ak mas v zmluve vetu, ze kupujes auto "tak ako stoji a lezi", rovno na akukolvek reklamaciu zabudni. Tato pravnicka veta zbavuje predavajuceho povinnosti prijat reklamaciu. A stratu oleja v takom velkom objeme mu nedokazes. Doporucujem generalku motora (mozno to bude lacnejsie), popripade vymenu motora z napriklad havarovaneho ineho auta (kde motor zostal neposkodeny).

denda007
23. mar 2022

@hiro no fajn a to čo ste jazdili na V3S-ke?

autor
23. mar 2022

@anna_2 čítala si co som písala? Olej sa tam vymenil druhý deň po kúpe a po 2 MESIACOCH! Kde vidíš roky?? A ako som mala vedieť ze to žerie vyše oleja ?

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
hiro
23. mar 2022

@denda007 Kia original vyrobena v Korei.