Aj vy ste večné začiatočníčky v angline?

pisatelka
31. jan 2014

Ahojte, aj vy mate pocit, ze sa vecne snazite ovladat anglinu a nic. Stale tapate v zaciatkoch. Kazdy rok slub, ze tento rok to uz naozaj nakopnem, najdem si cas sa poctivo pripravovat (vecne mi to vydrzi zopar dni) a potom zase pridu ine povinnosti, vecer po celodennom zhone som prilis unavena na to, aby som zvladla ine ako pasivne sa zvalit pred telku?
Zalozme klub, kde sa budeme podporovat ako napr. Klub chudnucich....
Co vy na to?

bosoriak
31. jan 2014

@pisatelka Ja sa nejdem pridavat do klubu 😀 Ja som sa anglicky naucila sama. A to tak, ze som zacala citat knihy po anglicky (najlepsie na zaciatok su cervena kniznica, stupidity, ale na naucenie super). Potom som pozerala filmy s anglickymi titulkami, potom bez. Mam napocuvanu anglicku anglictinu, americku a sem-tam rozumiem aj irskej, ale to je velmi tazke 🙂
Citam anglicku literaturu, uz normalne knihy, pozeram vsetky filmy bez titulkov, rozpravam samozrejme takou tou "slovenskou" anglictinou, ale to kym nie si v zahranici, tak sa asi ani inak nenaucis. Zatial sa nestazoval nikto, ani zahranicni kolegovia.

Chcem tym povedat, ze pre beznu anglictinu do prace a na dohovorenie su podla mna kurzy zbytocne. Mozno tak konverzacie, aby si vedela rozpravat. Mna jazykove kurzy vzdy k smrti nudili a malokedy ma naucili rec v jej praktickej podobe.
Vela zdaru!

buffinko
31. jan 2014

@pisatelka, ako napísala bosoriak, začni niečo čítať, niečo jednoduché so slovníkom pri ruke...ja som sa naučila anglicky práve takto, aj keď samozrejme som sa pár rokov učila v škole, na kurze...ale nedohovorila som sa...
@bosoriak, raz som služobne volala do severného írska, tuším som rozumela iba dobrý deň, ani to si nie som istá 😀 takže máš môj hlboký obdiv 😀

pisatelka
autor
31. jan 2014

Dakujem za rady, skor dufam, ze sa ozvu baby, co su na tom rovnako, aby sme sa navzajom tahali. Je to lepsie, ked si mas s kym ponadavat a pofrflat.
Take rady ako -ja som sa naucila sama 😖 su sice pekne a urcite efektivne, ale moc moralnej podpory nepridaju 🙂

naja94
31. jan 2014

@pisatelka
Hlasim sa do "klubu". Kde zacneme? ;)

ms28
31. jan 2014

Ja zijem v UK 8 rokov a nikdy ma nebavilo sa anglinu ucit ani mi to moc neslo.
Co som zistil tak jediny osvedceny sposob je ist tam na nejaky cas (UK, USA) a skocit do hlbokej vody...ked nemas inu moznost tak sa ucis sakra rychlo. Chapem ze to uz mozno nie je mozne ak mas doma deti.

Knihy pre deti so dobry zaciatok, rozpravky pre deti po anglicky....hocico kde je pomenej slov a su povedane zrozumitelne
ak sa ti to bude zdat lahke prejdi na filmy s titulkami a potom bez titulkov.
Prihlas sa na nejake anglicky hovoriace forum a mozes diskutovat (budes mat cas na to co napises takze mozes formulovat vety bez stresu)

pisatelka
autor
31. jan 2014

@naja94
Konecne, uz som si myslela, ze som jedina. Predpokladám, ze sme z rozdielnych častí, ale to nevadí, takze skor sa mozeme navzajom povzbudzovat, pripadne obcas postazovat. Mozno aj poradit. A verím, ze nie sme same.
Baby, kde ste?

aliza
31. jan 2014

@pisatelka nejak ta bavia zakladat temy, co? 😉 toto uz je asi 3. o anglictine, tak sa mi zda a na tie predtym uz ani nereagujes 😒 ....vcera si chcela ist do UK, potom si pisala o anglickom lektorovi....nejak nerozumiem, ze co vlastne chces. Pisanim o tom, ako to nejde, sa tu anglictinu nenaucis....zaplat si toho lektora, citaj knihy, pozeraj filmy. Vsetko je to o tvojom odhodlani a pevnej vole, 'frflanie' ti nijak nepomoze. Sorry za tvrdsie slova, nechcela som sa ta dotknut, len tvoj pristup je tak povediac zvlastny. Ked nieco chcem, hladam sposoby, ako to pojde, nie dovody, preco to nejde 😉. Urcite si zaplat toho lektora aspon 3x do tyzdna, to ti na zaciatok velmi pomoze. A potom v tom klube, co zalozis, mozte diskutovat po anglicky 😎.

bublinka711
31. jan 2014

@pisatelka
@naja94 No tak sa asi pridám aj ja 🙂. Máme nejaký bojový plán? 🙂

lili_mia
31. jan 2014

@bosoriak Takto sa učím aj ja a teraz mám rozčítanú odbornú knihu priamo v angličtine. Ale bez slovníka to nejde, nerozumiem niektorým odborným pojmom v angličtine a po preložení, fíha akoto že ma to nenapadlo aj samú? 🙂 Ja odporúčam aj detské knihy, kúpiť si niečo nenáročné na text a nahlas si čítať.

iv01
31. jan 2014

@pisatelka ja uz som to s jazykmi davno vzdala, skrakta nemam na cudzie reci talent, na ZS, SS a VS som sa roky ucila jazyky a teraz? no uprimne ti poviem ze trochu rozumiem a nedohovorim sa ani prd. - prepacte za vyraz

elfi1
31. jan 2014

Som na tom rovnako.ja vzdy pohorim na gramatike a tom ze sa bojim rozpravat ked viem ze to nie je gramativky ok.radsej potom nerozpravam.
Ale kocky maju pravdu ze na take bezne pouzivanie treba ziskat slovnu zasobu a yo najlepsie citanim.
Takze ja sa teraz chystam do knihkupectva pohladat nejake jednoduche citanie pre zaciatocnikov a tiez doma mam kratucke rozpravky v anglictine

pisatelka
autor
31. jan 2014

@aliza
Pravdu mas a velku 🙂 , najprv som chcela pocut rady, teraz chcem nejaku akciu.
A kedze su to rozdielne problemy, a rozdielna cielova skupina, tak vzdy zalozim novu temu. V prvom prípade som hladala tych, co to uz vyskusali, v druhom, pretoze na prvu sa nehlasili ti co vyskusali druhu moznost- clovek sa asi rozhoduje podla nazvu, kde prispeje a tu teraz nehladam rady. Tamto mam uz rozhodnute, budem sa dalej ucit a pojdem na vylet do UK. Ale kedze som sa rozhodla ucit, a viem ako to dopadlo predtym, tak hladam kamosky do teamu. V skupine sa lepsie tiahne. 😀

mia.k
31. jan 2014

Ahojte. Tak tento problém s učením angliny mám aj ja. Veľa krát som sa ju už učila, ale keďže som nemala možnosť ju používať, zakaždým som ju zabudla. Navštevovala som už viacero kurzov, aj v škole som sa ju učila, aj doma som sa jej v poslednom čase venovala, ale uvedomila som si, že pokiaľ ju nebudem používať a v angline komunikovať, tak je to len strata času, peňazí a energie. Ale vďaka tvojmu príspevku @bosoriak som získala opäť nádej, že snáď sa to dá aj doma naučiť, aj keď som si myslela, že takýmto spôsobom ako ty píšeš sa dá naučiť len rozumieť a nie komunikovať, ale keď hovoríš, že dokážeš aj komunikovať po anglicky, tak sa na to opäť dám. Takže vďaka za tvoju radu a osobnú skúsenosť a vďaka aj zakladateľke tejto témy. A budem rada, keď tu budú prispievať aj ľudia, ktorí majú skúsenosti s učením jazyka doma a dajú rady a tipy, ako sa ho najlepšie učiť. Ja začnem knihou od vydavateľstva Mladé Letá- Jana Eyrová, v angličtine, určenú pre tých, čo sa učia po anglicky, je to stupeň náročnosti 1, takže ak by niekto chcel čítať v angličtine, tak odporúčam tieto knihy, ktoré sú odstupňované podľa náročnosti.

bosoriak
31. jan 2014

@buffinko Ved vravim, ze sem-tam. 😀 A to hovorim o filmovej irskej anglictine, zivemu cloveku by som nerozumela naozaj ani pozdrav 😀

bosoriak
31. jan 2014

@pisatelka Vsak ja som ti ponukla navod, ako sa pasivne pred telkou naucis anglicky. Ale samozrejme, rob ako chces, ja len, ze tvoje metody zjavne zlyhavaju, zatial co ta moja je tu uz niekolkokrat uspesne potvrdena 🙂 To nie je rypanie, aby sme si rozumeli, len ti davam radu, ako sa aj nieco skutocne naucit, nielen sediet za knihou.

buffinko
31. jan 2014

@pisatelka, no veď ako chceš...ja som len chcela povzbudiť, že ako písala bosoriak, táto metóda funguje...nielen u mňa, nielen u nej, poznám viacerých...ale pokiaľ je tvojím cieľom frfľať a ponadávať si, ako to nejde, Tvoja vec 😉

misinka26
31. jan 2014

@pisatelka Tak ja som na tom podobne 🙂 ale môj problém bude asi v tom , že som jazykový antitalent 🙂 anglicky viem ,, hovorovo ,,, ale strašne by som chcela vedieť úplne super ... chodila som aj na kurzy aj v zahraničí som bola ale aj tak je to stále málo ... aj teraz sa chystám na kurz, tak uvidím ako dlho vydžím ...

pisatelka
autor
31. jan 2014

@buffinko
Vies, ono ked radis, tam kde sa pytam ako nato, takto velmi ocenim, ked radis, tam kde hladam podobne antitalenty, tam sa vdaky nedostanes.
Ja som nikdy netvrdila, ze nerozumiem,
ani ze nepozeram ang. filmy- iba take pozeram,
ani to, ze by som necitala angl. knihy-citam,
moj problem bol a je neschopnost alebo blok hovorit.
😎

buffinko
31. jan 2014

@pisatelka, ja ťa chápem...ako si ty na tom s anglinou, som ja s nemčinou...a bola som tam aj s anglinou kedysi. ako som písala, učila som sa a učila ten jazyk, pasívne ovládala a keď prišlo na riadnu konverzáciu s rodeným angličanom, skončila som. tým, že som veľa čítala, ukladali sa mi slová a slovné spojenia a tie sa potom akosi vynárali sami, keď som ich potrebovala pri rozhovore...pretože ty pokiaľ už máš akotak prejdenú gramatiku, potrebuješ slovnú zásobu v praxi...
no a teraz pracujem na nemčine, doteraz som ju nepotrebovala, ale situácia sa zmenila. ani nejdem písať, koľko rokov som sa učila nemčinu, rozumiem, veľa, veľa, veľa. ale keď ju potrebujem použiť, moja prvá veta je: do you speak english? 😀 bohužiaľ, nájdu sa aj takí, ktorí nie...moja schopnosť hovoriť nemecky je minimálna. verím, že touto metódou sa mi to podarí a v pomerne krátkom čase. lebo nemám záujem sa učiť a učiť a nebyť schopná komunikovať 😉
držím palce pri štúdiu 😎

mia.k
31. jan 2014

@buffinko a ako dlho ti trvalo kým si sa naučila anglicky čítaním anglických textov a ako často si sa tomu venovala a koľko času si tomu venovala? Dík.

pralinkaaa
31. jan 2014

@mia.k toto by zaujimalo aj mna ale bude to indi vidi...

mia.k
31. jan 2014

@pralinkaaa to áno, ale aspoň tak orientačne by som chcela vedieť.

medveckaeva
31. jan 2014

Pripájam sa

zita19
31. jan 2014

Ja som zaciatocnik uz 10 rokov. 😝 Uz rok a pol denne komunikujem cez maily v anglictine. Priznam sa, ze povacsine pouzivam par viet. Tie pisem absolutne v pohode. Ked potrebujem vyjadrit zlozitejsie alebo nove myslienky bez slovnika sa nezaobidem. Pravidelne komunukujem po telefone s native speakers. Niektorych rozumiem v pohode, niektorym ani vsetky spojky a predlozky. Vykecat sa viem, ale sem tam hladam slova alebo opisujem co potrebujem. Mavame cez telefon skolenia o dost zlozitych veciach, sem tam tvrdim, ze by to bola zaberacka aj v slovencine, ale chapem aj v EN. A to je pre mna dolezite.
Vsetky predchadzajuce moje kurzy boli o nicom. Stale dookola sa opakuje garamatika, ktoru som teoreticky zvladla za prve dva roky. Nedonesli mi skoro nic, a vobec nezalezalo ani na ucebnici ani na ucitelke.
Uz vyse roka mam noveho ucitela sa novou a velmi ucinnou metodikou. Na kazdej lekcii si vypocujeme par viet z nahravky. Potom sa pokusime vylustit co sme poculi a potom si ten text opakujeme. Pokusam sa pravidelne pocuvat tieto texty popri inej cinnosti. Zazeru sa tie texty az do maleho mozgu a potom sa bez problemov objavia podobne vetne vazby so slovickami, ktore potrebujem. Zistila som, ze prestavam sa zamyslat ci mam pouzit minuly, ci predminuly cas, proste mi to ide samo na jazyk. Prechadzam od simple English k takej komplikovanejsej.. Pouzivam aj ine slovicka ako doteraz... Vacsinou su to tie, ktore sa objavili v textoch. Podla mna je dolezite pocuvat. Citat pomaha, ale pocuvanie mi dalo viac.
Na podobneom principe funguju jazykove kurzy Kakadu. Hlavne o pocuvani, minimum teorie,maximum praxe.

zuzi0110
31. jan 2014

@pisatelka určite nie si sama. Na tento druh študenta angličtiny dokonca existuje pomenovanie " False beginner" . Je to človek ktorého jazykové školy stále dávajú medzi začiatočníkov a tým sa dostávajú do začarovaného kruhu
‘A false beginner is a learner who has had a limited amount of previous instruction in a language, but who, because of extremely limited language proficiency, is classified as at the beginning level of language instruction. A false beginner is sometimes contrasted with a true beginner, i.e. someone who has no knowledge of the language.’

julls148
31. jan 2014

...ja sa pridávam do klubu...inak pre tých, čo sú hore, tak na joj plus je akurát anglická rozprávka s titulkami 😀 , sprostosť ale dá sa tomu rozumieť 🙂

libusa57
1. feb 2014

@pisatelka ja som uz rok v USA .Vydala som sa a prisla som s nulovou anglinou,nikdy som sa ju neucila ani v skole!Manzel je slovak odmieta so mnou komunikovat anglinou lebo si vraj precvicuje slovencinu,no zbohom.Zamestnana zatial nie som.Moj syn 5 rocny zacal v auguste do skolky minuleho roku a uz rozprava ako velky a vsetko spravne a s prizvukom.No decko proste sa lepi vsetko.A ja sa hanbim ze som na tom tak zakladovo.
Kupila som si Roseta Stoun,velmi zname jesto kupit vsade aj na slovensku(nahovorili ma ze program je vinikajuci a ziadna skola nejaka vecerna mi tolko neda)
Som velmi prijemne prekvapena!!!Je tam 5 levelov a ked ich zvladnes(treba asi rok)tak si na koni.Ja som zatial zvladla Level 1 asi je najkratsi ,za 2 mesiace.Myslim si este lepsiu vec na samostatne ucenie nikto nevymyslel.Mas to na pocitaci a s fotkami a ucis sa vsetko aj pisat aj citat rozpravat slovna zasoba vyslovnost....vsetko!Nemozem opisat treba to vidiet je to krasa!Popri tom mam pristup na jednej netovej stranke pre deti ktore sa ucia anglinu,tiez som si to zaplatila.Inac ta Roseta Stoun stoji vsede rovnako 499$ ale casto byva na akcii,napriklad bola za novy rok.Moj manzel mi ju kupil asi v septembri za 399$.Stoji to za to!!!A napriklad mozu sa tam ucit vsetci domaci ,kazdy sa zaloguje na istom pocitaci,mozu napriklad aj kamosky vsetci ktorym das pristup.Ja som si napriklad kupila americku anglinu.

saxxxana
1. feb 2014

@pisatelka jasne hlasim sa do klubu, pravidlo number 1 bude pisat vsetko v anglictine. :D mne sa to paci

buffinko
1. feb 2014

@mia.k zhruba rok mi trvalo. bola som nútená k diplomovke načítať literatúru v angličtine, lebo v slovenčine nebolo nič. niekoľkokrát týždenne tak zo 2 hodiny, ako som si našla čas. k tomu som čítala rozprávky. samozrejme, základnú gramatiku a slovnú zásobu som mala už predtým zvládnutú, len rozprávať mi nešlo.... po škole som nastúpila do práce, kde som angličtinu využívala denne, takže po tom roku som bola schopná naozaj plynulo rozprávať. ...no a zlepšujem sa doteraz.
keď som začínala, bola som presvedčená, že nemám šancu prečítať texty v angličtine, ale pomaly so slovníkom to išlo...a išlo čoraz lepšie a nakoniec som zistila, že aj rozprávať viem. nám kedysi angličtinárka hovorila, že neučte sa slovíčko osobitne, zakomponujte si ho do vety, učte sa ho vo väzbách...a to pri čítaní či sledovaní filmu s titulkami pekne funguje.
takže držím palce, chce to len odhodlanie a čas... 🙂 osobne dúfam, že takto porazím tú nešťastnú nemčinu, ach joj....

najlepsiucitel
1. feb 2014

Ahojte, tak ja sice nie som a native speaker, ale cosi o angline viem a co neviem, pripadne sa pomylim, tak sa vopred ospravedlnujem.

Ako navrhla @saxxxana pravidlo number 1 bude pisat vsetko v anglictine. :D
A good idea, we can start right now. Girls, who wants to a member in this club from now on- only in English.

@zita19
We can start with your teacher's method. I've found an English idioms kurs on the internet, so we can learn every week a one dialog.
At first, you need to have the RealPlayer- in case you don't have it, here's a link http://www.real.com/?lsrc=rd301. Download it and then we can start with the first lesson.
The listening of the first five lessons is on http://www.bbc.co.uk/czech/specials/1355_le_eve....
So next week each of us will understand and know by heart (vediet naspamat).
How do you like your coffee?
Have you got any decaf?
Yes I have. Milk?
Just a splash… and uh, two sugars please.