Aj od vás pýta učiteľka rodný list do školy?

viktoria12
4. sep 2018

Ahojte dnes prišla dcéra domov že na zajtra jej treba rodný list pre ucitelku. Dcéra chodí do 4 triedy . A vraj podľa nového si ma učiteľka overiť rodný list kvôli ochrane osobných údajov. Plus priniesla papier kde som mala vyplniť jej udaje . Moje jej otca a zamestnanie kde pracujeme . Aj od vás to vyžaduje učiteľka

barboritta
4. sep 2018

@viktoria12 nie,nic take.aj moja chodi do stvrtej triedy zs

xxxkatka
4. sep 2018

@viktoria12 údaje o rodičoch áno, rodný list nie.

vierka303
4. sep 2018

Pracujem ako učiteľka a tiež vyžadujeme rodný list k nahliadnutiu

pribinak
4. sep 2018

Syn je tretiak. Vypisovala som kartu s našimi menami, adresami, kontaktami domov aj k zamestnávateľovi.
Ale RL nepýta. Koniec koncov videli ho pri zápise.

pribinak
4. sep 2018

@vierka303 ak to nie je tajomstvo, tak naco ti je k nahliadnutiu?

korunka1
4. sep 2018

Nejako sa ma to netýka,ale tiež by ma zaujimalo načo ide v 4 rocniku kontrolovať rodny list. A tou novou smernicou GDPR si nie som ista,ci to bude.Tam praveže veľa vecí vypadlo z povinností evidovať. Veď už aj v pracovných zmluvách nemá byť napr. rodné čislo,č OP

matik3110
4. sep 2018

Ja som mala prvakov a tiez nosili lopiu rodneho listu alebo original k nahliadnutiu, aby som si prekontrolovala vsetky udaje, hlavne rodne cisla, pretoze niekedy naozaj ti rodicia vypisuju hluposti do papierov.. ale stvrtakov by uz mala mat p.uc. zapisanych no, mozno len pre istotu si chce overit udaje, aby nevypisala nieco zle na vysvedcenia a pod 🙂

romiada
4. sep 2018

@viktoria12 rodny list si nepamatam ci sme dali kopiu...ale v dotazniku chceli vsetko..meno,telc na mobil, do prace aj adresu a typ povolania...vraj keby sa nieco urg.stalo. nastastie nase r.c si nepytali 😉

viktoria12
autor
4. sep 2018

Ja tiež nechápem veď chodí do štvrtej triedy . A druhá dcéra čo je teraz prváčka od nej nepýtali .

ukulela
4. sep 2018

@viktoria12 tak ja neviem ... dietatu by som original RL asi ani nedala, pri troche stastia by ho akurat stratilo, alebo umastilo desiatou. ved nech to triedna riesi na rodičovskom s rodicmi a hotovo, nie? nejake overovanie - to je blbost, rodne cislo maju od prvej triedy, to sa predas nemenilo ... skor daka prilisna iniciativa.

elenita
4. sep 2018

Od nas tiez pytaju kopiu rodneho listu aj karticky poistenca ... a su piataci.

xena0
4. sep 2018

u nás vždy chceli kópiu rodného listu a to na základnej, strednej aj na vysokej škole 🙂

anjelicek26
4. sep 2018

U nas sa robi kopia pri zapise do skoly. Ak dcerine nemaju - mozno zabudli, zistila to ucitelka pri kontrole podkladov, ja by som to nehrotila... Ved nemusis niest original. Karticku poistenca a splnomocnenie ist s dietatom keby nieco k lekarovi ma nasa ucitelka tiez.

viktoria12
autor
4. sep 2018

Celá jej trieda má.priniest

erikavesela
4. sep 2018

@matik3110 na to ti staci kopia karticky poistenca...naco RL?

erikavesela
4. sep 2018

Tak ako necj sa nikto nehneva...RL nech si overia od rodicov...kopiu karticky poistenca das, tak rc si vie ucitel skontrolovst tam a zamestnavatela?....ako sorry, do toho ich nic...ja zasadne taketo polucka skrtam....aj kebybdom robila na marse, nie je to ich vec..a nemaju da vo starat..ano, meno, a kontskt ma rodica..to chapem, keby sa nieco stalo..ale naco im je preboha zamestnavatel?????

vroni
5. sep 2018

Akoze sorry, ale na kieho paroma je skole rodny list? Karticka poistenca ano, chapem, ale rodny list? Skola potrebuje meno, adresu a pripadne telefon a email zakonneho zastupcu/zakonnych zastupcov. A dost. Vsetko ostatne je nad ramec zakona o ochrane osobnych udajov. Nikdy som rodny list nemusela ukazovat v skole.

matik3110
5. sep 2018

@erikavesela my sme to mali takto prikazane od nadriadenych, ja som si to nezmyslela.. a islo hlavne o statnu prislusnost, miesto narodenia a pod., kde rodicia uviedli na papieri nieco ine ako je v RL, preto. Ale doniesli ho rodicia, po detoch urcite neposielali.

titla
5. sep 2018

Moja mama je zástupkyňa riaditeľa školy, ktorá je zodpovedná za zber údajov o žiakoch a rodičoch. Učitelia si tieto pravidlá a požiadavky nevymýšľajú - pre nich je to práca navyše. Rozhodnutia prichádzajú často z ministerstva alebo aj od zriaďovateľa, čo je obec, čiže sa môže postup jednotlivých škôl líšiť. Pred časom keď sa zavádzal systém na elektronický zber údajov boli školy dokonca pokutované, ak nedodali všetky požadované údaje a pritom rodičia často-krát odmietli poskytnúť svoje osobné údaje.

lucinddas
5. sep 2018

My sme mali v žiackej vypísať zamestnanie rodiča, na meno rodiča sa nepýtali 🙂 To mi pripadá celkom zaujímavé. Tak som namiesto povolania napísala meno. Aké mám povolanie nie je podľa mňa pre vzdelanie môjho dieťaťa podstatné.

vroni
5. sep 2018

@titla, verim. Ani ministerstvo ani obec vsak nestoja nad zakonom a existuju udaje, na ktore nemaju narok, nech by dupali nohami akokolvek zlostne.
Mimochodom, statna prislusnost na rodnom liste nie je a ani z neho nevyplyva. A ze rodic uvedie nespravne udaje? Neviem sice, z akeho dovodu by to robil, ale povedzme. Rodicia budu pisomne proti podpisu upovedomeni, ze pri uvedeni nespravnych udajov bude mat ich dieta neplatne vysvedcenie a nasledna korekcia je spojena s administrativnymi a financnymi nakladmi.
Ake dnes donesie dieta zase celu “knihu“ na vyplnovanie, tak som zvedava, co vsetko tam bude...

adulienka11
5. sep 2018

Dceru mam druhacku a pytali rodny list

korunka1
5. sep 2018

@lucinddas Presne nad tym som sa včera pozastavila, som si spomenula na film Učiteľka.A muž mal tiež príhodu k tomu...išiel k pľucnemu na vyšetrenie a ten sa ho pýta,kde robí.Odpovedal mu a doktor,že škoda, elektrikara už mám.😁
No ak rodný list pytajú v prvom ročníku,tak to považujem za normálne..ale čo nové z neho vyčita v štvrtom?
Mňa včera vytocili z jedálne.Prihláška na obedy..že ako budem platiť a keď cez ib,tak mám uviesť číslo účtu..na ký ďas im to je.

ujaju
5. sep 2018

počula som, že teraz to je zase nejaká novinka, kvôli tým novým zákonom. veď keď sa ti to nezdá tak jej zavolaj, veď isto vám aj ona dávala na seba číslo 🙂

titla
5. sep 2018

@vroni Samozrejme, že rodiča k tomu nemôžu nijak prinúť. Chcela som tým len podotknúť, že tieto údaje si učitelia od rodičov nepýtajú pre vlastnú potechu alebo z nejakého rozmaru, ale pre to, že to majú nariadené z vyšších miest. Konkrétne moja mama to vyriešila tak, že vypracovala formulár s vyhlásením, v ktorom rodičia uvádzajú, že odmietajú škole poskytnúť na spracovanie požadované údaje. Je to pre ňu ďalšia robota navyše, ďalšie papiere, ktoré musí evidovať a uchovávať ale chráni tak samu seba.
Len niekedy by si mali aj rodičia uvedomiť, že toho učiteľa, ktorý od nich tieto údaje vyžaduje to obťažuje možno viac ako ich a nevybíjať si svoju frustráciu na ňom. Netvrdím, že je to prípad niekoho v tejto diskusii, ale ľudia sa niekedy správajú nepochopiteľne. Môj muž napr. pracuje v zdravotníctve a denne sa stretáva s tým, že pacienti sa odmietnu preukázať kartičkou poistenca a ešte sa do neho navážajú, že ho to nemá čo zaujímať...
@viktoria12 Údaje o zamestnávateľovi školy zbierajú pre to, lebo sa plánuje prepojiť informačný systém rezortu školstva a rezortu práce a sociálnych vecí. Vraj je dôvodom zefektívnenie medzirezortnej výmeny informácií a de-byrokratizácia, ale v praxi je s tým zatiaľ len viac roboty.

vroni
5. sep 2018

@titla, mne je to jasne. Ucitelov zhukaju z jednej strany nadriadeni, z druhej rodicia, robota ostane na nich a to vsetko za ubohy plat. Ale proste svoje/detske udaje nad ramec zakona neposkytnem. Aj pani ucitelke by som to takto odovodnila. Slusne, aj pisomne, ale neodvolatelne....

kenzom
5. sep 2018

@korunka1 číslo účtu im treba na to aby ti vrátili preplatok... niekedy identifikovať.platby

korunka1
5. sep 2018

@kenzom preplatky nemáme,platím presnú sumu.Majú tam VS a v poznámke meno a triedu.Mám viac účtov, ich zamotám keď zaplatím z iného alebo zaplatí muž zo svojho.

ukulela
5. sep 2018

@kenzom ale ved pri platbe uvadzame variabilny symbol a do poznamky aj meno ... tiez mam viac uctov, raz z jedneho, inokedy z druheho platim ...
co sa tyka zamestnania rodicov atd, @titla - tie udaje stat vsetky ma. malo by to vyznam, keby robili napr statistiku vysledkov deti v zavislosti od rodinneho zazemia, alebo daco podobne ... ale v skole im nema na co byt, aby vedeli, ci je otec smetiar, ci riaditel banky ... ako rodny list kvoli rodnemu cislu a pod - auhlasim - raz a dost. prip. naozaj nech rodicia podpisu vyhlasenie, ze udaje suhlasia a v pripade ze nie, tak opravy na vysvedceniach nech znasaju oni. co sa tyka prikladu od tvojn´ho manzela, tak to uz je za hranicou. pacient musi predsa preukazat, kde je poisteny ... ked nie, tak nech znasa naklady na liecbu sam. to musia byt nejaki dementi ...

kenzom
5. sep 2018

@korunka1 ako vieš kedy ti dieťa ochorie? Platíš dopredu, a tak ti teoreticky preplatok môže vzniknúť...presne ti to zdôvodniť neviem,ale stretla som sa s tým nielen v škole pri obedoch..jedáleň je často organizacne mimo školy a jeho vedenia, závisí to od zriaďovateľa ...