Rada si precitam vase rozne nazory na temu nepodmieneneho prijmu (UBI - universal basic income).
Zaujimavy clanok:
https://www.startitup.sk/ai-moze-nahradit-vacsi...
pouzivam chatGPT. je super, ale tak straaaasne klame :D
Takto, za mňa je super že budeme nahradený, lebo 99 percent ľudí chodí do práce len kvôli peniazom, nemá čas na rodinu, stresy v rodine,,,,,,,
99 percent ľudí svoju prácu neznáša
Čo keď AI nadobudne vedomie? A prvé čo si uvedomí bude, že ľudí vôbec nepotrebuje. Možno len ako otrokov a zdroj energie. 🤔
Nie “môže” nahradiť, už nahradzuje..
https://hnonline.sk/finweb/zahranicna-ekonomika...
Tak si vyber 🙂
@majusqa77 asi zalezi aj ktora verzia,
toto AI faza, bude este AGI, ASI a tak dalej, stale to bude len len lepsie...
@fido69 človek sa prepojí s AI a tak vylepší svoje schopnosti.
Niektoré vynálezy sa najprv použili na ničenie a vo vojnách a až po čase na mierové využitie. Nedokážeme ovplyvniť či AI niektorý nepoužijú na zlé účely. Zatiaľ je to aj dosť veľkým žrútom elektrickej energie.
dnes mal výpadok 😀
@maranco Elon chce uvies dalsiu fazu AGI uz v 2026, tak uvidime ci pride na to co s tolkou ele. spotrebou
S AL je to ako s ohňom, dobrý sluha, ale zlý pán. Všetko sa dá zneužiť, takže záleží ako ju ludia budú používať. Ak na dobré veci tak bude dobrá a vôbec sa nemusíme báť 😅
@kacena4 nestresujem
admini mi zmenili nazov temy
Ja som tam dala iba ze ubi - prijem
Prosim ta, to sa uz hovorilo pri kazdom vacsom vynaleze... najprv stroje, potom pocitace, teraz AI... a furt sme vsetci v robote 5 dni v tyzdni 8 hodin. Prinajhorsom sa vymyslia zasa nejake "bullshit jobs" a bude...
@kacena4 čo je to AL ?
@walentina7 Štát ti príjem nedá lebo štát má príjem takmer iba z daní pracujúcich, na výber daní od firiem ulievajucich zisky cez dcérske spoločnosti do daňových rajov dávno rezignoval.
Problém AI je že prišla v nevhodnej dobe. Keby prišla za komancov možno by sme mali ten raj čo súdruhovia sľubovali (aj keď pochybujem).
V kapitalizme/technofeudalizme len zníži mzdové náklady, super bohatí budú ešte bohatší a medzi chudobnými bude ešte väčší nárast chudoby a kriminality.
@culienka čo je to "AL" ....?
@aniele čapekova metafora bola o otrokoch a/alebo zdieraných robotníkoch, ako to často v sci fi je. v niektorých to priam bije do očí, že to nie je ani tak o umelej inteligencii, ako o metafore o otroctve a zaobchádzaní neludsky s ludmi.
@jankafresova No, v sci - fi môžeme nájsť (a nemusíme) metafory o otroctve (tento žáner je totiž nesmierne rôznorodý), ale R. U. R. je úplne o niečom inom.
@aniele R.U.R. od Čapka, dielo vďaka ktorému existuje slovo "robot" na celom svete, je práveže možno práve o tom. na ostrove je celá výroba vykonávaná robotmi. Pripláva za nimi dcéra prezidenta s cieľom roboty zrovnoprávniť. jej je smutno z toho, že roboti, hoci veľmi podobní ľuďom, nemôžu mať city ako ľudia, a tak prinúti doktora, aby začal experimentovať s ich „dušou“. oni,
presne ako otroci, sa vzbúria. Na konci, keď chcú jedného robota pitvať pre výskum, druhý sa ponúkal namiesto neho. proste fakt, že majú city, že sú "ľudia" na záver zvíťazí. určitá alegória o "nižšej rase" ktorá si vydobyje slobodu tam rozhodne je.
@raztovsetkozmizne ale za čo si kúpime jedlo?
UBI je podľa mňa v každom prípade chorý koncept.
Fungovať môže len v prípade, že väčšinu práce odmaká niekto, kto stojí mimo toho systému, v ktorom sa UBI udeľuje, napríklad ako dnes tuším v Kuvajte - občania, ktorých je len pár, dostávajú podiely na príjmoch z ropy, a všetku špinavú prácu odmakajú zahraniční polo-otroci, ktorí žiaden nepodmienený príjem nedostávajú, ale len slabé mzdy za ťažkú prácu.
Ak by sa podarilo zrobotizovať (jedno či s AI alebo bez AI) prevažnú väčšinu práce, ktorá je potrebná na zaisťovanie potrieb na živobytie (bývanie, strava, hygiena,...), tak v teórii by nejaký UBI mohol existovať, ale vyžadovalo by to zdanenie majiteľov robotov blízke k 100 %. Ale v praxi by tieto subjekty mali takú veľkú ekonomickú silu (aj pokiaľ by sa nesnažili o budovanie vlastných súkromných armád), že by tomu asi zabránili (veľké firmy majú silný vplyv na vlády už teraz). Každopádne sa situácia, aká bude v budúcnosti, nedá veľmi dobre predikovať (predstavy zo 60-tych rokov, ako budeme v r. 2000 napr. lietať do vesmíru a pod., dopadli úplne inak), ale beztak veľké zmeny zrejme nenastanú ihneď.
nestresuj aj tu AL musi niekto " naprogramovat" a kontrolovat