Agresívny kaukazský ovčiak

ervenka
19. aug 2013

Pri prechadzke sa vytrhol majitelovi- pes bol v postroji podobnom ako sa pouziva na psych zaprahoch, ale BEZ nahubku! Pohryzol starsiu pani, ked to videl jej sused- cca 45rocny chlap- bezal jej pomoct, pes sa pustil aj do neho. Privolana zachranka, policajti... Pes bol docasne prec, ale uz je znova spat. Medzi nasim pozemkom a pozemkom jeho arogantnich majitelov je len plotik cca meter vysoky. Pes je agresivny, steka na vsetko, skace do plotov, ked si ho ina suseda natacala, tak jej majitel vynadal do pi, ku atd. riesilo sa to aj s pravnikom, a ten povedal,ze bud otravit, alebo vyprovokovat utok, a zastrelit v sebaobrane. Tak sa pytam, ake su zakony na SVK, ked pes, ktory uz utocil je lepsie chraneny ako obete?! To mam naozaj cakat, ze mojej mame prehryzne krk? Mame dvojdom (genialny napad mojho otca a jeho brata), majitelka druhej casti je nasa teta- vdova po otcovom bratovi. Keby ste poculi ako na nu hulakaju.;/ Nie len on- majitel psa, ale aj vnucky. Ale teta sa drzi- bude mat 90rokov, vyzera o 15rokov mladsie. Uz bola aj podpisana peticia... Nepomohlo. Ako mi povedala moja mama dnes cez telefon- toto nebude mat dobry koniec. Potrebovala by som radu, ako na psa, jeho majitela, mimochodom alkoholika. Viem, ze pes je obrazom svojho pana. V podstate mi je toho psa luto- lebo on za to nemoze, ze ho nevychovali- vobec ziadny vycvik. Ale zdravie mojej mamy mi je prednejsie. Byvame v Ziline

katrinka8
19. aug 2013

@ervenka - no teda! To je ale situacia... a ked ten pes pohryzol tu pani, tak to sa potom dalej uz neriesilo? Mne sa zda, ze to sa po takom incidente musi cosi robit. Skusila by som sa obratit asi na policiu, ci sa s tym nieco neda robit - ak Vas pes takto ohrozuje.

ervenka
autor
19. aug 2013

@katrinka8 prisla policia- pozriet sa na psa, zachranka odviezla pani+ jej suseda do nemocnice- zasitie ran, zmerali jej krv. tlak. Inak ta pani ma 89r, vsetci z ulice sa zhodli na tom, ze je zazrak, ze jej srdce to prezilo... Uz minule leto sme napisali peticiu- aby sa pes odstranil- nie zabitie, ale aby ho dali prec- na slas, alebo niekde kde bude mat dostatok pohybu. Mestsky urad z ZA ale nic nespravil...

melesmeles
19. aug 2013

skus sa informovat na slobode zvierat. urcite ti poradia. pripadne zajdi na policiu. pretoze takyto pes sa da uz charakterizovat ako "zbran". drzim palce.

katrinka8
19. aug 2013

@ervenka - no ale ci niekto neriesil toho psa som myslela. Ci sa nezistovalo, ci nema besnotu, alebo ci nie je ohrozenim pre okolie (co teda ocividne je) a pod. Veru, treba skusit aj slobodu zvierat, ako vravi @melesmeles..

ervenka
autor
19. aug 2013

@melesmeles v peticii sme mali aj posudok kyneloga, ten oznacil psa za velmi agresivneho, nezvladnutelneho. Postar sam povedal susedom, aby toho psa riesili, lebo im nebude dat postu do schrank, ktora je na plote. Pes je vysoky do vysky plota, ked sa da na zadne. Ani plyn im nechodia odpisovat... JA fakt neviem, ci mam "nieco" kupit, alebo co. Za 2 tyzdne ideme na SVK ku mame. Nas syn bude mat 2 roky. Psov zboznuje= nebudeme ho moct spustit z oci, aby sa nebodaj nepriblizil ku plotu... 😖

Inak by ma zaujimalo, ako je to z pravnej stranky. VEd toto plemeno je oznacene na SVK ako nebezpecne. Ze tie psy musia mat specialne podmienky, majitel musi preukazat,ze je sposobily sa o psa starat...

ervenka
autor
19. aug 2013

@katrinka8 po tom utoku bol v karantene, ale teraz je naspat. Takze vyzera byt fyzicky zdravy, ale jeho chovanie je nebezpecne. skusim slobodu zvierat, ale asi to bude na dlho. Ten pes je 4 roky stary, a od zaciatku bol agresivny- uz ako stena.

katrinka8
19. aug 2013

@ervenka - drzim Ti paste, len poskusaj, co sa da, lebo to nie je veru sranda... Ale aspon Ti snad niekto kompetentny poradi 😉

melesmeles
19. aug 2013

@ervenka no urcite to ries a nedaj sa odbit! a nebola si osobne na policii??

ervenka
autor
19. aug 2013

@melesmeles nie, ja zijem v Nl, ale trvaly pobyt mam v ZA, minule leto som podpisala peticiu, ktoru zalozila suseda. Ona kontaktovala vsetkych moznych, ale NIKTO nic nerobi. NAjprv sme si mysleli, ze vsetci cakaju kym pes zautoci a ze potom sa to vyriesi a bude pokoj. Zautocil, bol v karantene a teraz je naspat. Ale ked prideme, pojdem za tym. Ale fakt nechapem, na co urady cakaju. To je na SVK psy zivot viac chraneny ako ludsky? 😠

janinah
19. aug 2013

zavolajte tv reporterov,veľa vecí sa pohlo,ked sa ocitli v telke

ervenka
autor
19. aug 2013

@janinah asi nam nic ine nezostava. Aj ked- alkoholikovi zobrat jeho "hracku"- bude peklo zit na tej ulici. Moja mama byva sama, aby sa jej nieco potom nestalo...

klincek
20. aug 2013

@ervenka teta nepodala trestne oznamenie na policii za ublizenie na zdravi? mala by..a sused bude svedok-vlastne spoluposkodeny.
inak suhlasim s vasim pravnikom, bohuzial, ale zda sa to byt najsikovnejsie riesenie 😒
na vas dom by sa zislo namontovat kameru, tak, aby zaberala susedov plot (dalej nie), mohlo by to pomoct aj ako prevencia, a pripadne aj pri vysetrovani dalsich moznych incidentov.
na mestsky urad treba "tlacit", aby s tym nieco robili-pripomente sa, napiste ziadost a urgujte o vybavenie vasej peticie.
ten zakon s nebezpecnymi plemenami tusim nakoniec nepresiel, psickari mali dobru lobby 😠

ervenka
autor
23. aug 2013

@klincek rozpravala som sa dnes s mamou- volala mi,ze stretla tu pani. No a trestne oznamenie nikto nepodal, lebo ze sa im susedia financne ospravedlnili. 😠 Mama bola velmi nahnevana, ze toto bola mozno jedina sacna pre nas sa toho psa zbavit. Teraz aby sme cakali,co sa bude diat dalej...

klincek
23. aug 2013

@ervenka skoda
kazdy, kto moze narazit na toho psa, by mal aspon nosit ten ochranny sprej, co sa v pripade napadnutia nastrieka psovi do oci-mam pocit, ze rovnaky ucinok by mal mat aj kaser z army shopu, a ten ma este tu vyhodu, ze ho mozes rovno pouzit aj na majitela - a kym bude slzit, rozbit mu hubu 😠 . toto nie je normalne, aby sa ludia bali chodit po ulici kvoli nejakemu smradovi, co si nevie zvladnut vlastneho psa.
pri kazdom incidente treba volat policiu, a ziadat spisanie zaznamu. a urgovat mestsky urad, nech nestrkaju hlavu do piesku. myslim, ze co sa takychto zvierat tyka, riesi to aj nejaka miestna veterinarna sprava, ale v tomto sa neorientujem, musis skusit popatrat.

ervenka
autor
23. aug 2013

@klincek asi hlupa otazka- ale kde mozem taky gaser kupit? Hociaky armyshop? (viem len o jednom v Ziline) Zase aby si nemysleli, ze niekoho chcem prizabit. Inak v Nl je gaser zakazany. Maximalne extrasilny lak na vlasy a ten nastriekat do oci.
Napisala som aj na slobodu zvierat a prisla mi len automaticka odpoved, ze dakujeme, v najblizsej dobe posleme odpoved... Hmmm, uvidime, JA som tiez kontaktovala spoluziaka zo strednej- ten je pravnik a povedal, ze sused nesmie o.i. obtazovat susedov hlukom (stekanie psa) Mame aj vyjadrenie kynologa, ze ten pes je uuuuplne mimo. Ale vyzera to tak, ze sused/suseda maju znamosti vsade.. Zaujimave,ze ked strom je pri hranici pozemku a listy z neho padaju na cudzi pozemok, staci jedna ziadost a musi byt odstraneny. ale agresivny pes si veselo steka dalej...

klincek
23. aug 2013

@ervenka ten sprej pokial viem len v armyshope..alebo cez internet. inak psi maju celkom dobru pamat, takze ak to raz schyta do oci, uz by sa mal tomu cloveku vvyhybat (co tak frknut mu trosku, ked sa bude zase raz snazit preskocit plot? a najlepsie tak, aby to sused nevidel..). aj ked pri agresivnom jedincovi nikdy nevies, ale tak snad sa nenechate terorizovat psiskom ☹
sloboda zvierat ti asi nepomoze, oni to skor vidia tak, ze pomoct treba tomu psovi 😒
pravnik som aj ja, kamos ma pravdu-ale v praxi su tieto zaloby problem, dost casto zalobca neunesie dokazne bremeno, a aj ked to vyjde, tak este moze velmi dlho trvat, kym dojde k vykonu rozsudku-a stoji to nemale peniaze. odporucam skor hore uvedenu svojpomoc. v krajnom pripade zvolte to najradikalnejsie riesenie, co si popisovala v uvodnom prispevku-sup nieco ucinne psiskovi do spekacky. ked sa uz inak neda..ale je to hrozne, ze sa taketo veci nedaju rychlo a efektivne riesit-kompetentni sa spamataju, az ked dojde k nestastiu..

ervenka
autor
25. aug 2013

@klincek este ma napadlo- je este na Slovensku niekto ako mestsky sarha? Clovek, ktory zbiera zatulane psy, vie ako na nich... Za komunistov boli,ale mozno ich zrusili ako prezitok 😉

klincek
26. aug 2013

@ervenka myslim, ze to je v kompetencii jednotlivych obci-ak chcu, mozu si zriadit..par miest na Slovensku ich ma, ale naozaj len par..a ich presne kompetencie tiez neviem, to zrejme rovnako zavisi os rozhodnutia obce.

maria1989
26. aug 2013

@ervenka nechce sa mi hľadať zákon. ale. pes, ktorý napadol človeka je označený ako nebezpečný a odvtedy musí vonku nosiť náhubok. aká je však vymáhateľnosť tohto práva... no comment

ervenka
autor
26. aug 2013

@maria1989 hmmm zaujimave, lebo NIKDY som ho s nahubkom nevidela. Podla toho co som videla kazde leto, ked sme v ZA - vlastny majitelia= susedia vobec toho psa nezvladaju. NApr. aby pes isiel do budy striekaju na neho vodu- normalne z hadice, alebo z spreja na kvety. NEuveritelne, ale v ZA je to kruty fakt... Myslim si,ze keby susedia nemali peniaze a znamosti, ten pes by uz davno neexistoval...

maria1989
26. aug 2013

@ervenka veď ti píšem, že náhubok musí nosiť až pes, ktorý bol označený ako nebezpečný... (2) Vodiť nebezpečného psa mimo chovného priestoru alebo zariadenia na chov môže len osoba, ktorá je plne spôsobilá na právne úkony. Na verejnom priestranstve musí mať nebezpečný pes nasadený náhubok. b) nebezpečným psom je každý pes, ktorý pohrýzol alebo poranil človeka bez toho, aby bol sám napadnutý alebo vyprovokovaný, ak sa nepoužil v nutnej obrane alebo v krajnej núdzi,5) som ti to skopírovala celé..... čiže pred uhryznutím náhubok nosiť nemusí, ak uhryzol, a ešte si pozri priestupky , a akú pokutu mu môžu dať (2) Priestupku sa dopustí ten, kto vedie psa, ak
a) neohlási svoje meno, priezvisko a adresu trvalého pobytu a meno, priezvisko a adresu trvalého pobytu držiteľa psa osobe, ktorú pes pohrýzol,
b) nezabráni útoku psa na človeka alebo zviera alebo nezabráni inému spôsobu ich ohrozovania psom,
c) neohlási, že pes pohrýzol človeka bez toho, aby bol sám napadnutý alebo vyprovokovaný, ak sa nepoužil v krajnej núdzi alebo v nutnej obrane,5)
d) nepreukáže známkou totožnosť psa,
e) nerešpektuje zákaz vstupu so psom alebo zákaz voľného pohybu psa,
f) neodstráni bezprostredne výkaly, ktorými pes znečistil verejné priestranstvo.
(3) Za priestupok podľa odseku 1 a odseku 2 písm. a) až c) možno uložiť pokutu do 165 eur a za priestupok podľa odseku 2 písm. d) až f) možno uložiť pokutu do 65 eur.
(4) Priestupky podľa tohto zákona prejednáva obec a v blokovom konaní obecná polícia a orgán Policajného zboru.