ADHD alebo "náročné dieťa"?

karolinka1991
11. sep 2019

Ahojte,

chcela by som poprosiť tie maminy, ktorých deťom bola vo vyššom veku diagnostikovana ADHD, o skúsenosť, na základe čoho spozorovali, že ich dieťatko môže mať túto poruchu a kedy asi? Ci už krátko po narodení spozorovali, že sú "iné", najmä ak mali možnosť porovnania s jeho súrodencami. Veľa som čítala aj o tzv. "náročných deťoch", ktorých prejavy sú veľmi podobné tým typickým pre deti s ADHD a tiež mam pocit, že teraz sa ADHD diagnostikuje naozaj veľkému množstvu deti. Desí ma najmä predstava liekov ako súčasti liečby. Viete, od akého veku sa dá táto porucha spoľahlivo diagnostikovať?
Ďakujem veľmi pekne za relevantné odpovede a prajem vám pekný večer :*

pribinak
11. sep 2019

Najskor v predškolskom veku. Ale vacsinou az v skole, v 1.-2. rocniku. Dieta sa totiz vyvíja, jeho záujmy, cela osobnosť.,
Niektore deti su náročne, maju temperament, su velmi zive, vyžadujú velmi vela.
Ale nemusia mat poruchu

karolinka1991
autor
11. sep 2019

@stela01 ďakujem, len ešte nechodí do školy

saluda
11. sep 2019

@karolinka1991 môjmu najstarsiemu to diagnostikovali keď bol skolkar, okolo 4 rokov. Tiež bol poriadne náročné dieťa, dvaja mladsi dokopy ani zďaleka toľko neplakali, ako ten jeden. Tiež je veľmi citlivý, este vždy je ten najnarocnejsi, asi to tak už ostane. Je tam toho ešte viac, ak budeš chcieť, rozpisem do správy, čím vsetkym sme si už prešli

konik_konik
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
leonka10
11. sep 2019

@saluda mozem poprosit spravu s info. Dakujem

nini1010
11. sep 2019

Nechcem mudrovat,nezazila som,ale mne sa v tomto velmi paci.nazor Gizky Onovej ze ziadne nic ako hyperaktivne deti ADHD nie je.Ze su len deti ktore potrebuju pozornost,pomojkat od mamy,vela lasky a zamestnat.

karolinka1991
autor
11. sep 2019

@saluda ahoj, bola by som Ti veľmi vďačná za správu

nini1010
11. sep 2019

@konik_konik Co si na tom bude.Ja tiez beriem tuto diagnozu s velkou rezervou.Taka moderna nalepka narocnych deti s temperamentom ktore by potrebovali zamestnat a poriadne poprehanat po lukach aby vybili energiu.

haanovajana
11. sep 2019

Moj syn ma ADHD a je to dost narocne aj v skole.

mrnoska3
11. sep 2019

@haanovajana a kolko ma tvoj syn rokov ja mam tretiaka a prave citam o tej diagnoze a skoro vsetko na neho sedi doma je to celkom v pohode ale v skole je to dost tazke s nim uz mi aj ucitelky volaju domov

siska25
11. sep 2019

@karolinka1991 ja mam 5r. syna, ma znaky ADHD, ale samotnu diagnozu nema, je velni hyperaktivny plus ma naznaky autizmu, ten ma vsak tiez najnovsie vyluceny. Odchylky v jeho spravani som videla uz vo veku, kedy zacal byt pohybovo aktivny, hadzal sa mi pre vsetko o zem, utekal mi a vela dalsieho. Na druhej strane su veci, v ktorych je nadpriemerne sikovny. Zial jeho problemy suvisa s nezrelou CNS a mozno aj jej ciastocnym miernym poskodenim. Mal tazky start do zivota, nedokysliceny mozog, bol ozivovany a narodil sa s nizkou vahou. Co to spravilo s jeho hlavickou netusime, mozeme sa snazit mu len pomoct a usmerbovat ho. Podla lekarov by mal byt v dospelosti plne samostatny, co mne nateraz staci, aby som mala odvahu bojovat😀

saluda
11. sep 2019

Nechcem sa nikoho dotknúť a tobôž Gizky Onovej, ale dovolim si tvrdiť, že pokiaľ niekto také dieťa nemá, netuší o čom hovorí. Mám 3 deti, všetky sú poriadne temperamentne, poriadne zivly, ale iba to jedno je iné, ako vacsina "iba" temperamentnych deti. Nebudem tu rozpisovať vsetky detaily, ale každý rodič by hľadal odpovede na to, prečo je to dieťa také, ak situácia bráni normálnemu fungovaniu rodiny. Preco to dieťa preplace takmer každý deň ešte v 3 rokoch, preco place viac ako novorodenec, prečo padá častejšie, ako jeho sestra, ktorá sa práve učí chodiť, prečo nevnima, že mu niečo hovoríte, nevie sa na nič koncentrovať, prečo má tie hrozne úzkosti, ktoré celú rodinu privádzajú na hranicu sialenstva. .....To len zopár vecí, ktoré mi prave napadli, verte, že toho je oveľa viac. Nie je to len citlivosťou, alebo nedostatkom pohybu, či lásky. Aj keď urobíte všetko čo je vo vašich silách, prečítate sto kníh o výchove a snažíte sa celá rodina koľko sa len dá, aj tak nebude výsledok uspokojivy a toto jedno dieta vam da zabrat viac, ako 10 dalsich deti. Pretože ADHD nie je iba nejaký novodobý výmysel. Tieto deti majú odlišnú mozgovú činnosť, je to zretelne viditeľné na EEG a celé ich okolie ich považuje za divnych, učitelia za nesustredenych, všetkým trénerom sa ulavi, keď prestanú chodiť na ich krúžok......
Nechcem nikoho hodnotiť, ani odcudzovat. Moja vlastná mama to celé pochopila, až keď s ním strávila 3 dni, keď mal asi 5 rokov. Dovtedy iba nechápala, načo ten psychológ, veď on je iba citlivý, uplakany, potrebuje sa viac mojkat. Mohla som vysvetľovať koľko som chcela, toto patrí do kategorie kým nezazijes, nepochopis. Na tretí deň ráno mi volala, nech si už ponho ideme, lebo to nezvláda, nevie si s ním rady, toto nie je normalne a určite s ním máme ísť k psychologovi a riešiť to....tam sme už dávno predtým boli. Až vtedy pochopila, že je to celé inak. Moja mama, babka malého, ktorá s ním strávila prve 2 roky v jednej domácnosti a aktívne mi s ním pomáhala, pedagogicky pracovník celý život a až keď s ním bola pár dní celkom sama, to pochopila.
Prosím nepodcenujte hyperaktivitu, neviete, čím si prechádzajú rodiny tých deti. Nemusí sa prejavovať u každého dieťaťa rovnako a vobec nemusí ísť iba o dieťa, ktoré neobsedi ani sekundu.

siska25
11. sep 2019

@saluda uplne s tebou suhlasim a chcela som napisat nieco podobne. Kto nezazije, nevie ako taketo dieta ovplyvnuje fungovanie celej rodiny a co to da namahy, aby to aspon tie zvysne zdrave deti pocitovali co najmenej.

laska201
11. sep 2019

Tiez sme mali tuto hyperaktivitu od psychiatricky aj lieky sme dostali co ja lutujem dodnes.aj eeg bolo trosicku oneskorene ale nic take strasne to neni aj neurologicka u nas povedala chalan je zdravy je sice zivsi ale neni to nic tak vazne.tiez som zvedava na nove eeg ideme tento mesiac a verim ze uz bude v norme lebo to clovek vidi aky bol vtedy a dnes aj co sa skoly tyka.a kazde kazde dieta bude skusat hranice pokial moze a ked vidi tu som uz najvyssie dalej nejde.nas chodi do novej skoly a sama druzinarka mi vravi skusa ale marne a potom sa aj ospravedlni.ano toto je cely on.podam prst spapa celu ruku.no tato povaha co najlepsie pre seba sa mu zuzitkuje najlepsie v dospelosti.

saluda
11. sep 2019

Ešte jedno čo ma štve je, že pre okolie budú rodičia deti s ADHD ti, čo ich rozmaznavaju, nemajú na nich čas, nevenuju sa im, nevstepuju im zaklady slusneho chpvania sa, nevedia ich vychovávať...... To je veľký omyl. Pretože aby sa ti rodičia nezblaznili, zacnu sa hrabať v literatúre, venujú tým deťom podstatne viac času a energie ako práve ti rodičia, ktorí ich kritizujú, čo je veľký paradox toho všetkého. Keby sme tie naše deti naozaj rozmaznavali, keby nemali nastavené jasné pravidlá vo vychove, tak by ti druhí rodičia ešte len pozerali 😉

hettinka
12. sep 2019

@stela01 podľa toho testu by mali adhd obe moje deti ... ale nemajú. Je to hlúposť. Určite by som disgnostiku neriešila na internete, ale u lekára a psychológa.

stela01
12. sep 2019

@hettinka určite áno ...
Podľa toho testu mám ADHD aj js

lenko
12. sep 2019

necelé 4 roky, už je školák a stále potvrdené adhd. Beh na dlhé trate 🙂

karolinka1991
autor
12. sep 2019

@saluda ďakujem veľmi pekne za výborný a uprimny príspevok

kluska
12. sep 2019

u takych deti je dolezita velmi strava. Zdrava strava robi svoje, obmedzit ecka, malo cukru hlavne a pridat omega 3 a uplne ine dieta moze byt.

zuzanaam
12. sep 2019

@nini1010 to môže napísať ozaj len niekto, kto to nezažil

zuzanaam
12. sep 2019

@nini1010 to predsa nie je vôbec o vybití energie, bodaj by to bolo také jednoduché

bafka
12. sep 2019

@saluda napíšem ti správu ak môžem, keď zaspí...

alana1
12. sep 2019

Hoci nemáme ADHD pripojím sa,môj má ADD,čiže poruchu pozornosti bez hyperaktivity a je to masaker.ten je spomalený,zasneny, všetko mu trvá strašne dlho,1000x mu treba hovoriť že čo má robiť,lebo stále nevie že večer treba ísť spať ..som z neho na prášky.mota sa,kým urobí domáce tak prejdú 3 hodiny a to ho kontrolujem aby robil....je to náročné.cele leto sme písali diktáty a počítali príklady a aj tak vstupne testy nanič.je zo všetkého strašne vyčerpany,tiež je to kvoli nezreléj CNS....

jantato
12. sep 2019

@alana1 mojmu v 1 rocniku diagnostikovali ADHD , vzdy bol zivel ale skor by som ho pripisala len k ADD. Hore baby spominali ze plaču vela, teda moj nikdy, vždy bol usmievavy chlapcek,super spaval a spava aj teraz. Ale ako ty spominas vsetko mu trva večnost :D , teda skôr len to čo sa mu nechce a čo ho nebavi.

jantato
12. sep 2019

@alana1 inak ja som ho cele leto nechala uživať prazdniny, škole sme sa začali venovať až od septembra. Viem že by možno trebalo,ale mne je to luto, uci sa 10 mesiacov v roku, nech ma tie dva uplny odych.

alexandraalexandrova
12. sep 2019

@nini1010 tak toto moze napisat ozaj iba niekto, kto nema ani sajnu co ADHD je. Mala by si skusit stravit den-dva s takym dietatom, potom by si pochopila, ze nestaci ani mojkanie, ani pozornost, ani laska, dieta ti bude aj tak vrieskat, behat, skakat, demolovat, nicit a pri jednej hre vydrzi asi minutu a pol...

obcanka123
12. sep 2019

@karolinka1991 ahoj, môj mladší brat má ADHD.. diagnostikovali mu to však až cca v 3.rocniku ZŠ... Tieto deti sú náročnejšie na svoje okolí, taktiež aj v škole.. u nás je neustále nejaký problém v škole,ale ja furt vravím,že pani učiteľky sú oboznámené s jeho zdravotným stavom (museli sme do školy dať taký papier že má mať "špeciálnejší" prístup - neviem ako sa to presne volá..).. podpisovali to všetci učitelia ktorí ho učia.. ale čo vám poviem. Síce vedia čo má, aj tak s ním nevedia pracovať.. na internete nájdete aj metodický pokyn pre učiteľov ako s týmito deťmi pracovať,ale oni majú asi pocit,že oni keď vyjdú zo školy sa už nepotrebujú učiť.. je to ale smutné.. lebo ja som doma niektoré veci z toho pokynu na ňom skúšala a fungovalo to.. podotýkam ešte,že problém je len s tými ucitelmi, ktorí nemajú prirodzenú autoritu...

Čo sa týka ešte samotného ADHD - tieto deti treba chváliť a hlavne veľa veľa objímať.. oni sa pri tom objatí ukludnia.. netreba na nich zbytočne kričať, oni to majú kvázi na háku. Ale objimanie odporúčam,pomáha to.. a treba byť najmä trpezlivý.. každé dieťa (aj ADHD) je jedinečné 😉 zároveň podotýkam,že deti ktoré trpia ADHD, su zvyčajne veľmi inteligentné a možno aj preto im pani ucitelky nestihaju 😉 a ked sa to včas podchyti, do dospelosti sa to upraví (liekmi samozrejme). 😉 Keby ste sa niečo chceli spýtať,kľudne napíšte správu 😉 pekný deň.

laguna28
12. sep 2019

@karolinka1991 ja mám dcéru ktorá od narodenia bola iná ako ostatné deti. Už v pôrodnici papala v inom čase ako ostatné bábätká. Kým začala chodiť do škôlky tak sa dožadovala maximálnej pozornosti.v škôlke tiež pútala pozornosť len na seba. Aj hlavu si rozbila len aby si ju všimli. Proste bola brutálne hyperaktívna. Mala som s ňou čo robiť, ale vždy presadila svoje akýmkoľvek spôsobom. Keď bola na strednej tak som to z časti vzdala a nechala som ju realizovať sa ako jej to vyhovovalo. Dnes študuje právo a priznala sa mi, že si skúšky dohodla aj mimo termín. Čo na to povedať. Neskúmala som či má adhd, ale bola vždy iná a náročná. To jej aj ostalo. Ale už je dospelá, občas sa opýta na môj názor a niekedy si dá aj poradiť, ale len ak to uzná sama za vhodné. Sú to naše deti a treba ich brať také aké sú. 😀