Tráviace enzýmy

okm221
12. nov 2023

Dobrý deň, chcela by som sa poradiť, mam spomalené trávenie, často ma nafukuje, mam jednoducho neustále potiaze s trávením po jedle a rovnako aj vylucovanim, aktuálne mam špeciálne upravenú stravu, no fungovať takto donekonečna nemôžem. Okrem toho schudla som 24kg cielene po deťoch, cvičím pravidelne, stravu si viem kontrolovať a aj kontrolujem. siahla som po probiotikach a tráviacich enzymoch, keď si dám tráviace enzýmu s jedlom, je úplne všetko v poriadku. Ak si ich nedám, cítim sa katastrofálne, nafukne ma a riadne závodní. Intoleranciu na laktózu nemám a na lepok som tiež nespozorovala. Avšak keď si sám tráviace enzýmy je mi oveľa lepšie. Ako sa dá takáto situácia riešiť? Keby chcem navštíviť lekára co by mi na to povedal? Nemáte skúsenosti niekto s takýmto problémom a ako by prebiehali vyšetrenie? Neviem ako sa mam k tomu postaviť, keďze viem ze suplememracia volne dostupných enzýmov nieje moc prospešná ale veľmi mi to pomáha. A zároveň skm sa nestretla v blízkosti s takýmto problémom. Ďakujem

topka123
8. apr 2024

@okm221 Ja som mala podobne problémy, hlavne to hrozne nafukovanie aj "z pohára vody" a diagnoza je SIBO, pomohla mi dlhodobá FODMAP dieta. Dala som si vypracovať na začiatok stravovací plán a postuone sa dajú zaradiť ďalšie potraviny podľa tolerancie.

okm221
autor
10. apr 2024

@topka123 akurát dnes si idem po výsledky z alerga - aj intolerancie testy,,, avšak problémy mi už zmizli, myslím si ze to bolo zmeneným mikrobiomom v črevách nakoľko som jedavala jednostrannu stravu .. Aktuálne jem všetko, s výnimkou lepku ten v obmedzenom množstve a nemám vôbec žiadne problémy.. Takže bolo to asi o prispôsobeni mikrobiomu,... Avšak zápal zaludka mam ale chronického typu.. Problémy vyvolá prejedanie, takže ešte to ze jem do polosyta. A je všetko okej🙂

maialeo
10. apr 2024

Ja som si kupila enzymy z Namaximum, je ich tam rovno 7 rôznych a pomohli mi. Mám vyoperovanú slezinu, žlčník, polovicu pankreasu a časť čriev... neužívam ich pravidelne, len po kombinovanom jedle mi stačí jedna tbl.