Pozitívny SIBO test

suzy_dm
5. apr 2022

Ahojte, nájde sa tu prosím niekto, kto mal pozitívny dychový SIBO test a podelí sa o skúsenosti, čo mu pomohlo? Aké ste prosím mali príznaky? Užívali ste aj antibiotiká? Mne bol alergológom predpísaný Normix. Ďakujem.

ejbyk
5. apr 2022

Ja....
po normixe som mala ozaj krásne energiou naplnené asi 4 tyznde...a potom zas v starých kolajach
a znova sa tocim v tom bludnom kruhu...
momentálne mi ide mozog vyletiet z hlavy....

u mne velmi chýba zaprenie v strave...
ked som sa kontrolovala bolo to lepšie...ale extremne som chudla....

suzy_dm
autor
5. apr 2022

@ejbyk Ved to, ze ja takisto chudnem. Je to hrozné. A teraz jedávaš všetko? Aké si mala prosím príznaky?

ejbyk
5. apr 2022

@suzy_dm nafukovalo má, úplne tučné zdute brucho, mala som hnačky, zle mi bolo od zaludka....bez energie, nechuť žiť až....
Mne po rokoch a po xy vyšetreniach zistili aspoň laktózu.
Jem už úplne inak ako som bola zvyknutá...ale občas zhresim....

suzy_dm
autor
5. apr 2022

@ejbyk Ja mam tie iste priznaky. A tiez netolerujem mlieko. Dam si obcas nejaky syr, ale mlieko, jogurty vobec nejem. Z normixu ti nebolo nevolno? Ako dlho si ho prosím brala?

ejbyk
5. apr 2022

@suzy_dm normix som mala 2 x po 3 balenia....zabrala mi ale len ta 1 faza to dalsie kolo uz nie.....

suzy_dm
autor
5. apr 2022

@ejbyk A nebolo ti z neho nevolno? Ja som zatial dostala jedno balenie, 28 tabletkove. Som v polovici, ale necitim sa z neho najlepsie. Čaká ma za týždeň aj endoskopia. Pri endoskopii ti nic nezistili? Vďaka.

ejbyk
5. apr 2022

@suzy_dm už si nespomínam na tie začiatky ale myslím že mi nebolo zle lebo som to využívala celé....
Bola som aj na endoskopii aj na kolonoskopii....v podstate "nič" nenašli...len tu laktózu a žalúdok taký sčervenany že sa v ňom ťažko trávi...
Lekár na gastro už ani netrval na kontrole....
Veľa veľa som o Tom čítala v skupinách na FB na internete rôzne diskusie....veľa si človek musí pomôcť sám...občas cez lakarov je ťažko...
A strava je dôležitá...len mne to ide ťažko s tou stravou a desí ma to chudnutie....

betina13
7. apr 2022

Nestačí len užívať antibiotiká, hoci sú najpodstatnejšou liečebnou súčasťou. Dôležité sú niektoré typy diét a niekedy sú prospešné aj antimikrobiálne rastlinné preparáty. No a potom ostáva otázka, či nie je paraleným problémom aj tzv metánové prerastanie, ale to "obyčajný" SIBO test nezistí...vtedy samotný normix nepostačuje

suzy_dm
autor
7. apr 2022

@betina13 Prosím a máte skúsenosť s niektorými rastlinnými preparátmi? A čo sa týka toho metánového prerastania, čo to spôsobuje a čo s tým? Ak ste sa s tým teda už stretli. Ďakujem.

suzy_dm
autor
7. apr 2022

@betina13 Inak, dostala som na to normix, butyrát (kyselinu maslovú) a alergológ mi odporučil na to ešte kvasenú kokosovú šťavu a vyhýbať sa hlavne cukrom a mliečnym produktom. Viete prosím ešte o niečom, čo by v tomto prípade mohlo pomôcť? Ďakujem.

betina13
7. apr 2022

Keď aktuálne užívate Normix, tak to skombinujte zatiaľ len s FODMAP diétou, tá je asi najzaužívanejšia pri SIBO a veľa pacientom pomôže- keď si to dáte do googlu, nájdete si ju. Až ak by Vám liečba nepomohla, skúsila by som prírodné preparáty, nech nekombinujete všetko naraz. Čo sa týka metánového prerastania, cca 30% ľudí má črevnú mikrosflóru, ktorá produkuje metán (pri SIBO sa vyšetruje len produkcia vodíka, iný plyn tento "jednoduchý" SIBO test nevie zachytiť). A to sa lieči potom kombináciou ATB. Len teda potrebujete iný typ dychového testu (kt.vyšetrí vodík aj metán), je však aj finančne náročnejší. Asi Vám odporučili kontrolu, možno by som porozmýšľala nad tým práve vtedy. Je to málo dostupné vyšetrenie, dá sa to vyšetriť však aj na diaľku- viem Vám potom odporučiť. Uvidíte, ako sa budete cítiť...držím palce 🙂

betina13
7. apr 2022

@suzy_dm Ešte pozor, prísna FODMAP diéta by sa nemala držať dlhšie ako 2 mesiace

constanz
12. apr 2022

@betina13
Preco?

betina13
17. apr 2022

@constanz ak sa drží viac ako 2 mesiace, môže mať negatívny dopad / nejaké sacharidy telo potrebuje, spôsob, ako do tela nejaké dostať a pritom sa cítiť dobre, by mal vysvetliť gastroenterológ, predpokladám, že sa to možno aj dá vygoogliť

suzy_dm
autor
24. máj 2022

@betina13 Zdravím, chcela by som sa opýtať na rastlinné preparáty, ktoré by mohli pomocť pri pozitívnom SIBO teste, nakoľko antibiotiká veľmi nezabrali. Ďakujem.

betina13
11. jún 2022

@suzy_dm môžete mať IMO, vtedy je potrebná 2-kombinácia antibiotík

suzy_dm
autor
11. jún 2022

@betina13 Potvrdila sa mi intolerancia na laktózu.

betina13
11. jún 2022

to s tým nesúvisí, to sú 2 rôzne veci

barbied
20. júl 2022

@suzy_dm ako ste zvladli test SiBo? Nemali ste počas testovania nejake ťažkosti? Mne zistili intoleranciu laktozy a o mesiac mam ist na SIBO test. Dost sa obavam že budem znova mimo dva dni, a hlavne ze ma bude preháňat, keďže dávajú vypiť laktulozu co som pozerala je prehanadlo . Za každe info velmi pekne ďakujem

ejbyk
20. júl 2022

@barbied no ja som mala obrovský problém to v sebe udrzať....v bruchu mi vyhrávalo bubnovala....ale ja keby sa mam pototo...nejdem na iný záchod ako doma...čiže ja som to udržala...ale ltt....
ak by tam bol záchod súkromný pre pacienta na sibo teste asi by som isla...ale wc bolo spoločné s tou zdravotačkou čo mi robila ten test v jednej miestnosti...no cele zle....
ale napríklad ak sa pototo počas testu aj to sa zapisuje, aj to je dolezitý údaj.....mne tak povedali....
po tom teste som bola ale ok, nemala som nejaké vačsie problémy....

suzy_dm
autor
20. júl 2022

@barbied Mne po pozitivnom SIBO teste zistili takisto intoleranciu laktózy. Ja som po vypití mala len mierne kŕče a nadúvanie, ale netrvalo to dlho. Nebolo to nič hrozné. S hnačkou som problém nemala vôbec.

barbied
20. júl 2022

@suzy_dm ďakujem za odpoveď, snáď sibo test zvladne moje telo lepsie ako včerajší test na laktózu. Totiž ani dnes som do prace nemohla ísť, keďže stale mi pretrvavaju neustale kŕče a bolesť žalúdka.

barbied
20. júl 2022

@suzy_dm a chcem sa opýtať,tebe zistili pri sibo aj to ze mas intoleranciu na laktozu? Alebo tiez ti robili predtym zvlášť test na laktózu?

barbied
20. júl 2022

@ejbyk ďakujem za odpoveď.
Ano v centre kde som bola na včerajšom vyšetrení na laktozu je wc na chodbe jedno 🤦 čiže chodil so mnou manzel a strazil ma pred dverami lebo sa nedalo ani zamknúť no cele zlé.,ano zapisovala som priznaky k číslu ..bojim sa ze sibo test mi pokruti creva a náhodou bude wc obsadene.. škoda ze sa to neda absolvovať doma, kedze ma caka este dlha cesta domov, mam a toho obavy ze co to bude so mnou robit..

suzy_dm
autor
21. júl 2022

@barbied Ja som šla za gastroenterológom a ten mi spravil gastroskopiu, odobral vzorky a výsledok bol intolerancia na laktózu. Chcela som mať istotu, že to nebude niečo horšie. Ak občas zjem niečo mliečne, tak si dávam pangrol na trávenie a veľmi mi pomáha pravidelné užívanie hylaku forte. Takto fungujem celkom v pohode. Predtým som schudla 9 kg.

suzy_dm
autor
21. júl 2022

@barbied Predtým som však ešte užívala ATB normix a výživový doplnok butyrát (kyselina maslová). Pila som veľa kokosovej šťavy. To všetko mi poradil alergológ. Teraz už fungujem celkom dobre, chudnutie sa zastavilo. Keď zle skombinujem potraviny, tak ma trápi nadúvanie, inak nič.

ejbyk
21. júl 2022

@suzy_dm aj pangrol aj hylak inak obsahuju laktozu.....

suzy_dm
autor
21. júl 2022

@ejbyk Pangrol mi odporucil moj gastroenterolog a ja ho tolerujem, takisto ako aj hylak.

betina13
31. aug 2022

@barbied SIBO test je možné absolvovať veľmi pohodlne doma od apríla tohto roku, poskytuje ho jediné pracovisko v rámci SR. Je to oveľa presnejšie vyšetrenie ako v ambulantných podmienkach, nakoľko zachytí aj producentov iných plynov, ako je vodík (pri SIBO sa meria len vodík vo výdychu, avšak "zlá" črevná mikroflóra produkuje aj iné plyny, čo bežný cca 30 eurový dychový test neodhalí) . V západnej Európe je toto vyšetrenie bežné. Treba rátať s vyššou cenou však.

barbied
1. sep 2022

@betina13 viete mi o tom povedat viac ako sa k takemu testu dostanem a aká je cena?