Mám znovu jesť lepok?

martinka117117
17. feb 2022

Ahoj asi v roku 2017 mi diagnostikovali vsetko mozne celiakiu marsh 1, laktoza, mliecna bielkovina ,soja, histamin a k tomu helicobakter..davala som sa dokopy riadne dlho aj rok..potom sa mi nechcelo uz behat po tolkych lekaroch, kedze stav sa mi stabilizoval. Neplatil mi uz recept na bezlepkove potraviny tak som si povedala, ze pojdem znova na krv. Dnes sa mi doktor vyjadril, ze by som podla neho mala skusit znovu jest lepok. Samozrejme po troskach, pretoze marsh 1 mohla byt diagnostikovana zle na zaklade vsetkych moznych tazkosti ktore vtedy boli a ze ak budem jest lepok cca 3-4 mesiace moze sa spravit cela diagnostika odznovu a mozno ho budem jest uz navzdy a ziadnu celiakiu nemam. A teraz moja dilema ci to riskut..na jednej strane ma to laka moct jest lepok..na druhej strane uz som si celkom zvykla, viem si varit aj piect bez lepku ale hlavne sa bojim toho, ze ked teraz lepok zaradim sposobi mi to znovu problemy. Mavala som dost hnacky cize sa toho bojim,ze ide jar a teraz posledne co chcem riesit su nejake zaludocne problemy, kedze sa tesim ako budeme konecne chodit na tury a do lesa a ja vylety...Mate s tym niekto prosim skusenost? Robili vam opakovane taketo vysetrenia ? Dakujem

janas17
17. feb 2022

Nie je to rovnaká situácia ako máš ty lebo mne nebola diagnostikovana celiakia ale len intolerancia lepku, prišlo to zrazu z ničoho nič a lepok mi robil obrovské problémy - migrény, svrbivé vyrážky, nafúknuté brucho, hnačky… takze som sa 3 roky stravovala bezlepkovo a pri každom (veľmi občasnom) porušení prišli všetky spomenute príznaky… A po 3 rokoch zrazu ako prišlo tak odišlo a dodnes nechápem prečo - bola som na dovolenke a nedalo sa mi dodržať úplne stravu a nič mi nebolo… tak som skusila normálnu stravu aj po návrate domov a všetko ok odvtedy - je tomu už viac ako 2 roky…
Takze za pokus by to možno stalo, najmä ak to navrhol aj lekár.

dadis
17. feb 2022

@martinka117117 Ja by som to vyskusala...ak sa ti stav zhorsi a vyjdu ti aj z krvi zle vysledky (protilatky)..tak budes vediet, ze celiakiu skutocne mas ...takto mozno dietu drzis zbytocne...ak mas vysadeny lepok, tak sa to zdiagnostikovat nepodari

mery34
17. feb 2022

@martinka117117 akú máš genetiku ? Vyšli ti celiatické gény ?

martinka117117
autor
17. feb 2022

@mery34 praveze genetika nevysla preto to navrhol

martinka117117
autor
17. feb 2022

@janas17 len sa este trosku bojim aj tej histaminovej ze napriklad ked zjem sem tam este nieco nevhodne tak mi je blbo ale to nastatie malokedy fakt uz ale tak mam v hlave este take to, ze co ked nebudem vediet z coho mi je zle, ci z toho lepku alebo som zjedla aj nieco ine co mi mozno nesadlo..ale to uz som asi taka, ze vymyslam blbosti ze 😁naposledy som takto mala problemy po vianociach ale tak to viem, ze som jedla histaminove veci a po par dnoch to preslo tak snad aj ten lepok ak teda bude vadit tak to prejde po par dnoch a nerozhadze mi to zaludok zas na dlhu dobu

lutam12
17. feb 2022

@martinka117117 Mila autorka, aj ja riesim tuto dilemu. Mam diagnostikovanu tichu formu celiakie- nepotvrdena testami, ale neznesiem lepok. A hlavne to co obsahuje drozdie . Mam bezlepkovu dietu a stav sa upravil. Vyradila dom z jedalnicka aj mliecne veci- hlavne tekute a tolerujem tvrde syry, smotanove omacky napr. nie. Lekar mi poradil,aby som skusila zaradit lepok bez drozdia,nspr cestoviny. Ak by som zjedla tanier spagiet davala by som sa dokopy tyxden, ak vsak lyzicu tak to nejak necitim. Bezlepkova strava mi vyhovuje, citim sa dobre. Min. Lepok si urcite davam, ale uz viem zhruba co nesmiem a co mozem. Vsetky gastro veci a alergologicke testy mam negativne. Dietu mam uz 3 rok, upravila sa mi plet, skoncili gyn.tazkosti. ale tiez neviem ci postup je spravny. Som velmi opatrna.

martinka117117
autor
17. feb 2022

@dadis ono najhorsie je ze budu chcet aj krv aj hadicu zas na odobratie vzorky a to ani nechcem pomysliet to bolo hrozne

martinka117117
autor
17. feb 2022

@lutam12 och to je tiez pravda to som ani nepomyslela, ze plet sa mi upravila a konecne nemam ani jedinu vyrazku..to ked sa mi zas spusti sa tiez nepotesim..no ja som striktne tu dietu naozaj dodrdiavala ze uz v podstate tych 5 rokov som bezlepku a mlieka a laktozy sem tam som porusila tu soju lebo to mi podla mna nic nerobi a napriklad tie kvasnice by som nemala tiez lebo histamin ale tie mi tiez nic nerobia..len ono fakt clovek je rad, ze je stabilizovany tak neviem ci vymyslat

dadis
18. feb 2022

@martinka117117 Ak ti genetika nevysla, tak celiakiu nemas na 99%

majamat
18. feb 2022

@martinka117117 no je to dilema, moze byt, ze celiakiu vobec nemas, odburanie lepku zo stravy moze pomoct aj ludom, co nemaju celiakiu, lebo sa im strava odlahci cize ty si mala kopec problemov a teda aj taketo slabe poskodenie creva, co celaikiu vobec nedokazuje. taketo poskodenie sa vyskytuje aj pri crevnej chripke, potravinovych alergiach, ci intoleranciach, pri Helicobacterovi a mnozstve dalsich diagnoz.

mna by skor zaujimalo, ake si mala protilatky z krvi. kontrolovali ich? nepostrehla som,c i si o tom pisala.

majamat
18. feb 2022

moja dcera ma tiez dg celiakia, ale na zaklade viacerych faktov, neilen biopsie.
z biopsie mala Marsh 1, no ma pozitivnu genetiku.
okrem toho protilatky mala extremne vysoke. ttg IgG 350 ( norma tak do 15 ), DPG 85 ( norma tiez do 15 ), EMA pozitivne ( maju byt negativne ) protilatky v podtriede IgA mala sice negativne, ale mala rozbehnuty tazky deficit IgA. celkove IgA mala skoro v nulovych hodnotach a v takom pripade aj protilatky v triede IgA vychadzaju falosne negativne, zaujimave je, ze tento deficit IgA sa vo zvysenej miere vyskytuje u celiatikov.

u mojej dcery bol nizky stupen poskodenia creva sposobeny zrejme tym, ze jedla nedostatok lepku. na poskodenie je dolezite, aby bol lepok konzumovany a poskodil tym crevol, no ona trpela nechutenstvom pomerne dlhu dobu.

a ozaj, dalsi rozdiel bol ten ze okrem toho mala sice HIT ( uz na diete a bola uz 6m bez priznakov ) , ktora sa jej dokonca upravila zavedenim bezlekovej stravy, resp. uravili sa jej vysledky z krvi ( cize to zrejme provokovala celiakia ), ale ine Dg ohladom stravy nemala. po zavedenidiety, mi zrazu jedla 2 velke krajce chleba naraz. co predtym si 2x odhyzla a nechcela. to mala len 3,5r.

martinka117117
autor
18. feb 2022

@dadis tak ale vravel, ze aj tak mozem mat napr tu intoleranciu lepku ci co, kde v podstate ho jest aj tak nemozem..no uvidime

martinka117117
autor
18. feb 2022

@majamat ano kontrolovali vsetko mam to aj niekde v starej sprave napisane skusim pohladat ak sa v tom vyznas. Ale tak na zaklade toho vsetkeho gastro + krv + alergolog krv diagnostikovali celiakia marsh 1

martinka117117
autor
18. feb 2022

@majamat no pozrem si ja tie hodnoty v tej sprave

majamat
18. feb 2022
mery34
18. feb 2022

@martinka117117 ťažké rozhodovanie. Ja mám genetiku aj, na diéte už 15 rokov. Mlieko a sóju flákam. Lepok žiadne protilátky nevyskakujú, to dodržiavam. Po 15 rokoch som sa odvážila ísť na hadičku a výsledok - z marsh 1 som sa dostala na marsh 3A. Teraz sa snažím aj to "mlieko" a sóju aj histamín veci eliminovať.