Kto dodržiava stravu pre celiatikov?

2. apr 2022

Ahojte. Najdem tu niekoho kto dodrziava stravu pre celiatikov? Potrebujem vediet co všetko mozem jest a co nie, bodnu vhod aj nejake recepty . Existuje aj google viem ale lepsie mi je takto, a hlavne kde takéto potraviny kupim. 🤷 Dakujem

petruldo
2. apr 2022

Tak v skratke, celiatik nesmie nič čo obsahuje lepok. Teda žiadna obilnina s jej obsahom: ovos, jačmeň, raž, pšenica, špalda, kamut. A aj tie bezlepkové musia byť označené značkou preškrtnutý klas v koliesku - spracovanie obilniny v mlyne je oddelené od spracovania obilnín s obsahom lepku

autor
2. apr 2022

@petruldo zaujímalo by ma hlavne co sa kávy tyka nakolko som velka kavopicka

petruldo
2. apr 2022

Tak pokiaľ si do tej kávy nedáš lepok tak nebude problém. Ešte som nepočula o tom, že by klasická kava obsahovala lepok

autor
2. apr 2022

@petruldo skor som citala ze nieje vhodna

petruldo
2. apr 2022

a dôvod? klasická káva nieje problém, teda lepok neobsahuje. rastlinné náhrady kávy s obsahom jačmeňa už problém sú

autor
2. apr 2022

@petruldo riadim sa vlastne tym co som sa docitala na internete preto sa snaz dozvediet co najviac info 🤷

petruldo
2. apr 2022

švagor je celiatik, volala som sestre, tá sa veľmi čudovala, a vlastne mi povedala to o tej náhrade kávy. takže neviem čo si kde na nete čítala, ale klasická káva je bezlepková

petruldo
2. apr 2022

tu je to pekne rozpísané https://zdravoteka.sk/magazin/bezlepkova-kava/
Kávové zrná ako také lepok neobsahujú, z tohto pohľadu je teda káva bezlepková. Či už je káva vo forme pražených zŕn (zrnková káva) alebo vo forme mletej kávy (instantná rozpustná káva), pokiaľ balenie obsahuje údaj, že sa jedná o 100% arabicu, nemala by pre celiatika z hľadiska bezlepkovej diéty predstavovať žiadne riziko.

autor
2. apr 2022

@petruldo dakujem kuknem sa na to

zuzana76
2. apr 2022

Káva ako taká je bezlepkova, ale je veľmi dráždivá pre sliznicu žalúdka a čreva, celiatici majú čreva poškodené autoimunitnym procesom, preto sa káva neodporúča, ale lepok neobsahuje, ak ti neškodí, tak ju kľudne pi

autor
2. apr 2022

@zuzana76 no to je to ze nejak skodi ale neviem si predstaviť byt bez kavy tak hladam ci nieje nejaka nahrada🤧

petruldo
2. apr 2022

neboj, to že si nevieš predstaviť byť bez kávy, to je došasné. ja som bola ťažký závislák na káve, ale hups, prišiel covid a ja už mesiac kávu nepijem a ani sa k jej pitiu neplánujem vrátiť

zuzkagg
2. apr 2022

Ja mám celiakiu a zvykla som piť aj 5 kav denne v pohode. Ak vyslovene necitis že ti káva robi zle, tak ju kľudne pi.

mamka1984
2. apr 2022

Ahoj, ja len k tej káve. Síce lepok neobsahuje, ale pri príprave instantej a bezkofeínovej kávy dochádza k zmenám kávového proteínu do formy, ktorá je u niektorých celiakikov a lepkovo intolerantných rozoznávaná podobne ako lepok. Mne stačilo vysadiť instantú a bezkofeínovú kávu, klasickú pijem roky a zatiaľ je to OK. Odsleduj, čo ti škodí, je veľmi pravdepodobné, že to bude v poriadku 🙂

monulienkamt
2. apr 2022

Ja mam kolegyňu celiaticku, musí si dávať fakt bacha, lebo jej stačí pár omrviniek a býva jej velmi zle, ale kávu pije, ale zrnkovu, čerstvo zomletu...a pozor treba dávať aj na sójovú omáčku, žuvačky, zubnú pastu a podobne

phiby83
2. apr 2022

Ináč lepok je skoro všade, treba citát citát a zas citát a musí byt doslova napisene Bez lepku ináč sa nachádza aj v horčici, sójovej omáčke, dzusoch atd

prasiatko30
2. apr 2022

A salamy, sunky - i ked teraz ich uz vacsinu robia bez glutenu- pastiky, konzervy - tam si treba davat baja lebo aj v zjavne nevinnej konzerve si mozes najst zbytky glutenu