Intolerancia - hlava v smútku

gabrielllaaa
8. nov 2022

Dobrý deň
20 mesačná dcéra mala nastúpiť do jasliciek
Ale keďže sme boli od júna na bez mliečnej diéte tak nás pre istotu dr. poslal na gastro :( ...odtiaľ sme dostali výsledky ktoré sú úplne na prd... :( Malej vybehlo všetko na čo ju testovali.... Mlieko, laktóza, sója , ráž, pšenica, ovos , lepok, zemiaky, ryža vajcia a ja už ani neviem čo....hneď som stopla jasle aj nástup do práce a posunula to o mesiac ....no teraz ešte čakáme na termín na alergoimunologii a tam jej majú urobiť testy na ostatné veci .... A ja naozaj neviem čo jej mám dávať jesť....máme už bezlepkové potraviny ale čím mám nahradiť ryžu a zamiaky a vajcia???? Poraďte mi nejaké recepty ale niekoho kto by mi vedel vyskladať jedálniček pre také dieťa....vopred ďakujem

tulipanicek
8. nov 2022

@gabrielllaaa Ryžu veľmi nenahradis. Ale ak myslíš prílohy, tak v tom prípade quinoa, pšeno či cestoviny - môžu byt kukuričné, sosovicove, hrachove, banánové a pod.
Vajcia tiež veľmi nenahradis. Ale je už nejaká ich náhrada. Úplne som sa nezaujímala lebo dcérka toho síce tiež nemôže na mraky ale zltok je u nás ok. V com chceš vlastne nahrádzať vajíčka

stormie
8. nov 2022

Som na tom podobne okrem ryze ale tu nahradis slzovkou, alebo kukuricnym kuskusom, zemiaky bezne nahradzam roznymi druhmi tekvice a bez vajicok sa da tiez zit, napr do kolaca sa daju nahradit vodou zo zavaraneho ciceru (vyslahas z nich penu ako z bielok)….. Nejdem ta strasit ale mne trvalo niekolko mesiacov si na to zvyknut a teraz mi to uz ani nepride, aj domaci kvaskovy bezlepkovy chlieb peciem (a chuti aj vyzera ako normalny chlieb), aj kolace … len treba vela skusat, hladat, googlit …

gabrielllaaa
autor
8. nov 2022

@tulipanicek ďakujem nad guinou som rozmýšľala tak to budem musieť vyskúšať...a vajíčka som myslela tak všeobecne lebo ona má veľmi rada vajíčka na všetky spôsoby....ale zatiaľ vynechavame...mám taký chaos v hlave lebo zatiaľ sa jej to nepáči čo jej dávame ale ešte to trvá len týždeň a staršia dcéra je v pohode tak neviem čo sa stalo ....lebo zatiaľ je v rodine jediná s takými problémami

gabrielllaaa
autor
8. nov 2022

@stormie veď to že ten začiatok je najťažší a o to viac že jedno dieťa je ok a chce všetko ako doteraz :( ale určite to dáme a naučíme sa všetko robiť tak aby boli obe spokojné

veve_ad
8. nov 2022

Mozem sa ta spytat, ze ako ste spozorovali, ze nieco nie je ok? Ake mala reakcie?

stormie
8. nov 2022

@gabrielllaaa ja dojcim takze aj ja musim davat 100% pozor a doma sme prisposobili veci - napr maslo, smotana len veganske, cestoviny len bezlepkove (kukuricne/ryzove atd), chlieb peciem dvojmo a syry mame delene, struhanku len kukuricnu, atd maly sa uz sam pyta ci “toto” moze a starsia vie co mu nema davat

nikky6
8. nov 2022

@gabrielllaaa jasne, ze ano 🙂 vsetko sa da, ked sa chce. ved co by sme pre tie nase deti nespravili, vsak?

katkine_terapie
8. nov 2022

@gabrielllaaa a ma mala alergiu ci intolerancie? Vadi jej lepok alebo cela psenica resp. nejaka jej zlozka? Nahrady, ktore pouzivam ja: ak vadi psenica, ovos, raz, tak nahrad pohankou, quionoou, kukuricou, cícer resp. psenica spalda moze byt ok ak nie je problem lepok (neobsahuje fruktany tak je lahsie stravitelna). Mlieko: kokosove, mandlove. Vajcia mozu sadnut prepelicie (v zavislosti od zlozky, co dietatko netoleruje), pripadne vies pouzit nahrady do kolaca (vyssie).

kiki68
8. nov 2022

@gabrielllaaa uvidis ze co sa z toho vyklube. Mozno telo teraz reaguje na vsetko skrz histamin. Ale casom sa da zvyknut a o pol roka by som zase otestovala, ze ci nebude lepsie. U deti to moze dost skakat. Ale da sa s tym fungovat, len to chce skusat rozne recepty.

stormie
8. nov 2022

A este ti odporucam kontaktovat dr ohladom predpisovania potravin - ak je potvrdena alergia na psenicu tak mas narok na urcite mnozstva/mesiac podla veku dietata. To si potom davas predpisovat napr muky, cestoviny atd a v lekarni vyberies na recept

lija22
8. nov 2022

ach toto je moja nocna mora. Mrzi ma to, ale urcite si zvyknete. Skuste vsetci zacat jest to povolene. A je sanca, ze sa intolerancie vytratia? neexistuje cesta zesi telo zvykne? pytam sa ako laik, prepac. A neexistuje take, ze zjes trebars zemiaky ryzu mlieko a potom si das pirulu kvoli negacii? asi nie, skoda

patulka410
8. nov 2022

@gabrielllaaa ahoj. Moja má potvrdených dosť alergií,ale máme to lepšie,lebo pšenicu môže . Počkala by som na tú alergo. Napríklad moja je alergická na vajce celé (niektoré deti sú len na bielok ) a mne dr vravel,že vysoko spracované vajce je ok-nie varené,alebo praženicu ,ale napr v koláčiku. Ale moja reaguje aj na to,takže je úplne bez vajec. Inak je alergická na sóju,strukoviny,všetky druhy orechov vrátane mandlí a arašidov, všetky semienka (inak by som vajce nahradila ľanovými alebo chia,ale nedá sa) ,mak,sezam,...z obilnín by som dala ako bolo spomenuté quinou,čirok, pohánku,...ale určite pretestovat na imuno a tam potom aj prick testy pomôžu. Držím palce,máte to ťažké 🌷❤️

stormie
9. nov 2022

@patulka410 s tym vajickom som to nevedela 🤔 mne dr zakazala cele, ze aj ked oddelim bielok od zltka tak moze byt “kontaminovane”, zakazala aj prepelicie takze ja som vyradila vajicko uplne aj ked alergia nie je na cele vajce

patulka410
9. nov 2022

@stormie akú má reakciu po vajíčku ? Moja má reakcie veľmi búrlivé, po anafylaxii sme boli v nemocnici, máme adrenalínové pero . Ale náš dr vravel,že to vysoko spracované vajce nerobí deťom problém a že takmer všetky z tej alergie na vajíčko vyrastú . Moja keď vajce ochutnala ,tak okamžite zvracala , cervenela a zle sa jej dýchalo . Ale keď bolo v koláči ,tak sa 'len" vyhadzala

ivik111
9. nov 2022

@gabrielllaaa ahoj,hlavu hore!potrebuješ čas to v sebe utriasť a naučiť sa ,čo môže malá a čo nie...tie potrav.alergie môžu časom ustúpiť alebo sa upraviť...ona je ešte malinká,bude sa pomaly s vami učiť,čo spapať môže a čo je zakázane.Máte výhodu,že sa to zistilo takto všetko naraz,my sme sa museli skoro 3 roky vytrápiť a lekári sa zobudili,keď už syn išiel celkovo zdravotne dole vodou a "strácal"sa nám pred očami 😐ja doteraz čerpám veľa info z FB,je tam veľké množstvo skupín potravinových alergikov,bezlepkáčov atď....🙂

stormie
9. nov 2022

@patulka410 moj mal strasny atopicky ekzem ale to zo vsetkeho co mu zistili

gabrielllaaa
autor
9. nov 2022

@veve_ad nič by tomu nenasvedčovalo ale od narodenia mala riedku stolicu a mne sa to nezdalo tak sme dali pretestovat mlieko a keď sa to nezlepšilo tak nás dr. Poslal na gastro a tam vybehlo všetko

gabrielllaaa
autor
9. nov 2022

Baby ďakujem vám krásne....ona má len intolerancie tak veríme že z toho vyrastie...uvidíme ako dopadneme na alergoimunologii a eliminacnu diétu máme držať tri mesiace tak spraviť kontrolné odbery kôli nízkemu železu a potom o pol roka kontrola na gastro

luana241
30. nov 2022

@ivik111 prosím aký je názov skupiny?

ivik111
1. dec 2022

@luana241 Bezlepkáči,Život bez lepku...Celiakia, Bezlepková a bezlaktozová diéta, Alergia na mlieko a intolerancia laktózy

ladywero
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
stormie
24. apr 2023

@ladywero ja som to asi nepochopila - to je peticia aby sukromna firma (DM) zaradila do predaja celorocne nejaky vyrobok? 🤔 prosim ta a co je to za vyrobok? Neda sa nicim nahradit?