Histamínová intolerancia

mirka1996
25. jan 2024

Ahojte, idem za vami po radu. Včera mi zistili zníženú funkciu DAO enzymu(40%) a laktóza (60%). Zaujimalo by ma, či môžem v pohode znášať naprikald lososa, Avokado alebo tofu , pretože sú v “tabuľke potravín “ dosť rizikové . Ale napríklad čokoláda mi robi dosť zle . Budem rada za každé rady a skúsenosti .

palculienka40
25. jan 2024

@mirka1996 tak dietu si musite ustriehnut sama co mozete alebo nie. Kazdy reaguje inak. Musite si nastudovat zoznam potravin najdete cez google. Na zaciatku je vhodna prisnejsia dieta, kedze histamin sa v tele kumuluje. Treba brat antihistaminika a odporucam uzivat revicolin podla navodu a daosin zo zaciatku. Mlieko vynechat a potom ak tak bezlaktozove. Pozor na skrytu laktozu, srvatku mliecnu bielkovinu v potravinach aj liekoch. Pozrite si zoznam aj liekov, ktore zvysuju histamin. Skvely na histamin je aj kvercetin. Mozete uzivat subezne.

horvathova_ja
25. jan 2024

Ja mám histamínovú intoleranciu už roky a musela som systémom pokus omyl otestovať na čo moje telo zle reaguje. Tiež časom sa intolerancia mení. Napríklad nemohla som víno a teraz už mi nič nerobí. Dá sa s tým v pohode žiť.

diewcatqoo
25. jan 2024

HITka je strasne individualna. Co jednemu vobec nesedi, tebe nemusi robit ziaden problem. Ta potvora je hnusna este aj v tom, ze zavisi aj na priprave jednotlivych jedal a kombinaciach s niecim inym. Asi najlepsie bude si zapisovat a postupne vylucovat potraviny a kombinacie, ktore ti robia problemy.

zara1357
25. jan 2024

@mirka1996 každý človek toleruje niečo iné a každý v inom množstve. Žiaľ potvrdením intolerancie je prvé a aj posledné čo pre teba lekár spravil. Už všetko zostáva na tebe. Keď chceš prísť na to, čo ti robí zle postupne do jedálničku zaraďuj po 1 potravine- na ktorú nevieš reakciu. Je to ale zložité, lebo nie len potravina, ale aj jej množstvo je rozhodujúce. A tak ako nemusíš prejav alergie dostat za hodinu, ale aj za pár dní.. poobzeraj sa po knihách s HIT tématikou, ako vhodne robit eliminačnú diétu, resp. ako pridávat potraviny.. A hlavne maj po ruke lieky/krémy ked dostanes prejav alergie aby si mala akoby prvú pomoc.

mamusa123456789
25. jan 2024

@horvathova_ja môžem sa prosím ta opýtať ako sa prejavuje histaminova intolerancia? Radšej by som to pocula/čítala od niekoho reálneho ako čítala milión všeobecných článkov, co mi vyhodí ujo Google
Autorka a tebe sa ospravedlňujem, ze to leziem do témy

guudy
25. jan 2024

Suhlasim s tym, co uz pisali nado mnou. Co sa tyka ryb, tam je problem, ze sa extremne rychlo kazia (tvori sa v nich histamin). Takze ak mas zdroj uplne cerstvych ryb, napr ked si v primorskej krajine, tak by s nimi nemusel byt ziadny problem. Tu je tazsie zohnat cerstvu rybu. Kazdopadne, treba poskusat…

guudy
25. jan 2024

@mamusa123456789 mna si sa nepytala, ale snad nevadi, ak odpoviem tiez 🙂
typicky su to hnacky, bolesti hlavy, pripadne kozne problemy… je to individualne

zara1357
25. jan 2024

@mamusa123456789 prejav je rôzny. Ja mám napriklad zopár potravín a každá mi robí iný prejav. Pri jednej mi opúcha jazyk. Pri ďalšej kŕče a hnačka, ďalšia svrbenie rúk, chrbáta, tváre, ďalšia sa mi vyhodí akné, ďalšia fľaky na tvári a hrudi a mám toho oveľa viac.
A len tak okrajovo- alergia na tie potraviny sa mi na imunologii a aj na kožnom nepotvrdila. Mne dokonca testy nepotvrdili ani HIT, ale lekár mi na základe mojich poznámoka fotodokumentácie ( reakcie po určitých potravinách) potvrdil HIT.

mamusa123456789
25. jan 2024

@guudy vôbec nevadí, ze si mi odpovedala aj ty, aspoň som sa viac dozvedela 🙂

mamusa123456789
25. jan 2024

@zara1357 ďakujem 🙂

mirka1996
autor
25. jan 2024

Ďakujem krásne za odpovede . No ako vidím je to riadna výzva . Čiže najskôr dať prísnejšiu(eliminačnú) dietu . A postupne potom skúšať jednotlivé potraviny a skúšať skúšať skúšať 😉

palculienka40
25. jan 2024

@mirka1996 ale skuate ten revicolin. Dcera skvele zabral a zvysila sa aj tolerancia na hist.

guudy
25. jan 2024

@mirka1996 ano, je to beh na dlhu trat. Ale netreba sa toho obavat, postupne zistis, ze sa da v pohode stravovat aj s hit 🙂

slavomira236
25. jan 2024

@mirka1996 treba zacat Ako od babetka..a vylucivat co nerobi dobre. Dcerka ma od 2rokov. Prejavy su tiez rozne

mirka1996
autor
25. jan 2024

A niesu nejaké testy na to ? Lebo niečo som už videla ale neviem či to má súvis s histaminom🤔

terezka1631
26. feb 2024

@zara1357 ahoj, môžem sa opýtať, písala si že pri niektorých potravinách sa vyhodia fľaky na tvári, sú to fľaky akoby štípance? Pozorujem práve teraz tretí krát na sebe,že sa mi na čele vyhodil akoby štípanec od komára, ktorý po určitom čase zmizne. Plus mám svrbenie tela, niekedy po nohách akoby zihlavku. Začínam mať podozrenie na nejakú alergiu alebo hit, začínam si to sledovať. Ďakujem za odpoveď

zara1357
26. feb 2024

@terezka1631 ja mávam fľaky akoby sa mi líca červeňali( len su to rôzne časti tela, nie len líca). Napr. Mne stačí ked si dám 1 koliečko klobásy a na druhý deň sa mi spraví na tvári akné.
Áno aj tie akoby štípance mávam a za den -2 to zmizne, ale ešte som neprišla na to, čo mi to robí.
Ja už sa " sledujem" zapisujem cca 8 rokov, ale vždy ma niečo "prekvapí". Nie len kombinacia potravín, ale aj množstvo v ten den je dôležite sledovat.

terezka1631
26. feb 2024

@zara1357 ďakujem veľmi pekne, mne sa to urobilo zatiaľ vždy na tom istom mieste na čele, plus včera aj na nohe za kolenom. Objednala som sa na odber krvi ako samoplatca, som zvedavá čo mi vyjde