Bezlepková diéta a trávenie

mikusko
19. okt 2023

Ahojte,ako to máte s dodržiavaním diéty a hlavne s trávením,mňa trápia zápchy,už neviem čo robiť.

hruska91
19. okt 2023

@mikusko myslíš tým že drzis diétu- a preto máš zápchy? Alebo máš zápchy- preto drzis diétu? Nechápem z toho popisu

Ja mám celiakiu 4. Stupeň držím prísnu diétu uz roky, nemôžem vážne nič ani stopy lepku- lebo kŕče bolesti, nezastaviteľné vracanie, infúzie, rozhodeny cyklus, hormony na týždne… neprajem nikomu.
A nemám problém so zápchou, bezlepkova strava vie byt pestrá na vlákninu, amarant, pohánka, quinoa, zelenina, ovocie…. 🤷🏻‍♀️

mikusko
autor
20. okt 2023

@hruska91 dodrzujem diétu,čítam zloženia potravín,už neviem čo robiť,doktor mi hovoril,že je to normálne,črevo môže byť lenivejsie a vyšetrenia mi spraviť nechce,mám nutkanie ísť na wc,ale nepodarí sa,

hruska91
20. okt 2023

@mikusko vies čo v najhoršom čase pomáhala pohánka- pohánkova kasa, sušené slivky, mivolis Slivková stava z dmka, a kupujem si takú v sacku aj jablkovu vlakninu (taký prasok) a chia to je tiež dobre do kase. Pripadne zarad probiotika.

Na slano zvol zeleninu, amarant iné prílohy ako cestoviny, ryžu. Asi to chce aj čas - držím palce, ak máš celiakiu- bezlepkova strava je nevyhnutnosť- ale je to mega! Mne sa do dvoch rokov aj vrátil menzes- a to vraveli že mám take nezvratne poškodenie, že nebudem mať deti, aj opravila štítna žľaza, reuma, migrény….❤️ drz saa

mikusko
autor
21. okt 2023

@hruska91 ďakujem pekne za rady,nech sa ti darí 😘🌸

pleja
21. okt 2023

Ovsené vločky ako kaše - zmäkčia stolicu a podporujú pohyb čriev. Kým dieťa nedržalo diétu a mal zápchy tak pomohli a doteraz ich jedáva. Kupovať aj bezlepkové chleby s nejakými zrnkami. Prípadne skúsiť kupovanú vlákninu.Nezabúdať na poriadny pitný režim - hlavne voda.

liv1
21. okt 2023

@mikusko a co zvyknes jest? Pomahas si napr. bzlp ovsenou kasou, vela zeleniny, pomlete lanove semiacka, dostatok vody a tak? Mozes aj vlakninu kazdy den. Cim menej sladkeho, ziadna cokolada, nie cervene maso.

liv1
21. okt 2023

A mozes napr. aj jablcko so supkou, tie slivky a tak. Pomoz si aj probiotikami.

mikusko
autor
22. okt 2023

@liv1 sladké no musím nejako rapídne obmedziť,no zápchu mám veľkú,dnes som bola na wc a to tak,že mala bobka a veľa hlienu

liv1
22. okt 2023

@mikusko ak hlien, moze to znamenat intoleranciu. Mlieko ti tiez kazali vysadit? To by som tiez urobila medzi prvymi

mikusko
autor
22. okt 2023

@liv1 áno mám aj to,len neviem ta zápcha,mám nutkanie na wc a idem a nič,už neviem čo robiť, ovplyvňuje to aj môj život,pichá má na ľavo od pupka ,zajtra idem k doktorovi na gastro,som zvedavá,že čo, určite zvolí kolonoskopiu,

liv1
22. okt 2023

@mikusko hlien byva velmi casto priznakom intokerancii alebo zapalu. Tak skus pripadne protizapalovu stravu. To nutkanie je kvoli tomu hlienu

mikusko
autor
22. okt 2023

@liv1 a to je aká,vieš? Ďakujem

liv1
22. okt 2023

@mikusko prosim vygoogli si to. Len teraz par dni co sa tomu venujem. Princip je nejest cukor, spracovane potraviny, alkohol, sladene vody, jestvela zeleniny, ovocia zdravych tukov atd. Nejest mliecne tiez

mikusko
autor
23. okt 2023

@liv1 oki, ďakujem