Alergia na mlieko - alergény v jedálnom lístku

diaszoky
18. jan 2022

Ahojte babiky mam alergiu na mlieko, no zaraza ma, ze v jedalnom listku v kazdom jednom jedle je v zatvorke alergen mlieko. Aj napr ryza meso aj tam pise v zatvotke(7) alergen teda mlieko. Nechapem preco ?? ,, pre istotu,, ci sa tam ozaj mlieko nachadza?? Neviete mi odpovedat?😇🙏🏻Viem mala som sa opytat v restike no vzdy zabudnem zavolat, a radsej tam ani nejdem …

jvlo
18. jan 2022

@diaszoky pretože tam je niečo mliečne, to nie je len mlieko, ale aj maslo, smotana, srvátka.... Nepíše sa to tam pre istotu

diaszoky
autor
18. jan 2022

@jvlo chaoem no v akzdom jednom jedle? Napr meso na palicke a zemiaky pecene aebo ryza??

amelia89
18. jan 2022

@diaszoky tak stači ak to nerobili na oleji ale na masle,oni to tam uviesť musia

vso10
18. jan 2022

áno, do väčšiny jedál dávajú niečo mliečne. ak idem do reštiky kde nemajú nič nemliečne, skúsim sa spýtať, či sú ochotní urobiť napr kuracie na prírodno - na oleji, lebo ja mám alergiu na bielkovinu kravského mlieka a z masla, hoci aj bezlaktózového by som mala zdravotné problémy. väčšinou mi vyšli v ústrety. ak nie, tak idem do inej reštiky a hľadám buď nemliečne, alebo či sa dá upraviť na nemliečnu formu. niekedy si napr stačí vypýtať bolonské špagety bez syru a spýtať sa či tam nedávajú maslo, ak nedávajú, beriem 😅 ak dávajú do obyčajnej ryži mlieko, tak ju asi namáčajú do mlieka...
už som aj zažila, že pečená kačica bola pred pečením 2h namočená v mlieku, aby bola mäkšia. takže som si ju nemohla dať... mnohokrát sa mäso namáča do mlieka a potom bude mäkšie.
ale už som mala aj vtipnú príhodu. vypýtala som si jedlo bez syru, tak mi tam dali parmezán, lebo to NIE JE syr :D :D :D skoro som sa pototo od smiechu a jedlo som im vrátila.

domireb
18. jan 2022

@diaszoky z gastra mám skúsenosti, že niekedy uvádzajú rovnaké alergény pri všetkých jedlách bez rozmyslu, rovnaké, len aby boli. Taktiež mám skúsenosť, že som po kuchároch opravovala takmer každé 3. jedlo, keď alergény neuviedli alebo uviedli také,ktoré tam nie sú. Ale 7 je pomerne často, presne pre to, že sa používa smotana alebo maslo na zjemnenie. Niektoré rizotá majú predpripravený základ ryže a tá sa tiež pripravuje s ďalšími surovinami (alergény). Jedine sa opýtať pri objednávke, či je tam naozaj mliečny alergén,ale často naozaj je.

sykoroka_dizajn
18. jan 2022

Ja mám tiež alergiu, je to strašne vôbec na takých ľudí nemyslia. Jediná možnosť je veganska restika- lenze ja napr mäso a vajíčka mám rada… no katastrofa, naposledy v 3* hoteli kde bola večera v rámci polpenzia pre mna nemali polievku, proste všade musia pchať tie priblble smotany…

diaszoky
autor
18. jan 2022

@domireb musim sa zajtra opytat, lebo mne to tiez pride, zebto pisu hala bala.. a mozno sa mylim…

diaszoky
autor
18. jan 2022

@sykoroka_dizajn Ano je to masaker kto nezazil neuveri. Ved cely svet vlastne na mlieku stoji. Ak mam upravovat jedlo na bezmliecnu verziu, radsej tam ani nejdem..🤦🏼☹️

diaszoky
autor
18. jan 2022

@sykoroka_dizajn ja dokonca v lete na dovolenke somdopredu pisala do hotela, aby my vyhoveli co sa tyka aspon napr deezrtu bezmliecneho. Hotel mi odpisal, ze urcite si vyberiem maju siroky vyber. Pravda ale bola, ze jedine mlieko k ranajkam bolo alpro sojove a jogurty ale iba bezlaktozove. O bezmliecnej verzii mozem snivat. Dezerty ani jediny veceru som mala
Problem si vybrat.. cize zaver je ze hotel
My nevyhovel ano mozno som sa mala stazovat, no nemala som chut ale nabuduce tobtak nenecham

amelia89
18. jan 2022

@sykoroka_dizajn presne tak,bud veganske alebo smola. Pritom aspon 1 polievku a 1 hl jedlo bezmliecne by v dnesnej dobe nemal byt absolutne ziadny problem 🤷🏽‍♀️🤯

diaszoky
autor
18. jan 2022

@amelia89 ved to🤦🏼☹️

domireb
18. jan 2022

@diaszoky hala bala som videla mnohokrát. Ale je pravda,že veľa 7 v tých jedlách naozaj je.

kacena4
18. jan 2022

tazka je ci ti vadi mlieko ako take alebo aj mliecne vyrobky napr. napr. dr. povedala ze radsej zivocisne maslo ako rastlinne, a vyselektovat to vieme jedine tak ze ak tam priamo mlieko nieje skusame jest ci znesie, napr. aj buchty a podobne kysnute veci su mliecne moja okrem mlieka ma aj dalsie 3 potraviny (aj psenicu) takze je to este viac o drzku...

mimka1402
19. jan 2022

@diaszoky Úplne ti rozumiem ja sa snažím viesť rozhovory pred objednaním jedla, ale nedôverujem ľuďom. Toľkokrát si neuvedomuju, že tam nemusí byť mlieko ale maslo a mne to môže ublížiť alebo mi ponúknu bezlaktozove, ktoré mi je na nič.😀 Takže rezignujem a skôr sa obhliadam po veganskych verziách alebo azijske jedla často neobsahujú mliečne veci, keďže aziati veľmi neakceptuju mlieko.😀

diaszoky
autor
19. jan 2022

@kacena4 ja napr ked zjem kolacik slebo keksik kde je srvatka nerobimmi nic otazka ale je ci mi neposkodzuje nieco vnutri creva atd

diaszoky
autor
19. jan 2022

@mimka1402 presne ja uz len radsej cinu si dam ale do prace na objednavku mam problem lebo tiez nemozem mat na obed vzdy cinu niekedy by som si dala iba obxcajne meso ryzu alebo zemiaky a vdsde pise alergen 7😑

naolina
30. jan 2022

my sme na diete uz 7rokov. A poviem vam, ze pred 7 rokmi to bolo ovela horsie ako je to teraz ☹ Naucili sme sa vyberat jedlo, prosit o pripravovania jedal bez mlieka(deti chodia do skoly a pre tych, co maju alergiu na BKM a Laktozu robia jedlo zvlast).Alergen 7-ka je vsade(aj v skolskom jedalnicku- kazdy den). Lebo pridavaju bud maslo, mlieko, slahacku alebo dokonca aj v salamach mate mlieko/syrvatku alebo susene mlieko. Prednedavnom som zystila, ze aj v liekoch je susene mlieko alebo srvatka ☹
Tvrdy syr(parmezan)-je najneskodnejsi syr v malom mnozstve, ma malo BKM aj Laktozy. Toiste aj keksik ci chlieb, lebo tam mnozstvo mlieka je take male, ze neuskodi ked si date 2-3kusy ale ked budete jest viac a kazdy den- moze sa to prejavit. Moje deti maju dovolene zjedt keksik 1-2krat do tyzdna, lebo maju silnu alergiu na mlieko.

diaszoky
autor
31. jan 2022

@naolina ano aj mne minule sr povedala, ze mozem keksik ak nerobi problemy zjest

gondyo
23. mar 2022

Píšu to pre istotu,čašníci jasné že nevedia,ako to kuchár urobí,čo tam pridá...všade to tak robia,že napíšu aj 7,aj v obyč.vývare je napísané alergén mlieko...je to na porazenie..čašníci sa pýtajú ako to robil ale kuchár sa snaží urobiť niečo bezmliečne,bez omáčky,mäsko naprírodno...dá sa dohodnúť😃

gondyo
23. mar 2022

Niekde na dovolenke,kde nerozumieme ani oni nám je to dosť náročné...napr v maďarsku som nemala žiadnu večeru...doniesli mi jablko