Alergia na citrusy

lucka27375
3. jan 2024

Ahojte, má tu niekto alergiu na citrusy ? Potrebovala by som sa niečo poradiť 🙂

egonsk
3. jan 2024

mam na banany 🙂

lucka27375
autor
3. jan 2024

@egonsk a ako sa vám to prejavuje ?

egonsk
3. jan 2024

opuchne a skrabe ma jazyk a hrdlo.
Kolega ma na mandarinky a toho zacnu svrbet ruky hned...

maytee
3. jan 2024

@lucka27375 dcéra má na mandarínky vysyp po trupe a nohách ako keby spadla do žihľavy veľké mapy... Dávame antihistaminiká a dr. Vždy odporúča podať živočíšne uhlie a vždy to pomôže ❤️

angel993
3. jan 2024

@lucka27375 ja mám na kivi, robia sa mi pľuzgieriky po tele a červené fľaky po tvári

katica06
3. jan 2024

@lucka27375 z mandarínok mám vysyp na celom tele najmä trup, svrbivé nepríjemné vyrážky. Napr od vlašských orechov mám opuch a vyrážky v ústnej dutine v hrdle v hltane keď prehltnem potom ma bolí aj žalúdok.

lucka27375
autor
3. jan 2024

@egonsk
@maytee
@angel993
@katica06
Mňa tiež dosť potom svrbí telo, hlavne ruky a nohy, aj ste to riešili s alergologičkou či nie ? Akoze chodím k nej kvôli alergii na pele, ambroziu, palinu a podobne

angel993
3. jan 2024

@lucka27375 ja som to neriešila, keďže na iné ovocie nemám alergiu, ale kivi a výrobky z neho som už asi 5 rokov nejedla.

muchotrafka298
3. jan 2024

Ja mam alergiu na mandarinky, okamzite mam vysyp na rukach. Ale ja mam aj atopicky ekzem a prave toto mi to zhorsuje. Nekonzumujem ich od mala, odkedy mam tu alergiu zistenu. Vacsinou sa vyskytuju tie skrizene alergie, ze mas vzdy nejaku potravinu s pelom, palinou a podobne.

Pokial mas podozrenie, ze Ti nejaka potravina toto robi, ze mas bud vysyp, alebo sa zacinas dusit, svrbenie celeho tela, tak tu potravinu skus na nejaky cas vysadit a potom naslende po par tyzdnoch znova zjest a uvidis.

https://www.prealergikov.sk/getmedia/6abf68dd-d...

isis234
3. jan 2024

ananás ... v obchode je len zelený...- už jedine v konzerve.. Štípe ma jazyk

tina96
11. sep 2024

@lucka27375 mam alergiu na citrose plody uz roky je to hrozny pocit kedze citronova aroma je skoro vsade mam otazku je zlozka limonene a citronelol tiež citron? Lebo z tych zloziek som nikdy nemala kozne problemy alebo opuchy ale ako mala som na citron reagovala Tak ze som nevedela dychat opuch Pier a hrozna zihlavka roky sa vyhybam citrusom a (Paracetamolu ktory tiež nemozem)

lenkakravcova
11. sep 2024

@isis234 štípanie jazyka z ananásu nie je alergia ale normálny jav. Ananás obsahuje látky, ktoré toto spôsobujú. Ale stačí ho prevariť (ako v konzerve) alebo dať na 1-2 dni do chladničky a tento efekt sa vytratí 🙂 (preto keď kúpim ananás, strčím ho na pár dní do chladničky a potom už je OK).

isis234
11. sep 2024

@lenkakravcova pred 2 týždňami som kupila som v Bille, ošúpaný v umelej nádobe a neštípal. Možno preto že bol chladiacom boxe.

lenkakravcova
11. sep 2024

@isis234 určite. 🙂 vraj ide o nejaký enzým v ňom.
Článok o tom: https://zena.pravda.sk/jedlo/clanok/465881-toto...

isis234
11. sep 2024

@lenkakravcova dík za článok. Lenže,,, toto je problém len dovozových ananásov. trhané sú nezrelé, zelené. Jedla si už ananás na dovolenke? Pri mori? Kde je odtrhnutý dozretý, s vitamínmi? Tam je fajn sladučký. Neštípe.

lenkakravcova
12. sep 2024

@isis234 neskúšala som. Keď bude mať niekedy príležitosť, vyskúšam 🙂