Alergia na BKM a dojčenie. Čím ste nahrádzali potraviny?

25. aug 2023

Ahojte. Mesačná dcérka plne dojčená má zrejme alergiu na BKM, - hnačky sfarbene do zelena s hlienom, bolesti brucha, veľké kŕče , nafukovanie..pediater odporučil vylúčiť na 2 týždne komplet kravské mlieko a mliečne výrobky z neho + pre istotu aj kozie...potom postupne zavádzať a zisťovať co konkrétne jej robí zle.

Čím ste nahradili maslo, jogurty, natierky, syry atd? Viete poradiť nejaký eshop s doručením domov?? Rastlinne poznám len značku alpro a ešte tuším DM ma svoje nejaké rastlinné. Kupila som akurat ovsené mlieko..chcela som mandľové ale mandle sú ( vraj) alergen?? Lebo som bola v tom, že mandle sú praveze jedny z mála orechov ktoré sú ok Ďakujem za každú radu.

amelia89
25. aug 2023

Mandlove je ok,skor sojove je alergen. Syry som nenahradzala tie mi veganske vobec nechutili.
Maslo predavaju rama z rastlinnych olejov a este ked som piekla ale aj chutove je fajn vola sa ALSAN. Narieky som si robila bez mliecnych vyrobkov- napriklad tu som pouzivala ten ALSAN na tuniakovu,vajickovu…

Davaj si pozor aj na vyrobky so stopami mlieka,citaj si poriadne zlozenia potravin lebo je potrebne to vysadit poriadne aby si videla efekt.

Na zaciatku sa zda ze je to hrozne ale ked si najdes potraviny a zvyknes si na to uvidis ze to nie je take hrozne, mlieko sa nastastie da nahradit dneska uz v pohode. Ja som bola na diete skoro 2 roky a potom znova pol roka.

veselo_neveselo
25. aug 2023

Maslo nepotrebujes, jogurty tiez nie - ale ked je treba, su kokosove, ovsene, sojove. Veganske maslo tiez existuje.
Namiesto natierok mozes pouzivat humus, pesta, orechove masla, mixovane baklazany, papriky (ajvar) 🙂 Bezmliecny svet je velmi pestry, ked sa mu otvoris 🙂
Drzim palce.

aiana24
25. aug 2023

Maslo - rastlinne oleje a natierky (napr. Lunter)
Mlieko - netreba, alebo ovsene, mandlove, sojove...
Jogurty, smotana, tvaroh - netreba

Tiez mal maly problem s mliecnymi vecami, vylucila som ich, teraz ma 11 mesiacov a uz to toleruje tak uz opat mozem jest po starom. Drzim palce! U nas najviac zle robil tvaroh a smotana

autor
25. aug 2023

Ďakujem krásne za vaše super rady.

A materské mlieko ste "nestratili"? Lebo to mi vravi mamina ze keď vyradím mlieko a mliečne.vyrobky zo stravy tak prídem o mlieko a mala skončí na UM🙄 podľa mňa to súvis nemá skôr stres ...

amelia89
25. aug 2023

Kojila som 15 mesiacov na diete. Materske mlieko sa vytvara v zmysle dopyt-ponuka. Ked tvoja mala pije,tvori sa mlieko. To co jes na to vplyv nema.

renab
25. aug 2023

Ked je plne dojcena, moze mat aj intoleranciu na laktozu, ktoru obsahuje aj materske mlieko. A tiez ma taketo prixnaky.

aiana24
25. aug 2023

Nestratila som. Predtym som sa napchavala tvarohmi nech mam dost mlieka, ale ani po vysadeni som nestratila. Vyvazena strava v dostatocnom mnozstve zrejme staci.

Este namiesto syru som jedla tofu alebo vajicka.

kitycat
25. aug 2023

Ja si kupujem sojove jehorty od Kauflandu, maju dobry aj obycajny aj s vanilkou.
Syry ziadne.
Mlieko mam teraz ovsene, sojovejo som sa teraz nejak prepila

kulumulu123
25. aug 2023

Nechapem. Preco vas rovno neposlalna gastro?? Detom sa urobi normalny krvny test a hned vedia na isto v com to je nemusis zbytocne tyrat seba ani dieta...

Tieto testy poistovna plne preplaca neplatili sme nic... Tajato vylucovacia metoda je na dlho hlavme ked netusis kde zacat. Nam takto zistili niekolko alergii sucasne a hned sme vedeli comu sa vyhnut aby bolo bsetko ok.. Opytaj sa doktorky na takuto moznost.
Ja som nasla mlieko aj tam kde by som ho necakala (pasteka...) syn mal tak silnu alergiu na bkm ze uplne stacilo ze ja som zjedla pagac z kauflandu ktory bol iba povrchovo potrety bkm a uz mal zarobene na problemy...

amelia89
25. aug 2023

@kulumulu123 prepac ale ocividne tuto problematiku az tak uplne neovladas. krvne testy na alergie v tak rannom veku nie su vobec spolahlive, kazdy lekarsky guideline povazuje za najdolezitejsiu metodu expozicny test - a teda vysadenie a nasledne nasadenie mlieka. Moji synovia mali obaja silnu alergiu na mliecnu bielkovinu, alergicke prejavy mali takmer okamzite. Silny ekzem,krv v stolici, hnacky. A obom vysli krvne testy negativne - cize podla teba by to mlieko mali normalne nadalej prijmat aj ked im sposobovalo silne problemy lebo ved krvny test bol ok? Takto to nefunguje,musis si o tom nieco viac precitat ak chces takto niekomu radit. Nie kazdemu dietatu sa to takto da zistit. A inak- seba som nijako netyrala,ved len som vysadila mliecne vyrobky,da sa bez toho prezit a dieta teda uz vobec nie kedze bolo plne kojene a neskor malo specialne UM,kym mu alergia neodoznela.

kulumulu123
25. aug 2023

@amelia89 co sa ryka tejto problemstiky mam toho odzite viac ako dost a ano robia sa krvne testy aj malym detom synovi toto zistili ked mal cca 5mes prave z krvi ked sme lezali v nemocnici pre nieco uolne ine a iz ozaj nrvedeli co s nim tak urobili krvne testy... Ked prisli vysledky tak mi volala priamo primarka z gastra ze mame prist za nou hned.. Dozvedela som sa ze syn nesmie ani jedinu molekulu kravskeho mlieka kedze kojim tak ani ja lebo prechadza do mater mlieka, tiez sme mali intoleranciu na laktozu a par dalsich veci... To ze niektori lekari tieto testy nerobia neznamena ze ze sa to neda zmerat... Resp ak niektorym detom vyjdu falosne negativne vysledky neznamena ze to tak maju vsetci. Ja som napisala svoju skusenost... Syn ma 3.5r a krasne sa mu to upravuje mame dalsie testy v okt tak budem cakat na vysledky...
Co sa tyka tyrania ked som sa dozvedela co je vo veci zrazu dom netusila co mam alebo nemma jest tak som zacala citat zlozenia vsetkeho od chleba po vsetko co som kupovala toto dom povazovala za najvacsiu tyraniu lebo som prve dni stravila v obchode nekonecne dlhy cas a jasne ze dieta so mnou... Takze klud 😘

amelia89
25. aug 2023

@kulumulu123 ja som kludna a vobec si to nepochopila. Nepisem, ze to lekari nerobia ale ze to moze vyjst negativne aj ked alergiu deti maju. Mna nezaujima tvoja skusenost z gastra 😀 Ale nevies o tom nic tak nebudem viac diskutovat,je to ok. Pisem to pre ine maminy aby vedeli ze aj ked im to vyjde negativne tak to je jedno,podstatna je reakcia dietatka- ale tak to kazdy normalny doktor vie a rodicom to povie.

domiklik
26. aug 2023

Maslo - Flora alebo ghee (klasické Maslo zbavené mliečnej bielkoviny),
Nátierky, Lunter ma alebo si urobíš tie z flórou... Ovsenne Jogurty, Ovsenne mlieko... Kokosové je tiež fajn ale je to alergén, takisto sójové... Dnes je toho už dosť v každom väčšom obchode, napr Kaufland ma veľa veganskych produktov

kulumulu123
26. aug 2023

@amelia89 vidis zeba nezaujima ina iba tvoja vlastna skusenost a ides si svoje... Ty pises o svojej skusebosti ja o svojej ale ako pisrs ta moja teba vobec neuaujima takze debata o nicom... My sme mali tych alergii niekolko keby som na vsetko mala ist vylucovacou metodou tak sa kvysledkom nadopracujem snad doteraz 3r po tom ako namzistili prave z tych krvnych testov ktore su podla zeba k nicomu xi nam vlastne je.. Pekny den...

autor
26. aug 2023

A prosím vás tie sójové/kokosové/mandlove rastlinne mlieka/jogurty, keby skúsim a dám si ich a keby nahodou mala na to zareaguje tak sa to prejavuje rôzne tiež hnačkami napríklad alebo vyrazkami?

amelia89
26. aug 2023

@kulumulu123 😀 ok tak este raz a naposledy: nie su k nicomu, len nie su presné to je cela pointa mojho prispevku kedze si napisala “naco sa tyrate chodte na testy”. Aj tebe tu najkrajsiu sobotu 😘😘😘

kulumulu123
26. aug 2023

@amelia89 zaujimave u nas boli tie testy asi dost presne lebo ked sme vylucili potraviny na ktore synovi vysla alergia zazrakom bolo po probleme takze k tej presnosti iba tolko... Autorka nech si urobi nazor sama za seba predpokladam ze je svojpravna...
Ak ty chces tak kludne testuj vylucovacou metodou ak si to mozes dovolit my sme zial na taketo pokusy cas nemali kedze sme opakovane koncili hospitalizovany pre neznamu pricinu nemala som chut ist na to stylom pokus omyl...
Pekny den

amelia89
26. aug 2023

@kulumulu123 synovia maju krvne testy absolvovane,uz som to pisala. Pekny den aj tebe 🙌🏻

amelia89
26. aug 2023

@kulumulu123 nech sa pci oficialny guideline ministerstva zdravotnictva. To bol cely moj point - v pripade NEGATIVNEHO alergickeho testu je podstatny oralny expozicny test.
Neviem inak preco ta to tak velmi rozculuje ked ja len pisem ze tie testy mozu vyjst aj negativne napriek pozitivnej alergii- to ze tebe vysli pozitivne je predsa v poriadku,pisem len ze to tak nie je vzdy a nic to neznamena. Alergiu dieta aj tak moze mat.

kulumulu123
26. aug 2023

@amelia89 v poriadku ja som napisala svoju skusenost a svoj nazor ktory ako TY pises TEBA NEZAUJIMA takze rozculena si tu z toho celeho akurat tak iba ty 😁
Autorka nech si z toho vezme co uzna za vhodne je to jej dieta a jej vec co urobi 👍