Ako ste sa naučili žiť s histamínovou intoleranciou?

zuzanahdm
23. sep 2020

Ahojte, dnes som sa dozvedela, že mam nizkohistaminovu intoleranciu a intoleranciu na laktozu. Taktiez, mam reflux a refluxovu dietu. Uz som z toho naozaj na nervy, neviem co jest a co nie, neviem z coho varit, Neviemco na ranajky. Poradte mi prosim, recepty, tipy ako to zvladnut. Uz nevladzem, co ja milujem syry a vino. 😢

saskia_98
23. sep 2020

@zuzanahdm tiez mam laktozu a hit a v pohode. Najhorsie bola prva eliminacna dieta .. To som sla rapidne dole s vahou a v podstate som skusala co mozem jest. Cca 3 mesiace mi trvalo prist na to co mozem a co nie (pecivo a muku vobec nemozem aj ked celiakiu nemam) a zacala som fakt pomaly s jedlanickom. Ked som uz prisla do toho co ano a co nie, zacala som jest aj "zakazane veci" ale len s daosinom a malo kedy. Pridaj sa tu do skupiny histaminova intolerancia, baby ti radi pomozu ked nebudes nieco vediet 🙂 co sa tyka vina, tak je antihistaminove a co sa tyka syrov, bohuzial.. Das si ale si to aj odtrpis. Ja ked si dam halusky s bryndzou, placem potom..

bavlnka92
24. sep 2020

ja mám niekedy pocit že môžem zjesť len tmavý chlieb 😂 musela som prestať jesť väčšinu syrov, mlieko, svetlé pečivo, rajčiny, kuracie mäso... zato zemiaky, ryžu a cestovinu môžem tak striedam ako sa len dá.. keď zjem niečo čo mi nesadne tak môžem rezervovať pobyt v kúpeľni a vyzerám ako znovu tehotná 🙈
@saskia_98 bryndzové som tiež milovala no keď vidím ako to servírujú v reštaurácii že to v bryndzi doslova pláva tak mi je do plaču. doma si maximálne odoberiem lyžičku alebo trošku taveného syru 🙊

alikal
24. sep 2020

nestracaj nadej, manzel ma hitku a do toho zobraty zlcnik, cize ked mu povedali co moze jest bolo mu do placu. na zaciatku maval stavy z tej hitky ze chytil taku zihlavku a skoro az zachvat ze sme museli par krat volat sanitku. postupom sme pridavali potraviny a zistovali co mu robi zle a co nie. je to dost indivindi lebo napr. moze rajciny aj stare jedlo co vsetci udavaju ako top zle. je to nejake 4 roky co to ma a poviem ti, nemoze ozaj len malinko veci (maso, citrusy,niektore mliecne vyroby zalezi od znacky). ostatne pohoda, moze aj stare jedlo, a na zlcnik nema vobec problem, jedava aj vyprazane, pije alkohol. myslim ze sa mu proste telo precistilo a zvlada omnoho viac ako predtym. treba pockat a v klude pomaly testovat, bude to lepsie

comika
24. sep 2020

@zuzanahdm Ja som po case zistila ze mi reakcia HIT zavisi od mnozstva. Napr 1-2 cherry paradajky su ok. 1 marhula je ok. Ale keby ze zjem viac tak mam aj 3 dni problem. Niektore veci nemozem vobec: rybie file, klobasky, spenat, pizzu...

saskia_98
24. sep 2020

@bavlnka92 u mamky sa robili halusky kazdu sobotu .. Proste tak uz sme boli naucení...taze do mamky zasadne v sobotu nechodim 😁 v restike ja halusky nechcem..

zuzanahdm
autor
24. sep 2020

@saskia_98 a kavu ? Pijes kavu? To je jedina vec bez ktorej si fakt neviem predstavit existovat, milujem kavu.

saskia_98
24. sep 2020

@zuzanahdm pijem ... Viedensku bez slahacky 😅 z tej slahacky ma boli brucho..
Inak vsetky mliecne vyrobky som nahradila bezlaktozovymi, cize toto je v pohode lebo aj synator ma intoleranciu laktozy a v podstate jedina bezlaktozova nie je iba bryndza. Inak je aj tvaroh, syr v crievku, smotana .. Cize take bezne veci kupis.

bavlnka92
24. sep 2020

@zuzanahdm áno ale len bez mlieka.. pila som s mliekom a to bola katastrofa..

zuzanahdm
autor
24. sep 2020

@bavlnka92 ani mandlove alebo kokosove? ja momentalne druhy den co vyzeram ako tehotna zas a raz a je mi neskutocne zle. Neviem ako si pomoct. Uz neviem ani co zjest. A pritom mam stale pocit, ze som hladna.

zuzanahdm
autor
24. sep 2020

@saskia_98 ja som si minule dala bezlaktozovy jogurt od Rajo a tak zle mi bolo, ze amen. Akoby som mala kamen v zaludku. Lenze ja mam k tomu aj reflux tak uz fakt neviem co je z coho.

saskia_98
24. sep 2020

@zuzanahdm och biedacik .. A dr ti nepovedal co mozes a co nie ?

bavlnka92
24. sep 2020

@zuzanahdm tie som ani neskúšala.. ráno v pohode a len čo niečo zjem tak ledva zapnem rifle 😵🙈 ak dr nrpovedal tak treba len skúšať.

zuzanahdm
autor
24. sep 2020

@saskia_98 zatial len telefonicky som sa dozvedela vysledky, po 4 mesiacoch trapeni, hnacky, zvracanie, dvakrat na pohotovosti, schudla som 5 kil. Osobne tam idem az dalsi tyzden a to mi budu robit este nejake testy:

zuzanahdm
autor
24. sep 2020

@bavlnka92 ja rifle nezapnem ani jedny 😢 a teraz ked uz je chladno tak naozaj neviem co budem nosit.

evinqua
24. sep 2020

Ja mam 6 rokov zistenu celiakiu a laktozovu intoleranciu, intoleranciu trehalazy/huby, a teraz nedavno sa pridala hit takze tiez s tym bojujem a skusam, postupne vyradujem vysokohistaminove veci

bavlnka92
24. sep 2020

@zuzanahdm šaty s hrubými legínami? 🙂 u seba som si všimla že záleží koľko jedla som už mala (s histamínom) a keď si dám ďalšie čo má vysokú hodnotu potom je problém. jednoducho akoby to bol pohár do ktorého pridávaš a keď je plný/ preleješ vtedy je "potopa"

saskia_98
24. sep 2020

@zuzanahdm ja som na eliminacnej schudla 10 kg .. Zaciatky boli tazke ale bohuzial, nemame na vyber. A co sa tyka oblecenia, tak leginy, volne upletove saty a pod to bud hrubsie silonky alebo pancuchy ..

saskia_98
24. sep 2020

@bavlnka92 daosin ti nepomaha ?

bavlnka92
24. sep 2020

@saskia_98 ten som naposledy mala pred 3+ rokmi pred tehotenstvom. teraz sa len snažím dodržiavať stravu. (aj tak sa občas pozabudnem..)

saskia_98
24. sep 2020

@bavlnka92 vsak prave preto ze ked sa pozabudnes 😁 ja tiez ho len vtedy beriem ked pcham do seba dristy..

bavlnka92
24. sep 2020

@saskia_98 radšej ho nemám v zásobe aby som si dávala pozor inak zožeriem čo vidím 😅

zuzanahdm
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kominar
25. aug 2021

@zuzanahdm nam na kvások kvasnice

martina8995
22. aug 2022

@saskia_98 dobry vecer dcerka 18 mesuacov ma HIT -dosledky ekzem. Nema ani hnacky ani ine trav.tazkosti zistili jej mierne zvysenu ABKM a ostatne vsetko OK ale aj tak reaguje na chlueb a rozky tiez uz nejedka 3 mesuace. Kvaskovy chlueb jej nechuti. Som nestastna prosim Vas ake pecivo jete? Ked aj to bezlepkove v obchodoch ma same prid.latly a plno v zozname a vsade je drizdie. Idmieta varene rano a vecer neviem jej vysvetlit preco nemize roztek zrazu a chlebik. Uz to trva 3 mesiace ☹

miskaska
22. aug 2022

A ake mate priznaky. Ja mam celiakiu a HIT, ale tvarim sa, ze HIT nemam a neriesim to.

martina8995
22. aug 2022

@miskaska dcerka ma ekzem na tvari a keku. A ked uchmatne chlebik alebo rozok starsej dcere roznesu sa jej flaky aj po tele alebo si skriabe telo vseobecne aj bezlepkovy chlieb z tesca vitacelia v nom he drizdie asi to jek vadi druape si telo po nom kvaskovy jej nechuti kupujem 1x do tyzdna v bio obchode neviem co hej dat jest

beruska9561
23. aug 2022

@martina8995 na toto by som aj ja rada poznala odpoveď, aké pečivo jete. tiež mám ekzém na tvári a skúšam bezlepkovú stravu, bezmliečnu. Väčšinou sa teda zaobídem bez pečiva ale z času na čas chýba.