Vysokoškoláčka v Prahe

belkare
24. jún 2016

Ahojte. Hľadám mamičky, ktorých dieťa študuje na VŠ v Prahe. Potrebujem informácie, poprípade spolubývajúcu pre moju dcérku (privát). Moja dcérka sa od septembra chystá na štúdium do Prahy prijali ju na Karlovu Univerzitu. Ďakujem pekne.

lea17
24. jún 2016

Dobrá stránka na info a kontakty je www.somvprahe.sk

titkovamiriam
24. jún 2016

Ja mam syna v Prahe,ale neviem s cim by som ti pomohla 🙂

jeennyv
24. jún 2016

@belkare z mojho pohladu tam mam kamosku ona sa s prostredim zzila, vela je to o samostatnosti, ci si veci dokaze clovek poriesit sam, lebo mam kamosa co tam bola a dali ho do doslova kurniku, ale ked sa neozval co z toho, cize o svoje sa treba zaujimat, co sa tyka intrakuu plati cca 3000 ceskych, na jednom poschodi je pracovna...do skoly sa presuva metrom alebo ako sa da lebo intraky su rozne a samozrejme zozenies tam vsetko co len chces...ako nechcem ta strasit ale hulivo a take veci su tam bezne...ale to je dnes skoro vsade takto na skolach su vseliaky ludia, prosto ked sa clovek vie o seba postarat ide vsetko...

stary_ujco
25. jún 2016

Dcérka by už nechcela dospieť na dcéru? Má minimálne 19 rokov. Prvý krok by mohlo byť, že si nájde informácie a bývanie sama...
Neber to prosím ako útok, ale ako dobrú radu do jej života. Praha je veľké a živé mesto. So všetkým čo k tomu patrí. A vyžaduje si samostatného jedinca od prvého dňa pobytu. A tvoja dcéra tam bude minimálne 5 rokov...

sissy27
25. jún 2016

@belkare nič v zlom, ale v Prahe sa snáď dohovorí a teda v jej veku by už takéto veci ako nájsť info, zoznámiť sa s niekým,kto bude vyhovovať jej (a nie v prvom rade tebe), mala zvládnuť sama... neviem si predstaviť, ako by som reagovala, keby mi mama povie "našla som ti kamošku / spolubývajúcu" ... asi by som jej poradila, nech sa s ňou kamaráti sama 😅 a to ani facebook a internet nebol, asi by dala inzerát do avíza a čakala na poštárku s listami 😅
mapu Prahy tiež nájde na nete, aby si vedela nájsť ubytko blízko školy...
dcéra nech mrkne na fb, prípadne couchsurfing.com

mawka
25. jún 2016

ouu, my sme sli na intraky ako 15 rocni, nasi akurat podppisali papiere, dali nam vreckove, prvy den odviezli a ostatne nechali na nas. akoze.... raz ked sa rozhodnem studovat vo velkom meste, tak asi som si vedoma toho, co ma caka a ak som plnoleta, riesim si veci sama a nie ze rodicia vyriesia.
brigady som si od 14 riesila sama, festivaly, chaty, zahranicne jazykove pobyty. nasi sice zaplatili, ale ako povedali, vymyslela si si, postaraj sa.
ja sa uz citim v dnesnej dobe ako vadna, ked si takto de facto rovnako vediem deti, ked ich ucim, ze tu donekonecna nebudem. neviem no..

mawka
25. jún 2016

a v zamkoch ti dcera sadne na vlak a vystupi v prahe, metro ma 3 trasy A, B, C, nech si kukne mapu, aby sa vedela orientovat, ktora cast prahy je ktora a vybavene. preukazky a vsetko si vie tiez vybavit sama. aj privat si najst alebo intrak. ved uz je to dospela osoba.

claudia66
25. jún 2016

Casto byvaju aj na strankach skoly inzeraty na intraky a privaty, dobra je aj stranka somvprahe.sk. Kedze sa dcera hlasila na VS v Prahe, tak musela pocitat s tym, ze si tieto veci bude musiet sama vybavit a nikto to nebude robit za nu.

V dnesnej dobe internetu je na nete uplne vsetko, aj navody ako zacat v novom meste a predsalen su to Cechy nie Kambodza, tak sa dievca hadam nestrati 😉

Odporucam ubytovanie na private hladat uz cez letne prazdniny a aj brigadu, na konci septembra uz moze byt problem...v Prahe su zvyknuti na ine tempo zivota, tam nikto na nikoho cakat nebude a nebude ho vodit za rucicku, treba byt priebojny. Inak zivot v Prahe je dobra skusenost 🙂

lubkavargova1
25. jún 2016

Mile damy a pani...skor ako sa do nej uplne pustite. Nikde ani slovom nenapisala, ze ona ide vybavovat...hlada informacie. A podla mna je spravne, ze ako rodic trosku ma obavu, a tak zistuju co-kde-ako 🙂 🙂 A ked ma dcera dobry vztah s rodicmi tak je normalne, ze sa mozno spolu radia ako dalej...nie len ze: balim kufre a dovi-dopo-dopi

titkovamiriam
25. jún 2016

@lubkavargova1 vsak ja by som jej poradila len nejako zakladatelka temy nereaguje,syn tam skoncil druhý ročnik 🙂.My sme so synom riesili jedine ubytovanie internat sme nechceli,ostatne uz riesil a riesi cez skolu.Brigady maju bohaty vyber 🙂

mawka
25. jún 2016

@lubkavargova1 ked ma dobry a pekny vztah, tak si ma k tomu sadnut s dcerou a cas, ktory venuje zakladanim temy venovat dcere. aby si prebrali, co sa dcere podarilo najst, ake ma moznosti, atd. a pri takom velkom decku byt maximalne ako poradny organ a nie organizacny.

natalym
25. jún 2016

@mawka Zdieľam Tvoj názor.
Také decká dneska vedia všetko, možno dcéra to už má prekutané, len mama robí stresy. 😀
Ak nemá tak radšej nech nikam nejde. 😀

natalym
25. jún 2016

@lubkavargova1 Aj to je pravda, nemuseli ju hneď dodrbať.

mima4
25. jún 2016

@mawka
hej, ale treba si uvedomit, ze dnes su deti dost nesamostatne.. Ked tu pise matka, ze ma problem pustit 8 rocne dieta hrat sa pred cinzak na detske ihrisko... alebo dieta nie je schopne prist zo skoly domov, ktoru ma v primeranej dialke....
tak tazko bude vediet fungovat v inom prostredi, kde mu za zadkom nikto nebude stat

natalym
25. jún 2016

@mima4 Tak ono je rozdiel mesto, miesto, činžiak a pod.

mima4
25. jún 2016

@natalym to urcite, ale aj na pokojnych sidliskach, kde nejdu hlavne prudy...nevidis deti hrat sa... dost ochudobnene detstvo... a rodicia nie su ochotni s detmi byt vonka pred panelakom od rana deviatej do vecera piatej/siestej...

natalym
25. jún 2016

@mima4 Ako kde. U nás sú sídliská, kde je veľa malých detí a je tam plno. Skôr tie staršie čučia doma.
Moje nie ja mám tulákov. 😀

mawka
25. jún 2016

@natalym nemas tulakov, mas normalne decka, ktorym nestojis stale za zadkom. moje decka pred cinzak chodia tiez, maly uz kade tade s chalanmi, sak ma uz kolko rokov, chodia spolu nakupovat, maly lepsie nakupuje ako ja 😀 vzdy mi usetri a ked nieco nemaju, on dokaze najst alternativu. chodia uz smai busom k nasim, mala sama busom do skoly, zo skoly, akoze ja neviem, ale my sme robili to iste. a nebolo to na dedine. a vyhovarat sa na velke mesto, to je blbost. sak aj v ba chodia decka same mhd uz od prvej triedy a nikto sa nad tym nepozastavuje. to sa akurat mozno nepaci prilis uzkostlivym mamkam. ako je fajn sa bat o decko, ale odtal potal. treba ich nechaj aj dychat a nestat im furt za zadkami. a uz vobec nie ako dospelym.

mima4
25. jún 2016

@mawka
ked uz niekto hcce byt uzkostlivy tak poriadne! napr. ta nehoda autobusu na dialnici, kde zomreli tie 13 rocne kocky - školsky vylet. Tak treba pekne zakazat taketo aktivity detom 😀

mima4
25. jún 2016

@natalym mas uplne normalne decka. deti maju byt s detmi, zazivat dobrodruzstva, tesit sa, vymyslat... vediet, ktory je ich vchod, ako sa otvara byt, ako si privolat vytah... vediet pockat doma, kym mamina zbehne nieco kupit do potravin.

mawka
25. jún 2016

@mima4 jezis vidis, ze pises o tom byte. musim kupit novu vlozku, strasne tazko sa nam odomyka, mala to neodomkne vobec chudato. musim to vymenit, nech to ide lahko. lenze aj oba vchody idu dost tazko, majitel bytovky na to sere. buduci tyzden to musim zorganizovat 😀

mawka
25. jún 2016

@mima4 ano, z dvoch pripadov nejakeho nestastia sa vyrobi celoplosny problem. to znam 😀

mima4
25. jún 2016

@mawka hej v bytovke si vzdy caka na toho iniciativneho...
ja ked som bola dieta, u nas sa vchod vobec nezamykal

mawka
25. jún 2016

@mima4 mame gulu na oboch dverach a klucom to ide tazko otocit, vies. nejake posahane zamky, hore v byte to iste. my velki mame co robit, mala to nema sancu otvorit. odomknut sa da ok, ale este treba potom otocit klucom a tam to drhne

lubkavargova1
25. jún 2016

zeny nevytvarajme konsppiracie...nikto a nikde nenapisal, ze jej stoji za zadkom a riesi to za nu...len sa spytala a mozno by sa aj ozvala nejaka dalsia mamina, ktorej dieta ide tiez a preco sa nespojit a idu dve kocky do sveta..ved dvom je lepsie ako samej...mozno mlada vie viac infosiek ako mamina a mozno opacne, ze aj mamina moze mat dobry napad cez niekoho kto uz tam je a vie co-ako...ja som tiez bola vdacna za kazdu inforsku ked som bola v Berline a to doslova za kazdu dobru radu. A prvak na vyske je este zelenac, co sa aj tak potrebuje otukat 😀 😀

belkare
autor
25. jún 2016

@titkovamiriam ahoj, zaujímali by ma cca mesačné výdavky na život. Sme rozvedený s ich oteckom a teraz zisťujeme približný rozpočet na mesiac. Ak tam máš syna už druhý rok, prosím koľko to je reálne približne. Takto ak si zrátam cez net ceny (ubytovanie, strava, cestovanie do školy, domov atď.) tak je to možno skreslené. Ďalej neviem o poplatkoch za školu, platí sa tam niečo, kupujú sa učebnice alebo niečo iné. Ďakujem ti.

belkare
autor
25. jún 2016

@stary_ujco
@mawka
@claudia66 pre vás čo ma akože "dodrbete" moja dcéra odišla sama v 15 rokoch študovať do Anglicka na rok...aj keď bola na intráku starala sa o seba sama (prala, upratovala, žehlila, učila sa, ak bola chorá, lekára vybavila, jedlo si zabezpečila ak bola hladná mimo obeda)...teda všetko sama vybavovala...vrátane celého štúdia v zahraničí dopredu vybavila (nakoľko ja anglicky neviem ani muk). Po prvý krát sa vrátila domov po 4 mesiacoch, potom na konci školského roka. Takže sa nemohla skrývať za matkinu sukňu, keďže som ju videla dvakrát za rok štúdia. Myslím si, že ju neprávom nazývate nesamostatnou, keďže tak nie je. Ona sama si už zisťuje veci o štúdiu v Prahe, ale ako
@lubkavargova1 spomínala, máme naozaj veľmi dobrý vzťah a preto jej pomáham zisťovať veci. Samozrejme má pravdu aj @natalym, mám väčšie stresy z toho celého ako moja dcéra 😀 Snažím sa fungovať ako "poradný orgán" nie "organizačný", no každopádne považujem za múdrejšie zisťovať zo všetkých možných strán, aby si slečna mohla veci porovnať aj zo spektra rodičovského nadhľadu na celú tému štúdia v Prahe a nie len na úrovni rovesníkov...myslím si že Modrý koník navštevujú hlavne rodičia (budúci rodičia) a nie je to práve študentská stránka. Takže preto som vás oslovila s prosbou o vaše skúsenosti a vopred vám za ne aj ďakujem.

belkare
autor
25. jún 2016

@lubkavargova1 dík sa podržanie 😀 cením si to 😀 nebojím sa o dcéru, že by sa tam stratila, ale zo svojej skúsenosti viem, že ak by boli dve v podobnej situácii, tak by sa tam spolu adaptovalo na veľkomestský život ľahšie 🙂

belkare
autor
25. jún 2016

@titkovamiriam ešte jedna vec ohľadne ubytovania- privátu - vybrali ste cez net, dohodli a syn išiel na blind už keď trebalo nastúpiť na školu, alebo ste ten privát navštívili a overili osobne dopredu? Ide mi o to, nakoľko sú spoľahlivé inzeráty. Mám už jednu veľmi zlú skúsenosť aj keď z iného kraja 🙂 išli sme do Chorvátska a fotky a text ubytovania cez net nijako nesedeli s realitou a náš super apartmán sme museli predčasne opustiť a bolo veľmi nepríjemné hľadať na poslednú chvíľku s malými deťmi po noci náhradné ubytovanie 🙂

claudia66
25. jún 2016

@belkare ved prave, ze dcera by si mala skor zhanat informacie o ubytovani a zivote v Prahe na strankach, ktorych sa to tyka...ci uz tej, co zdruzuje Slovakov v Prahe, studentske stranky o internatoch, stranky o spolubyvani...potom sa tam treba vybrat na 2-3 dni prejst vopred dohodnute stretnutia ohladom ubytovania (na dialku je to dost tazko vybavovat), postupne sa zabyvat pred zaciatkom roka a najst si brigadu. Najlepsie sa ziskaju info od tych, co tam aktualne studuju a pracuju. Ale ak najdete to co hladate tu na MK tak som asi podcenila tuto stranku ☺