Vysoké školy na Slovensku verzus vysoké školy v Čechách

fido69
11. sep 2024

Na Slovensku máme 36 vysokých skôl. V Čechách je to 28. Pritom nezanedbateľná časť (tých najlepších) študentov navštevuje vysoké školy v zahraničí - v Čechách a Rakúsku.

V roku 2022 študovalo na vysokých školách v Českej republike 20 900 slovenských študentov z toho na verejných vysokých školách asi 19 300 študentov:

Masarykova univerzita v Brně (5200),
Karlova univerzita v Praze (3660),
Vysoké učení technické v Brně (2990),
Univerzita Palackého v Olomouci (1630),
Vysoká škole ekonomická v Praze (1220).

Nepríde mi, že bu sme boli kultúrnejší alebo inteligentnejší národ než češi. Skôr naopak.

Prečo teda máme také kvantum vysokých škôl? Aká je ich kvalita? Kto na nich študuje, keď tých 21.000 najlepších študentov študuje v Čechách? Čo si myslíte? Prečo je to tak?

dskjhfdlkdjhl
11. sep 2024

@fido69 Ak ma pamat neklame, tak v CR je 26 verejnych a 32 sukromnych VS, ale to je len tak na okraj, nie je to podstatne.

fido69
autor
11. sep 2024

Ešte pridám celosvetový rebríček hodnotenia kvality vysokých škôl

GLOBAL 2000 LIST BY THE CENTER FOR WORLD UNIVERSITY RANKINGS (2023 Edition)

238. Charles University in Prague
560. Masaryk University in Brno
637. Czech Technical University in Prague

661. Comenius University in Bratislava
1637. Slovak University of Technology in Bratislava

dskjhfdlkdjhl
11. sep 2024

@fido69 Pozri si, kedy vacsina tych slov. VS vznikla a ako to tu odvtedy vyzera. A potom si spomen na nasu debatu, ked som Ti pisala, ze peniaze v skolstve su neefektivne vyuzivane. Teraz uz mozno chapes, ako som to myslela.

fido69
autor
11. sep 2024

@dskjhfdlkdjhl Neviem ako sú využívané peniaze v školstve. Len viem, že ich je žalostne málo. Deti na ZŠ sa stále na niečo skladajú (mydlo, zachodovy papier,...)
Podľa situácie v iných rezortoch sa aj to málo pravdepodobne rozkradne.

Čo sa týka čísel, tak môžeš mať pravdu. Sú to staršie údaje a kontroloval som len tie slovenské. Aj tak ma tie čísla ohúrili.

dskjhfdlkdjhl
11. sep 2024

Pozri, staci si uvedomit, ze keby tych VS bola tretina (aj stvrtina by na taky maly statik stacila), tak by sa peniaze mohli (aspon na VS) lepsie vyuzit. A takto by sa dalo pokracovat. Lenze, toto sa sotva bude dat niekomu urobit, lebo ak si precistas diskusie na MK a ani to nemusis, staci byt dobry pozorovatel okolia-dnes by kazdy chcel mat VS, kazdy.

fido69
autor
11. sep 2024

@dskjhfdlkdjhl Máš pravdu. Aj v rodine máme jednu "vysokoškoláčku", ktorá sa napriek svojemu nízkemu intelektu prihlásila už na druhú VŠ, pretože tú prvú dala akurát do prvej skúšky.
Čakám kedy niekto povie, že je to jeho/jej právo mať vysokú školu.

Vlastne stačí sa pozrieť do vlády a parlamentu, kde sa to hemží ľuďmi s plagiatorskymi diplomovkami a titulmi zo "zázračne urýchleného štúdia". Ano, titul sa stal prestížnou zálezitosťou, tak si ho kupili.

dskjhfdlkdjhl
11. sep 2024

@fido69 ja viem, ze mam pravdu, bohuzial.