Vysoká škola verzus kurz a samovzdelávanie

edith267
2. sep 2021

Zdravím, neviem či mi niekto v tomto pomôže ale čo sa oplatí viac vyštudovať VŠ alebo sa stačí sám doučiť danú zručnosť pre trh práce (poprípade kurz) ? Lebo ja už fakt neviem.
Budem vďačná za akúkoľvek odpoveď poprípade radu alebo skúsenosť. Ďakujem

littlebubble
2. sep 2021

Záleží predsa od oblasti v ktorej by si sa chcela zamestnať.

edith267
autor
2. sep 2021

@littlebubble Tak ja mám ten problém , že neviem konkrétne pretože tu kde žijem nie je na výber skoro nič takže beriem všetko. Skôr tak všeobecne, či je pre zamestnávateľov dôležitá VŠ či nato hľadia?

pribinak
2. sep 2021

@littlebubble zalezi od pozície, niekde sa vyzaduje VS aj zo zákona, niekde ti stačí kurz.

tncka
2. sep 2021

@edith267 no vs mas na 7rokov,to je si myslim dost vela takze by som brala kurz,ale zase s kurzom daleko nezajdes

klip0
2. sep 2021

Najskôr treba rozmýšľať čo chces robiť, potom aké vzdelanie nato potrebuješ a podľa toho ďalej. Keď niekto ide na nejakú školu len tak aby išiel, tak málokedy potom robí čo ho baví alebo čo vyštudoval

edith267
autor
2. sep 2021

@pribinak Áno to áno školstvo s lekár a pod. Tak ja som ešte myslela, že keď je tá VŠ tak má človek viac na výber či? Lebo predsa sa na VŠ naučíš nejaké zručnosti?

edith267
autor
2. sep 2021

@tncka No 7 rokov je externe.....ja skôr denné keď už. No ako ja nemám problém s kurzom ale ako vravíš aj ja mám ten pocit, že kurzy nikoho nezaujímajú.

pribinak
2. sep 2021

@edith267 tak keď chceš nejakú vyššiu pozíciu, tak tam určite VS, kurz je síce v mnohych ohľadoch fajn, ale neotvorí ti toľko dverí ako VS

luccija
2. sep 2021

@edith267 a kde chces pracovať?žiadny kurz či samovzdelavanie Ti nenahradí VS.Aku máš strednú školu?ak denné štúdium tak neváhaj a aspoň bc či Mgr si sprav.Ale záleží akú školu si spravíš a čo vlastne chces robiť?

edith267
autor
2. sep 2021

@klip0 Jasné chápem to je určite pravda ale ja si myslím, že aj keď nerobíš presne to čo si vyštudoval tak predsa máš viac na výber s VŠ ako s kurzom lebo som videla aj práce kde vyžadovali napr prvý stupeň VŠ žiaden konkrétny len, že treba mať VŠ tak neviem mám fest dilemu lebo nechcem študovať alebo platiť nejaký kurz keď aj tak skončím tam kde som teraz.

edith267
autor
2. sep 2021

@pribinak Presne aj ja si myslím len ako vravím strašná dilema pre mňa ja už som zúfala lebo to s tou robotou je na prd dnes teda aspoň u mňa. A plus stále mám na mysli, že či sa mi to vôbec oplatí, či mám sa vôbec do toho púšťať ešte.

ofzuza
2. sep 2021

No zalezi... Napr ja tiez furt dumam, ci ist este na VS, lenze tam sa uci tolko omaciek okolo, ze mi asi budu lepsie kurzy s certifikatmi.

edith267
autor
2. sep 2021

@luccija No šak ja mám len gympel to bola osudová chyba kedže to mi je na nič. A zase ja fakt neviem, že čo študovať lebo nemám také znalosti žeby som sa mohla hlásiť kdekoľvek a to čo by ma bavilo je zase dosť nepotrebné.

edith267
autor
2. sep 2021

@ofzuza No šak ja neviem tiež mám fest chaos a zmätok v tom už či ísť či neísť ale ja som si vždy myslela, že ak máš VŠ tak je to predsa aspoň dačo a kurz môžeš potom robiť aj popri práci. Ja som bola na Repase cez úrad práce už dávno a nikoho nikde certifikát nazaujíma tak neviem.

mabenn
2. sep 2021

@edith267 VS je vzdy viac

edith267
autor
2. sep 2021

@mabenn Tiež si myslím len ja mám tu obavu a dilemu, že neviem čo sa oplatí študovať pretože to čo by ma bavilo nie je príliš potrebné podľa mňa.

macekovam
2. sep 2021

@edith267 urob si zdr. Sestru.. Roboty budeš mat habadej nech si kdekolvek

edith267
autor
2. sep 2021

@macekovam No hlavne teraz je ich málo.

adya
2. sep 2021

@edith267 VS urcite.nejde len o to,co sa tam naucis a ake kontakty ziskas do buducnosti,ale pre zamestnavatela je to signal,ze sa vies niecomu dlhodobo venovat,dokoncit a aj zatat zuby a vydrzat (ten pomer nudnych a zaujimavych predmetov na VS je naozaj tragicky) - to su vsetko skills,ktore budes v praci velmi potrebovat

marca12
2. sep 2021

@edith267 urcite VS,kurz zamestnavatela nezaujima a su pozicie,kde je preferovane vs vzdelanie

judar
2. sep 2021

No ja neviem teda...mam VS, podotykam snou sa neuplatnim aj keby som sa uplatnila plat kolko? Leda bolo 700-800€ vlastne bezne ako stredoskolaci bez VS...mam este ktomu zahranicny kurz, na ktory sa vela ludia vseobecne nehrne lebo nevedia ani ze nieco take je a s takymto kurzom beriem od 500€ za polhodku hodku roboticky podla narocnosti.....to je tak ked si vacsina mysli ze kurzy su k nicomu....keby ste tak vedeli ze plati tu jedno a to ze cim menej znamy kurz tym lepsie ohodnotenie.....darmo je niekto nechtarka, kadernicka, uctovnicka ked tych je vsade dost aj bez kurzu a cim vacsia konkurencia tym mensie ohodnotenie

lindous
2. sep 2021

Ako už bolo povedané, záleží .. napríklad ja by som nemohla robiť to čo chcem bez VŠ, ale mám aj kamarátov, ktorí sa uchytili v niečom "iba" s gymnáziom, lebo sú šikovní, či už manuálne, kreatívne alebo im to myslí resp. mali dobrý nápad a všetko čo potrebovali sa naučili sami praxou 🙂
A doplnila by som len, že študovať niečo len preto, že sa to "oplatí" sa môže nakoniec práve naopak vypomstiť ...školy, o ktorých absolventov je najväčší záujem sú náročné a ak k tomu človek nemá žiadny vzťah a nebaví ho to, tak to štúdium proste nedáva a väčšinou to vzdá/vyletí ... treba mať pre danú vec aspoň trošku zápal 🙂 takže ja by som určite hľadala niečo v oblasti, ktorá ťa baví, aspoň niečo príbuzné a keď budeš počas štúdia šikovná, budeš na sebe makať, budovať si kontakty a dáš tomu niečo naviac, tak sa vieš pekne uplatniť aj v na prvý pohľad menej perspektívnom odbore

nikolka1986
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
matafri
2. sep 2021

@judar by ma velmi zaujimalo co je to za kurz resp roboticka ktoru vykonavas za tie peniaze ak to samozrejme nie je tajomstvo 😉

janne318
2. sep 2021

Tu je skutočne rozhodujúce, o akom odvetví a o akej práci sa bavíme. Nie je pravda, že VŠ je vždy viac, ako kurz. Konkrétne v mojom fachu je podstatné, či daný zamenstnec spĺňa kvalifikačné a zdravotné podmienky - teda či je držiteľom príslušného osvedčenia/licencie. A je úplne jedno, či to osvedčenie získal na základe štúdia na VŠ, alebo či je výsledkom "kurzu" (slovo "kurz" som zámerne dala do úvodzoviek - hovorím totiž o kurze v trvaní rádovo cca 3-5 rokov).

littlebubble
3. sep 2021

Moju prácu by nemohol robiť ani Ing, Mgr bez kurzu takže niekde to potrebné je.Kolegovci majú niektorí VŠ.

Ja som si však ani jeden kurz nerobila ,,čo ak raz,,.Ja som vedela, že budem mať prácu a vedela som, že to využijem.Jeden kurz mám priamo z univerzity.

Ak vieš čo chceš študovať a vieš, že ti to môže pomôcť tak skús VŠ.Ja som tiež najprv vyskúšala VŠ a mám v pláne to raz skúsiť znovu len si chcem vybrať lepšie.Aj keď mi je jasné, že platovo by som bola na tom rovnako ak nie ešte horšie kedže mňa zaujímajú také slabšie platené pozície.Skôr povolania.

Takže ak máš predstavu tak tú VŠ skús ak nie tak ešte počkaj.Ty musíš zamakať aj s titulom.Musíš chcieť.Poznám ľudí ktorí majú VŠ a+ si dorobili učňovku, nadstavbu aby mohli vykonávať svoju prácu a VŠ nevyužili, takže nie je pravda, že nikto nič neuznáva len titul.Tí ľudia majú dobré pracovné pozície.

Všetko je o tom čo vlastne chceš robiť.Ak chceš byť právnička tak samozrejme, že VŠ mať musíš.

Poznám minimálne 3 ľudí ktorí žijú z kurzu a VŠ majú na okrasu a nepracujú pre nikoho.Aj riaditeľov bez VŠ som poznala.

Záleží od toho kde sa budeš hlásiť.Niekde to bez VŠ nejde.Tak ako to napísala @pribinak.

littlebubble
3. sep 2021

Autorka: Niekde na to hľadia, niekde môžeš karierne rásť aj bez VŠ a niekde sa rásť nedá ani s VŠ pretože je to proste dané povolanie.To je strašne individuálne.
Na tej istej pozícií si jeden zamestnávateľ môže vyžadovať VŠ a druhý nemusí.A niekde tu VŠ proste potrebuješ a bez nej sa v odbore nepohneš.

Ak máš možnosť študovať tak to určite vyskúšaj a vyberaj si podľa toho čo ťa zaujíma a či je vôbec šanca zamestnať sa.Ak už nič tak niekde hľadia len na titul a je im jedno odkiaľ ho máš a čo si študovala.

Nie na každej VŠ pozícií zarobíš viac ako stredoškolák takže aj na to treba pozerať.Niekomu ide len o spoločenský status a pritom zarába almužnu.

Po ukončení štúdia treba aj niečo vedieť, takže sa netreba spoliehať na to, že školou sa vzdelávanie končí.Zamestnávateľov nezaujíma len titul, ale aj to či ten človek vôbec vie čo bude robiť.Takže popri škole treba na sebe makať a zaujímať sa o budúce povolanie.

ninka1991
3. sep 2021

@edith267 toto je tak strasne vseobecna otazka 🙄 vsetko zavisi od tvojich predstav, narokov ale samozrejme od toho co vsetko si ochotna vlozit ty do prace aby si sa mala dobre. Ak sa smiem opytat mas uz nejake zamestnania za sebou? Skusenosti? A taktiez to ze ci mas deti. Zamestnavatela to sice nema co zaujimat ale pre dobro tvojej rodiny a teba je dolezite premysliet si ze kolko casu chces stravit v praci. Ak chces konkretne rady daj viac info o sebe. Ale podla mna vela zalezi na jednotlivcovi. Nemam VS a zarabam rovnako ako moj brat s Mgr. v BA a to pracujem v NR 😊. Cize tak.

canany
3. sep 2021

Ja som sa bez VS v praci nemohla posunut o poziciu vyssie. A to som vtedy bola fakt namakana samostudiom. Az som skoncila VS hoci v uplne inom odbore, tak hned po promociach ma povysili. Takze v niektorych zamestnaniach to funguje aj takto.

judar
3. sep 2021

@matafri takto ...je to jedno co to je za kurz a robotu lebo kazdy sme si strojcom vlastneho stastia a vlastnej cesty hoc aj pracovnej...raz som to niekomu trosku ozrejmila tu a vysmiali ma narovinu ze taram, vymyslam si atd, ze to nieje mozne lebo ved kto by platil takto ludom tolke peniaze ked zijeme v 21. storoci plnom vsetkeho mozneho...ozrejmovat to nebudem, mam sa good lepsie nez s VS a tot vse k teme