Vysoká škola popri dieťati

elizaberh
26. feb 2023

Ahojte potrebovala by som poradiť , počuť názor alebo skúsenosti .
Mám 4 mesačné bábo no chcela by som ísť na výšku strednú školu mám obchodnú ,ale na výšku by som chcela pokračovať skôr v učiteľskom smere lenže vôbec netuším aký študíjný program si vybrať chcela by som niečo zvádnuteľné . Pri nástupe do školy by bábo už malo rok plánujem ísť do školy externe .
Vie mi niekto poradiť nejaký odbor ,ktorý by som zvládla a ako také študijné programy fungujú.
Za každú radu budem vďačná.

deedol
26. feb 2023

musis si vybrat, ci chces ucit MS/ZS alebo SS.
ak SS, tak na akom type skoly chces ucit - gymnazium, SOS...
a potom si vyber predmet/y, ku ktorym mas vztah a s ktorymi sa aj uplatnis, teda pozri profesiu alebo ine inzertne portaly, ze akych ucitelov/ky hladaju v tvojom okoli. urcite sa uplatnis s anglictinou, informatikou, matikou... pripadne ak chces ucit na SOS, tak si pozri odborne predmety.
(napr. ja mam VS ekonomickeho smeru a DPS, cize mozem ucit viacero predmetov na obchodnej akademii, plus som si dorobila rozsirujuce studium AJ, cize mozem kvalifikovane ucit aj AJ.)

nelca84
26. feb 2023

@deedol myslis to dobre, ale ona chce nieco "zvladnutelne"

deedol
26. feb 2023

@nelca84 uvidime, co odpise, hm?
neviem, co je "zvladnutelne", ja som ucila na gymnaziu a kazdy predmet vie byt narocny, ked ucis tinedzerov, lebo maju skratka otazky a nemozes byt len o krok (teda o jedno ucivo) pred nimi, musis proste vediet a mat vztah k tomu predmetu. mna to hrozne bavilo 🙂 (ucila som AJ a fin. gramotnost)

bilberryday
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nelca84
26. feb 2023

@deedol ocakavala by som skor otazku, v com sa dobre uplatnim, nie co je zvladnutelne... no ale kazdy mame ine priority

elizaberh
autor
26. feb 2023

Ahojte ďakujem za odpoveď myslím tým nejaké ľahšie predmety učiť by som chcela na ZŠ ...zasa viem ,že to nebude ľahké no do takých predmetov ako matematika by som nešla rada by som učila od 5-9.

deedol
26. feb 2023

@elizaberh ucit 5-9 je asi najtazsie, ale ok 🙂
tiez by som cakala, ze napises, k comu mas vztah. fakt neviem, co je "lahky" predmet, pre kazdeho asi nieco ine. pre mna je lahka anglina, pre niekoho etika alebo vytvarna, ale tam zas byva problem s uvazkom. plny uvazok na ZS je tusim 22 alebo 23 hodin a vacsinou su tie hodiny na skolach uz obsadene, lebo ich je len par. preto radim pozriet si profesiu, ze co skoly v tvojom okoli hladaju.
opytam sa inak, ktore predmety by ta bavilo vystudovat a ucit?

elizaberh
autor
26. feb 2023

@deedol celkovo mám dobrý vzťah k deťom , ale keďže mi hudba a spev vôbec neidú nad učením v MS ani nerozmýšľam lebo viem ,že tam toto potrebujem . Napr. anglinu mám rada aj sa dorozumiem len neviem či by som potom ten jazyk zvládla ....rozmýšľala som aj nad biológiou .
O prácu sa nebojím keďže v okolí máme školu ,kde sa učí zatiaľ len prvý stupeň (škola je malá tak plánujú zväčšiť aby tam sa tam mohol učiť aj druhý stupeň )

deedol
26. feb 2023

@elizaberh chapem, len ak je skola mala, tak potrebujes ucit viacero predmetov alebo predmety, ktore maju vyssiu casovu dotaciu. SJ a AJ su fajn, lebo tam je pocet hodin za tyzden v jednej triede 3-5, cize ked ucis napr. tri triedy SJ, hned mas aj 15 hodin v uvazku. BIO su tusim 2 hodiny tyzdenne, takze cisto z BIO by si cely uvazok asi v malej skole nevykryla (musela by si ucit napr. 11 tried, to je asi nerealne).
kombinacia AJ-BIO znie fajn, ale teda studium ucitelstva AJ nie je lahke, ide sa dost do hlbky, koncis statnicou a si potom kvalifikovana ucit aj na SS. (BIO neviem, to som nestudovala.)

patus_2
26. feb 2023

@elizaberh biológia sa iba zdá ľahká, no v skutočnosti je pomerne náročná. Aj tých hodín na II. stupni nieje veľa a učiteľov biológie je dosť, sú málo žiadaní. Určite si vyber predmet s väčšou hodinovou dotáciou, napr. jazyky, matematika... A k tomu zvoľ kľudne predmet a menším počtom hodín - bio, fyz, chem, geo, vyv...

bilberryday
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
emmulienocka
26. feb 2023

Štúdium SJL je časovo náročné. Neviem, či je vôbec možné študovať učiteľstvo pre II.st. a SŠ externe.

bilberryday
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
elizaberh
autor
26. feb 2023

Tak čo by ste povedali ,že je náročnejšie ANJ či SJl a čo by ste si zvolili na mojom mieste

bilberryday
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
januska12323
26. feb 2023

To sa musíš sama rozhodnúť čo by ťa bavilo učiť, resp. na čo máš hlavu.

deedol
26. feb 2023

AJ mas na akej urovni? mas aspon maturitu na urovni B2? ak nie, AJ neodporucam, mala som take spoluziacky a bolo to pre ne prilis.
SJ aspon studujes v rodnom jazyku, aj ked je tiez narocna.
vies aj, na ktorej skole by si to chcela studovat? lebo VS na slovensku maju roznu uroven a niektore su "lahsie", ale zaroven aj dost nekvalitne.

elizaberh
autor
26. feb 2023

@deedol ANJ mám B1 a škola by to bola Prešovská univerzita

elizaberh
autor
26. feb 2023

@bilberryday nepísala som o slabých študijných predpokladoch zmaturovala som na 1 lenže chcela by som sa aj venovať bábu preto píšem niečo zvládnuteľné ....nehovorím ,že som nejaký génius ...pokladala by som sa za taký stred .

deedol
26. feb 2023

ak uvazujes nad AJ, urob si aspon online par testov, ktore ti urcia uroven, a ak mas fakt B1 a nie B2, tak AJ radsej nie. aj ked urcite by si sa s nou zamestnala, lebo anglictinarov/ok je malo.

zuzana76
26. feb 2023

@elizaberh vybrala by som si slovenčinu a občiansku (pripadne dejepis, ale tam by si sa musela pripraviť na prijímačky poriadne)

zuzana76
26. feb 2023

@elizaberh Štúdium akéhokoľvek predmetu je náročné, aj na tu slovenčinu sa musíš poriadne pripraviť (este možno slovenčina a technická výchova), to by mohlo byt aj bez prijímačiek.

ruzasipova
26. feb 2023

@elizaberh Ja mam vystudovanu biologiu a dakujem pekne. Ale isto lepsie ako SJL, co som pocuvala kolegyne.

nekonecna_katastrofa
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
domini404
27. feb 2023

Možno by bolo najprv dobré zistiť, či sa vôbec dá študovať akademické predmety externe. Pretože čo viem, tak sa nedá.

zuzanockamt
27. feb 2023

@elizaberh Pozri si inzeráty na Profesii - teraz sú potrební učitelia MAT, FYZ, INF. O SJL, jazyky extra záujem nie je. BIO, DEJ je malá časová dotácia, na malej škole sa neuživíš. Máš veľmi neučesaný, kostrbatý prejav - to sa k slovenčinárovi nehodí + gramatické chyby.

lenka9g
27. feb 2023

@elizaberh ja som išla z OA na fyziku, techniku učiteľstvo. Aj keď to nie je med lízať tak fyziku chcú teraz všade a boli sme malá skupina, priateľské prostredie kde sa nevyhadzovalo. Teraz si dorabam informatiku lebo učím na gymku a tam programujeme a to som vôbec nevedela

andreatytler
27. feb 2023

@elizaberh Ja som zo slovenska prec uz vela rokov a moje sklonovanie pokulhava a tak ma zaujima ci je toto spravne:
Vysoká škola popri dieťaťu.
Nemalo by to byt: DIETATI?

ivka225
27. feb 2023

@andreatytler Ano, popri dietati.

ivka225
27. feb 2023

@andreatytler Iba ak by islo o slovne spojenie s 3. padom, napriklad "popri dietatu jeho nespravnu uvahu".