Vysoká škola a financie

22. sep 2024

Ahojte,je tu niekto kto nepokračoval ďalej na Mgr stupeň štúdia napríklad kvôli financiám ? Bohužiaľ intrak som nedostala ani po minulé roky a rodičia mi museli platiť 200€ nájomné + strava ,ale bohužiaľ peniaze nestačili keďže moji rodičia mi mohli dať Max 50€ na týždeň čo k dnešným cenam je málo ,čiže som sa rozhodla radšej ukončiť vysokú len Bc. a momentálne rozmýšľam nad prácou v zahraničí s tým že po určitých rokoch by som si dokončila Mgr popri práci ,bohužiaľ brigádu popri mojej vysokej škole som nestíhala + sa učiť ,len ma zaujíma či ste to mali niekto podobne 😅 rodičom to nevyčítam ,viem žeby mi dali prvé aj posledné ,len ma zaujíma či niekto bol / je na to podobné

anjelok
22. sep 2024

Ja som zacala dennym a v tretom rocniku som si nasla pracu na plny uvazok a dostudovala externe.

lubossi
22. sep 2024

ja som si nasiel brigadu 2-3h denne v roznych casoch. Studium som si rozlozil o +1 rok tak aby sa to dalo stihat.

petamich
22. sep 2024

Zo skusenosti okolia je velmi mala pravdepodobnost, ze si neskor ten druhy stupen dorobis 🤷‍♀️ mam x kolegov v praci, ktori sa rozhodli prerusit a uz sa k tomu nevratili, skor dokoncili ti, co studovali externe. Akonahle zacnes pracovat, niekedy narocna praca, neskor mozno domacnost, rodina - bude sa to len nabalovat. Ale mozem sa mylit

pribinak
22. sep 2024

Nechať rozrobenú školu? Za mna zlý nápad. Však cez víkend nemizes brigádovať? Alebo aspoň niečo večer na 2-3 hod.?

maranta_leuconeura
22. sep 2024

Brigadovala som cez vikend a jeden den v tyzdni poobede (rozvrh som si urobila tak, ze ostatne dni som mala od rana do vecera kvoli tomu)... Bolo to narocne. Ale su aj brigady, kde sa mozes podchvilou ucit (recepcna v hoteli, fitku a pod), pripadne v obchodakoch cez vikend doobeda a cez tyzden nechodi tolko ludi (praca na predajni). Bc. je za mna nic, urcite si urob 2. stupen, aj ked to bude narocne, neskor to ocenis

zobaka
22. sep 2024

chod do zahranicia, tam zarobis ovela viac aj uvidis svet ako tu s nejakou priemernou VS a ukoncenym mgr titulom

candii
22. sep 2024

Tak moja kamarátka študuje už momentálne Mgr. pri práci a dvoch deťoch na ktoré je sama. Takže si myslím, že keď človek chce zvládne všetko 🤷🏼‍♀️

vevesh
22. sep 2024

Mala som kopec spoluziakov, ktori prerusovali studium-normalka, vratili sa- niektori skor, niektori neskor a ano, cast nikdy nedorobila skolu. Ja som to riesila prve roky 3-4 mesacnou brigadou v zahranici, neskor v 4-5 rocniku normalne pracou popri skole. Ale mala som kolegynu, ktora bola polosirota bez penazi so zlym vztahom s rodicmi, tak ta mala normalne tpp aj s nadcasami sem-tam a vybavila si na oddeleni individualny vyucovaci plan..

alickapusinka
22. sep 2024

Kto chce hľada spôsob kto nechce hľada dôvod.Odisť zo školy je podľa mňa zlý nápad.Potom zasa nanovo začinať si robiť časom školu ked teraz si rozbehnuta.A aka je ta škola že sa nedá popri nej brigádovať.Veľa žien si najde brigádu popri škole.Takže TY máš same výhovorky ako sa to nedá hľadaj spôsob ako sa to dá.

lindous
22. sep 2024

@candii s mojim odborom napríklad nemožné, akokoľvek moc by som chcela, magisterske studium som mala ako full-time job, pondelok až piatok, niekedy skoro ráno, niekedy po večeroch, časovo málo predvídateľné,experimentálna práca v laboratóriu je už raz taká… neviem ako je na tom autorka, ja len že naozaj sa nie vždy dá…

Autorka, viac ako rok by som to neodkladala… sociálne štipendium by ti nevyšlo/nepomohlo?

lenuska9999
22. sep 2024

Veď sa prihlás na magisterské štúdium externe, môžeš ho robiť popri práci, ktorú si nájdeš.

mabenn
22. sep 2024

bola som na tom podobne, zamestnala som sa v 3.roc este pred Bc na pol uvazok vo firme a dostudovala som Mgr dennou formou (IT sektor)

petracandle
22. sep 2024

Úprimne, Bc je úplne k ničomu. Buď sú pozície kde netreba vysokú školu vôbec, alebo vyžadujú a rovno druhostupňový titul.
Áno, titul si môžeš dorobiť aj neskôr ale to je veľmi málo pravdepodobné.
Dorob si titul hneď, inak si zbytočne stratila 3 roky života.
Riešením je brigáda

luccija
22. sep 2024

@lindous ty si študovala chémiu, farmáciu?

lindous
22. sep 2024

@luccija chémiu 😊

anos18
22. sep 2024

Ja by som si na tvojom mieste našla prácu a dokončila VŠ externe. Do zahraničia môžeš ísť aj potom. Lebo ak pôjdeš do zahraničia teraz, je vysoko pravdepodobné, že školu už nedokončiš

30majka71
22. sep 2024

No ale tam je nejaký časový limit dokedy sa dá dokončiť vysoká škola. Takže pozor aj na to, nie že po 10 rokoch idem dokončovať.

nelka93
22. sep 2024

@lindous študovala som vedecký odbor na matfyze a stihla som aj brigádu. Plus vzala som si študentskú pôžičku a neubudlo zo mňa. Čiže súhlasím s názorom, že keď sa chce, tak sa dá vsetko

lindous
22. sep 2024

@nelka93 “brigádovať” som brigádovala aj ja, po večeroch a víkendoch doučká, mala som z toho na svoje výdaje a život, na to by som si od mamy pýtať peniaze naozaj nechcela, ale žeby som stíhala robiť tak, aby som sa komplet uživila, to si naozaj neviem predstaviť… študentská pôžička znie ale ako fajn riešenie v takejto situácii, keďže som našťastie nič takéto nemusela riešiť, priznávam, že takéto niečo mi vôbec nenapadlo 😊

vilma7
22. sep 2024

VS som si robila ako dospelá, samostatná osoba. Mama to jednoducho nepovažovala za potrebné k životu.
Takže kľudne aj neskor.

margotka17
23. sep 2024

Pozri sa, dokončiť si ozes kedy chces, ale možno časom zistíš, že ti tie ďalšie roky v práci vôbec nechýbajú. Všetko je len o tvojej šikovnosti 👍

mantilka
24. sep 2024

@candii no nikto jej musí pomáhať s deťmi.

mantilka
24. sep 2024

@vilma7 VS sa robí vždy v dospelosti.

vilma7
24. sep 2024

@mantilka naozaj? Píšem aj samostatná, nie len dospelá...treba čítať aj ďalej.