Pekný deň.
Píšem z časti i za dcéru, ktorá nemá jasno v tom, ktorým smerom sa vybrať. Končí posledný ročník gymnázium a vie, že by sa chcela venovať hlavne /aj postihnutým deťom. Ja som špeciálna pedagogička a už od malička videla a fungovala medzi deťmi či už s mentálnym alebo telesným postihnutím. Špeciálna pedagogika ako taká jej až tak nesedí a rozhoduje sa skôr medzi psychológiou a fyzioterapiou. Vrámci psychológie by chcela časom robiť diagnostiku porúch, rôzne terapie atď. Vrámci fyzioterapie v podstate to isté, len s telom. Sú rôzne telesné postihnutia (variant C), niekto nevie používať ruku alebo ruky, iný ani nohu - nohy a dokonca sú takí, ktorí ani udržať hlavu. Od nás zo školy viem, že sa s nimi chodí na rôzne cvičenia a fyzioterapie, toto je druhá možnosť čomu by sa chcela venovať.
Aké vidíte plusy a mínusy? Ktoré by ste odporúčali/neodporúčali a prečo?
@lenka_da ta dovolenka 🥰 toľko dní
@jozef11111111 ale poväčšine si tu dovolenku nemôže učiteľ brať ako chce, ale len cez prázdniny.
nechcem zniest ako niekto kto baží po peniazoch ale isla by som do psychologie... vo vseobecnosti ma vacsie vyuzitie ako len bezna terapeutka, ako uz bolo pisane je ich nedostatok takze ma jednoduchsie uplatnenie... druhou vecou je ze si bude vediet lepsie zarobit ako fyzio a hlavne v tomto svete a hlavne do buducna bude potrebovat stabilitu a peniaze na zivot a byvanie atd
Fyzioterapeutka je lahsie povolanie z dlhodobeho hladiska. Pri diagnostike deti v psychologii sa casto zistuje, ci za ich problemom nieje problem v rodine. Ked je, tak to je nestastie. Niekedy aj nie je ale rodicia sa spravaju, mozeme to nazvat nestandardne a moze byt tazke pracovat s takym dietatom. Tazke v zmysle, ze psychologicka vidi, ze rodicia sa k dietatu nespravaju pekne alebo nespolupracuju a dieta bud upada alebo sa trapi. Bude velmi tazke sa odosobnit.
Fyzio na rozdiel od psychologie je take v pohode. Cvicis s nimi, pokecas, pochvalis a ides domov s cistou hlavou.
Obe povolania sú fajn. Z praktického hľadiska: psychológov je žalostne málo, je po nich momentálne veľký dopyt. Štát má záujem, aby boli psychológovia aj na školách, poskytuje na nich extra príspevky mimo normatívu, aby ich školy mohli zaplatiť. Navyše, sú to odborní zamestnanci, čiže trochu lepšie platení ako pedagogickí. Plus, 45 dní dovolenky poteší. Za mňa, práca na škole vhodná pre ženu, bude mať čas venovať sa rodine. Neskôr si môže otvoriť vlastnú prax, ak by chcela, samozrejme. Kým rieši iba prevenciu, môže to byť veľmi pekné, inšpiratívne. Keď natrafí na problém, je to vyčerpávajúce a náročné (hlavne komunikácia s rodičmi, resp. riešiť šikanu je tiež náročný oriešok).
Fyzioterapeut, fajn, napríklad v detskej nemocnici alebo v kúpeľoch. Pracovná doba ale dlhšia, dovolenky menej. Tiež si môže otvoriť vlastnú prax, ale je ich podstatne viac ako psychológov. Jedine, ak by bola fakt dobrá v odbore, takých je málo a za skutočne dobrým fyzioterapeutom sa cestuje aj cez pol Slovenska. Ale k tomu sa treba pár rôčkov dopracovať ... Držím palce 😉