Univerzita Komenského - psychológia alebo pedagogika

betina3
24. jún 2021

Ahojte,
prednedávnom ma zobrali na dve fakulty Univerzity Komenského- pedagogickú a filozofickú, odbory: predškolská a elementárna pedagogika a psychológia.
Zvažujem čo ďalej a neviem sa rozhodnúť.
Viem, že je to veľmi individuálne, ale čo by ste si vy vybrali? Alebo v čom vidíte väčšiu perspektívu do budúcnosti? Budem vďačná za každú radu, poprípade názor od tých, ktorí na daných fakultách študovali.

simsalabim
24. jún 2021

@betina3 psychologia. Dostat sa na nu na UK nie je jednoduche, studium ma uroven, pedagogovia su naozaj odbornici.

renab
24. jún 2021

@simsalabim len buducnost ziadna....

oli18
24. jún 2021

@renab každý, kto je výborný vo svojom fachu, budúcnosť má.

simsalabim
24. jún 2021

@renab akoze ziadna? Odhaduje sa, ze v zapadnom svete kazdy 4.clovek potrebuje pomoc psychologa, len u nas sa ludia este ostychaju problemy takto riesit.

katkamatka7
24. jún 2021

@betina3 Psychológia, pre širší záber.

renab
24. jún 2021

@oli18 moja dcera tam skoncila s cervenym diplomom pred par rokmi. Rozhodla sa pre psychoterapiu. Mala plany. Samozrejme skola nestacila. Potrebujes kurzy. Tie nestoja par eur a vacsina ludi ich nedokonci, ked neda uplatok, lebo inak sa pomaly do komory psychoterapeutov nedostanes...
Takze aj ked ju to velmi bavilo, odisla sklamana z kurzu a povedala mi, ze ta skola bola najvacsia hlupost, aku v zivote urobila.

renab
24. jún 2021

@simsalabim v zapadnom svete mozno ano, ale tam ti je nas diplom nanic a u nas je problem....

luccija
24. jún 2021

@betina3 psychologia urcite deti a ludi s problemami pribuda.Firmy budu potrebovat psychologov casom…ale psycholog sa uci cely zivot, a urcite terapeticky vycvik
Ak chces pedagogiku jedine, ak mas tuzbu mat vl.skolku.

luccija
24. jún 2021

@renab moze byt kouc teraz je to IN ludia maju stale potrebu sa hladat, vyhorenych a nestastnych pribuda.

simsalabim
24. jún 2021

@renab rozumiem a je mi to luto, ze prisla o sny... z tvojho pohladu je ta predskolska pedagogika perspektivnejsia?

renab
24. jún 2021

@luccija z jej spoluziakov robia v obore dvaja.

renab
24. jún 2021

@simsalabim neviem, asi z blata do kaluze.
Akoze studium je zaujimave, ale to je asi vsetko.

katkamatka7
24. jún 2021

@renab Mrzia, že Tvoja dcéra zažila sklamanie. Tým ale jej dráha nekončí. Zbiera kredity aj po skončení školy a nie je to lacné. Verím, že pociťuješ hrdosť nad jej úspechmi a aj pri prejave nespokojnosti nad korupčným systémom sa dokáže držať svojich zásad. Prajem jej, aby našla vytrvalosť ísť za svojimi pôvodnými ideálmi a nevzdať sa. ❤️

taskataska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
renab
24. jún 2021

@katkamatka7 vzdala to, neda sa bojovat s veternymi mlynmi. Odisla do Spanielska, robi manazerku v gastropriemysle 🤷‍♀️

katkamatka7
24. jún 2021

@renab Svoje vedomosti aj danosti využíva 😉 Vybrala si odbor so širokou škálou uplatnenia a stále je v jeho hĺbke. Aj pri povolaní, kde na oko nesúvisí s jej rokmi štúdií, sa mu venuje.

renab
24. jún 2021

@katkamatka7 okrajovo ano...

oli18
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
renab
24. jún 2021

@oli18 mozno zalezi na kurze psychoterapie, lebo je viac skol. Ja uz si nepamatam, aky si zaplatila dcera. Viem len, ze profesorka zo skoly jej hned povedala, ze napriek tomu, ze je velmi nadana, ten kurz jej zrejme nedaju ukoncit, aby si vybrala inu skolu psychoterapie. Dcera vsak chcela prave toto. Tak sa stalo, co sa stalo...
Ale ona je uz teraz spokojna.
Super, ze sa to tvojej dcere podarilo a dari sa jej dalej a moze pomahat tak, ako po tom tuzila.

katkamatka7
24. jún 2021

Žiaľ, stretla som sa s tým, že cena kurzu je vo výške, ktorú si niekto nemôže dovoliť. Vedomosti vtedy nestačia. Bez kurzu nemôže pokračovať v práci a plat nestačí. Z toho pramení myšlienka úplatku, boja s veternými mlynmi, bitie hlavy do múru. Najmä, ak na škole znamenali vedomosti otvorené dvere k úspechu.
Predpokladám, že vyštudovaný psychológ má v malíčku, čo znamená vytrvalosť, prekonanie, akú motivačnú silu má neúspech, pád a schopnosť opäť vstať. Neopakovať chybu, nájsť úrodnú pôdu pre svoj rast a prekvapiť tam, kde to nik nečaká.

renab
24. jún 2021

@oli18 ja som celkom rada, odhovarala som ju od tejto skoly, lebo sa mi zdalo narocne cely zivot riesit problemy druhych. Ona po nej tuzila, tak som ju nechala. Skola ju velmi bavila, len potom prislo sklamanie. A mozno to tak malo byt....

oli18
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
renab
24. jún 2021

@oli18 zaplatili si kurz aj so spoluziackou, ktora bola mimochodom este lepsia ako moja dcera. Po dvoch rokoch im oznamili, ze sa jednoducho na tuto pracu nehodia. Presla len dievcina, co uplatok dala.... Zial, vsetko je o ludoch. A ked niekto nepotrebuje konkurenciu na malom Slovensku, tak si to zariadi. Kedysi tieto kurzy neboli vobec potrebne, potom sa dali robit aj pocas skoly, teraz uz nie... ked ludia potrebuju zarobit, vsetko sa da...

katkamatka7
24. jún 2021

@renab Poznám....

ninusa221
24. jún 2021

Neda sa dat kombinácia ? Alebo si daj psychologiu na učiteľský smer a máš po dileme 😁

simsalabim
25. jún 2021

@ninusa221 co je psychologia na ucitelsky smer? Taky odbor sa podla mna studovat neda. Buduci ucitelia maju zaklady psychologie vramci studia 1-2 semestre.

zuzuliennka1
25. jún 2021

psychologia, ale s tym, ze skolou to neskonci - ak sa chces presadit a neskoncit ako “zbytocny absolvent” , treba zamakat - absolvovat pocas studia zahranicne staze a hlavne zamakat po skole - kurzy, pripadne zahranicie, alebo si vybrat nejaku specificku oblast, forenzna psychologia napr…
zalezi od tvojej motivacie - vybrala si si skolu, lebo sa tomu naozaj chces venovat, alebo preto, ze je to “lahsia moznost”
sama teraz pre 3r syna hladam uz vyse roka psychologiu - kvoli nerozpravaniu a dalsim veciam a cakacie doby na tieto vysetrenia su minimalne rok - deti/ludi, ktori takuto pomoc potrebuju, je stale viac, psychologov malo - takze uplatnenie je, len sa k tomu treba aj zodpovedne postavit, nie len ze “lahka skola nech mam titul a tym to hasne”

ninusa221
25. jún 2021

@simsalabim neviem ako to je… ale viem že na strednej nam vravela psychologička že nemame si dat psychologia bez učiteľského smeru pretože je to na 2 veci😃

ninusa221
25. jún 2021

@simsalabim v NR sa dá.😉

simsalabim
25. jún 2021

@ninusa221 👍 No len tato psychologia je vedena ako ucitelstvo - predmet na SS. Cize ucitelka uci napr. biologiu aj psychologiu. Nemyslim si, ze by s tymto mohla robit specializovanu pracu psychologa, ale mozno sa mylim.