Tipy a rady ako písať bakalárku

7. sep 2020

Dobrý večer, som tretiačka na VŠ a tento rok ma čaká písanie bakalárky. Zohnala som si už približne 15 kníh, ktoré sa týkajú mojej témy a rada by som už niečo začala písať. V bakalárke budem mať teoretickú (1/3 bakalárky), aj praktickú (2/3) časť. Praktická mi problém nerobí, ale neviem si rady s teoretickou časťou. Ide o to, že som si napr. v troch knihách našla nejaký odsek, ktorý sa týka toho, čo by som do bakalárky rada zahrnula, ale neviem, ako to mám písať. Mám ten daný odsek napísať vlastnými slovami (aby si zároveň zachoval význam) alebo pozmeniť slovosled alebo ako? Dosť sa bojím, že mi systém pri odovzdaní vyhodí veľké percento zhody a ja prácu neobhájim. Viem, že sa dá aj citovať/parafrázovať, ale zas nemôže byť moja bakalárka založená iba na tom. Neviete mi dať prosím nejaké tipy a rady? Veľmi pekne ďakujem.

missviolet
7. sep 2020

Opis temu svojimi slovami, usuvztazni, poukaz/vyvod nejaky zaver a podpor si to priamou citaciou tych odsekov z knih - aj ju poriadne, samozrejme, oznac.

miskooo1987
7. sep 2020

Ja neviem, ale nie je nejako neskoro? Bakalarku sme začali písať v druhom ročníku niekedy v 2 semestri... a v tom istom semestri bol aj seminár ohľadom akademického písania...

autor
7. sep 2020

@miskooo1987 My seminár k bakalárke budeme mať až tento semester... a čo sme si tak písali so spolužiakmi v skupine na fb tak som zatiaľ jediná, ktorá už na nej začína pracovať, každý to necháva až na zimný semester.

miskooo1987
7. sep 2020

Dosť neskoro... o polroka neskôr🙂 čo to je preboha za školu?

leuchtturm
7. sep 2020

co za odbor to studujes?

veronikaszabova
7. sep 2020

A ty si doteraz nepisala ziadne seminarky?? Ked nevies, ako napisat bakalarku?

meluela
7. sep 2020

Bud citujes v uvozdovkach od slova do slova (vhodne na kratsie useky, tam kde je nutne zachovat presne znenie citovaneho textu), alebo sa odvolavas na myslienky/vysledky vyskumu atd. Mala by si tu teoreticku cast aj sama nejako pochopit, premysliet a spracovat, nieleny vyskladat z citatov, potom je to skor kompilat, co ti asi prejde ale nie je ti nic moc. V teoretickej casti ide o to, aky je momentalny stav poznania danej problematiky. Idealne je aby tie knihy co citujes neboli len sekundarna literatura. Ta je sice vyborna na zorientovanie sa v problematike, ale je dobre siahnut aj po povodnych zdrojoch. Neviem aky studujes odbor, ale bolo by treba aj zahranicne vedecke casopisy si k tomu precitat, skus cez google scholar pohladat nieco k tomu. Cez kniznicu mas vacsinou vzdialeny pristup k elektronickym zdrojom. No ale nezamotaj sa prilis v zdrojoch, je isty cas kedy uz prostre treba zacat pisat 🙂

meluela
7. sep 2020

@veronikaszabova by si sa cudovala, ze niektore odbory (aj slavne Ing ekonomicke) objavia kniznicu az pred diplomovkou 😀

felicitab
7. sep 2020

Pred písaním jednotlivých kapitol/podkapitol si dôkladne prehliadni literatúru, nájdi si zdroje, ktoré budeš chcieť použiť a potom ich spracuj. Určite nekopíruj celé bloky textu len z jedného zdroja, snaž sa použiť čo najviac relevantnej literatúry. Texty zo slovenských zdrojov sa snaž parafrázovať. Nezabúdaj na citácie v texte po každom citovanom texte. Takisto nezabudni každý použitý zdroj uviesť v zozname použitej literatúry. Ak ste doteraz nepísali žiadne seminárne práce, určite sa poraď so školiteľom, on/ona sú tu na to, aby tvoju prácu viedli a korigovali. Tiež ti školiteľ poradí s literatúrou, môže ti odporučiť kde a ako vyhľadávať zdroje. Zhode s inými prácami s podobnou témou sa pravdepodobne nevyhneš, CRZP funguje už dlho, oponent a komisia však zohľadňujú o akú zhodu sa jedná (či v teoretickej a metodickej časti - ak ide o korektne citované zdroje, nie je to problém, alebo vo výsledkovej časti - nesmieš si privlastňovať myšlienky iných) a tiež percento zhody. Nestresuj dopredu, ak k tomu pristúpiš zodpovedne, dopadne to dobre. Držím ti palce 🙂

veronikaszabova
7. sep 2020

@meluela akoze ja som normalne v soku - ved je v 3 rocniku, seminarky musela pisat. Ved my sme mali z kazdeho predmetu minimalne jednu za semester. A tym padom nebol problem s bakalarkou.

deti95060810
7. sep 2020

záleží od školy.... technika je troška na tom inak.... 😉

katka281
7. sep 2020

V podstate ano, napis odsek vlastnymi slovami. Premysli si o com ma byt kapitola a nasledne aj podkapitola a potom si pozri viac autorov k danej problematike. Je dobre porovnavat roznych autorov a teda najlepsie ked maju na danu vec iny nazor, aby si mohla porovnavat. V teoretickej casti rozoberas myslienky autorov, svoje myslienky nepises, vyznam sa zachovat musi. Vela by som necitovala, pretoze vtedy su zhody velke...skor parafrazuj. Samozrejme aj citacie su potrebne, ale skus ich obmedzit. Ja som mala na bakalarke percento zhody iba 1,98%, co je skutocne velmi malo a to bolo tiez len kvoli citaciam a pouzitej literature. Je tazke ti to takto vysvetlit, kazdopadne mas skolitela a neboj sa poziadat ho o radu, najlepsie je to vysvetlit osobne.

meluela
7. sep 2020

@veronikaszabova my sme mali tiez seminarok habadej, ale na tych vacsich odboroch to asi nema kto citat tak len zadavaju testy, ktovie

trema
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
miskooo1987
7. sep 2020

@trema my sme (prírodovednú odbor nesúvisiaci s prírodou) písali... a o akademických textoch sme mali info od zimného semestra 2. Ročníka

katka281
7. sep 2020

@meluela tak napriklad my sme pisali 1 seminarku za 3 roky 😂 Miesto seminarok sme dostavali ine zadania ako napr. vytvarat a praktizovat rozne aktivity a hry, viest diskusne temy, prezentovat pred inymi studentami roznu problematiku....toho sme mali kopec, zalezi od skoly, vsade mas ine podmienky na ukoncovanie predmetu, nikdy predmet nekoncil len testom ci pisanim prace. Zalezi na akej skole je autorka. Tie aktivity, snaha zaujat studentov a samotna prezentacia pred tolkymi ludmi mi prisla tazsia ako napisat doma pracu na par stran 😅 ale je to vec nazoru.

leuchtturm
7. sep 2020

ja ani neviem, co je to seminarka...ale ako sme pisali protokoly, tak som pisala bakalarku aj diplomovku.

mlska19
8. sep 2020

Ja len k predchadzajucim radam dodam,ze zozen si aj zahranicne zdroje.

basska_b
8. sep 2020

Niekedy sa vyslovene hodí aj odcitovat, ale doslovných citátov by malo byť čo najmenej. Opravovala som kamarátke gramatiku a tam bol citát na citate, sama kurziva, veľmi zle sa to čítalo a budilo dojem, že to len prepísala bez porozumenia obsahu

judar
8. sep 2020

Tych 35 stran v pohode dokazes napisat aj za mesiac len skor by som capla do nej vela zahranicnych zdrojov, poprekladala zahranicne pdf knihy z netu aj clanky co som davno aj spravila nez sk literaturu lebo ta ti moze dobre zavarit ak je to nejaka "tepla tema" omielajuca sa po skolach

malabrunetka
8. sep 2020

Ak máš odsek z knihy, ktorý chces požiť tak ho pretransformuj. Citovať (čiže opísať myšlienku slovami ako je v knihe) môžeš ale odporúča sa max na 3 riadky a dať vetu do uvodzoviek. A hneď za uvodzovkami zdroj. Ak opises daný odsek svojimi slovami tak za odsekom musíš dať zdroj. V citácii ti vyhodí samozrejme zhodu, v odseku , ktorý sama napíšeš nebudeš mať zhodu. Ak chces viac info napíš mi. Mám už bc.za sebou a teraz píšem diplomovku 🙂

slecnabe
8. sep 2020

Skús si prečítať zopár diplomoviek alebo bakalárok z odboru, ktorý študuješ a získaš aspoň predstavu akým štýlom sa teória píše 🙂 A z nepriateľských komentárov si tu nič nerob, ja som študovala prekladateľstvo a seminárky tvorili naozaj minimum našich zadaní. Bakalárku som inak začala písať v januári a dovolím si povedať, že vôbec nebola zlá.

majah212
8. sep 2020

Pri odbornom texte sa používajú alebo citácie, alebo parafrazy. Ak píšeš nejakú zložitú definíciu tak použi citáciou (nie na 3 riadky), pozor ak si prečítaš nejaký odsek v knihe a prepises to vlastnými slovami, ide o parafrazu - musí byť tiež riadne označená. Ak máš nejaké vlastne myšlienky, odborné, nie dohady, či úvahy, tak to musí byť samostatný odsek v práci, aby bolo jasné, čo je tvoj text, čo je prebrany text iných autorov. Určite konzultuj prácu s vedúcim, na to je, aby ta viedol, usmernil a poradil ti. Ak nebudeš vykradat práce z netu, tak nebudeš mať veľkú zhodu. Používaj aj zahraničné zdroje, daj si ak chceš vypracovať rešerš v knižnici na danú tému. Každá problematika sa začína definovaním základných pojmov, potom porovnáva názory autorov na danú tému, či sú prienik v názoroch a pod. Následne z teórie musí vychádzať praktická časť

fokuska
8. sep 2020

V prvom rade - ak uz presne vies o com bude prakticka cast, tak teoreticku musis pisat podla nej - napriklad ja som pisala pracu z anglickej jazykovedy a venovala som sa v praktickej casti analyze zlozenych slov ale podla jednej konkretnej teorie (onomaziologie). Takze v teoretickej casti som sa nevenovala vseobecne zlozenym slovam - len velmi kratky uvod k zlozenym slovam, potom strucny prehlad teorii, ktore sa tymto slovam venuju a potom sustredenie sa na tu jednu konkretnu - s odovodnenim preco si vyberam tu a podrobnejsim vysvetlenim - ako vznikla, na zaklade coho, kto su vyznamni predstavitelia a ako pristupuju k analyze, ake delenie pouzivaju, v ktorych bodoch sa zhoduju a v ktorych rozchadzaju a preco si pre analyzu vyberam ja konkretne tuto jednu.

A ze nevies vobec co s tym textom v knihe robit? Doteraz si nepisala nikdy ziadnu seminarnu pracu? Nevies kedy a ako sa cituje, parafrazuje...? Ak skutocne nevies, tak si zatial dane knihy nastuduj, nech mas prehlad kde je co rozobrate, davaj si tam zalozky, oznacuj si dolezite pasaze, rob si vypisky s odkazom na prislusnu knihu a stranu a pod. A ked budete mat seminar k pisaniu prace, tak sa snad dozvies ako prisutpovat k pisaniu a potom si uz "len" vezmes svoje spracovane knihy a bude sa ti pisat lahsie.

Ked napises kde studujes a aky odbor a aka je tema tvoje prace, tak ti poradime aj konkretnejsie.

komir63
8. sep 2020

Daj to na Kollára, to znamená, že si ju kúpiš. Alebo na Danka, že ju komplet opajcneš. Alebo na Matoviča, že ti ju napíše kamoška na dovolenke.