Študujem za učiteľku

23. sep 2023

Ahojte chcela by som sa veľmi pekne opýtať mám 40 rokov a dala som sa znovu na školu robím si 2 rocnu školu za učiteľku v materskej škole dnes sme mali hodinu a dali nám tému ale bohužiaľ tomu vôbec nechápem a keď som sa aj snažila spýtať ohľadom toho nikto nemal záujem poradit obraciam sa sem s prosbou či to niekto nebude vedieť a chápať a nevysvetlí mi to :(
Tema prace je : vyhladat prvky ludovej slovesnosti ktore sa objavuju v rozpravke , ktoru nam ona zadala. Urobit to ako pripravu, uvahu, alebo nieco ine podla vlastnej temy. Ďakujem :( nechápem tomu absolútne dali nám knihu a z toho si mám vybrať rozprávku ale nechápem tomu čo zadali ďakujem mlc za každú ochotnu radu

viestta
23. sep 2023

Nechapem to, nerozumiem tomu. Bude z teba ucitelka, mala by si pouzivat spisovnu slovencinu. A mala by si sa vediet aj vyjadrovat, lebo vobec nerozumiem na co sa vlastne pytas.
(viem, nepomohla som)

simsalabim
23. sep 2023

Najprv by som si zistila, co su prvky ludovej slovesnosti a ich priklady a potom hladaj v rozpravke.

deedol
23. sep 2023

toto "vyhladat prvky ludovej slovesnosti ktore sa objavuju v rozpravke , ktoru nam ona zadala" je jasne.
ale toto: "Urobit to ako pripravu, uvahu, alebo nieco ine podla vlastnej temy." nedava ziadny zmysel. nemas to lepsie poznacene, co mate robit? alebo niekto iny nevie?

autor
23. sep 2023

@viestta mrzí ma to len som to rychlo zbuchala proste nerozumiem čo sú prvky ľudovej slovesnosti neviem čo to znamená a nechápem ani že to mám urobiť ako prípravu a úvahu :/ tomuto nerozumiem tým slovám prepacte za zle vyjadrenie sa

autor
23. sep 2023

@deedol ved prave že ani ja tomu nerozumiem a každého v škole koho som sa pýtala mi nič neodpovedal alebo povedal že nevie 🙂

autor
23. sep 2023

@simsalabim veď že neviem sa k tomu dopracovať ani na internete čo to znamená tie prvky

simsalabim
23. sep 2023

Uz si si skusila pozriet, co to tie prvky ludovej slovesnosti su? Ja som sa rychlo pozrela a google to vie.

deedol
23. sep 2023

tak napis ucitelke mail, urcite odpise.

@simsalabim tiez som googlila a nasla som, kvalita zdrojov sice rozna, ale da sa odpichnut.

basullinka
23. sep 2023

Aký ste mali dnes predmet?

No v prvom rade si vyhľadaj v literatúre pojem ľudová slovesnosť a naštuduj si informácie o nej, následne si vyber rozprávku a nájdi v nej prvky ľudovej slovesnosti.

Napíš mi, aký ste mali predmet. Možno Ti budem vedieť poradiť viac.

mamina7070
23. sep 2023

prvky su iasne tie ti mozeme pomoct dohladat ak napises nazov rozpravky len co z toho mas urobit pripravu uvahu ?

vulka
23. sep 2023

Preboha a Ty chceš byť učiteľkou? Každý školák Ti povie, že prvky ľudovej slovesnosti je to, čo sa podávalo a podáva ďalej ústne - piesne, povesti, rozprávky, hádanky, príslovia.... Inak pár sekúnd googlenia.

januska12323
23. sep 2023

Ja nechápem čo nechápeš 🤷

palicka
23. sep 2023

@vulka prepac, ale to, co jej pises, su zanre ludovej slovesnosti. Nie prvky. A autorka, mate predpokladam vytvorit pripravu na ludovu slovesnost, a tiez predpokladam, ze nie prvky, ale znaky ludovej slovesnosti v rozpravke.

simona20201309
23. sep 2023

@viestta nečuduj sa... bude už len horšie. Stačí 2r škola (nadstavba) ktorú zvládne naozaj úplne každý a hocikto. Žiadna úroveň, a absolventi sú absolútne nepouzitelni do praxe. . .
Cest výnimkám.

13valusik13
23. sep 2023

V prvom rade ste sa mali pýtať učiteľky aby vám to vysvetlila.
Ak si zadáte do googlu prvky ľudovej slovesnosti v rozprávke vyhodí vám tam PDF z Prešovskej univerzity. Skúste to tam pohľadať a vyhľadať v konkrétnej rozprávke.

palicka
23. sep 2023

@simona20201309 nie je to tak pravda. Podla noveho zakona uz nebude stredna skola stacit ani do MS. Pokial bude mat len stredne vzdelanie, bude nutena robit inovacne vzdelavanie bez dalsieho priplatku. Vyzadovat sa bude minimalne bakalatlr.

thereisabear
23. sep 2023

Ja by som urobila ako prípravu na hodinu, teda navrhla si aktivitu s deťmi, vysvetlila im niečo o našej kultúre, porozprávala o klasických rozprávkach, nejakú by sme si prečítali a spoločne tie prvky našli. Možno na porovnanie by som prečítala nejakú novodobú rozprávku a vysvetlili by sme si rozdiel.

dennissa16
23. sep 2023

@viestta keď ťa vidím mudrovať o gramatike, normálne mi nedá…..
Keď si predbehnem tvoju nástenku do r.2016, dovtedy ti gramatika,čiarky, z/s nič nehovorili…
Zrazu comeback v r 2021 a je z teba po tejto stránke iný človek 😉 …. Zita,kde máš dcéru?

surrender
23. sep 2023

@viestta Keď už hodnotíš gramatiku, tak pred „na čo sa vlastne pýtaš" si dopíš čiarku. 🙂

asocial
23. sep 2023

@palicka najprv k teme. prvky ludovej slovesnosti v rozpravke su v podstate uplne jednoduche: vitazstvo dobra nad zlom, chudobny hlavny hrdina, stupnovanie napatia, pouzivanie magickych cisel (napr. za siedmimi horami, trojhlavy drak, devathlavy drak), gradacia deja, nadprirodzene bytosti atd atd.

Chodis asi na Bielorusku?

Ale nic v zlom, aj ja sa pridam a napisem ti. NIekto, kto chce ucit deti, by mal vediet, ze sa "nestuduje za ucitelku". Znie to ako nejaka ucnovka. Vychovavatelka/ucitelka v MS by mala vediet pouzivat internet, byt kreativna, posnazit sa, vynajst sa... Ale asi mam velke naroky...

yoxinka
23. sep 2023

A ja sa pridám, že sa nehovorí “nechápem tomu”, ale buď “nechápem to” alebo “nerozumiem tomu”. Toto si osvoj a aktívne používaj 😉

zuzanockamt
23. sep 2023

@vulka Ty si teda napísala peknú hlúposť.
K autorke sa radšej ani nevyjadrím. Presne toto naše školstvo potrebuje 🤦🤦🤦

cacianka
23. sep 2023

Fakt bez urážky, takýto text napíše 40 ročná žena , ktorá sa vzdeláva a chce vzdelávať deti ?....

nikaeli
23. sep 2023

Na tvojom mieste by som kontaktovala prednášajúcu, aby ti upresnila - vysvetlila zadanie úlohy..
Nevieš, či máš urobiť prípravu alebo úvahu - to sú dve úplne rozdielne veci..
Predpokladám, že sú v tej rozprávke nejaké porekadlá, príslovia, pranostiky - to by mi asi najviac sedelo z toho popisu 'nájsť prvky ľudovej slovesnosti' 🙂

abbey1
23. sep 2023

Prepac, ale prvky ludovej slovesnosti sa ucia v 5.,6. rocniku zakladnej skoly. Ak si to aj nepamatas, tak najskor pouzi google. Je mi tazko na dusi, ked vidim, kam pada naae skolstvo.
Maturitu zo slovenskeho jazyka asi mas, jazyk tiez. Cize zapnut mozgove zavity a pracovat na sebe. Az pptom do skolky k detom.

petronelag
24. sep 2023

@asocial To sú prvky ľudovej slovesnosti, čo ste napísala alebo za siedmimi horami, aj porekadlá ja by som nekontaktovala prednášajúcu, veď toto je len začiatok, aby si nevytvorila nejaký obraz, treba si presne zapísať zadanie úlohy.

simona20201309
24. sep 2023

@palicka prosím ta... toto počúvam už 20rokov..najprv sa hovorilo že bude musieť mať každá učiteľka VS do 2010, potom do 2020... teraz je to tak ze aj z účňovky s maturitou ti stačí 2r nadstavba pegecky a môžeš učiť. Never tomu ze sa toto zmení, práve naopak. Nedostatok učiteliek v MS je kritický tak asi ťažko si budú zvyšovať nároky na vzdelanie.

palicka
24. sep 2023

@simona20201309 no, neviem, qko poznas vyhalsky a zakony, ale toto uz k 1.9. 2023 plati