Štúdium slovenského jazyka a geografie na UK Komenského

theoscotyy
4. dec 2023

Ahojte, chcel by som si podať prihlášku na učiteľský odbor slovenský jazyk a geografia. Nepoznám veľa ľudí, ktorí študujú na prírodovedeckej alebo na filozofickej, preto hľadám radu tu na fóre. Chcel by som vedieť aká je celková náročnosť predmetov a koľko zaberie času príprava na hodiny. Tiež by som chcel poznať niekoho úprimný názor na celkovú kvalitu a pohľad na štúdium týchto predmetov. Už raz som si zle vybral univerzitu, preto už druhýkrát nechcem urobiť rovnakú chybu. Ďakujem 🙂

msnesquik
4. dec 2023

@theoscotyy ucitelstvo sa da studovat aj na pedagogickej, ja som chodila tam na slovencinu..za mna je ta slovencina masaker 😂 doteraz sa cudujem, ze som to zmakla..akoze zvladnut sa to da, ale bolo toho vela, ja som mala k tomu anglictinu

lucik194
4. dec 2023

fuha to tato kombinacia existuje? predtym nebola. ....

no lahke to nebude aj ked naroky na geografii za posledné roky išli sakra dole, lebo kebyze od sucasnych studentov vyžadujú to co od nas, tak ich vsetkych musia vyrazit....

a naozaj chces ucit ked to skoncis? urcite odporucam popri tom zacat brigadovat ci v nieco v sjl (korekcia textov, webu.....) alebo v geografii (praca v gis) aby si zistil, ci v tychto odboroch chces robit

vkatush
4. dec 2023

@theoscotyy ja som mala slovinu s anglinou. Anglina pohoda, slovina bol masaker.

Mala som spolužiačky SJ-Geo, tuším len jedna to dotiahla do konca, že aj reálne učí.

Je to náročné časovo, lebo máš predmety na jeden predmet, na druhý, k tomu psychológiu a pedagogiku. Neskôr, ak sa ti podarí dostať na Mgr, pridaj prax, prípravy, samozrejme nezabúdaj, že do toho ti treba písať bakalárku/diplomovku.
A čo sa reálneho učenia týka, prípravy na slovinu sú jedne z najnáročnejších, lebo riešiš jazyk, literatúru a sloh, v každom ročníku úplne iné kvantum. Nehovorím ešte o časovom aspekte, kedy opravuješ diktáty, slohy, maturity, plus k tomu školské akcie, triednictvo ak dostaneš,... Často ťaháš nočné, aby sa to dalo stihnúť. Prvé roky (kým si urobíš portfólio, ktoré potom už len dopĺňaš) nezvládne každý a všetky moje exspolužiačky, ktoré zvládajú k tomu všetkému ešte iné veci, veľmi obdivujem.

Takže ak si dobrý v time management a naozaj na to máš hlavu, dá sa to. Inak by som do toho nešla, osobne.

theoscotyy
autor
4. dec 2023

Ja mám skôr ten problém, že práveže študujem odborný smer geografie a v tom som sa celkom nenašiel, pretože v rámci môjho odboru získame vedomosti stredoškolského učiteľa za 1 semester (okrem regionálky sveta). Takže ak by som to prešiel vedeli by sa mi nejaké predmety uznať. Preto som teda skôr volil cestu pedagogickú, keďže to úplne necítim na ten odborný smer. V ponuke je ešte aj kombinácia GEO+história, ale chcel som mať jeden silný predmet.

lucik194
5. dec 2023

nenasiel su sa v odbornom smere geografie? to je skoda, lebo je tam par idborov co maju buducnost.... plus vies mat z nich slusny prijem....

theoscotyy
autor
5. dec 2023

Áno to viem, ja som chcel ísť cestou Fyzickej geografie, ale je to fakt strašne ťažké a od učitelstva som bol odhovorený len kvôli platu.

theoscotyy
autor
5. dec 2023

@lucik194 Áno to viem, ja som chcel ísť cestou Fyzickej geografie, ale je to fakt strašne ťažké a od učitelstva som bol odhovorený len kvôli platu.

erikavesela
6. dec 2023

@theoscotyy fyzicka geografia je tazka?

theoscotyy
autor
7. dec 2023

@erikavesela minimálne odborný smer áno. Veľmi veľa matematiky a fyziky v kombinácii so značnou znalosťou štatistických metód

lucik194
7. dec 2023

my sme mali fyzicku v pohode

matika len dva semestre, statistika jeden
do toho kartografia to bol zahul

lucik194
7. dec 2023

osobne si myslim, ze ti chybaju základy zo strednej skoly, lebo mne chybali(matika) ake v pohode som to dohanala odbornymi predmetmi, co boli oproti matike prechadzka ružovou zahradou

a statistika? vsak to je stale to iste, raz sa naucis a stale dokolecka pouzivas

theoscotyy
autor
7. dec 2023

Keď som pozeral v BA predmety, tak sú rádovo lahšie, než máme v Prahe, preto chcem ísť do Bratislavy

theoscotyy
autor
7. dec 2023

Prakticky skoro všetky predmety majú 7 a viac kreditov

erikavesela
7. dec 2023

@theoscotyy no, co ti mam povedat, mam to za sebou ako vedec...ja som este z cias, kedy ma ucil napr.uz zosnuly Mician...ziadna geografia, ci fyzicka, ci humanna, ci regionalka tazke nie su...matika skoro ziadna...statisticke metody? ved tie sa predsa ucite priamo na skole...
Ako pise
@lucik194 mam evidentne velke medzery ss uciva...

lucik194
7. dec 2023

vdaka micianovi som sa spoznala s muzom 😉 nech mu je zem lahka....

erikavesela
7. dec 2023

@lucik194 hej, skoda ho...mician a husle....bol odbornik..ale zial len odbornik...manzelov najlepsi kamarat bol jejo syn...v kt.case si studovala?