Neviem poradiť dcére, tak možno mi pomôžete vy, alebo mi ukážete iný pohľad na vec. Dcéra na gymnáziu, skôr len priemerná študentka, z predmetov jej nejdú matematika, fyzika, informatika. Baví ju biológia, občianska (právo, psychológia), perfektne píše slohy. Vo všetkých testoch budúceho povolania jej vychádza práca s ľuďmi. Ona sama by veľmi rada študovala psychológiu, ale čo pozerala výsledky predchádzajúcich prijímačiek na VŠ, kde chce ísť, tak prijali myslím 70 ľudí z 350, čo ju dosť odradilo, keďže je skôr priemer. V budúcnosti sa vidí kľudne niekde v zahraničí, nie je študijný typ, že by dala niečo príliš náročné, na čo nemá predpoklady, aj keď psychológia by ju bavila, ale ja sama si myslím, že má trošku skreslené predstavy o tejto práci. Čo jej poradiť, skúsiť tú psychológiu, alebo niečo iné, ak áno, tak čo? Určite nechce pedagogiku, ani niečo, kde je mat, fyz...
Autorka: Ak dcera nie je studijny typ, tak na psychologiu skor nie. Je tam vela studia na fakulte aj po skonceni (ak sa tomu chce seriozne venovat). A co tak skor nejaky zdravotnicky odbor? Osetrovatelstvo/Fyzioterapia/Nutričný terapeut/porodna asistencia..., ak ju teba bavi biologia.
Tak napr môže ísť na verejnú správu do Košíc, alebo nech pozrie sociálnu a pracovnú psychológiu na UK v Bratislave. Tam sa prijímačky nerobia, študentov prijímajú tuším hlavne podľa písomných maturít.
Z tejto psychológie má skôr možnosť pracovať v bussiness oblasti, ľudské zdroje…
@katkine_terapie nie je študijný typ som myslela tak, že sa nedokáže naučiť niečo, čo jej nejde- ako tú matiku, resp. sa aj naučí, ale je to trápenie. Zdravotnícke odbory tiež viacmenej vylúčila, nemá na to "žalúdok", ešte možno fyzioterapia. Nutričný terapeut predpokladám dosť chémie, asi aj dosť slabé uplatnenie
@luccija v jazykoch veľmi nevyniká, a ja ako samoživiteľka ani nemám financie na nejaké štúdium v zahraničí.
Ona by sa aj kľudne videla ako školská psychologička. Čo sa týka verejnej správy....o tej ani ja nemám celkom predstavu, idem si niečo naštudovať.
A co tak ucitelstvo predmetov ktore jej idu? Pracovma doba (ked robis napr na zs)skvela,prazdniny..
Autorka: S tým nutričným terapeutom je to práveže dnes veľmi dobre uplatniteľné, nakoľko je veľa detí aj dospelých, ktorí majú rôzne kombinované formy intolerancie, SIBO, iné tráviace ťažkosti, takže za mňa podnikanie v tejto oblasti celkom fajn a môže začať už počas školy. Fyzioterapia detto. Alebo potom dvojodborová psychologia (ucitelstvo psychológie v kombinácii s predmetom, ktorý ju baví) a po ukončení špecializačné štúdium školskej psychológie. Buď sa nájde v tej školskej psychológii alebo môže stále ísť učiť. Vylúčila by som marketing a rôzne masmediálne štúdia, verejnú správu a podobne, to je ťažko uplatniteľné resp. na to nepotrebuješ mať školu, stačí byť šikovný a mať záujem o oblasť.
Autorka: A ak teda, perfektne píše slohy, tak napríklad sociológia/politológia a hneď si nájsť stáž v médiách. Alebo teda ako píšem vyššie, učiteľstvo psychológie a slovenského jazyka (aj keď toto je celkom ťažká kombinácia, ale ak je šikovná, má potom široké pole pôsobnosti).
@richie233 veď to, ja mám trochu obavy, aby nebola sklamaná, často čítam, že študenti psychológie očakávali niečo iné od štúdia, aj od práce neskôr 🤷♀️
@richie233 no nie je ešte dospelá. Má 16😎. A nerozhodujem za ňu, snažím sa jej poradiť najlepšie ako viem.
Ja ako vyštudovaná psychologička by som dcére radila asi iný odbor. Tiež som mala trochu skreslené predstavy, ale ani nie tak o náplni práce. Ono je to na Slovensku veľmi zložité, či v klinickej psychológii, či v školskej, či kdekoľvek. Ak by som žila v Nemecku alebo Amerike, tak by som už neváhala ani sekundu 😄😄 No ak by som mala opäť 18 a vyberala by som si VŠ, už by som išla inam. Aj keď psychológiu ako takú milujem, no systém nám tu hádže veľa polien pod nohy. Môj názor 😊
Do školstva by som svoje dieťa nehnala. Len človek, ktorý nikdy neučil, môže napísať hlúposti o skvelej pracovnej dobe a prázdninách. A nerobila by som ani školského psychológa - a tam väčšinou končia absolventi tohoto odboru. Ak dcéru baví biológia a slovenčina, odporúčam študovať logopédiu. Dnes mnohé, aj inak zdravé deti, nevedia správne hovoriť a rodičia ochotne zaplatia aj súkromného logopéda, keďže ich je nedostatok. Prácu bude mať vždy istú, môže si sama organizovať pracovnú dobu a platovo tiež nebude na tom zle.
Logopedia? To je sice narocny odbor, beru malo ludi, ale na druhej strane to splna kriteria biologia, trochu aj obcianska, ale hlavne treba mat aj jazykovy cit a je to dobre uplatnitelne.
@aeruginosa Však práve preto, že jej idú predmety, ktoré sú na logopédiu potrebné, by som to určite skúsila. Dobré školy/odbory neberú každého a štúdium je náročné - ale nie pre človeka, ktorému profilové predmety idú takpovediac samé. A dievča bude mať motiváciu snažiť sa a pracovať na sebe, kým skončí gymnázium.
@heleninamama na logopediu sa dostat je tazsie ako na psychologiu. Pokial viem, studuje sa iba na UK a beru 20 uchadzacov (ak sa nic nezmenili), navyse dievca musi mat bezchybnu rec (to nevieme ci nema sykavky a pod.).
@heleninamama len pre tvoju info - ucila som na vysokej skole,sesternica na strednej a susedka a zaroven dobra kamoska uci na zakladnej . O a zabudla som na svokru,i ked ta je uz na dochodku. Takze ano,odporucam skolstvo. Je tam dobra pracovna doba ci uz napr na zakladnej je suseda o 14h doma, alebo sesternica na strednej pekne stiha deti do skolky,a ja ma vysokej ako sme si pozmenili ak sa dalo rozvrh,skuskove sme neucili...
Moja je druhacka na psychologii A je velmi sklamana zo studia. Zastali sme v dobe kamennej a nikam sa to stydium neposunulo. Nevie si predstavit, ze by mala ist nuekam robit psycholog8cku ked to skonci.
Kludne napis sukromnu spravu ak chces
@richie233 Podrobné kritériá prijímacieho konania pre spojené bakalárske a magisterské štúdium logopédie
Výber uchádzačov sa uskutočňuje:
✓ na základe výsledkov prijímacej skúšky, pričom sa čiastočne do úvahy berú aj dosiahnuté výsledky stredoškolského štúdia. V takomto prípade váha prijímacej skúšky tvorí min. ¾ z celkového výsledku prijímacieho konania.
Prijímacia skúška bude pozostávať z:
1. talentovej skúšky zameranej na komunikačnú spôsobilosť (úroveň artikulácie, plynulosť reči, kvalita hlasu, motorika artikulačných orgánov, pohotovosť vo vyjadrovaní).
Základné predpoklady pre vykonávanie profesie logopéd budú posúdené komisiou odborníkov.
2. písomnej skúšky
• z biológie v rozsahu učiva pre gymnáziá so zameraním predovšetkým na biológiu človeka
• testu všeobecnej informovanosti
• skúšky jazykového citu
• jazykovej kompetencie z anglického jazyka
Literatúra:
Biológia pre gymnáziá
NOS (Náuka o spoločnosti) pre gymnáziá
So sebou si prineste zoznam prečítanej literatúry, dotýkajúcej sa zvoleného študijného programu, ktorý predložíte skúšobnej komisii na talentovej skúške.
Poznámka:
Uchádzači o štúdium študijného programu logopédia budú pozvaní na písomnú prijímaciu skúšku v riadnom termíne od 12. – 16. júna 2023 len na základe úspešného vykonania talentových prijímacích skúšok (termín: 15. – 19. mája 2023).
ja by som povedala ze ani socialna praca nemnusi byt zla. studium je nenarocne, je to krasna praca s ludmi a da sa dobre uznat v zahranici. psychologia sa uznava podstatne narocnejsie. (aspon co som pocula) neskor si v zahranici moze spravit doplnkove psychologicke studium, nieje tak tazke ako univerzita, je tam vsak podmienka mat nejake pribuzne vzdelanie uz hotove napriklad peddagog alebo socialna praca...moznosti je teraz naozaj mnoho, treba sa len pooberat a vyhladat tu najvhodnejsiu.
Ja som tiež vystudovana psychologička a robim v zdravotnictve, vela psychologov sa uplatni aj v CPPaP, na urade prace su poradne, a v skolach....ale aj v zdravotnictve. Vela mojich spoluziakov robi v HR a pochvaluju si. Kamaratka sla ako psychologicka k vojakom. A praveze mam pocit....ze tie "polena pod nohy" sa skor odstranuju....aspon co sa tyka zdravotnictva...a to mam z prvej ruky. Psychologovia chodia casto aj po skole na rozne skolenia a kurzy a konferencie, mali by drzat tempo s novymi poznatkami. Zaciatky su tazke...lebo clovek po skole toho vela robiť nevie a niekedy ani nemoze....ale rychlo sa v tom da rozbehnut. Potom ked sa clovek chyti...uz je to super. Moze robiť terapiu, postupne aj supervizie...diagnostikovat..podla toho, kde sa uchyti...ja som robila aj prednasky pre deti, manzel (kolega z oboru) tiež robi prednasky a pracuje aj na linke dusevneho zdravia. Len treba na sebe pracovat a vzdelavat sa. A anglictina je dolezita, ale to v kazdom obore uz len kvoli pisaniu zaverecnych prac.
A to som nevystudovala daku super skolu...ale len Trnavsku univerzitu a tiež som tam nebola moc spokojna...
@nucky drzim palce 🙂
@katkine_terapie vdaka...jaj len kedy sa k tomu dostanem 😀
A jazyky jej idú?Psychologia je učenie poučiek a ďalej roky študovania, keď nechce skončiť ako školský psychológ.A čo v zahraničí študovať či len nejaký jazykový pobyt?
Škoda, lebo gymnázium je príprava na VŠ.Nejaky marketing?jazyky?