Štúdium práva

14. máj 2024

Končím budúci rok bilingválne gymnázium a neviem sa rozhodnúť čo ďalej?Učím sa dobre jedna, dve dvojky, ale nič ma hlbšie nezaujíma.Nechcem ísť na ekonomickú, pedadogicku, architektúru uvažovala som štúdium prava.Mam v tom trocha zmätok advokát je ten čo nevystudoval celých x rokov práva?a končí Mgr titulom?Tie čo máte prehľad aký je rozdiel v štúdiu a možnosti advokát, obhajca, právnik, notár všetci študujú právo, ale kedy sa rozhodnú pre svoj odbor?po škole je prax pre všetky odbory? koncipientska prax?prosím o vysvetlenie pojmov.Je škola veľmi náročná?viem je to diskutabilné učím sa ľahko láka ma to, ale aj mám strach čo ďalej a či nebudem 5 r a celý život v knihách asi budem však?

ibrunova
14. máj 2024

moja dcéra študuje po bilingválnom gymnáziu právo v slovenskom, anglickom a francúzskom jazyku. Štúdium je 4+2 a áno, je v knihách, ale to by bola asi na každej škole.

baboobchod
14. máj 2024

Zlatá 😊 skúsim ti to vysvetliť.
Právnik je všeobecný pojem, predstav si to ako veľkú množinu. Právnik skončil právnickú fakultu, 3 roky prvý stupeň Bc. titul a potom ešte dva roky, Mgr. titul. Na škole sa nespecializuješ. Až potom si volíš, kam ťa to viac láka.
Potom ostatní sú podmnožiny skupiny “pravnik”:
Advokát musí zložit advokátske skúšky a byt zapísaný v komore. Potom môže chodiť na súdy a obhajovať, byť obhajca. Skúškam predchádza povinná koncipientská prax, ktorú vykonávaš u nejakého hotového advokáta. Počas tejto praxe si iba “koncipient”.
Notár podobne, tiež skúšky a zápis do komory. Potom overuješ a vypracúvaš dokumenty, riešiš dedicske konania atd., nemôžeš byt obhajca na súde.
Prokurátor podobne, tiež špeci skúšky. Potom si vlastne štátny žalobca, ako vo filmoch. Na súde zastupuješ štát.
Ak nič z toho, môžeš ostať obyčajný pravnik a zamestnať sa napr. vo firme alebo korporate ako podnikový pravnik.

Štúdium ti odporúčam ak ťa právo baví, pretože je to celoživotné vzdelávanie. Škola ti dá iba veľmi jemné základy. Bez nadšenia pre právo si to neviem prestaviť robiť dobre a s radosťou. To ti píšem ako 42- ročná študentka práva 😃

zuzu003
15. máj 2024

Ja by som mozno odporucila skor nieco praktickejsie, s cim sa da uplatnit aj v zahranici, ak by bolo treba. Pre mna pravo na UK narocne nebolo (tiez som sla z bilingvalneho gymnazia). Koncipientura moze byt naozaj velmi drsna, zalezi "kde" prebieha prax. Pocas praxe sa vlastne este len zacne to "prave" ucenie. Co sa tyka advokacie, je to praca s ludmi, ktori su naozaj rozni....a mozno by bolo fajn aj spomenut, ako Slovaci "radi" platia za sluzby ...

oblecenie99
15. máj 2024

Ja ešte dodám, že musí ťa to naozaj naozaj baviť.